Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Vlasinsko jezero 23.06.2016  (Pročitano 23928 puta)

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Vlasinsko jezero 23.06.2016
« poslato: 23. Jun 2016. u 21:36 »
 ^^ Iako je poznato prvo cu reci nekoliko informacija o vodenom biseru juzne Srbije... :D
Vlasinsko jezero se nalazi na teritoriji opstine Surdulice, sam nivo jezera je na 1213. mnv, a Vlasinska visoravn se nalazi na visini od 1200. do 1400. mnv. Jezero i samu Vlasinu okruzuju planine Vardenik (1876 mnv.), Cemernik (1639. mnv.), Gramada (1721. mnv.)
Vlasinu odlikuje netaknuta bogata priroda. Jezero je stvoreno vestackim putem, i ono predstavlja zajedno sa 4. hidroelektrane ,,Vrla,, znacajanu kariku elektroprivrede Srbije... :)  Puni se sa vise od 100. pritoka i kanala, a ukupna kolicina vode koju poseduje jezero procenjuje se na 165. miliona kubika vode, ima dva ploveca ostrva koja su jedna od glavnih atrakcija, i retksot koliko ja znam ploveca ostrva na jezeru postoje samo na Vlasini i u Svedskoj  :D , takodje vredi napomenuti i vodu ,,Rosa,, koja potice sa Vlasine.
E sad nekoliko fotki, vredi pogledati i doci ovde
 ^^
Pogled na jezero sa juga- Planina Vardenik

Kamp jezero


Klimatoloska stanica RHMZ-a

Planina Gramada u pozadini

ulaz u Vlasinu...poznatije kao promaja  :D


i za kraj po meni najlepsa slika zalazak Sunca...

PS. neke slike su slikane proslog meseca... :D
Mislim da vam se svidela moja okolina...izvoli te  :tu:
« Poslednja izmena: 23. Jun 2016. u 21:50 Darko-Surdulica »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Vlasinsko jezero 23.06.2016
« Odgovor #1 poslato: 23. Jun 2016. u 21:42 »
Prva i poslednja slika su fenomenalne, nemam reci... I ostale lepe ali ove dve su  :first:

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Vlasinsko jezero 23.06.2016
« Odgovor #2 poslato: 23. Jun 2016. u 21:43 »
Pozdrav zemljak  :thumbup:

Lepe slike  :laie:


Meni je majka iz Todorovci (Crna Trava). Sada tamo verovatno niko više ne živi (za stalno). Imam tamo kuću na tačno 1200 mnv (deda mi je bio ... zidar - naravno  :grin:).


Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Vlasinsko jezero 23.06.2016
« Odgovor #3 poslato: 23. Jun 2016. u 21:58 »
Hvala Bart :D...da Maxer crnotravci zidari, lepo je gore :thumbup:

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Vlasinsko jezero 23.06.2016
« Odgovor #4 poslato: 23. Jun 2016. u 23:06 »
Da :)
Kad si već pomenuo vrhove oko Vlasinskog jezera, i iznad mog sela (još 4 km. uzbrdo, što se kaže) ima 2 solidno visoka: Orlovac na 1707 mnv. i Vrtop na 1721 mnv.



Crna Trava je i relativno blizu Vlasinskom jezeru (nekih 10-12 km.) pa smo uvek leti, dok smo bili u selu, nekoliko puta išli i na jezero. Voda je bila hladna u P.M. :grin: (bar tada 70-tih i 80-tih, kada smo porodično svakog leta išli gore). Ja već dve decenije nisam išao do Vlasine ali sestra jeste i kaže da jezero više nije tako hladno  :confused:


Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Vlasinsko jezero 23.06.2016
« Odgovor #5 poslato: 24. Jun 2016. u 11:10 »
Da ti vrhovi su na Gramadi, ili Plana kako je ovde zovemo, vide se u pozadini 1,6,8 slke ti vrhovi...pa kad je toplo i voda se zagreje, a Bogami  zimi kad se stvori preko 40 cm sloj leda...nije sve jedno
Hehe  :D