Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.  (Pročitano 6282 puta)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« poslato: 20. Jun 2016. u 22:01 »
Snažne oluje su protutnjale kroz Beograd i Banat danas u predvečernjim satima, nažalost dosta štete je naneto najviše putem izuzetno krupnog grada ali i tornada u Pančevu.  :(
Sva sreća moj kraj je prošao skroz dobro uzimajući u obzir mesta gde je grad padao veličine jajeta, nije bilo previše krupnog grada, tek veličine trešnje ili male dženarike.
Sve je krenulo prvo slabim, sitnim i suvim gradom da bi onda krenuo pljusak uz pojačan vetar i grad koji je samo lupkao po automobilima i krovovima, travnatim površinama i asfaltu stvarajući tipičan tup udarac.
Drugi oblak je prošao ne tako puno kasnije, iz istog pravca, opet uslovljavajući grad malo sitnijeg prečnika, uz snažnu kišu monsunskog inteziteta i lepe formacije.

Sinoptička situacija dana 20. juna, (od gore sa leva: prizemni a. pritisak i visina 500hPa sloja, temperatura i visina 850hPa sloja, CAPE i Li index uz poziciju mlazne struje na 300hPa)
Izražena visinska dolina iznad Italije i Balkana je uslovila priliv tropske ali izuzetno nestabilne vazdušne mase uz snažno smicannje vetra kako po pravcu tako i po brzini u nižim slojevima troposfere.  - Izvor: Wetter3.de



Satelitski snimak sistema, radarski odrazi prve i druge ćelije i električna pražnjenja. -Izvor: Serbianmeteo forum, aktuelne



Sondaža iz koje se jasno vidi da je atmosfera iznad Bg-a bila izuzetno nestabilna (CAPE: 2120 J/kg, Li: -7.28) uz dosta vlage te vrlo nisku bazu oblaka i jako smicanje vetra. Problem po konvektivne razvoje jeste bila izražena inverzija temperature  u 800-750 sloju. No, inverzija je bila "razbijena" i oblaci su buknuli u okolini Uba i Obrenovca lagano se kretavši u SSW struji ka severu. - Izvor: Miloš V.



Oblak koji je vrlo brzo prerastao u pravo čudovište od oluje se formirao jugozapadno od Beograda, naglo jačajući i šireći, što se moglo videti na radarskim slikama RHMZ-a. Iako je delovalo da će oluja proći severnije, ona je skrenula u desno usled svoje snažne unutrašnje (vrtložne) dinamike, prkoseći strujanjima u troposferi, te nastavila ka Beogradu i Pančevu.
Ubzo je usledio slaba sugradica a potom i jak pljusak uz srednje krupan grad koji je padao vrlo dobrih 10-15 minuta različitim intezitetom.
A nakon toga opet još jedan dolazak gradonosnog oblaka koji je na sreću davao manji grad ovim krajevima ali uz dosta, dosta kiše koja je pala za kratko vreme.

Snimci padanja grada i jakog inteziteta kiše u toku najintenzivnije faze nepogode:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=lRNWSHGXkMk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=lRNWSHGXkMk</a> <a href="http://www.youtube.com/watch?v=gK6tgvTDN10" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=gK6tgvTDN10</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Gx-rc0gByMA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Gx-rc0gByMA</a>

Fotografije  oblaka, grada i pljuska:




























Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #1 poslato: 20. Jun 2016. u 22:14 »
Miki, bravo za reportazu! :tu: Sve pohvale za trud i izdvojeno vreme. Odlicno docarano, jasno i sveobuhvatno.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #2 poslato: 20. Jun 2016. u 23:15 »
Ajoj ljudi. Strašno. :oboze: Kako li je bilo tamo gde je bilo najžešće?

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #3 poslato: 20. Jun 2016. u 23:45 »
Добро пропраћено Мики, јако опширна репортажа! :tu: Наш део града је могло би се рећи и добро прошао, док видели сте како је било у Панчеву, страшно стварно..

