Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Pozdrav  (Pročitano 36924 puta)

Van mreže blaza

  • *
  • Poruke: 10
Pozdrav
« poslato: 13. Septembar 2015. u 21:37 »
Pozdrav za sve clanove foruma,ja sam novi clan ovde i planiram da kupim meteo stanicu.Treba mi mala pomoc oko toga.Trazio sam nesto preko interneta ovde kod nas u Srbiji nasao sam jednu firmu koja prodaje samo firmama i jos jedne sto sam pronasao vise ne postoje.Planiram nekih 100 evr da ulozim cisto da mi to bude neki hobi jer me to zanima.Nalazim se u Mirijevu-Zvezdara.Dok sam trazio setio sam se i aliexpresa i tu sam naleteo na nesto za 80$ evo link pa me interesuje vase misljenje da li to vredi da se uzima?
Hvala unapred.

http://www.aliexpress.com/item/Professional-Wireless-Weather-Station-Touch-Panel-w-Solar-sensor-w-PC-interface/762799441.html?spm=2114.01020208.3.21.X1Zwe9&ws_ab_test=201407_1,201444_5,201409_2

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Pozdrav
« Odgovor #1 poslato: 14. Septembar 2015. u 08:21 »
Pozdrav, dobrodošao na forum. Stanica za te pare vredi, jedini problem će ti biti malo visa temperatura, osim ako ne obezbediš nekakav zaklon od sunca za termo-hiro senzor. Nešto slično ima kolega iz Ruskog Sela.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Pozdrav
« Odgovor #2 poslato: 14. Septembar 2015. u 11:19 »
Imam istu, doduše bez solarnog panela, nije vrhunskog kvaliteta baš ali je cena ok.
Transmiter ima solidan domet ali bice ti malo problem oko baterija, odnosno njihove osetljivosti na niske temperature.
Pozdrav

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Pozdrav
« Odgovor #3 poslato: 14. Septembar 2015. u 12:22 »
Pitanje za Nauma, a zasto te nema kod nas na mreži?

Van mreže blaza

  • *
  • Poruke: 10
Odg: Pozdrav
« Odgovor #4 poslato: 14. Septembar 2015. u 12:24 »
Jel mozda bolje da se onda uzme ista takva bez solarnog panela,da stavim ja bateriju koja je potrebna?
Sto se tice temperature vidim na slici da je to sve na jednom stapu i svi senzori imaju kabal koji ide verovatno u taj jedan transmiter?Da li je moguce da taj jedan senzor razdvojim od ovih ostalih senzora koje bih stavio na krovu od kuce da bi odredjivao tacan pravac vetra i smer,kolicinu padavina...a taj jedan senzor za temperaturu da spustim dole u dvoriste negde u hlad tu ima nekih 10 metara od krova.Recimo da produzim taj kabal sto treba da ide do njega!?

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Pozdrav
« Odgovor #5 poslato: 14. Septembar 2015. u 13:12 »
@ dikile
Pa nikad nisam nasao za shodno da se malo udubim i posvetim, na žalost.
No, pojasni kako i pridruzicu se rado
@ blaza
Nije resenje ni sa običnim, alkalnim baterijama. Jednostavno nema dobrih, kvalitetnih, kod nas u prodaji. Ja sam rešio tako što sam izvukao napajanje sa ispravljača do transmitera, što je ok rešenje ako nije velika dužina kabla, zbog jednosmernog napona. Što se razdvajanja tiče, za 10ak metara nije problem, nemoj da nastavljaš kabl samo. Kupi telefonski, pljosnati, tzv. RJ11 sa 4 pina i nabaci konektore. Mada temperatura realna jeste za nijansu manja ali temp. sonda je ipak zaštićena u kućištu i povrh svega ide onaj rebrasti "radiation shield" što je po meni sasvim dobra zaštita, ne treba ti baš 101% tačno očitavanje pretpostavljam. Na kraju imaš i solarni panel gore, pa ti ipak i treba svetlosti.
Ako imaš još neko pitanje, ti izvoli.
Pozdrav

Van mreže blaza

  • *
  • Poruke: 10
Odg: Pozdrav
« Odgovor #6 poslato: 14. Septembar 2015. u 13:18 »
Znaci mislis da bi to mogao da sve stavim na krovu od kuce,tu bi bilo izlozeno suncu skoro ceo dan ipak ne znam kakvu bi temperaturu pokazivalo.
Razlog sto bi stavio na krov od kuce je cistina jer su oko mene zgrade ovako ne bi imao nikakav zaklon sto se tice vetra.Jedino mozda bi bio problem kada bi ovaj senzor za temperaturu spustio dole je ako se u njemu nalazi i senzor za vlaznost vazduha da kada bi se preko leta zalivalo cvece i travnjak mozda pokazivao vecu vlaznost vazduha :)

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Pozdrav
« Odgovor #7 poslato: 14. Septembar 2015. u 13:25 »
Mislim. Meni stoji na samom krovu zgrade, znači 20tak metara visine od tla. Realnu, pravu temperaturu ćeš dobiti u senci, na 2m visine ako se ne varam, iznad travnate površine, profesionalnim termometrom u drvenoj kutiji. Ispraviće me neko već ako sam pogrešio. Ovo što mi imamo je daleko od laboratorijske opreme. Temperatura koju očitava tvoja stanica je sasvim dovoljna za naše amaterske potrebe.

