Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2017  (Pročitano 46714 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Februar 2017
« poslato: 26. Januar 2017. u 18:20 »
Sredinu sledece nedelje, pocetak februara, obelezice, prema trenunom stanju na modelima, maksimalne temperature iznad nule u vecini krajeva zemlje, kao i pojacan jugoistocni vetar u kosavskom podrucju. Moguce su i padavine uglavnom u juznim krajevima, ali u vezi toga moramo sacekati da se termin priblizi. Prema kraju nedelje ocekujem dalji proboj Atlantika nad Evropu pa samim tim i znacajniji porast temperature i kod nas.
« Poslednja izmena: 26. Januar 2017. u 18:40 Mile94 »

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2017
« Odgovor #1 poslato: 26. Januar 2017. u 19:04 »
Nista od otopljenja pocetkom ovog meseca kako je prvobitno delovalo (narocito u jucerasnjim izlazima). Danas se u izlazima situacija menja, vidljivo je jacanje anticiklona na istoku Evrope i njegovo sirenje ka nama uz hladnije vreme i kosavu, dok cikloni sa Atlantika bivaju potisnuti dalje od nas zapadnije i severnije i ne mogu da donesu otopljenje nasim krajevima. Da ne bude zabune temperatura ce sasvim sigurno preci u plus, ali nista znacajno. Na rubu tog anticiklona imamo i spustanje nekog visinskog ciklona sa severa prema jugu pa bi bilo i nekih padavina na jugu i istoku zemlje, najverovatnije sneznih, ali videcemo jos sto se toga tice.

Evo karta gde se to lepo vidi, stvarno smo baksuzi.



Ja bi voleo da se situacija vrati na staro, juce smo imali tendenciju da pocetkom februara dolazi do znacajnijeg otopljenja uz temperature koje bi bile ponegde i u dvocifrenom plusu.
« Poslednja izmena: 26. Januar 2017. u 19:15 Mile94 »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #2 poslato: 26. Januar 2017. u 19:23 »
Zaista ove zime jako tesko dolazi do otopljenja kod nas. Popriicno neobicna situacija i nesto na sta nismo navikli kroz protekle zime, idalje se nastavlja taj "trend" ublazavanja otopljenja kako se prognozirani termin blizi. Jos uvek se potajno nadam da bismo mogli da dobijemo nesto vise temperature od sledece nedelje od ovih koje se sada prognoziraju, ali izlazi sve cesce to demantuju, i nazalost, iz izlaza u izlaz jacaju taj aticiklon i postavljaju ga na takvu poziciju da ne dozvoljava dalji prodor zonalnih strujanja sa Atlantika ka nama, i da "uvlaci" hladniji vazduh nad nas. Temperature svega nekoliko stepeni iznad nule, ali, kao sto sam vec rekao, ocekujem (i nadam se) da ce Atlantik uspeti da se probije u toj meri da podigne temperaturu i kod nas.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2017
« Odgovor #3 poslato: 26. Januar 2017. u 19:29 »
Evo EC kaze da ima neke nade. :) Kod njega nema jacanja anticiklona na istoku Evrope pa bi najverovatnije otopljenje mnogo lakse stiglo do nas. Pogledao sam i GFS ense, glavni dosta odstupa od ekipe po pitanju hladnijeg vremena, videcemo jos, sve je otvoreno.

UKMO je nesto izmedju GFS-a i EC-a ni tamo ni ovamo, vise podseca na GFS.

To je to sto se trazi, veceras bas veliko razilazenje izmedju ova dva glavna modela:



A pogledajte GEM, pitaj Boga sta ce ovde biti, razilazenja pocinju u 120 satu.

« Poslednja izmena: 26. Januar 2017. u 20:23 Mile94 »

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 234
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Februar 2017
« Odgovor #4 poslato: 26. Januar 2017. u 21:37 »
GFS у односу на ECMWF, као што је колега sale pn већ рекао, види јак и североисточније позициониран антициклон. Та варијанта положаја овог баричког система је већ најављивана у неким претходним излазима оба модела. Веома често се деси (мислим да је колега Profi на то указао) да прогноза модела не мора обавезно да бива тачнија са приближавањем термина. Често модели "наслуте" неку ситуацију, па је напусте привремено, да би јој се на крају ипак, у неком тренутку, вратили. Ово ме подсећа на такве ситуације. Са друге стране, EC-ов последњи излаз (12h) доста одудара од ранијих. По распореду изобара, делује као да је у некој хаотичној фази дефинисања постојеће ситуације. Чини ми се да су шансе 75:25 (или 3:1) да ће се у наредних седам дана наставити више умерено хладно него топлије време. У прилог јачању овог, да га назовем "украјинског" АЦ-а, иде солидно хладна ваздушна маса која се спушта ка југу Русије, између Русије и Казахстана, затим и велика површина под релативно дебелим снежним покривачем као и датум (део године) који одговара егзистенцији оваквих система. Наравно, да му није овог "комшилука" са запада, његов утицај би био још снажнији.   