Ја ћу допунити репортажу једним снимком из актуелних, да буде све на једном месту. Немам слика уопште, све време сам снимао како је падао град, имам још снимака али нисам пребацио.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=kMMT6HkEhUY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=kMMT6HkEhUY</a>

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #4 poslato: 21. Jun 2016. u 00:04 »
Po dogovoru sa Mikijem koji je sve ovo odlično ispratio i opisao, dajem svoj doprinos ovoj reportaži.

Uh, odakle da krenem. Ove sezone je nekako sve mašilo i mašilo Beograd, da je ponovo postao aktuelan onaj naš izraz kada Beograd u šali nazivamo "konvektivnom rupom".  :) Čak i neke situacije koje su kačile druge dijelove grada, u mom kraju su prolazile nezapaženo. Sve što sam čekao nestrpljivo je jedan pravi, dobar pljusak. A dočekao...

Juče su se po prvi put ove sezone ukazale šanse za veliko nevrijeme. Dan sam proveo u Smederevskoj Palanci. Tu nije palo ni kapi kiše, ali je zato u blizini, prema Mladenovcu, prošla lijepa LP superćelija koju sam uslikao:















Za to vrijeme, preko Beograda je prošla oluja, čiji je intenzitet varirao među dijelovima grada, po svemu sudeći najjače je zahvatilo južne dijelove. I dok mi je bilo krivo (sad mi to smiješno zvuči) što sam propustio oluju u Beogradu, nisam ni slutio da me već isto veče čeka nova oluja. Jak MCS sa olujnim frontom je od granice Bosne i Crne Gore za par sati protutnjao do Bg-a.
Ali neću sad o tome, da ne gušim mnogo temu.

Ta "konvektivna rupa" je popunjena, a kad se jednom to razbije, posle nema kraja.

A onda o današnjem danu. Čekao sam i čekao superćeliju. Onako moćnu, da vidim uživo kako to izgleda. I dočekao. A kažu - pazi šta želiš, možda ti se i ostvari. Možda i treba doživjeti jednom u životu, ali to je sasvim dovoljno. Neću više oluje nalik ovoj nikad više da prizivam. Moj kraj je prošao bez gotovo ikakve štete (osim polomljenih grančica i lišća), ali ima štete u drugim dijelovima grada, a o Pančevu ćemo u drugoj temi.

I SerbianMeteo i ESTOFEX alarm su davali maksimalni stepen upozorenja za ovaj dio Srbije:





I pored nezapamćenih parametara, dugo dugo nije nikao nijedan Cb u Srbiji. I tada sam napisao u aktuelnim da će se danas mučiti dok se razvije, a čim se razvije prvi Cb, biće to superćelija za pamćenje.

I krenulo je da se razvija jugozapadno od Beograda. Prva "glista" na radaru kretala se u južnoj struji:







Ubrzo je taj oblak krenuo da nenormalno grmi i bilo je jasno da se superćelija formira:











Iako je tada djelovalo da će sve proći zapadnije od Beograda, došlo je do razdvajanja oblaka na dvije superćelije i desno-skrećuća je otišla pravo na Beograd:



Vizuelno, nije bilo ničega naročito atraktivnog. Wall-cloud u sklopu mezociklona se zbog ogromne vlage bio spustio jako nisko i nije tu bilo prostora za neke formacije. Nije bilo ni toliko vidljivog vrtloženja gledano uživo.















A onda je krenuo da pada suv grad u početku, zatim pravi downburst sa gradom koji je trajao nekih 20-ak minuta. Srećom, grad nije bio natočito gust, veći procenat padavina je išao na kišu. Najkrupnija zrna su bila čak i veličine ping pong loptice, ali većina je bila veličine trešnje, kao na Mikijevoj slici. Ono što je bilo karakteristično je to što je vjetar gotovo sve vrijeme duvao ka centru oblaka, a ne u pravcu kretanja oblaka što je karakteristično za olujni front. To znači da je postojala jaka konvergencija i vrtložnost u prizemlju, karakteristično za jake superćelije.





