Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Merenje temperature vazduha, relativne vlažnosti i brzine vetra  (Pročitano 27500 puta)

Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Dobar dan zajednici serbianmeteo.

Dolazim iz gradjevinske struke, nemam nikakve veze sa Meteorologijom.
Hteo bih da na gradilištu gde radim, jednom dnevno u vreme početka rada postrojenja za spravljanje betona, izmerim temperaturu vazduha, relativnu vlažnost i brzinu vetra.

Da li mi možete preporučiti koje uredjaje bi trebao da koristim za merenje ova tri podatka?

Hteo bih da prodjem što jeftinije, jer firma neće platiti naručivanje uredjaja (već ja iz svog džepa), niti je ovo zahtevano od firme. Ovo je neki moj mali eksperiment, da bi video kako se ovi faktori odražavaju na početne karakteristike spravljenog betona.

Da li postoje neke jednostavnije metode kojima se ove tri vrednosti mogu izmeriti, bez kupovine skupe opreme?
U obzir dolaze čak i samo temperatura vazduha i relativna vlažnost, bez brzine vetra.

Hvala Vam na odgovoru.

Srdačan pozdrav,
Djordje

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Merenje temperature vazduha, relativne vlažnosti i brzine vetra
« Odgovor #1 poslato: 06. Jul 2015. u 14:47 »
Ovako nešto ti je najbolje da uzmeš. Nije previše skupo a pouzdano.

http://www.lacrossetechnology.com/2308/

Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Odg: Merenje temperature vazduha, relativne vlažnosti i brzine vetra
« Odgovor #2 poslato: 06. Jul 2015. u 15:14 »
Hvala Vam Boce.
Da budem iskren, cena je previsoka za mene.

Da li postoji mogućnost da možda temperaturu vazduha merim običnim termometrom, a da za relativnu vlažnost koristim neku drugu metodu?
Brzinu vetra ću isključiti kao podatak.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Merenje temperature vazduha, relativne vlažnosti i brzine vetra
« Odgovor #3 poslato: 06. Jul 2015. u 15:21 »
Ja sam mislio da je to preskupo, anemometar teško da ćeš naći za nisku cenu

http://www.rovex.rs/meraci/ba05.html

A termo-higro senzora ima već od 1000 dinara

http://www.rovex.rs/meraci/eti-lcd.html

http://www.tehnomanija.rs/radio-satovi

Možeš tražiti i sam termohigrometar je ključna reč.

Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Odg: Merenje temperature vazduha, relativne vlažnosti i brzine vetra
« Odgovor #4 poslato: 06. Jul 2015. u 21:00 »
Hvala Vam Dejo.
Sada kada vidim cene anemometara, definitivno ću zabići beleženje brzine vetra.

Recite mi da li ovi termohigrometri mogu da se koriste i napolju izloženi suncu, osim u kućnim uslovima? Vidim da kod nekih stoji "stoni". Da li to znači da se koriste u kući ili u hladu?

I da li ukoliko nadjem termohigrometar koji pokazuje samo relativnu vlažnost (bez temperature vazduha), mogu da koristim običan termometar za merenje temperature vazduha? Da li se ovi obični termometri koriste samo u kućnim uslovima i u hladu, a ne izloženi suncu?

Podatke (temperature vazduha i relativna vlažnost) ću zapravo beležiti na otvorenom prostoru izloženom suncu.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Merenje temperature vazduha, relativne vlažnosti i brzine vetra
« Odgovor #5 poslato: 06. Jul 2015. u 22:15 »
U metereologiji se temperatura meri u zaklonu na visini od 2m iznad travnate površine. Ti možeš meriti gde god želiš za svoje potrebe, samo na suncu računaj da temperatura može dostići 50-60 stepeni, pa većina običnih živinih termometara nema mogućnost da to izmeri.

Van mreže st_george

  • *
  • Poruke: 19
Odg: Merenje temperature vazduha, relativne vlažnosti i brzine vetra
« Odgovor #6 poslato: 09. Jul 2015. u 22:07 »
Hvala Vam na odgovoru.
Recite mi da li se isto odnosi i na termohigrometro? Odnosno da li smatrate da će pokazivati previše niske vrednosti ukoliko vlažnost vazduha budem merio na mestima izloženim suncu?

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Merenje temperature vazduha, relativne vlažnosti i brzine vetra
« Odgovor #7 poslato: 18. Decembar 2015. u 08:47 »
Ako je temperatura u 7h, recimo, 0 stepeni i ona do 8h opadne na -2, da li ta nezvanicna minimalna temperatura ulazi u neku statistiku, jer znamo da se srednja racuna u 7h i da RHMZ u svom dnevnom biltenu daje T-min do 7h(6UTC)? Hvala unapred na razumevanju.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Merenje temperature vazduha, relativne vlažnosti i brzine vetra
« Odgovor #8 poslato: 18. Decembar 2015. u 11:19 »
 ^^ Zapravo ta Tmin iz dnevnih biltena nema veze sa Tmin koja ulazi u godisnjake. Tmin i Tmax koja ulazi u RHMZ meteo godisnjake  je najniza i najvisa temperatura izmerena u toku 24h,  od 20 do 20 UTC. Recimo da nekog dana Tmin do 6 UTC bude +4°C, a u toku popdneva dodje do pada T i ona dostigne minimum u npr. 18UTC, i bude -3°C. Tih -3°C ce biti Tmin za taj dan, a ne ona jutarnja (do 6 UTC, koja je bila +4°C).