Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.  (Pročitano 8291 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« poslato: 16. Jun 2010. u 19:57 »
Nevreme u Srbiji

Olujni vetar u popodnevnim satima uništio letinu u okolini Valjeva i Šapca. Vetar nosio krovove i crepove sa kuća i čupao stabla. Nevreme odnelo krov sa Doma zdravlja u Lajkovcu.

Srbiju je u popodnevnim satima zahvatilo nevreme, praćeno kišom, grmljavinom i vetrom, koje je stiglo preko Drine, iz Bosne, a najveća materijalna šteta pričinjena je u okolini Valjeva i Šapca.
Nevreme u Valjevu trajalo je oko dvadesetak minuta, a prema podacima iz Centra civilne zaštite velika šteta naneta je u selima Zabrdica, Popučke, Lukavac, Divci, Klanica.

Olujni vetar koji je duvao brzinom od 10 do 20 metara u sekundi sa gradom uništio je pšenična i kukuruzna polja, bašte, polomio voćna stabla, odneo krovove i crep sa stambenih i pomoćnih zgrada i podrume i zgrade napunio vodom.

Zbog toga su se meštani tokom celog popodneva borili sa vodenom stihijom, ali posledice još nisu otklonjene.

Intervenisala je protivgradna zaštita, ali, nažalost, zbog nedovoljnog broja protivgradnih raketa nije se uspelo u naporima da se smanji šteta od grada.

Iz Centra za obaveštavanje u Valjevu Tanjugu je potvrđeno da je nevreme odnelo i krov sa Doma zdravlja u Lajkovcu i oborilo na desetine stabala.

Na sreću, ljudskih žrtava nije bilo, ali je šteta velika i Lajkovčani su već uklonili polomljena stabla sa puteva i ulica, a preduzimaju i mere da zaštite krov na Domu zdravlja.

A kako reporteri RTS javljaju i u Šapcu je olujni vetar pričinio štetu. Oborena su mnoga stabla, a Pocerina, Misar, Oridski basen ostali su bez struje. Dežurne ekipe su na terenu i otklanjaju posledice nevremena.

U okolini šabačke autobuske stanice voda doseže i do 30 centimetara.

Služba za obaveštavanje navodi da će imati detaljnije informacije o šteti koju je nevreme izazvalo u tom kraju. Grad je zahvatio i poljoporivredne površine u Mačvi.

Deo Jagodine ostao je bez struje pošto je olujni vetar polomio lipu u Dalmatinskoj ulici u tom gradu, koja je pokidala dalekovod. Oborena su stabla i u okolini Jagodine, ali povređenih nema.

Jako nevreme zahvatilo je i Beograd, Loznicu, Kragujevac, Sremsku Mitrovicu, Vršac, Novi Sad, Bačku Palanku, Negotin, Jagodinu, Crni Vrh.

Izvor: rts.rs

Priču o današnjem danu počinjem ovom vešću. U dogovoru sa Milošem otvaram temu ovog naziva. Dok ne stignu Miloševe i moje (i ko god drugi želi) slike evo jednog mini pregleda.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #1 poslato: 16. Jun 2010. u 20:22 »
Iako smo na forumu u prognozama zaključili da bi danas moglo biti vrlo jakih nevremena u Srbiji, ipak je postojalo malo neizvjesnosti.
Prije svega, zbog toga što ESTOFEX nije izdao svoju prognozu, a naš RHMZ nije pominjao mogućnost grmljavina u zvaničnoj prognozi.
Iako smo očekivali da će Vojvodina biti u centru pažnje, jači oblaci su prvo ušli iz Bosne u Zapadnu Srbiju, zahvatili centralnu Srbiju, Beograd sa okolinom, i najjače Šumadiju, da bi produžili dalje ka Rumuniji...
Prvi jači oblak ulazi u Srbiju oko 15h:



Oblačnost se formira u liniju i počinje da se primiče Beogradu:



Na vrijeme odlazim do pogodne lokacije za slikanje, i već mi je bilo jasno da se nešto "šelfoliko" primiče :)
S obzirom da iz stana nisam imao nikakav pogled, bolje od ovoga nije moglo:





Sad se već formirao i jasno vidio šelf:



Lijevi krak u zanimljivim bojama:



