Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Tropska vrelina u Srbiji krajem marta 1952. godine  (Pročitano 27967 puta)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Tropska vrelina u Srbiji krajem marta 1952. godine
« poslato: 27. Mart 2009. u 17:33 »
Bliži se kraj marta, a upravo se ovih dana u martu davne 1952. godine dogodio, u najmanju ruku, neobičan prodor tropskog vazduha u naše krajeve... ;)
30. marta 1952. u Makedoniji, Srbiji, Bosni i Hercegovini i delom u Hrvatskoj registrovane su nezapamćeno visoke temperature kakve za ovo doba godine do tada (a i od tada) nikada nisu bile zabeležene... :o


Sada sledi citat iz teksta "Tropski vazduh u Makedoniji u martu 1952. godine", časopis "Vesnik Hidrometeorološke službe FNRJ", godina I, broj 5, novembar-decembar 1952.

Krajem marta ove (1952) godine, na afričkom kontinentu je izvesno vreme stacionirao kontinentalni vazduh i dobio karakteristične osobine vazduha za te krajeve: postao je jako topao i vrlo suv, odnosno dobio karakter pravog suvog pustinjskog vazduha. Tu se na afričkom kontinentu stvarao i jačao anticiklon (visoki vazdušni pritisak), dok se tada severnije od naše zemlje stvarala serija ciklona (niskog vazdušnog pritiska), što je i uslovilo da, usled jačanja anticiklona koji je bio razvijen do velikih visina, otpočne prodor sa afričkog kontinenta prema severnim geografskim širinama. Ovaj prodor toplog vazduha prvo se osetio na velikim visinama, tako da 28. marta imamo vrlo pojačano SW strujanje na visini od 3000 metara, a zatim se taj topao vazduh spuštajući se još više zagrejavao, dobijajući fenski karakter i prouzrokovao u našim predelima vrlo visoke temperature, neuobičajene za ovaj period godine.
Prodor jako vrućeg i vrlo suvog tropskog vazduha osetio se prvo u jugozapadnim delovima Makedonije-Bitolju, još 29. marta u 16h, kada je prodirao u vidu vrelog, jakog vetra, SW i W pravca, koji je dostizao i do 8 po Boforu. Topli tropski vazduh prodirao je tokom cele noći između 29. i 30. marta, tako da je temperatura vazduha u Bitolju 30. marta u 01h iznosila 29.0 C (:o), u 04h 27.9 C, a u 07h 27.4 C. Ovaj tropski vazduh uticao je da 30. marta srednja dnevna temperatura vazduha bude u Bitolju 25.6 C (:o), dok dnevni temperaturni maksimum prelazi 30 C (31.2 C), a u Prilepu 24.8 C, odnosno 32.0 C.
Vrlo topao, jak vetar osetio se u Skoplju tek 30. marta posle 09h. Dok je istog dana u 07h temperatura u Skoplju iznosila 13.9 C, u 10h već se popela na 23.9 C, a samo za jedan sledeći čas temperatura se povećala još za 9 C (:o)-u 11h iznosila preko 33 C, u 13h dostiže terminski maksimum od 33.6 C, a zatim postepeno pada i u 16h smanjuje se na 32.2 C.
Ovaj vreli tropski vazduh osetio se dakle u Skoplju 17h kasnije nego u Bitolju. Znajući da je pravac kretanja vetra bio uglavnom SW, to se nailazak ovog vrućeg vetra mogao predvideti. Tek posle Skoplja ovaj tropski vazduh spuštao se dolinom Vardara ka južnim, jugoistočnim i istočnim krajevima Makedonije, tako da se on osetio u ovim predelima tek u kasnijim popodnevnim i večernjim časovima 30. marta (24h kasnije od Bitolja), a strujanje toplog vazduha produžilo se i u toku noći između 30. i 31. marta, tako da su u južnim krajevima Makedonije maksimalne temperature zabeležene tek 31. marta.
Iz ovoga se vidi da je pravac prodiranja tropskog vrelog vazduha bio od jugozapada ka severu, a zatim se ponovo spuštao dolinom Vardara ka jugu i jugoistoku Makedonije.
Maksimalne temperature koje su registrovane 30. i 31. marta 1952. su do sada nezapamćene za naše krajeve za ovaj deo godine.  :-: Ova konstatacija važi i dan-danas, posle punih 57 godina... ;) Temperaturni maksimum je u Skoplju dostigao čak 34.2 C, a u Velesu 36.0 C (:o). Ovi temperaturni maksimumi su veći ne samo od uopšte do sada zabeleženih najvećih temperatura u martu mesecu, nego i od aprilskih, a u nekim mestima i od čak majskih apsolutnih maksimuma (:o)...


