Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2013.  (Pročitano 31066 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Jun 2013.
« poslato: 01. Jun 2013. u 00:29 »
Početak prvog letnjeg meseca donosi i dalje nestabilno vreme sa svakodnevnom pojavom kiše i pljuskova, naročito u poslepodnevnim satima. Biće malo svežije od proseka.  :-:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #1 poslato: 01. Jun 2013. u 18:48 »
Sutra pljuskovi i grmljavine u severozapadnoj struji.Vala je red da  se naplati ovo dugotrajno mučenje sa strujanjima južnih pravaca.

Za mene,nema lepšeg rođendanskog poklona :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #2 poslato: 02. Jun 2013. u 12:28 »
Prema GFS-u, već od srijede kreće period sa novim jačim nestabilnostima. Ali biće ovo drugačija situacija od ove što je obilježila prethodne dvije nedjelje. U prethodnom periodu smo imali pretežno jugozapadno strujanje po visini (uz tek povremeno skretanje ka južnom ili zapadnom). CAPE nije bio naročito visok, uglavnom ispod 500 J/kg, pa je smicanje bilo glavni pokretač jakih oluja.

Od srijede će se ustaliti pretežno sjeverno strujanje i neće biti izraženo (oblaci će se jedva kretati). Smicanja gotovo neće ni biti (to se vidi na osnovu podjednake brzine vjetra u različitim slojevima atmosfere), ali će CAPE biti vrlo visok, i preko 1000 J/kg. Tako da će jačih razvoja lokalno biti sigurno. U svakom slučaju, neke stabilizacije nema na vidiku:



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #3 poslato: 04. Jun 2013. u 09:11 »
Stiže leto krajem nedelje. Od srede povecanje nestabilnosti ali i temperature. Do kraja nedelje ce temperatura svakim danom biti za par stepeni viša uz česte i obilne lokalne pljuskove u popodnevnim i večernjim satima. U nedelju i početkom naredne sedmice veoma toplo sa temperaturama preko 30C.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #4 poslato: 04. Jun 2013. u 12:00 »
Pričaš za svoj kraj? Ja nisam video kod mene tako drastičan skok temperature. Zbog sunca toplije ali oko 25 stepeni uz nestabilnosti.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #5 poslato: 04. Jun 2013. u 12:13 »
Pričaš za svoj kraj? Ja nisam video kod mene tako drastičan skok temperature. Zbog sunca toplije ali oko 25 stepeni uz nestabilnosti.

Izvinjavam se, mislo sam na svoj kraj. Na severu svakako niže temperature.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #6 poslato: 04. Jun 2013. u 12:39 »
Taj prvi talas vrućina možda i neće biti dug jer se odmah nakon toga crta pad temperature,a posle toga pa može svašta da nas čeka


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #7 poslato: 04. Jun 2013. u 13:06 »
U narednim danima će biti postepeno toplije (ali sve do subote uz dnevne temp. i dalje ispod proseka), ali i dalje relativno nestabilno (a sutra još uvek sveže za ovo doba godine) a što se tiče Beograda mislim da ćemo se konačno ugrejati tek u nedelju i ponedeljak  :sunce . Mislim da bi u BGu ovog juna prva Tmax koja počinje cifrom "3" bila moguća tek u spomenuti ponedeljak (a sutra u BGu jedva do 20C).

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #8 poslato: 04. Jun 2013. u 23:26 »
Čini mi se da će centar visinskog ciklona sutra biti na severu Vojvodine.

GFS nije optimista što se nestabilnosti tiče,ali boljerezolucijski modeli itetako jesu.

Potrebno nam je i dosta vedrine,što se neće lako desiti ako se pogleda u satelit i vidi da je skoro čitav zapadni i centralni Balkan(kao i centralna Evropa)pod oblacima.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #9 poslato: 04. Jun 2013. u 23:49 »
Dosta se toga promijenilo na kartama od moje poslednje poruke u ovoj temi, tj. od prekjuče. Šanse za nestabilnosti za sutra i preksutra su znatno umanjene, temperature snižene. Očigledno da se zadržava dosta ove altostratusne i altocumulusne oblačnosti koja će ometati razvoje.
Za petak i vikend GFS i dalje vidi ozbiljnije nestabilnosti.
U svakom slučaju, neke stabilizacije nema na vidiku.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #10 poslato: 05. Jun 2013. u 12:49 »
Uf, uf sta nacrta ovaj GFS, pravi potop.



Nadam se da se ovo nece ostvariti. Do nedelje lokalni obilni pljuskovi, onda kratka pauza od 24h pa u od ponedeljka popodne novi ciklon u Jonskom moru i padavine do daljnjeg. Treba napomenuti da će ponedeljak po svemu sudeci biti veoma topao u centralnim i južnim predelima sa temperaturama i do 35C. Ostaje da vidimo sta ce biti od svega.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #11 poslato: 05. Jun 2013. u 12:58 »
Pre neki dan kada je GFS poceo crtati takve padavine, mislio sam da ce to biti samo par izlaza ali se taj period sada priblizava i sve su vece mogucnosti da nas ocekuje jos jedan kisan period. Ako se ostvare te padavine a jos pored ovog rasta vodostaja, bice problema sa poplavama.

Od sutra pa do kraja nedelje kao sto je dikile napisao lokalni pljuskovi sa grmljavinom, ponegde obilniji zbog vrlo slabog stujanja na visini...


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #12 poslato: 05. Jun 2013. u 13:08 »
^^ ^^ Da,GFS je (kao i njegovi ensembli) vrlo topao za taj ponedeljak.EC za sada dosta blaži.