Na slici munja se jasno vidi razdvajanje oblaka:



Evo i moja tri videa za vrijeme oluje, ispostaviće se, prve:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=YXI7l4FkB6U" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=YXI7l4FkB6U</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=V0YwpugjpL8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=V0YwpugjpL8</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=qCw62PuDYrQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=qCw62PuDYrQ</a>

I taman što sam pomislio da je gotovo, nova superćelija se formirala jugozapadno od Beograda i veoma brzo jačala.



Za razliku od prve, ova je imala višu bazu, pa samim tim i jako lijepe formacije:



















Ej' dvije superćelije u roku od pola sata!  :/



Uslijedio je žestok downburst, koji je znatno kraće trajao od prethodnog. Grada je bilo ponovo, ali ne toliko krupnog.
Na Vračaru je ukupno palo 33mm iz dvije ture, cijenim da se količina padavina kod mene ne razlikuje bitnije od te cifre.

I pored ovakve slike ukupnih munja, zanimljivo je da jake grmljavine gotovo da nije ni bilo. Samo potmule, tupe, negdje visoko u oblacima. Čak je jača bila dok se nevrijeme primicalo, nego kad je stiglo:



Još dvije animacije:





Šta još da kažem, dan koji će se dugo pamtiti i oluja o kojoj će se još jako dugo pričati. Nadam se da će i ostali članovi foruma dopuniti reportažu svojim fotkama i snimcima ove oluje.
« Poslednja izmena: 21. Jun 2016. u 00:29 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže milandijana

  • milan
  • *
  • Poruke: 264
  • Starost: 47
  • Lokacija: crepaja
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #5 poslato: 21. Jun 2016. u 00:43 »
svaka cast za reportaze.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #6 poslato: 21. Jun 2016. u 00:46 »
Свака част другари, одлично испраћено, какав метереолошки дан у Србији, памтиће се ово дуго, без икакве сумње.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #7 poslato: 21. Jun 2016. u 01:12 »
Hvala ljudi, potrudio sam se da to ispratim ljudski, opet se ovo retko viđa.  :tu:
Joco i Miloše, odlični su snimci i slike! Bukvalno se vidi da smo izvukli deblji kraj što se Beograda tiče kada pogledate na primer ono što je Profi uslikao.
Miloše, kad si već spomenuo jaku konvergenciju u prizemlju, primetio sam da su se kumulusi niskih baza vrlo brzo kretali totalno suprotno od pravca i smera oblaka. Jel to zbog smicanja vetra u okolini ili zbog te konvergencije?  :huh:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #8 poslato: 21. Jun 2016. u 01:24 »
Miloše, kad si već spomenuo jaku konvergenciju u prizemlju, primetio sam da su se kumulusi niskih baza vrlo brzo kretali totalno suprotno od pravca i smera oblaka. Jel to zbog smicanja vetra u okolini ili zbog te konvergencije?  :huh:

I jedno i drugo ima uticaja. Smicanje po pravcu je bilo izraženo, u najnižim slojevima malo iznad LCL je bilo jugoistočno strujanje koje je vuklo čak na čisto istočno, dok smo u većem dijelu troposfere imali čisto južno, koje je u višim slojevima vuklo na jugozapadno. Sve je to dodatno povećalo vrtložnost.

A kad se već superćelija formirala, onda je "usisavala" okolne oblake. To je ta konvergencija. Formirao se mezociklon kom samo ime kaže da rotira. Kao i što kod ciklona u sinoptičkim razmjerama imamo konvergenciju, tako imamo i ovamo, samo u manjim razmjerama.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #9 poslato: 21. Jun 2016. u 15:44 »
Sa drugog foruma, prenosim lepo zabeleženu ekspanziju Beogradske superćelije:


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #10 poslato: 21. Jun 2016. u 19:06 »
Ono što mi je zanimljivo je što se na klipovima koje su psotavili Miki i Joca vidi grad kako pada, bez gotovo ikakvog vjetra, dok je kod mene bio pravi downburst koji je dugo trajao. To se posebno dobro vidi na poslednjem od tri klipa koje sam postavio.