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #5 poslato: 26. Januar 2017. u 21:52 »
 ^^ Slazem se da su vece sanse da imamo jako anticiklonalno polje na istoku i severoistoku, uz maksimalne temperature kod nas od par stepeni iznad nule uglavnom. I bas taj "komsiluk" na zapadu moze da doprinese jacanju anticiklona, jer bi cikloni sa Atlantika konstantno "upumpavali" topliji vazduh nad Skandinaviju i severoistocnu Evropu. I uz rub tog AC-a bi i "curela" hladnoca ka jugu Rusije pa sve do nas, ali srecom, za sada taj priliv hladnijeg vazduha uglavnom ostaje istocnije. Da nema takve ciklonalne aktivnosti nad atlantskim okeanom imali bismo AC pozicioniran vise ka severozapadu, pa bi to bio poprilicno lep skandinavski AC. A ovako, obzirom na izrazito jaku ciklonalnu aktivnost na Atlantiku, kako se budemo priblizavali kraju sledece nedelje, taj AC ce najverovatnije biti potisnut dalje na istok uz prodor ciklona sa zapada "dublje" nad evropsko kopno, pa bi temperature i kod nas bile u znacajnijem porastu.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2017
« Odgovor #6 poslato: 26. Januar 2017. u 22:11 »
Glavni je najhladniji pocetkom februara... sto se mene tice bice sigurno otopljenja ali kao i uvek bice odlaganja, znate na sta mislim...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2017
« Odgovor #7 poslato: 27. Januar 2017. u 11:34 »
Velika razilaženja modela za početak februara, iako to već ulazi u period od 120 sati. GFS crta visinski ciklon uz sasvim pristojan sneg. ECMWF je na tragu značajnog otopljenja i uspostavljanja južnog strujanja u tom periodu, dok GEM drži anticiklon nad nama uz moguće inverzije, maglu i tako to. Sve ovo pričam za period 1 - 3. februar.

Nakon čuvenog februara 2012. naredne 4 godine je februar praktično preuzimao ulogu prvog prolećnog meseca. Gotovo da smo zaboravili kako to izgleda kad sneg padne u februaru. Videćemo šta nam ovaj februar donosi, za sada nismo još ni na tragu preciznije prognoze.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2017
« Odgovor #8 poslato: 27. Januar 2017. u 11:46 »
GFS je uporan u poslednja 3-4 izlaza dok uz EC glavni izlaz ima dosta ensembla koji su slični GFS scenariju.
Nešto imam osećaj da će se EC prikloniti GFS-u.
Da napomenem da je GFS glavni izlaz najhladniji i da će na kraju ispasti verovatno nešto manje hladna varijanta za narednu nedelju ali uostalom videćemo.
Ko zna šta će se na kraju izroditi!?

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #9 poslato: 27. Januar 2017. u 12:17 »
Zaista "respektabilna" kolicina snega bi to bila u noci sreda na cetvrtak naredne nedelje sudeci po GFS-ovom 6z izlazu. Moram da priznam da nisam pratio toliko izlaze u detalje, koliko sam gledao globalnu postavku sistema. Visinski ciklon po rubu anticiklona modeli su poceli jos odavno da "daju" za taj period, i EC je "video" takav scenario u nekim od proslih izlaza. Vrlo je moguce da se tako nesto i ostvari.

Bas se mucimo kad je dolazak nekog znacajnijeg otopljenja u pitanju. Ali ipak mislim da ce cikloni sa Atlantika uspeti da dobace topliji vazduh i do nas, krajem sledece nedelje, kakav god ishod bio sada u sredu i cetvrtak. Mislim da bi taj sneg samo malo odlozio otopljenje i da ce anticiklon ipak biti potisnut dalje ka istoku do kraja naredne nedelje. Ako ne bude tako bio bih prilicno iznenadjen. Mada ove zime smo svedocili mnogim "odgadjanjima" otopljenja.
« Poslednja izmena: 27. Januar 2017. u 12:52 Mile94 »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2017
« Odgovor #10 poslato: 27. Januar 2017. u 13:42 »
Ja ne znam šta pametno da kažem za početak februara, a da to nije već rečeno. Bio sam gotovo siguran da nas očekuje osetno toplije vreme. Verovatno će na kraju i otopliti ali se taj priliv toplijeg vazduha zakomplikovao i odlaže se sve kasnije i kasnije. Eto zimoljupci umeju da kukaju kako se zahlađenja crtaju u dalekom period i kako se približavaju sve su dalje i dalje. Ovo je dokaz da se to dešava i sa otopljenjem. Već više puta se izjalovilo.

Ovaj visinski ciklon je definitivno nešto novo. Nisam primetio da se crtao prethodnih dana.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #11 poslato: 27. Januar 2017. u 14:01 »
 ^^ EC je i juce i prekjuce u 0Z izlazima davao neke padavine za ovaj period.






U svakom slucaju je bio blize ovom scenariju koji imamo danas u GFS 6Z izlazu. Naravno, kolicine padavina i temperatura nisu iste u potpunosti, ali globalna postavka sistema u tim izlazima EC-a je u svakom slucaju bila mnogo slicnija onoj u jutrosnjem GFS-u (koji postavlja ovaj AC jos malo zapadnije pa i padavine u vecoj meri "dobace" do nas) nego sto je to slucaj sa jutrosnjim EC-om.