Ovaj tekst se, kao što vidite, odnosio na vremensku situaciju u Makedoniji, koja je ipak bila najviše pogođena ovim toplotnim udarom. Za Srbiju nisam našao nikakve opise i objašnjenja... ::)
Zato ću bar staviti Tmax po gradovima, to su sve temperaturni maksimumi od 30. marta 1952. To je bio najtopliji dan u ovom vrelom periodu u najvećem delu cele bivše Jugoslavije... ;)
Sledi spisak Tmax po gradovima: ;)
Varaždin = 20.2                  Zrenjanin = 29.3                 Vel. Gradište = 29.6       
Karlovac = 23.5                  Vršac = 29.6                      Negotin = 26.3
Zagreb-Grič = 22.2              Loznica = 29.8                   Zaječar = 32.2
Banja Luka = 27.0               Valjevo = 30.5                    Niš = 33.5
Slavonski Brod = 24.5          Šabac = 30.0                      Pirot = 34.5
Tuzla = 28.4                      Srem. Mitrovica = 29.6         Dimitrovgrad = 32.5
Osijek = 22.5                     Beograd = 30.0                    Leskovac = 35.5
Sombor = 21.8                   Pančevo = 29.2                    Vranje = 32.5
Palić = 22.2                       Kragujevac = 32.0                Vlasina = 23.9
Šid = 29.5                         Smed. Palanka = 33.2            Preševo = 33.0
Novi Sad = 30.0                 Čačak = 29.5                        Priština = 28.5
Sremski Karlovci = 30.5        Kraljevo = 32.0                     Bar = 25.0
Vrbas = 26.4                     Vrnjačka Banja = 32.4            Kumanovo = 34.0                 
Srbobran = 27.7                 Kruševac = 32.1                   Skoplje = 34.2
Senta = 25.0                     Jagodina = 32.0                    Veles = 36.0                   
Kikinda = 27.9                    Ćuprija = 32.8                      Kavadarci = 35.1

Dakle, u Srbiji je najviša temperatura izmerena u Leskovcu (35.5 C)... :o


Evo sada i malo sličica od 29. i 30. marta 1952.

29. mart 1952.


30. mart 1952.


Ovaj zaista fenomenalni meteo-događaj je više nego zaslužio da bude posebno pomenut na ovom forumu... ;) :)


« Poslednja izmena: 27. Mart 2009. u 18:17 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Tropska vrelina u Srbiji krajem marta 1952. godine
« Odgovor #1 poslato: 27. Mart 2009. u 18:33 »
Svaka čast amaterko na upoznavanju sa ovim neverovatnim meteo događajem iz davne 1952.godine. Žao mi je što Knjaževac nema podatke iz te godine ali vidimo iz datih podataka da je južna, centralna i istočna Srbija dobro osetila afrički talas u martu. Neponovilo se ;)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Tropska vrelina u Srbiji krajem marta 1952. godine
« Odgovor #2 poslato: 27. Mart 2009. u 22:00 »
 ^^  ;) :D
Da, kolega, kao što kažeš, pravi afrički talas u martu. :)
Ovako nešto teško da je ponovljivo... :o
S obzirom na činjenicu da sam odlično upoznat sa BG podacima, to jest sa međudnevnim razlikama u temperaturama, moram reći da nisam video veći temperaturni skok u Beogradu za 150 godina od ovog (za svega 2 dana temperatura je skočila za skoro celih 17 stepeni)-sa 13.2 C na 30.0 C... :o

Evo pregleda dnevnih Tmax za period 25. mart-10. april 1952: ;)
                      
Međutim, ovu pravu afričku žegu ubrzo je zamenio-arktički vazduh  (::)) , pa je u 3 dana u I dekadi aprila bilo i snega... :zima1 I tako, imali smo afrički, a onda ubrzo zatim i arktički vazduh... ::) Znači, meteo-doživljaj je bio potpun... ;)
Nije nikakvo čudo, na one dve sličice se lepo vidi koja se vazdušna masa tada nalazila severnije od nas-u trenutku kada smo prokuvali... Bilo je jasno da će plava boja ubrzo zameniti crvenu na našim prostorima... ;)
« Poslednja izmena: 27. Mart 2009. u 22:17 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Tropska vrelina u Srbiji krajem marta 1952. godine
« Odgovor #3 poslato: 27. Mart 2009. u 22:51 »
Iako nisam ljubitelj toplog vremena, volio bih da doživim tih 30C u martu (za razliku od Boceta :)), i samo par dana kasnije 4C. To je bio pravi fenomen... Ovih 36C u Velesu mi zvuče naročito nemoguće. :o
Svaka čast na ovim podacima amaterko, do sada nisam znao da su moguće baš toliko nagle promjene vremena... ;)
Kad-tad će se tako nešto i ponoviti.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Tropska vrelina u Srbiji krajem marta 1952. godine
« Odgovor #4 poslato: 27. Mart 2009. u 23:08 »
 ^^
I ja bih baš voleo da doživim reprizu 1952. godine, ali... ::)
Da Miloše ;), ovako nešto će se sigurno dogoditi jednog dana, samo je veliko pitanje da li ću ja tada biti na zemlji ili-pod zemljom... :-X ::) :-[
Ali šta da se radi, biće kako mora biti... ???
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Tropska vrelina u Srbiji krajem marta 1952. godine
« Odgovor #5 poslato: 27. Mart 2009. u 23:43 »
Lepo amaterko.  :first:
Procitao sam tekst,i pogledao slike.Eh kad bi ovo ja doziveo,tj. reprizu!Topao,pa onda ledeni vazduh  :o