Evo još slika i snimaka iz Beograda. Autor fotki je Mihajlo Stevanović. Jasno se vidi wall cloud koji se jako nisko spustio u južnim dijelovima grada. Kako mi sada jezivo zvuči kada shvatim da su samo nijanse odlučile da preko mog kraja prođe tornado.   :O





Evo i par klipova još:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=3OMux3sjd1Y" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=3OMux3sjd1Y</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=VdBw2xabByI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=VdBw2xabByI</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=6wFJz2B6sv4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=6wFJz2B6sv4</a>

Ima toga još, ali da ne pretjerujemo sad. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #11 poslato: 21. Jun 2016. u 19:36 »
Svaka cast na snimcima i fotografijama. Sila prirode je nemerljiva, zaista impozantan razvoj i ono sto je proisteklo od njega.


Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #12 poslato: 21. Jun 2016. u 19:42 »
Управо тако Милоше, код мене је ватар у потпуности изостао, тек када је одвалио пљусак је било мало ветра и то је то. Тај облак ми се буквално дан главом формирао за 10-15 мин.

Ћелија је невероватном брзином усисавала околне ниске облаке, почео је да дува појачан ветар из правца истока и североистока, и одмах зао шта се спрема. Пво су почеле краткотрајно да пропадају јако крупне капи, као песница, затим је то престало и после пар минута је почао да пада огроман сув град. Као што се и види на снимку код мене град није био тако густ, био је ређи неко код Милоша, па чини ми се и код Микија, а потом је почињао пљусак који је постепено јачао. Града је било поново пред крај невремена када се смирио пљусак. Не знам колико се види на клипу, али рекао бих да је код мене био мало већи него код тебе Милоше на пример. Ако се мало боље загледате (јер је видео испао прилично лош, много се тресе)  може се видети у деловима сника како град удара и пуца о осфалт, пар комада је ударило и у онај зелени кров иза црвеног југа, ти комади су били барем као јаје, помислио сам да ће бити штете по аутомобилима како је пуцало, и на снимку се чују јаки ударци од града по крову и лимовима.

Имам сада једну слику оштећења аута, али ово је незванично, мораћу да проверим са комшиницом да ли је ово можда од неког претходоног града начињена штета, јер су некако превелика удубљења



На оној црвеном југу што се види у кадру иза има два мања удубљена, нисам успео да сликам јер је ауто био још мокар и није се лепо видело пошто је прилично мало оштећење. Такође и на још једном или два аутомобила се види благо удубљње



Ископах и још једну слику док је суперћелија позирала ка западу и југозападу, када је кленула и снажна узлазна струја и након 10-ак мин је почео да пада крупан град


Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #13 poslato: 21. Jun 2016. u 21:14 »
U Borči bukvalno nije bilo ni malo vetra. Bas sam bio začudjen. Sva sreca nije bilo ni grada. U pocetku su padale retke krupne kapi kise, da bi posle poceo monsunski pljusak. Pred kraj pljuska je malo padao sitan grad. Izgleda da je vetar izostao u centralnom delu supercelije a da ga je bas bilo na krajevima, odnosno vise na istocnoj strani. Oblak je naglo poceo da se siri na ulazu u Beograd, negde kod Sremcice. Imam informaciju da ispod Avale nije bilo ni kise ni vetra. Kako se oblak sirio na istocnom kraju je duvao jak vetar i presao preko Kaludjerice i nastavio preko Dunava ka Vojlovici.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #14 poslato: 21. Jun 2016. u 23:34 »
Sta reci o ovoj istorijskoj oluji  :O Prvo da pohvalim na azurnosti,trudu  i slikanju iz ne bas ugodnih pozicija(ne znas dal ce se neki led obiti i pogoditi te),svaka cast momci  :tu: Imamo najvise clanova iz Bg-a tako da je ovde reportaza bez komentara,sa skoro svih pozicija je grad pokriven.. Najupecatljivija je snaga tog mocnog oblaka koji je dogurao do Moskve ejjj  :/ Koja je to snaga i sila,neverovatno
Razmisljao sam gde sebe da citiram- a nikad to nisam uradio  i resih ovde,komentar sam napisao kada jos uvek nije bio ni jedan jedini razvoj i kada se suskalo da je moguce i da ne dodje do niceg.
15;39 Koja sparina  :ufff: uz T 28,5c I gde ima vedrine,atmosfera deluje mutno kao onaj dan od Saharskog peska... Kao Tempirana Bomba,jedna sibica fali da se pokrene razvoj,

