Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: vikend 11-13.06.2010  (Pročitano 1830 puta)

Van mreže astrogodra

  • **
  • Poruke: 580
  • Lokacija: Kragujevac-Loznica
vikend 11-13.06.2010
« poslato: 11. Jun 2010. u 13:12 »
Da li ima šanse da se skloni ova visoka oblačnost do večeras? Ako ne danas,da li ima šanse da se to dogodi sutra uveče? Pitam zbog nekih astronomskih posmatranja večeras i sutra uveče koja ne mogu da se obavljaju ukoliko nije clear sky?
Da li ima nekog ko bi mogao da mi odgovori(predpostavljam da nije lako dati odgovor na ovo)....

Hvala unapred
Astronomsko društvo Aristarh - Kragujevac

http://aristarh.rs/

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: vikend 11-13.06.2010
« Odgovor #1 poslato: 11. Jun 2010. u 13:17 »
Moje je mišljenje da boljih uslova od danas neće biti za vikend, može da se desi samo jačanje visoke oblačnosti, zbog jačanja jugozapadnog strujanja..

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: vikend 11-13.06.2010
« Odgovor #2 poslato: 11. Jun 2010. u 14:45 »
Saglasan!
Još bih dodao da povećana (apsolutna) vlažnost vazduha doprinosi većem zamućenju atmosfere. Uz to, vrlo je verovatno da će biti i prašine u vazduhu, te neće biti lepih uslova za osmatranje neba.

Najbolji uslovi se u principu očekuju kad se najavljuje razvedravanje ili vedro uz vetrove severnih pravaca, baš zato što imaju manju apsolutnu vlagu i manje prašine u atmosferi.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže astrogodra

  • **
  • Poruke: 580
  • Lokacija: Kragujevac-Loznica
Odg: vikend 11-13.06.2010
« Odgovor #3 poslato: 11. Jun 2010. u 15:08 »
Zahvaljujem Dikile i Ptprince na brzom i kvalitetnom odgovoru...

Najbolji uslovi se u principu očekuju kad se najavljuje razvedravanje ili vedro uz vetrove severnih pravaca, baš zato što imaju manju apsolutnu vlagu i manje prašine u atmosferi.
Hvala narocito narocito na ovom pojašnjenju sto se tiče situacije kada je atmosfera najtrasparentnija...

Ništa astronome amatere ne može da iznervira više nego kad se najavi vedro vreme a bude prisutna ova prokleta visoka oblačnost ....Kada je oblačno barem znamo na čemu smo...
Astronomsko društvo Aristarh - Kragujevac

http://aristarh.rs/