Van mreže blaza

  • *
  • Poruke: 10
Odg: Pozdrav
« Odgovor #8 poslato: 14. Septembar 2015. u 13:37 »
ok,hvala.Uskoro cu da je porucim pa cemo onda opet da se cujemo oko nekih detalja,povezivanja i prikljucivanju u mrezu :)
Jel pomocu nje postoji mogucnost da se uradi neka prognoza vremena na osnovu tih podataka,ne mislim sada neka dugorocna ali za dan dva?

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Pozdrav
« Odgovor #9 poslato: 14. Septembar 2015. u 13:41 »
Pa ne bih znao, nisam se bavio prognozama do sad ...  ;)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Pozdrav
« Odgovor #10 poslato: 14. Septembar 2015. u 16:29 »
Blaza koja bi bila krajnja cena te meteoroloske stanice, znaci kada se uracunaju i troskovi dostave... Da li znas otprilike? 
ipak nisam zagledao da ne moze dostava za srbiju...
« Poslednja izmena: 14. Septembar 2015. u 17:05 Bart »

Van mreže blaza

  • *
  • Poruke: 10
Odg: Pozdrav
« Odgovor #11 poslato: 18. Septembar 2015. u 10:51 »
Sada i ja vidim da ne moze za Srbiju,cini mi se da je moglo ali nisam imao tada pare.Cena ti je ta sto pise ako je 80 $ ti placas toliko samo sto ti banka racuna gornji kurs imas besplatnu dostavu ako to pise i samo placas carinu koja je nekih 10%.To ti je od prilike oko 9000 din.
« Poslednja izmena: 18. Septembar 2015. u 11:11 blaza »


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Pozdrav
« Odgovor #12 poslato: 18. Septembar 2015. u 11:33 »
 ^^ Steta, do 10000 bi nekako skupio za neku dobru amatersku, ali videcemo mozda nesto drugo se nadje...

Van mreže blaza

  • *
  • Poruke: 10
Odg: Pozdrav
« Odgovor #13 poslato: 18. Septembar 2015. u 11:47 »
Treba da se prati oni menjaju to non stop pa da se uzme.Malo sto sam gledao kod nas u Srbiji ima za 14000din u pitanju je firma tagor ali onu prodaju samo firmama ne moze fizicko lice da kupi.Mislim moze ako imas nekog ko drzi firmu pa da poruci za tebe.Ali to ti je isto sto imas i na aliexpres za 9000.Samo da se ubode trenutak koji i ja cekam :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Pozdrav
« Odgovor #14 poslato: 18. Septembar 2015. u 11:53 »
Ja mislim da na ovom sajtu sto si ti dao nista ne moze da se dostavi u Srbiju tako da negde drugde se mora gledati... Ali mozda ti znas bolje i vise nesto, ja iskreno sad vidim prvi put :)


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Pozdrav
« Odgovor #16 poslato: 18. Septembar 2015. u 18:27 »
Meni je ok iskreno ali me nervira sto je preciznost temperature -+1 stepen mnogo je to neprecizno i umanjuje znacaj i zanimljivost... aj da je +-0.3C pa bi razumeo. al kad pogledas one sve takve toliko imaju odstupanje. i vlaznost meri samo od 20-90%... i Kosta 12500 mnogo za mene...

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Pozdrav
« Odgovor #17 poslato: 18. Septembar 2015. u 20:12 »
Bart sve to može da se ispegla adekvatnom zastito termo senzora.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Pozdrav
« Odgovor #18 poslato: 18. Septembar 2015. u 20:19 »
Mislis metoroloskom kucicom?

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Pozdrav
« Odgovor #19 poslato: 18. Septembar 2015. u 20:24 »
Sve ove stanice su iste, potpuno u sustini. Isti je proizvodjac i komponente. Mislim na ovu poslednju i onu sto je Blaza hteo. Jedina razlika je u izgledu i mozda u frekvenciji, sto je sve generalno manje vazno. Preciznost od 0,3 stepena sa ovim stanicama ne moze da se ocekuje, jer su ipak amaterske.