3,2,1,BUM
I da dodam jednu fotografiju iz moje perspektive,beli gradonosni oblak u vasem kraju

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #15 poslato: 22. Jun 2016. u 00:26 »
Bravo momci, nisam ni sumnjao da ce te vi to propratiti i prezentovani na fenomenalan nacin, profi!  :worthy:  :tu:
 
Ono sto je zajednicko za vas kraj u odnosu na moj je da je grad bio krupniji, narocito ako sam dobro razumeo u prvoj turi. Takodje za razliku od Milosevog kraja  kod mene nije bilo jakog vetra, jedino kratko u momentima najintenzivnijih padavina. Ali na toliko sirokoj teritoriji smo imali pojavu grada, neverovatno stvarno.  Iako sam doziveo nepogode sa silovitim udarima vetra, strasnim elektricnjim praznjenjima, guscom pojavom zrna grada, a te stvari su izostale ovaj put, ovu nepogodu svrstavam na prvo mesto koju sam doziveo.
Pre svega jer do sada nisam cuo takvo neprekidno brujanje iz oblaka, pogotovo pri dolasku nepogode. Onda izuzetne padavine za dosta kratak period, citavih 38 mm, uz najkrupnija zrna grada koja sam do sada imao prilike da vidim (pri cemu su najkrupnija bila pri samom kraju).

Sada bih ako Miki nema nista protiv (poslao sam mu pp ali nije jos uvek video) ubacio fotke iz mog kraja. Naravno, ako to opterecuje reportazu jer vec ima dosta odlicnog materijala necu imati nista protiv da izbrisete deo poruke sa fotkama ili ostavite manje fotki.

Pogled ka jugu-jugoistoku pri formiranju prve supercelije (uveliko me je poklopio nakovanj a vidi se i delic vedrine ispod njega)



Prilaze padavine polako



Sve uocljivija bela gusta zavesa



Samo sto nije, vec krecu da padaju izuzetno krupne kisne kapi



Onda je usledio jak pljusak uz sugradicu i retka sitna zrna grada. U toj turi je palo cini mi se oko 15 mm.
Na iznenadjenje odmah eto i druge ture!





Ovoga puta dugotrajan pljusak, uz grad koji krene pa stane u dosta navrata, sva sreca zrna grada su uglavnom bila retka i do velicine klikera. Tek pri samom kraju su pocela da padaju krupna zrna grada ali ne toliko da cine materijalnu stetu. Suma sumarum 38 mm u kisomeru uz vodu na sve strane (prethodnog dana palo 19.2 mm od cega veci deo uvece) i ljude koji su izasli iz kuca u neverici cemu su upravo svedocili.

U travi nadjoh zrna grada koja se jos uvek nisu istopila







Odlazi, kakva oblacna masa, velicanstveno izgleda, osecas se kao mrav u odnosu na ovako nesto








Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #16 poslato: 22. Jun 2016. u 00:48 »
Odlična dopuna reportaže Risbo i Škomi, sada imamo slike ovog veličanstvenog oblaka iz raznih uglova, a ja bih dodao još i ovu što je u aktuelnim okačio član simpatičnog pseudonima Mljeveni Djetic:



Škomi, ako sam dobro razumio, kod tebe je iz prve ture palo oko 15mm, iz druge oko 23mm. Kod mene je sasvim obrnuta situacija bila. Iz prve ture je palo ovako odokativno barem 30mm, iz druge ne više od 10-ak, jer je prilično kratko trajala.

