Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1372407 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5360 poslato: 17. Jun 2018. u 08:41 »
BIce kise diktatore, mislim da ste ovog proleca imali jedan dobar period, tako ti je sa ovom klimom cas gore cas dole, nema zicera...A mi ocemo svaki put da nas pogodi...

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5361 poslato: 17. Jun 2018. u 10:26 »
 ^^ Tako je Barte  :tu: Ne moze svaki oblak preko svoje lokacije  :grin: Nekad zaredja vise dana kad te ne maši ništa, pa zaredja mesec dana promašaja, subjektivno gledamo i to je glavni problem pa iz toga proizilaze razni nazivi za konvektivne "rupe"  :) Od kad ne pratim prognoze, nema razočarenja,samo trenutno realno stanje i eventualno radarske animacije  ;)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5362 poslato: 17. Jun 2018. u 15:35 »
Po EC imacemo nestabilan period u trecoj dekadi juna , vrucine neka malo pricekaju.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5363 poslato: 17. Jun 2018. u 17:16 »
Harfa antena radi punom parom danas :D Svaka KR je za sada uspešno odbranjena.



padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5364 poslato: 18. Jun 2018. u 13:31 »
Ista mesta dobijaju stalno kisu, ista putanja... Sistem na harfa anteni se ukocio, mora da se restartuje...  :)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5365 poslato: 18. Jun 2018. u 20:03 »
Hvala na podatku Profi, dobro sam procenio da je prebacilo 30mm. :) Ali ne moraš baš u svakoj poruci da prozivaš i pominješ to moje kukanje. Znam da sam dosadan nekad i da iritiram "normalne ljude", ali eto probaj da prihvatiš to moje ludovanje nekako. :D Normalno da ću da kukam na forumu, jer kad bih kukao ljudima koji nisu iz te priče, verovatno bi otklonili svaku sumnju vezano za moje "ludilo".
Da, Miljakovačka pustinja odnosno Miljakama se pretvorila u tropsku prašumu, uz ovih 70+mm u prethodnih par dana očekivan ishod. :)

Hej, ti znaš da ja tebe veoma cenim i moje poruke ne znače da se nešto po tom pitanju promenilo.
"Morao" sam da par puta spomenem "kukanje"  ;) jer iako si ti iskusan "meteorološki vuk"  :tu: (pravi profesionalac i po obrazovanju i "radnom mestu", nisi amater kao bar 95% članova foruma) suviše često si spominjao nešto što možda moglo da se očekuje od nekih drugih članova -pretpostavljam da znaš da posetioci foruma (kojima je veoma bitno da znaju kakve se vremenske prilike očekuju) komentare nekih iskusnih članova shvataju veoma ozbiljno i maltene "zdravo za gotovo" uzimaju to što neki od njih pišu (tu svrstavam i sebe -na osnovu nekih PP shvatio sam da ima članova koji redovno prate šta pišem, iako sam se ulenjio). Kada neko kao ti, iako "u afektu", napiše (npr. u prvoj dekadi juna) da kiše nema i neće je ni biti u junu u Beogradu to neće baš svako shvatiti kao šalu. To sam i napisao u poruci u kojoj sam, bez da me je neko nešto pitao  ;) , naveo da sam siguran da Miloš ne misli da stvarno neće biti kiše u junu i da verujem da ćeš se brzo vratiti pisanju u aktuelnim vremenskim prilikama bez obzira što si rekao da nećeš (ponovo je to bilo "u afektu" nakon situacije u kojoj u Beogradu nije bilo nevremena niti bilo čega drugog posebno interesantnog -mene raduje što je nevreme izostalo ali neki možda "tuguju").

OK, preterano vremena "trošim" na ovu poruku i generalno na ovaj forum (Miloše, bar ti znaš koliko obaveza imam) koji pojedinci doživljavaju kao "lični forum" tj. mesto gde oni uvek mogu da pišu "iste priče", da se šale na svoj specifičan način i pišu "milion puta" o nečemu što nazivaju beogradskom konvektivnom rupom, o "pustinji", o tome kako "Beograd ima najgoru klimu" (to je napisano nekoliko puta) ... a lako se "uvrede" ako im neko skrene pažnju da malkice preteruju. Nastavite tako, ali nemojte da se čudite što se povećava broj ljudi koji misle da je kvalitet ovog foruma (znatno) niži nego što je bio npr. pre 7-8 godina.

