Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jul 2017 - I dekada  (Pročitano 36976 puta)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.329
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #300 poslato: 08. Jul 2017. u 09:03 »
Gadan vetar duvase nocas.

Rhmz kaze sa udarima do 75 kmh i 0,3 mm kise dok pws aeordrom belezi udare do 45 kmh i 3 mm kise.

Trenutno 27,1 C po rhmz i 29,1 po pws. Bice kanda gadno vruce danas  :oboze:
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.209
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #301 poslato: 08. Jul 2017. u 09:25 »
Sunčano, mirno u Beogradu, kao da se ništa nije ni desilo. Dobro, ionako skoro ništa kiše nije ni palo pa ni toga nema da podseti.  :grin:

Dole kući 4,4mm palo. Lepo osveženje za biljke.

Najlepše je eto što je to sve pozitivno iznenađenje, napokon da nešto ispadne dosta iznad očekivanja.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #302 poslato: 08. Jul 2017. u 09:41 »
26C vec, da vidimo koliko ce da izgura danas. Elem sto Kimi rece lepo iznenadjenje nocas, samo ako moze neko da pojasni zasto je i kako taj sistem tako ojacao naglo, a vec dobrano bio oslabio kada je usao u Srbiju?

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #303 poslato: 08. Jul 2017. u 09:47 »
Baš gadan vetar ovde u selu noćas. Celo jutro skupljam stolice, granje i ostale stvari po dvoristu. Pala je i lepa neocekivana kisa. Noc je bila prijatna, ali je sad vec ugrejalo i sve se osusilo i uopste se ne primecuje da se nesto nocas desavalo. Nebo je kristalno i bez ijednog oblaka.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #304 poslato: 08. Jul 2017. u 10:36 »
U Paracinu samo par kapi uz povremeno sevanje i grmljavinu oko 2h sa severa. Trenutno suncano i vruce bez oblacka na nebu.

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #305 poslato: 08. Jul 2017. u 10:53 »
Kako lep pljusak nocas u Prokuplju. Bas prijatno iznenadjenje. Oko 1 kada sam otisao na spavanje bilo je skroz vedro. U tri me budi pljusak kao da neko sipa iz kofe  :)

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #306 poslato: 08. Jul 2017. u 11:51 »
Ovamo kuvanje na 30C.

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #307 poslato: 08. Jul 2017. u 12:04 »
Jucerasnja akcija nad Osijekom, munje su uhvacene u 2 sec exp. tako da su od jednog bljeska


















Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 837
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #308 poslato: 08. Jul 2017. u 12:35 »
ovde samo olujni zapadni vetar nocas, bez kise, ne znam kako ce biljke preziveti do sledeceg vikenda i moguceg osvezenja

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.414
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #309 poslato: 08. Jul 2017. u 12:39 »
Odlične fotke COJA!  :tu:

Evo i od mene još jedne malo dorađene od sinoć, tek iz četvrtog pokušaja se posrećio munjolov sa Kališa:



Sinoć zvanično 0.1mm, taman da zaokružimo na 12mm u prvoj dekadi ovog jula. Da nam bude lakše, ima i oblasti koje su još lošije prošle sa padavinama ovog leta, na crnogorskom primorju je od 26. maja do danas palo 0-1mm, dakle skoro dva meseca bez ikakvih padavina.

Trenutno u Beogradu vruće i sparno. Temperatura 32°C, ali tačka rose celih 5°C viša nego juče, 17-18°C.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.974
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #310 poslato: 08. Jul 2017. u 13:08 »
Milosh, Coja - Svaka cast ljudi, odlicne slike!


Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #311 poslato: 08. Jul 2017. u 14:20 »
Od sinocnjih cca 5mm nema naravno nikakvog traga. Do malo pre imao sam oko 50% nebo prekriveno visokom oblacnoscu, ali je brzo iscezla, ipak malo je usporila rast temperature. Sad je potpuno vedro Takt =32.4 a vlaznost 56% vetar skroz zanemarljiv. Pritisak je u stagnaciji i 1002hPa je.
Sinoc srecom nisam imao tropsku noc, pljusak je koliko toliko rashladio, Tmin je bila 18,6 sasvim ugodna za spavanje.


Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #312 poslato: 08. Jul 2017. u 14:38 »
 ^^ Coja, Miloše, bravo za munjolov! Fotografije su odlične! :tu:

 ^^ Miloše, manje bitna stvar, ali da pitam čisto pošto sam ja napisao da je palo na Vračaru 0,2mm. Naime, u 00UTC je u SYNOP depeši stajao kod 992 (padavine 0,2mm), a u 6UTC 991 (0,1mm). Kod ovakvih situacija pretpostavljam da se uzima kao relevantan onaj u 6UTC, zar ne (zbog toga što je u pitanju 12-časovni period)?


U Beogradu je u dosadašnjem delu dana preovladavalo sunčano (oko 10, 11h je prolazno bilo malo visoke oblačnosti) i bilo je veoma toplo uz slab, zapadni-jugozapadni vetar. Temperatura je 25ºC prešla pre 9h, a 30ºC je dostigla oko 12h.