Zanimljiva je ovo situacija da bukvalno sve dijelove grada zahvati jako nevrijeme. Koliko me sjećanje služi, to se nije mnogo puta desilo u poslednjim godinama, možda u par navrata 2014. i 2009. godine.

Što se tiče grada (leda), ne znam da li je igdje trajao duže nego kod mene, cijelih 20 minuta u prvoj turi i još 5 minuta u drugoj. I to je u prvoj turi krenulo kao suv grad koji je sve više miješao sa kišom, zatim 10-ak minuta žestokog downbursta uz mnogo više kiše u odnosu na grad i onda još 5 minuta pljuska sa gradom bez vjetra. Ne znam, možda je samo poslednjih par minuta padala čista kiša. Ali u nijednom trenutku nije bio gušći nego npr. na klipovima što su okačili Miki i Joca. I dimenzije su bile slične.
I kad gledam klipove iz drugih dijelova grada, ne mogu da shvatim da nigdje nije bilo jačeg vjetra, osim južnije po izvještajima. Pogledajte na trećem klipu što sam okačio, jedva je drveće preživjelo silne nalete vjetra.

Moguće da sam bio jako blizu centra mezociklona i da se baš u tom dijelu oblaka koji je prešao preko mog kraja kasnije formirao tornado kod Pančeva.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #17 poslato: 22. Jun 2016. u 01:32 »
Sjajna fotka od Djetica!  :D

Da da, druga tura je dala vise grada i vise padavina kod mene, kao da je to jacalo iznad mene, padavine i grad su jacali u talasima padajuci iskoseno iz pravca istoka sve vreme. AMS Kotez slicno kao kod mene, 38.6 mm. Da, po tvom klipu se vidi divljanje vetra, a i Joca je cini mi se okacio da je srusio neki zid u Kaludjerici, jutros sam cuo na TV-u od JKP-a da je najvise intervencija za sklanjane (stabla, grane) bilo u juznim delovima grada. U svakom slucaju kukali smo kako nas sve zaobilazi, a sada smo dobili previse, nismo bas ovo prizeljkivali, ali svakako sto rece, za meteorologa jeste dozivljaj da posvedoci superceliji(/ama) (molim samo da ovo odmah ne uzimate kao moju radost nepogodama ili slicno...).

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #18 poslato: 22. Jun 2016. u 05:13 »
Кад већ допуњујемо репортажу са што више документованих слика и вида, одлучих и ја да пребацим још 2 видеа и поставим на форум.

Први пред сам почетак олује. На самом почетку клипа, у првих 6-7 секунди се чује језиви хук, мора да се појача мало да би се јасније чуо звук од шуштања и звецкања од кише. Већ сам питао Павловића и њему остављам да утврди да ли је то онај inflow, је стварно не знам, можда није, али све једно уживо је то хуктање било стварно језиво. Једино што сам ја видео је како је ћелија уисавала ниске облаке из околине у себе, и осећао се топли ватар у правцу ћелије и било ми је јасно да се налазим у јакој узлазној струји.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=9HW89Nva2Ws" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=9HW89Nva2Ws</a>

Други клип је град и пљусак од друге суперћелије. Овде је град као што смо рекли био ситнији, али и мало гушћи. (Барем код мене)

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=pGKdq1k9uD4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=pGKdq1k9uD4</a>

И још два клипа које сам поставио у актуелним, да буде све на јадном месту.

 Штета које је начињена у Калуђерици. Разговарао сам са Павловићем и рекао ми је да највероватније овде није било торнада, мада сам ја по причињеној штети стварно сумњао на тако нешто.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=jC8s01BervI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=jC8s01BervI</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=zKvF5ANzOYA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=zKvF5ANzOYA</a>

Толико од мене. Ако прикупим још неке снимке и слике поставићу овде.




Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Superćelijske nepogode u Beogradu, 20.6.2016.
« Odgovor #19 poslato: 22. Jun 2016. u 09:06 »
Evo i mojih.