Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.  (Pročitano 2353 puta)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« poslato: 27. Jun 2016. u 21:57 »
Tacno nedelju dana nakon sto su silovite supercelije protutnjale Beogradom i Banatom, usledio je novi konvektivni dogadjaj koji je zasluzio da ostane zabelezen reportazom -prelep shelf oblak. Impresivno je koliki put je prevalila linija nestabilnosti u okviru fronta, od zapadnog Balkana sve do nase zemlje i dalje ka istoku, jacajuci usput. Iako je impresivno delovala ta linija na radarskim slikama svakako je bilo bojazni na vremenske nepogode koje bi mogla izazvati.  Nakon sto je jak predfrontalni oblak koji se formirao u okolini Sapca usao u severozapadnu struju i samim tim naumio da zaobidje Beograd, nisam ocekivao nista vise od obicne kise i mozda po koje grmljavine od linije nestabilnosti koja je i dalje napredovala preko nase zemlje. Pratio sam situaciju i dalje naravno, dok nisam video fotografije clana YT5ZEC u aktuelnostima na kojima se videlo da se primice nekakva formacija. Odmah sam pokupio aparat, i seo na bajs do najblize cistine.

Najpre Banacanin :D :



Stizem na cistinu:



A evo i shelfa:



































S obzirom da sam dosao biciklom na kraj naselja, letnji put, bilo je vreme da se krene nazad, usput:



Stizem kuci na vreme, pocinje da ludi vetar uz po koju grmljavinu i munju:





Samo sto nisu padavine:



Onda je usledio pljusak pracen grmljavinom i umerenim vetrom koji se posle nastavio u dugotrajnu umerenu/jaku kisu krupnih kapi. Iznenadila me je cifra od 20.1 mm u kisomeru.

Bravo za kolege



Sondaza



Radarska animacija



Munjolovac



Ko zeli neka doda fotke i opise iz svog kraja, sto vise fotki iz razlicitih uglova to bolje!  :)



Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #1 poslato: 27. Jun 2016. u 22:40 »
Bravo skomi za slike i za trud, sjajan shelf  :)  :tu:

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #2 poslato: 27. Jun 2016. u 23:02 »
Svaka cast komsija!  :thumbup:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #3 poslato: 27. Jun 2016. u 23:09 »
Bravo Skom-Jos  jedna u nizu tvojih dobrih reportaza  :tu: Shelf je definitivno bio  :O

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #4 poslato: 27. Jun 2016. u 23:55 »
Super, i neka smo otvorili odvojene reportaže, da se ne gomilaju slike.  :tu: Lijepo je vidjeti kako je šelf izgledao iz tvog ugla, čini mi se nekako "pitomije" nego kod mene. Kao da se vidjelo da tu nema neke jake silazne struje iza, za razliku od mojih fotki koje su mogle da prevare da se sprema jak downburst iza šelfa.  :)

Svaka čast i za radarsku animaciju!  :tu:


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #5 poslato: 28. Jun 2016. u 01:10 »
Hvala puno kolege!  :) Haha da da, smajli sve govori risbo kakav je bio shelf!  :D

Da znas Milose, i meni kada sam video tvoje fotke ovo kod mene je delovalo pitomije, cini mi se da je Liki rekao da kod njega vec forma vec nije bila ni slicna, tako da je dobro da sam imao priliku i ovo da vidim. 

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #6 poslato: 28. Jun 2016. u 01:45 »
Au kakav veliki shelf. Zaista impresivno. :comeon:

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #7 poslato: 28. Jun 2016. u 02:47 »
Sve pohvale za reportazu skomi, slike su nestvarne! :tu: Zaista impresivno! Svaka cast za pozrtvovanost, trud i izdvojeno vreme.  :first:

Svakom svojom reportazom podizes standarde i taman kad pomislim da ne moze bolje, ti me demantujes. Sve tvoje reportaze su savrsene, ali ova mi se posebno svidja. Tesko mi je da se odlucim, ali si svakako jedan od nekolicine koja pravi najbolje reportaze na ovom forumu! :hi:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #8 poslato: 28. Jun 2016. u 15:18 »
Hvala kolege!  :)

Srki, hvala ti mnogo na divnom komentaru! Siguran sam da ce u bliskoj buducnosti i od tebe pristizati odlicne fotke, s obzirom da volis da posmatas razvoj situacije i prosetas po prilikama koje mnogi smatraju neprilikama.  :D Uz tvoju azurnost, veliku pasiju i eksponencijalno unapredjivanje u meteorologiji- ovaj forum je srecan sto ima tako perspektivnu mladu nadu!   :) :thumbup:

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #9 poslato: 28. Jun 2016. u 17:08 »
Одлична репортажа Шкоми! :tu: Супер су испале фотке, обожавам овакве ситуације када поглед пуца у даљину, а ти на некој равници и чистини, а у позадини иде застрашујући шелф, ух.  ::)

Да не бих отварао ја и трећу репортажу ја ћу ако немаш ништа против убацити моје слике овде код тебе, да не правимо баш толико одвојених репортажа из једног града.
Размишљао сам да ли да убацим слике код Милоша или код тебе, али њему сам већ пар пута "улетао" у репортажу, па са мовог пута одлучио да убацим код тебе. :grin:

za razliku od mojih fotki koje su mogle da prevare da se sprema jak downburst iza šelfa.  :)

Баш као и код мене, најопасније је изгледало са неке дистанце, док како се приближавао све се више видело да јачи део све више "бежи" ка јуозападу и југу, чак се и и згубио шелф када је стигао до нас. Али дефинитивно је био један од лепши шелф у последње време.

Ево слика и од мене. Као што сте и видели у актуелним мени је дрвеће доста заклањало поглед, али опет се и поред тога може добро доживети какав утисак оставља шелф који надолази.

Неких сат пред олују. Почео је да се навлачи наковањ са запада.







Маматуси, не знам зашто али јако слабо се виде, као да сам сликао вга камером :D, уживо су се јако лепо видели.



Креће да се назире шелф на западу.



















Овде полако почиње да се назире зеленкаста боја у облацима. Као што је Милош рекао, помислио сам да стиже опако невреме, сумњао сам опет на појаву града или јак downburst.







Шелф је овде већ почео да се губи, мада формације у облацима остају занимљиве.









Ево и једног снимка по проласку фронта. Жао ми је што нисам био спреман да уснимим сам долазак и први налет ветра, он је дефинитивно био најјачи, после је наставило да дува такође јако, али мало блаже од тога на почетку.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=lQ7ATDZCwiE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=lQ7ATDZCwiE</a>

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #10 poslato: 28. Jun 2016. u 21:25 »
Hvala Joco!  :) Sjajno sto si dodao fotke, klip i opis iz svog kraja! Slike su bas mocne, kod vas je to definitivno izgledalo mnogo lepse ("strasnije").  :worthy:
Da je bio moguc spoj ove cistine koju sam ja imao i oblika shelf-a kod vas bilo bi to fenomenalno... Super sto si snimao takodje, meni je krivo sto nisam vise panorama fotki napravio, ali sve se brzo odigralo.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #11 poslato: 29. Jun 2016. u 00:21 »
Skomi, imao si sjajan pogled na ovako lep oblak, super, svaka cast, slike su za svaku pohvalu. :thumbup:
Takodje i tvoje Joco, oblak je kod tebe bio prilicno strasan u nekim momentima, zaista shelf za pamcenje... tj. od sada je to "šelfi"  :D  Super drustvo, svaka cast na slikama! :first:


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #12 poslato: 29. Jun 2016. u 14:48 »
Super Škomi, zaista prelepe formacije  :tu: :nnc: :nnc: :laie:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #13 poslato: 29. Jun 2016. u 19:02 »
Lepo si ispratio šelf Miloše, slike su prva liga!  :first:
Takođe i tvoje slike Joco su wow  :tu:, tek sad vidim šta nam je prošlo iznad glave, jer ja nisam imao baš dobar pogled ka zapadu.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #14 poslato: 29. Jun 2016. u 22:01 »
Super slike Joco  :thumbup: Skomija sam vec pohavlio  :grin: Shelf je bio jedan od najlepsih koje sam video  :)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #15 poslato: 29. Jun 2016. u 22:44 »
Хвала момци!

Lepo si ispratio šelf Miloše, slike su prva liga!  :first:
Takođe i tvoje slike Joco su wow  :tu:, tek sad vidim šta nam je prošlo iznad glave, jer ja nisam imao baš dobar pogled ka zapadu.

Да знаш да сам размишљао да изађем на кров када сам видео какав шелф иде, али некако ми је било превише ризично, знао сам и да ће бити јаког ветра када стигне до нас, па рек'о да ме не одува са крова као пепео. :grin:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #16 poslato: 29. Jun 2016. u 23:22 »
Hvala puno momci!  :)

Haha isto Joco, i ja sam razmisljao da li da ostanem jos da fotkam na ovoj cistini ili da bezim na vreme, pa sam se ipak opredelio za drugu opciju.  :grin:

Da se nadovezem na komentare iz Miloseve reportaze; da da selfi je definitivno resenje, tj. shelfi!  :rofl:

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Shelf cloud, okolina Beograda, 27.06.2016.
« Odgovor #17 poslato: 30. Jun 2016. u 02:48 »
super slike, ova čistina je odlična upravo za ovakve situacije :)