Pozdrav svim ljubiteljima praćenja vremenskih (ne)prilika, numeričkih modela (koje i dalje većina naziva "dobrim" ili "lošim" u zavisnosti od toga da li "daju" ono što se nekome sviđa ili ne sviđa), ja ću pisati još ređe nego do sada -neka grupica od 10-ak vrlo aktivnih članova nastavi da održava forum bar na nivou kakav je poslednjih godina. Na ovom forumu sam uvek pokušavao da dam svoj doprinos bez ikakve želje da samog sebe "ističem" ili da imam bilo kakvu želju da od ovog foruma "zaradim dinar" (a neki su ipak imali, ili imaju neki "lični interes" koji nije samo "volim forum"), a forum sam više puta "reklamirao" u razgovoru sa ljudima iz WMO kao i na raznim međunarodnim konferencijama.

P.S. Na bilo kakve poruke u Meteo-chatu (u vezi prethodno spomenutog) neću da odgovaram -nema potrebe za "širenjem ove priče".

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5366 poslato: 18. Jun 2018. u 20:26 »
Kao neko ko voli cesto da se sali na racun konvektivnih rupa i raznoraznih stvari, moram da kazem koju rec... Taj ko ne ume da prepozna salu ili nesto napisano u afektu od ozbiljnog posta to je iskreno njegov problem... Niko ne brani tim kvalitetnim clanovima da pisu kvalitetne komentare, ovde svako pise u skladu sa svojim znanjem... Nisu ljudi prestali da pisu kvalitetne postove jer ima vise sala na forumu vec zato sto je za forum kao neku da kazem drustvenu mrezu opalo interesovanje, bez neke uvrede samo kazem moje misljenje...Pogledam i npr. svet biljaka i vidim koliko je pre bilo poruka u nekim temama a sad pitas i nema ko da ti odgovori, ali zato tih grupa o biljkama ima po fejsu i stalno aktivne... I iskreno ne volim volim to pozivanje na nekad nesto, jer se mnogo od tada promenilo... Ne kazem ovo da pohvalim sebe itd razlikujem stvarno od virtuelnog i ja dobijam dosta poruka od dosta clanova koji kazu da sam ih nesto nasmejao a iskreno i to mi je drago i to je pozitivno... I mene cesto nasmeju poruke nekih clanova i to vidim kao pozitivnu stvar...
A ko zeli da pise kvalitetne komentare nek pise niko mu ne brani, niti ce odvratiti kukanje ljudi ili nase sale, vec tim ljudima vise nije zanimljivo da pisu ili nemaju vremena...

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5367 poslato: 19. Jun 2018. u 00:23 »
Milose mnogo mi se nerviras zbog ovih vremenskih prilika i neprilika,opusti se,ima se glava razbijati od drugih stvari.

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5368 poslato: 20. Jun 2018. u 00:01 »
Trenutno stanje na teritoriji BKR sto se tice padavina u junu, nadam se da sam dobro pokupio podatke, ucestvuju  :grin:: AMS Pancevo (obe), AMS Karaburma, AMS Kotez, moj kisomer, Vracar, Surcin, a sto se tice juznih delova grada, to sam okvirno stavio 70mm kao zagarantovanu sumu na osnovu izvestaja i podatak koje su kolege slale:


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5369 poslato: 20. Jun 2018. u 00:41 »
Kod mene kod Sajma je otprilike izmedju Miljakovca i Vracara..

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5370 poslato: 20. Jun 2018. u 08:39 »
Zanimljiva analiza Škomi. :) Ja sam do februara imao pristup podacima sa klimatoloških i padavinskih stanica, pouzdani podaci naravno. Uz te podatke bismo imali kompletniju sliku, uključujući i konkretnije podatke iz jugozapadnih delova grada koji su bez sumnje dobili najviše padavina ovog juna (klimatološka stanica Košutnjak, padavinska Cerak). Nažalost, iz meni nepoznatog razloga se pomenuta arhiva ne ažurira već nekoliko meseci.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5371 poslato: 22. Jun 2018. u 09:16 »
Jak neki front, udara susnežica i na debelom plusu..  ;)



Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5372 poslato: 23. Jun 2018. u 10:57 »
 ^^ Da imenjace, secam se da si kacio te podatke kada su situacije bile zanimljive sto se tice padavina, tako da steta, i sada je stanje prilicno sarenoliko pa bi ti podaci upotpunili sliku. Napravio sam gresku na ovoj prethodnoj karti, za Surcin je bilo 53.7mm, prethodna karta:

Trenutno stanje na teritoriji BKR sto se tice padavina u junu, nadam se da sam dobro pokupio podatke, ucestvuju  :grin:: AMS Pancevo (obe), AMS Karaburma, AMS Kotez, moj kisomer, Vracar, Surcin, a sto se tice juznih delova grada, to sam okvirno stavio 70mm kao zagarantovanu sumu na osnovu izvestaja i podatak koje su kolege slale:



Update nakon fronta, nema sale s Pancevom!  :grin:


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5373 poslato: 23. Jun 2018. u 11:32 »
Na "aerodrumu" ne samo da se nije povećala količina padavina nakon jučerašnjeg fronta, nego se čak i prilično smanjila. :D Meni i dalje nije jasno kako je tamo uspelo da preskoči, jer odatle je zapravo i došao onaj jučerašnji potop.
Malo su se ispeglali podaci, jer je centar juče dobio ozbiljnu porciju, pa mi je sad zanimljiva ova ujednačenost Borče i Vračara. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5374 poslato: 25. Jun 2018. u 01:40 »
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/55-tropskih-dana-leto-pred-nama-vrelo-temperature-iznad-30-stepeni-bez-prestanka-vise/6wr6wvm

Od najava reprize susnog i toplog ljeta sa početka mjeseca do daleko umjerenije prognoze:

U junu smo preživeli POTOP, TORNADA I SNEG, a evo šta meteorolozi najavljuju za JUL I AVGUST http://www.blic.rs/nrx5htg

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5375 poslato: 25. Jun 2018. u 07:23 »
 ^^ Uvek se setim Rokera s' Moravu i "Vremenska prognoza, vremena: Kiša ce pada i dalje ako ne prestane, bre" ...

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5376 poslato: 27. Jun 2018. u 15:29 »
PAKLENI JUL Preznojićete se čim pročitate koliko je TROPSKIH DANA pred nama http://www.blic.rs/p89nzgl

"U svakom slučaj, čak polovina jula biće tropska, jer je minimalan broj očekivanih tropskih dana - 15. A to znači da temperatura neće padati ispod 30 stepeni Celzijusovih."
 :oboze:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5377 poslato: 27. Jun 2018. u 18:55 »
Nemam zivaca da svake godine pred pocetak jula citam izmisljotine o letu , mediji to preuvelicavaju , ignorisem takve clanke tako da necu procitati ni taj.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5378 poslato: 29. Jun 2018. u 00:20 »
Lijepa ilustracija dizanja temperature za samo 1h u zatvorenom automobilu pri direktnom izlaganju sunčevim zrakama temperatura naraste unutra i do 20°C više nego vani. Najbrže zagrijavanje je u prvih 20 minuta. Zato pazimo koga i kada ostavljamo u zatvorenom autu!

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5379 poslato: 29. Jun 2018. u 17:47 »
Ovaj mesec je u Beogradu imao količinu kiše iznad proseka (u nekim delovima grada bitno iznad proseka) pa se desilo "čudo neviđeno"  ;) da su zadovoljni i oni malobrojni članovi koji su toliko bili razočarani izostankom nekih konvektivnih padavina u prvom delu ovog meseca da su u afektu najavili da do kraja juna neće biti kiše. Primetno je i odsustvo spominjanja nekih termina koji si bili prečesto (i nepotrebno) u upotrebi (namerno neću da ih navodim) -drago mi je da je tako, iako sam video nezadovoljstvo kod dva člana nakon što sam dobronamerno uputio malu kritiku u vezi korišćenja nepotrebnih/čudnih termina radi opisivanja klime u Beogradu.

Dakle, "mir, mir, mir, niko nije kriv"  ;) -količina padavina je i na Vračaru i "kod Vuka" prešla 110mm ovog meseca a u južnim krajevima količina je još veća -poslaću kasnije podatak sa AMS Cerak za danas, u pitanju je AMS kojoj nemam "direktan" pristup a vlasnik je trenutno nedostupan.
Na lokaciji između Nove Galenike i Zemuna je do 17h bilo vrlo malo padavina, samo 2mm (a na Ceraku je bilo npr. 25 puta više, negde u tom regionu verovatno još više), vidim da je AMS 1km južno od Trošarine zabeležila 17mm do sada a AMS na donjem delu Karaburme malo manje od 13mm  -postojale su velike razlike u količini padavina između različitih delova grada.

Pozdrav svim ljubiteljima praćenja vremenskih prilika, posebno članovima sa juga-jugozapada Beograda (Miki, Joca, Miloš) koji su danas redovno izveštavali o meteo-situaciji tj. potopu  :tu:

P.S. Joca toliko dobro "pogađa" količinu padavina na Ceraku da maltene nisu potrebni podaci sa AMS  ;)