Desni krak se spustio do zemlje:



Polako i sigurno se primicao:











Stižeee:



Nažalost, već ovdje sam morao polako da bježim, jer su grmljavina i vjetar bili sve jači... Usput sam žurio i nisam mogao da slikam, iako je bilo spektakularnih prizora na nebu.
Nevrijeme je počelo oko 17.20h i trajalo nekih 20 minuta. Za to vrijeme je uspjelo da padne čak 23mm kiše (ubjedljivo najviše od oluja u dosadašnjem dijelu godine). Nakratko je bilo i sugradice.
Temperatura je pala za nevjerovatnih 15°C (sa 34°C na 19°C).  8)
Radarski snimak za vrijeme oluje:



Čekamo Pavlovićeve slike. :)
« Poslednja izmena: 01. Jun 2015. u 18:02 Milosh »


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #2 poslato: 16. Jun 2010. u 21:53 »
Danas je bilo još jedno od mojih jednodnevnih putovanja na kojima me uhvati nevreme  :)

Prvo da objasnim svoj položaj.



Selo Gornja Trešnjevica se na spisku protivgradnih stanica vodi kao Gornja Trešnica ne znam iz kog razloga.

Prvi razvoji su krenuli oko 13.20h. Oblak mi je delovao slabašno, ali kako se približavao jačao je i grmljavina je bila sve bliža.











Kako se oblak približavao delovao mi je da slabi i grmljavine je bilo sve manje. U ovom periodu čujem prva dejstvovanja.



Počeo sam da gubim nadu i mislio da se oblak raspao... Međutim ponovo je počelo da grmi, dejstvovalo se sa nekoliko stanica (čuo sam detonacije sa raznih strana), a u oblaku se čulo pored grmljavine neko "kuvanje". Moja baba kad je čula zvuk rekla mi je "ide grad".

I bila je u pravu...

Oko 14.40h:

Prvo sugradica



A onda nekih pet minuta grad. Tetka i brat su mi modeli :)





Štete verovatno neće biti...

Zatim mi Miloš šalje poruku da jak Cb ide od Valjeva. Već mu vidim nakovanj...





Sve je bliži. Čuje se potmula grmljavina i poneka detonacija sa SZ.



Šelf u 16.10h



Nebo sve zlokobnije, oblak me za malo maši.













Za malo... Kod mene samo jaki do olujni udari vetra i srednje jak pljusak... U mom drugom selu između Lazarevca i Aranđelovca (Kruševica) olujni vetar je po pričanju rođaka iščupao dve dženerike, vrbu i skidao crepove sa krovova.



Oblak odlazi dalje kroz Šumadiju.





Na putu do Ar lišća i grančica na putu, šljunka i zemlje koje je voda nanela.

Aranđelovac izgleda dobro opran.





Na putu ka BG granja i lišća do Mladenovca, jedan čovek je sklanjao i jednu veliku granu.

Na auto-putu kod Autokomande potop.





Animacija Bilogora, Bajša i FG






Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #4 poslato: 16. Jun 2010. u 22:13 »
Super oblaci, odlično propraćeno ! :)

Pazite ovo 
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=md-K2--D2f0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=md-K2--D2f0</a>

 :o

Evo još jednog dobrog snimka današnje oluje:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=JLOxzS7Iw2o" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=JLOxzS7Iw2o</a>


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #5 poslato: 17. Jun 2010. u 00:04 »
Printskrinovi iz Dnevnika 2 RTS:
















Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.454
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #6 poslato: 17. Jun 2010. u 01:41 »
Zaječar

18:25


za to vreme sa W/NW pristiže žurka koja počinje tačno u 19h


sva sreća nije bilo grada,a ni vetar nije bio toliko snažan da načini veću štetu.. kako je oblak odlazio usledili su prelepi prizori uz zalazak sunca i prijatnu temperaturu







Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #7 poslato: 17. Jun 2010. u 10:46 »
Još jedan print skrin sa rts.rs iz današnje vesti "Posledice nevremena".

Selo Popučke (i ona kuća što je ostala skroz bez crepa iz mog prethodnog posta se takođe nalazi u Popučkama). Tamo su odvaljivani i dimnjaci.