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2017
« Odgovor #12 poslato: 27. Januar 2017. u 16:01 »
Kad vec kacimo karte evo da stavimo i UKMO 0Z koji takodje ima taj visinski ciklon, doduse malo severnije postavljen nego kod GFS-a. Mislim da bi veceras situacija trebala biti malo jasnija.


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #13 poslato: 27. Januar 2017. u 17:32 »
Necemo mi znati jos nista sa sigurnoscu. Pre bih voleo da ne padne sneg pocetkom meseca jer nam je otopljenje (u izvesnoj meri) zagarantovano kasnije. I pre bih izabrao takvu "varijantu", nekih nedelju pa i dve toplijeg vremena bi dobro doslo. Ali dosta o tome sta bih ja zeleo. :)
GFS 12Z sada "daje" jako malo padavina jer visinski ciklon ne bi "stigao" do nas, mozda i bolja varijanta. Iako idalje mislim da uz ovakvu postavku anticiklona moramo sacekati jos dosta da bismo sigurnije rekli da li ce i koliko biti padavina. Voleo bih kada bi modeli nastavili u ovom trendu uz dalji proboj Atlantika i potiskivanje AC-a ka istoku i jugu sto bi "zatvorilo vrata" daljem pristizanju hladnog vazduha nad nas. Ali idalje mislim da ce taj AC duze odolevati ciklonima sa Atlantika i da bismo otopljenje u vecoj meri mogli da ocekujemo tek za sledeci vikend.

EDIT 22:10: Da ne bih pisao jos jedan post i komentarisao novi EC-ov izlaz, samo bih rekao da i ovaj izlaz potvrdjuje ovo sto sam napisao iznad. Jos nista ne mozemo znati sigurno. Modeli ce jos neko vreme "setati" taj AC na istoku Evrope, i od njegove krajnje postavke ce zavisiti gde ce visinski ciklon da zavrsi.
« Poslednja izmena: 27. Januar 2017. u 22:12 Mile94 »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2017
« Odgovor #14 poslato: 28. Januar 2017. u 00:07 »
Hm, u poslednjem izlazu se EC, GFS i GEM složiše oko odsecanja visinskog ciklona, koji bi doneo pristojan sneg u sredu 1. feburara.
Biće zanimljivo ovo pratiti, sa visinskim ciklonima se nikad ne zna.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #15 poslato: 28. Januar 2017. u 09:50 »
Zaista, GFS, GEM, EC pa i UKMO su prilicno slozni i od jutros. Svi "vide" taj visinski ciklon u nasoj blizini oko 1-og. Kolicina padavina kod nas bi zavisila od njegovg konacnog polozaja.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2017
« Odgovor #16 poslato: 28. Januar 2017. u 18:13 »
Gledam ovaj gfs 12z i ovaj visinac je tu, cini mi se severnije i slabiji,  ali nema leba za jug, jugoistok od njega...Vojvodina moze dobiti pristojne padavine e sad moze biti nezgodno ako ostane dole minus tj. inverzija... Posle 3. gfs ne vidi ni jutarnji minus za Nis...   :tu:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #17 poslato: 28. Januar 2017. u 18:22 »
Postoji sansa i za ledenu kisu po Vojvodini. Uz malo istocnije postavljen visinski ciklon bilo bi i vise padavina nego sto se sada prognozira. Sever i severozapad Vojvodine bi mogli imati bolje uslove za sneg. Sve ce zavisiti od temperature po slojevima, i postavke visinskog ciklona. Po GFS-u bismo imali plus po visini. Videcemo kakva temperatura bi bila u nizim slojevima. U svakom slucaju, jos dan-dva da sacekamo dok se to sve ne iskristalise u potpunosti, iako znamo da je kolicina padavina kad su u pitanju visinski cikloni uvek problematicna za prognozu.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2017
« Odgovor #18 poslato: 28. Januar 2017. u 18:59 »
I bilo je za očekivati da će taj visinski ciklon dosta da šeta. Ne znaju još modeli šta će sa njim. Dovoljno je pogledati GFS ansambl, kolika razilaženja kreću 1. februara. Treba primetiti da je operativni izlaz prilično suvlji i topliji od većine preturbacija, pa samim tim i od njihovog proseka:





GEM 12Z u operativnom izlazu daje znatno povoljniju situaciju za sneg kod nas, za znatno sporijim prodorom toplijeg vazduha. Šta god da bude tog prvog dana feburara, izgleda da nam već u toj istoj sedmici stiže ozbiljnije otopljenje.
Šta god da bude u sredu, samo da izbegnemo ledenu kišu.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Februar 2017
« Odgovor #19 poslato: 28. Januar 2017. u 19:53 »
To su ti problemi sa visuljama. Napeti za prognozu i većinom zadaju pravu glavobolju. Ne bi me čudilo da sutra neki od modela postave visulju tačno iznad nas. Ovdje ćemo znati tek dan prije dešavanja šta nas očekuje. Tanke su niti između snjegopada i obilne kišurine, vrlo tanke.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5