Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Niš Vs. Knjaževac  (Pročitano 2800 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.817
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Niš Vs. Knjaževac
« poslato: 21. Novembar 2008. u 12:18 »
Evo malog poređenja dva grada koja su udaljena samo 50-ak km ali se često puno razlikuju u vremenskim pojavama

Što se tiče prosečne temperature Knjaževac je uvek za nijansu hladniji od Niša


Kad je oblačnost u pitanju primećujemo veću prosečnu oblačnost u Knjaževcu u toku zimskih meseci (razlog oblačnost izazvana košavskom situacijom najčešće) a u periodu od aprila do avgusta Niš ima veću prosečnu oblačnost


Padavine su dosta slične u toku cele godine

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Niš Vs. Knjaževac
« Odgovor #1 poslato: 21. Novembar 2008. u 12:25 »
Lepo, kolega, lepo.
Samo reci nad kojim periodom si radio.

I još nešto. Postavi mesečne sume padavina po mesecima. Kumulativno se ne vidi baš najbolje, naročito ako neki mesec ima drugačije razlike. Uz to, mislim da većini nije ni razumljivo kumulativno predstavljanje.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.817
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Niš Vs. Knjaževac
« Odgovor #2 poslato: 21. Novembar 2008. u 12:29 »
eh da lepo si me podsetio kolega  :)
Podaci za Niš su dobijeni za peiod od 1941-2006 a za Knjaževac od 1965-2007

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Niš Vs. Knjaževac
« Odgovor #3 poslato: 21. Novembar 2008. u 12:53 »
Ufff... Lepo je uzeti sve u obzir, kolega, ali kako naže naš narod 'uz suvo i sirovo gori'.
Predstavljanje jednog niza je OK kad je niz digačak. Međutim, lepo bi bilo imati i čitav niz, ako je moguće.
S druge strane, uobičajeno je staviti isti niz za lokacije koje se porede. Time se izbegava uticaj klimatskih varijacija na postavljene nizove.
Dakle, lepo je to, ali stavi niz recimo 1971-2000. To je važeći niz za određivanje klimatskih normala. Svuda u svetu se koristi baš taj niz (osim zvanično u RHMZ Srbije). Niz duži od 30 godina već guši klimatske varijacije i nije uvek korektan.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.817
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Niš Vs. Knjaževac
« Odgovor #4 poslato: 21. Novembar 2008. u 13:25 »
evo kolega za traženi period podataka
najmanje pomeranja ima kod padavina






Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Niš Vs. Knjaževac
« Odgovor #5 poslato: 21. Novembar 2008. u 13:38 »
Je l' ti nije teško da uzmeš u obzir i ovo:
I još nešto. Postavi mesečne sume padavina po mesecima. Kumulativno se ne vidi baš najbolje, naročito ako neki mesec ima drugačije razlike. Uz to, mislim da većini nije ni razumljivo kumulativno predstavljanje.

Baš smaram...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.817
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Niš Vs. Knjaževac
« Odgovor #6 poslato: 21. Novembar 2008. u 14:29 »
Uh kolega da li ću uspeti da ti ugodim danas  ;)


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Niš Vs. Knjaževac
« Odgovor #7 poslato: 21. Novembar 2008. u 14:49 »
E, sad se sve lepo vidi! Vidi se kako Knjaževac časi ima više, čas manje padavina od Niša. Tanane varijacije koje kazuju o razlikama između dva klimata.
Sad si ugodio, kolega. No, da te vidim u sredu! ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Sale

  • **
  • Poruke: 814
  • Starost: 44
  • Lokacija: Nis be
Re: Niš Vs. Knjaževac
« Odgovor #8 poslato: 24. Novembar 2008. u 17:32 »
Eh da ,Boce je ponovo sve odradio vrhunski,svaka cast :)