 :-[



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.816
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #8 poslato: 17. Jun 2010. u 11:06 »
evo mojih snimaka, mobilnim telefonom, oblaka koji je zahvatio Zaječar i nastavio dalje ka Bugarskoj




Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #9 poslato: 17. Jun 2010. u 13:35 »
Još jedan print skrin sa rts.rs iz današnje vesti "Posledice nevremena".

Selo Popučke (i ona kuća što je ostala skroz bez crepa iz mog prethodnog posta se takođe nalazi u Popučkama). Tamo su odvaljivani i dimnjaci.

 :-[



Cekaj ne mogu da provalim, jer to tako jak bio vetar da je i zid pukao?? to mi deluje neverovatno ili je kuca bila u takvom stanju ili su udari vetra bili preko 200 km/h

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #10 poslato: 17. Jun 2010. u 13:39 »
To gore je kolko sam shvatio sve vetar razvalio.

Ceo video sa štetama i izjavama očevidaca u Popučkama i drugde može da se pogleda ovde

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/725078/Posledice+nevremena

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #11 poslato: 17. Jun 2010. u 14:50 »
Prema prvim i nepotpunim izveštajima RHMZ sektor odbrane od grada, šteta od grada izgleda ovako:

-opština Valjevo šteta od 20 do 50% na 300ha.
-opština Šabac šteta od 5 do 20% na 50ha.
-opština Mionica šteta od 50 do 100% na 150ha.
-opština Loznica šteta od 10 do 100% na 500ha.
-opština Bogatić šteta od 10 do 100% na 800ha.
-opština Ljig šteta od 5 do 20% na 50ha.
-opština Zaječar šteta od 10 do 80% na 35ha.
-opština Negotin šteta 10% na 15ha.
-opština Bor šteta 15% na 15ha.
« Poslednja izmena: 17. Jun 2010. u 15:33 pavlovic »


Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #12 poslato: 17. Jun 2010. u 15:54 »
Popucke su nadrljale, poznat je taj kraj ovih godina, cesto tuda prolazi nevreme.Cb-ovi izgleda vole tu trasu.Moram pitati drugaricu koja ima kucu tamo kako su prosli, mozda i neka slika :D

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.454
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #13 poslato: 17. Jun 2010. u 20:09 »
neverovatno kolika šteta  :o
gde se nalazi to mesto? čisto da vidimo gde je oluja bila najsnažnija

ima li izveštaja iz kragujevca? javilo se par forumaša u toku oluje (koji su me naterali da ipak ostanem kući i ispratim ovo nevreme jer bi me u suprotnom uhvatilo  :) )

@boce
super što si prikazao kako se oblak video iz knjaževca po njegovom odlasku :)

Van mreže Banex

  • *
  • Poruke: 360
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #14 poslato: 17. Jun 2010. u 21:55 »
Da napisem par reci o Valjevskoj ulici na Banovom Brdu.
Ona je cela pod nagibom i na momente vrlo strma i proteze se od Pozeska pa sve dole do zgrade FMP-a (mislim da se ta ulica zove Lazarevacki drum).
Prosle godine je ona zestoka oluja niz tu ulicu odnela dete koje su srecom spasili (ima i za to neki YT link). Ove godine je nevreme odnelo coveka koji je takodje spasen.
Prema pricanju ljudi koji zive tu, tamo je opasno nakon svake vece oluje. Jednom je kisa/voda poskidala i nosila ogromne komade asfalta niz ulisu koji su se zabijali u ograde ili parkirane automobile, a jedne zime se bukvalno nije moglo proci ulicom od leda. Ulica, osim sto nije kratka pa sama primi veliku kolicinu padavina, unese dosta vode iz Pozeske.
Kada vas zadesi nevreme u blizini sacekajte da se smiri jer rizik naizgled cudan nije nimalo naivan.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #15 poslato: 17. Jun 2010. u 23:56 »
neverovatno kolika šteta  :o
gde se nalazi to mesto? čisto da vidimo gde je oluja bila najsnažnija

Popučke su oko pet kilometara NEE od Valjeva.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.454
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 16.6.2010.
« Odgovor #16 poslato: 18. Jun 2010. u 01:57 »
to je onda verovatno onaj shelf što si snimio koji se kasnije oslabljen priključio oblaku koji je kod mene prošao