U ovim trenucima je pretežno sunčano uz uglavnom slab, zapadni i severozapadni vetar. Na nebu ima malo dekorativnih kumulusa, a prisutno je i malo visoke oblačnosti, uglavnom u daljini. Veoma je toplo; temperatura iznosi prema AMS Vračar 33,3ºC, a prema AMS Košutnjak 32,2ºC.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.414
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #313 poslato: 08. Jul 2017. u 14:49 »
Miloše, manje bitna stvar, ali da pitam čisto pošto sam ja napisao da je palo na Vračaru 0,2mm. Naime, u 00UTC je u SYNOP depeši stajao kod 992 (padavine 0,2mm), a u 6UTC 991 (0,1mm). Kod ovakvih situacija pretpostavljam da se uzima kao relevantan onaj u 6UTC, zar ne (zbog toga što je u pitanju 12-časovni period)?

U suštini, u ovoj situaciji nije ni bitno, jer je nebitna količina padavina, a u svakom slučaju u klimatološkoj statistici je dan ostao upisan kao "padavinski". E sad, u pitanju je greška osmatrača, jer 12-časovna količina padavina ne bi smela (niti može teoretski) biti manja od 6-časovne unutar tog termina. Dakle, greška osmatrača je bila ili sinoć u 00UTC ili jutros u 06UTC, ali to možemo samo da gatamo. Ionako mu dođe isto. :)

Kao posledica nešto veće vlažnosti u nižim slojevima atmosfere, pojavili su se lepi cumulusi nad Beogradom, ali verujem da će na tome i ostati. Temperatura 33°C, tek toliko da se kaže da je za nijansu niža od jučerašnje.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.100
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #314 poslato: 08. Jul 2017. u 15:22 »
U Sarajevu suncano i toplo T 31*C..Na jugozapadu krenuli slabiji razvoji..

Dobro se razvija ovo na J-Z..Izgleda da je u zapadnoj struji,mada ne vjerujem da ce preci neku vecu razdaljinu..
« Poslednja izmena: 08. Jul 2017. u 15:35 roki »

Van mreže Azureusko

  • *
  • Poruke: 191
  • Lokacija: Kovačica
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #315 poslato: 08. Jul 2017. u 16:38 »
Pogled na jug. Nesto se krčka ispod BG?
https://postimg.org/image/icwu16d6d/
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.471
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #316 poslato: 08. Jul 2017. u 16:49 »
ima neke aktivacije u Srednjem Banatu, tu kod risba i cini mi se SI od Trstenika...Strujanje je SZ

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.209
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #317 poslato: 08. Jul 2017. u 17:02 »
Ko će drugi nego mi ? Novo Selo- pljusak sa grmljavinom  :nnc:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #318 poslato: 08. Jul 2017. u 17:12 »
Kao što sam jutros i napisao, davao sam šanse za jači lokalni razvoj oblačnosti u ovom delu zemlje kasnije popodne i uveče i pojavu ređih kratkotrajnih pljuskova sa grmljavinom u pojedinim delovima grada, što se polako ispostavlja kao dobra odluka. Naime, nakon 14h dolazi do postepenog razvoja kumulusa, tako da je od 15h delimično oblačno, a zadržalo se veoma toplo i pomalo sparno. Vetar je u ovom periodu bio većinom slab, zapadni i severozapadni. Temperatura je dostigla 33,5ºC, a možda i koju decimalu više, prema AMS Vračar, da bi nakon 15h zaustavila rast ili bila u manjem padu. Oko 16h oblak, koji je prošao malo jugozapadnije od Beograda, "otvorio" se u okolini Grocke, gde je doneo kratkotrajan pljusak i nastavio put dalje prema jugoistoku i trenutno se nalazi u okolini S. Palanke. Na poslednjoj radarskoj slici se može uočiti još jedan, nešto manji odraz južno, a blizu Grocke.

I trenutno je delimično oblačno uz dobro razvijene kumuluse tamnih baza. Vetar je slab i umeren, severozapadni. Temperatura iznosi 33,2ºC prema AMS Vračar, odnosno 30,9ºC prema AMS Košutnjak.

Na području Vojvodine ima još jedan razvoj koji uslovljava kratkotrajan pljusak i "proizvodi" električna pražnjenja, a nalazi se malo severnije od B. Karlovca.

Bitno pomena je i kratkotrajan pljusak sa grmljavinom u okolini Vrnjačke banje / Novog sela (malo severnije), tj. kod Kimija.

Pogled na satelitsku sliku obećava, tako da će postojati šanse za nove razvoje ponegde sa većom verovatnoćom pred kraj dana i ranije uveče. Svakako da nema uslova ni za šta organizovanije (razvoje koji bi zahvatali šire područje i bili dugo aktivni), već će to biti kratkotrajni, uglavani izolovani i lokalni pljuskovi ponegde praćeni grmljavinom. Videćemo da li će biti još nečega u okolini Beograda. Ako već ne možemo da dobijemo padavine (čak ni iz mnogo boljih situacija), makar je zanimljivo za praćenje. :)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.329
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Jul 2017 - I dekada
« Odgovor #319 poslato: 08. Jul 2017. u 17:14 »
Ko će drugi nego mi ? Novo Selo- pljusak sa grmljavinom  :nnc:

Nece kod mene, "zarozanog i zuljevitog Gvozdena..."

Prolazi oblak severnije, izgleda da ce biti nesto u Krnjevu... ovde nista, samo gadna sparina i 35 C  :cf:
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"