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Tropska vrelina u Srbiji krajem marta 1952. godine
« Odgovor #6 poslato: 28. Mart 2009. u 05:42 »
Iako nisam ljubitelj toplog vremena, volio bih da doživim tih 30C u martu (za razliku od Boceta :)), i samo par dana kasnije 4C. To je bio pravi fenomen... Ovih 36C u Velesu mi zvuče naročito nemoguće. :o
Svaka čast na ovim podacima amaterko, do sada nisam znao da su moguće baš toliko nagle promjene vremena... ;)
Kad-tad će se tako nešto i ponoviti.
Pa bilo je nesto slicno 2001 godine u martu.
Secam se vrlo dobro 25-og marta i temperature od 28.8 C u Beogradu, steta sto se sredinom dana naoblacilo, inace bi islo i vise... a 27.marta i 28.marta T.max 9.8 C i 8.5 C, nocu se spustala na oko 1 C i to sve praceno susnezicom... licno video susnezicu kod mene u kraju, ne znam da li je i zvanicno zabelezena, ali ja imam snimak toga :)

Ne znam da li je i tih dana na jugu islo preko 30 C, verovatno Amaterko ima neki podatak o tome, o martovskim vrucinama iz 2001 godine.

Van mreže Sale

  • **
  • Poruke: 814
  • Starost: 44
  • Lokacija: Nis be
Re: Tropska vrelina u Srbiji krajem marta 1952. godine
« Odgovor #7 poslato: 28. Mart 2009. u 09:10 »
U Nisu je temperaturni skok bio jos veci:
28.03. Tmax=9.9C
29.03. Tmax=24.0C
30.03. Tmax=33.5C
Dakle za 2 dana 23.6C je skocila temperatura.Ovaj rekord iz marta je,kao sto rece Amaterko, veci od aprilskog koji iznosi 33C

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Tropska vrelina u Srbiji krajem marta 1952. godine
« Odgovor #8 poslato: 28. Mart 2009. u 11:27 »
Pa bilo je nesto slicno 2001. godine u martu.
Secam se vrlo dobro 25-og marta i temperature od 28.8 C u Beogradu, steta sto se sredinom dana naoblacilo, inace bi islo i vise... a 27.marta i 28.marta T.max 9.8 C i 8.5 C, nocu se spustala na oko 1 C i to sve praceno susnezicom... licno video susnezicu kod mene u kraju, ne znam da li je i zvanicno zabelezena, ali ja imam snimak toga :)

Ne znam da li je i tih dana na jugu islo preko 30 C, verovatno Amaterko ima neki podatak o tome, o martovskim vrucinama iz 2001. godine.
Podatke o Tmax za 25. mart 2001. sam našao na Ogimetu... ;)
Samo je u Loznici i Valjevu bilo 30 C, a na jugu je bila mrka kapa, za razliku od 1952. godine...
Evo pregleda Tmax sa Ogimeta:
Maximum temperature in 24h. 03/25/2001 at 23:00 UTC

Loznica     30.1 °C
Valjevo    30.0 °C
Cuprija     29.0 °C
Beograd    28.8 °C
Pozega      28.8 °C
Novi Sad-Rimski Sancevi    28.6 °C
Srem. Mitrovica    28.3 °C
Vrsac     28.0 °C
Smed. Palanka     27.7 °C
Zrenjanin     27.7 °C
Banatski Karlovac     27.6 °C
Nis     26.5 °C
Veliko Gradiste     26.4 °C
Kikinda     26.3 °C
Dimitrovgrad     25.6 °C
Sombor    25.5 °C
Zlatibor     24.9 °C
Podgorica-Golubovci    24.7 °C
Leskovac     24.2 °C
Tivat     23.6 °C
Palic     22.4 °C
Crni Vrh     21.5 °C
Vranje     21.2 °C
Sjenica    20.1 °C
Kopaonik     16.8 °C
Negotin    16.4 °C

U Nisu je temperaturni skok bio jos veci:
28.03. Tmax=9.9C
29.03. Tmax=24.0C
30.03. Tmax=33.5C
Dakle za 2 dana 23.6C je skocila temperatura.Ovaj rekord iz marta je,kao sto rece Amaterko, veci od aprilskog koji iznosi 33C
Kakav skok u Nišu... :P Stvarno neverovatno... :o Hvala ti puno, Sale, što si dodao podatke za Niš o ovom pravom toplotnom udaru... ;) :first:

Ovaj rekord iz marta je,kao sto rece Amaterko, veci od aprilskog koji iznosi 33C.
Nisam ja to rekao... ??? To su rekli ljudi još tada (1952. godine), ja sam samo prekucao taj originalni tekst iz tog vremena... ;) Eto, sada imamo informaciju da su rekordi ostali neoboreni i posle punih 57 godina... :smartass:


AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/