Ako se ostvari ta toplina koju GFS crta u ponedeljak,CAPE će biti još jači nego u ovom nestabilnom periodu (do nedelje),a s obzirom da će ciklon  doneti i smicanje sa sobom,moglo bi biti gadnih nevremena.

Od sutra očekujem dosta nestabilnosti ovde,zbog povoljnog strujanja.Čak deluje da bi u petak strujanje moglo biti severoistočno.  8) CAPE je dovoljno jak da ponegde bude i grada.Samo da ovi niski oblaci ne zeznu stvar.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 395
  • Starost: 36
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #13 poslato: 05. Jun 2013. u 14:38 »
Ja ljudi vas ne razumem!!! Pa zar vam nije dosta kise pa jos prizivate oluje...grad,nevremena,kao bilo bi super da se to ostvari...povoljno strujanje za nevremena itd itd.
Stvarno ne razumem tu potrebu za zestokim nevremenima...munjama,grmaljavinom....  :neznam:  :oboze: A onda kada nastane neka steta po poljoprivrednim kulturama onda kuku lele....

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #14 poslato: 05. Jun 2013. u 15:03 »
Samo da ti kažem da je veća nepogoda bila ona anticiklonetina koja se prošle godine nadvila nad Srbijom.Seti se samo koliko su trešnje i jagode koštale i koliko su kratko trajale. Ovaj grad i nevreme nije ništa naspram one suše.A eto i ja sam isto ljubitelj ekstremnog vremena poput jakog vetra,grada,jakih pljuskova,grmljavine,tako se rodiš i onda se učlaniš na ovaj forum i shvatiš da nisi sam,to diže adrenalin.

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 395
  • Starost: 36
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #15 poslato: 05. Jun 2013. u 15:35 »
Samo da ti kažem da je veća nepogoda bila ona anticiklonetina koja se prošle godine nadvila nad Srbijom.Seti se samo koliko su trešnje i jagode koštale i koliko su kratko trajale. Ovaj grad i nevreme nije ništa naspram one suše.A eto i ja sam isto ljubitelj ekstremnog vremena poput jakog vetra,grada,jakih pljuskova,grmljavine,tako se rodiš i onda se učlaniš na ovaj forum i shvatiš da nisi sam,to diže adrenalin.

 :oboze:

Sve ja to razumem druze,ali takva ekstremnost,to mi ne ulazi u glavu...ja kada su nepogode i jaka grmljavina,ne znam gde da se sakrijem...ne znam sta cu sam sa sobom :)
Nikad mi nece biti jasno da neko voli grmljavinu,jake nepogode,grad,oluju i to da bude sto ekstremnije  :oboze:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #16 poslato: 05. Jun 2013. u 15:59 »
:oboze:

Sve ja to razumem druze,ali takva ekstremnost,to mi ne ulazi u glavu...ja kada su nepogode i jaka grmljavina,ne znam gde da se sakrijem...ne znam sta cu sam sa sobom :)
Nikad mi nece biti jasno da neko voli grmljavinu,jake nepogode,grad,oluju i to da bude sto ekstremnije  :oboze:

Postoji jedna mala ali odabrana grupa "ludaka" kojoj je najvaznija sporedna stvar na svetu vremenske (ne)prilike.
Ja prvo za sebe nemam objasnjenje zasto je to tako ali mi ustvari objasnjenje ni ne treba.  :D

Jun nastavlja kao sto je i zapoceo, hladno i nestabilno.
Temperatura ce porasti u nedelju i ponedeljak narocito juznije od Beograda ali to ce verovatno biti kratkog daha. Tada su usled posrasta temperature moguce i jace nestabilnosti.
Za predstojeci vikend opet kisa ali za nijansu toplije vreme.

Nadam se samo da kolicina padavina nece biti velika kao sto predvidja GFS jer je opasnost od poplava i bez njih velika.



Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #17 poslato: 05. Jun 2013. u 16:21 »
To za 35 stepeni u ponedeljak ne vazi za Vojvodinu i Beograd , kod nas ce biti oko 30 stepeni , otopljenje je kratkog daha posle nam stize ponovo svezije vreme!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #18 poslato: 06. Jun 2013. u 00:15 »
Jeste da je još daleko, ali GFS je u zadnjih par izlaza za ponedjeljak sklopio sve parametre za oluju godine. Mijenjaće se to još, ali ako se i narednih dana bude crtalo išta slično, biće to dan za pamćenje.
Naredna tri dana nestabilno, ali iz dana u dan sve to blaže izgleda na kartama. Petak je dan koji će biti u centru pažnje, crtaju se solidne padavine i nezanemarljivo sjeverno i sjeveroistočno strujanje.
Vikend ima potencijala da bude lijepo i stabilno vrijeme sa prijatnim temperaturama (25-30°C) i to treba iskoristiti. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Jun 2013.
« Odgovor #19 poslato: 06. Jun 2013. u 20:57 »
Iako je danas nestabilnost bila slaba cim je sunce pocelo da greje oblaci su se razvijali veoma brzo i bilo je jacih razvoja koji su doneli jake padavine.
Sutra nas ocekuje jaca nestabilnost i visa temperatura a samim tim i vise razvoja oblacnosti koja ce donositi pljuskove sa grmljavinom a moguc je i grad. Jaci razvoj se ocekuje u severnoj polovini Srbije, narocito Vojvodini.
Po GFS-u razvoj ce brzo poceti, strujanje ce biti vrlo slabo severoistocno pa ce pljuskovi ponegde biti obilni. Na kratama ima i oblacnosti prvi deo dana koja ce mozda otezati razvoj u pocetku ali i pored toga padavina ima na sirem podrucju...



Bice i vrlo slabog smicanja oko 10m/s i slabije pa ce oblaci imati malo bolji strukturu nego danas.