Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: GMO  (Pročitano 22194 puta)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
GMO
« poslato: 12. Decembar 2017. u 10:05 »
Bolno poglavlje 30: Srbija ga je juče otvorila, a to znači da ćemo morati da raskinemo sporazum s Rusima i DOZVOLIMO GMO

http://www.blic.rs/vesti/politika/bolno-poglavlje-30-srbija-ga-je-juce-otvorila-a-to-znaci-da-cemo-morati-da-raskinemo/fd8bhr1

Na mreži Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.279
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: GMO
« Odgovor #1 poslato: 12. Decembar 2017. u 11:01 »
Bolno poglavlje 30: Srbija ga je juče otvorila, a to znači da ćemo morati da raskinemo sporazum s Rusima i DOZVOLIMO GMO

http://www.blic.rs/vesti/politika/bolno-poglavlje-30-srbija-ga-je-juce-otvorila-a-to-znaci-da-cemo-morati-da-raskinemo/fd8bhr1

Na ovaj ili onaj nacin GMO se nalazi u prometu kod nas vec godinama. Neke ljude znam, za neke sam cuo, neki su se sami hvalili da su gajili GMO soju cije seme moze da se nabavi na crnom trzistu, neki su se hvalili kukuruzom cije seme su nabavili a ne napadaju ga insekti (takodje gmo sa "integrisanim" insekticidom), licno sam video useve gmo soje, isprobavao prostu tehniku za njeno otkrivanje itd.
Doziveo sam i da mi dodje covek iz okoline KG da kupi cistu, domacu soju sorte Balkan (seme soje mozete u beskraj sejati ponovo i ponovo, tj cuvati od ove zetve za sledecu setvu) jer je vec probao gmo soju na maloj povrsini ali je posle toga ostao bez krava i krmaca - nikao nisu mogle da ostanu steone tj, sprasne :( Najverovatnije da je preterao sa drugim zlom koje ide ruku pod ruku sa GMO biljkama, a to je herbicid TOTAL tj Glifosat koji izgleda ima gadan uticaj na prirodnu sredinu i zivi svet.
Tako da gmo biljaka ima, godinama unazad, nalaze se u prometu, niko to ne kontrolise, narocito male proizvodjace (mada i veliki to rade), ali i male mlekare, prodavce jaja na pijaci itd.

Prihvaticemo mi sve to, ne boj se moj profi, nikad ovde nesto pameti nije ni bilo... Ako nece mali proizvodjac, onda hoce veliki i tako.

Zao mi je sto ne mogu da otvorim blic, jer sam ga blokirao svuda, posto ne podnosim tu bivsu press clickbait ekipu i njihov nacin manipulacije, naslovima narocito, ali bice valjda i nekom ozbiljnom, ne-tabloidnom mediju ;)
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: GMO
« Odgovor #3 poslato: 13. Decembar 2017. u 15:35 »
Nista tu nije cudno, Sofronije je napisao da se GMO hrana kod nas vec uveliko nalazi, mi ni ne znamo da je konzumiramo.
To cemo prihvatiti i tu se ne pitamo nista. Treba samo zakonski regulisati da se ako je moguce oznace proizvodi sa GMO poreklom pa da imas izbor da li ces da ih uzimas ili ne. Mada u prodavnicama 90% proizvoda su obicno smece koje lose utice na zdravlje coveka i koje je totalno nepotrebno uzimati.
I na kutijama od cigara pise da izazivaju rak i ubijaju? Kao da neko vodi racuna o tome i brine o zdravlju. Alkohol takodje nije bas preporucljiv pa ga vecina nas konzumira redovno, neko manje neko vise.

Sve sto se bude trazilo prihvatice nasi politicari ali mi na to ne mozemo uticati, da je srece ne bi nas GMO ni doticao. Ali svi hoce da zive u gradu i u stanovima, niko nece na selo i u blato da ide. Nemamo pravo da se zalimo, globalno gledano sve smo ovo zasluzili.
Treba gledati svoja posla i kako sto manje zavisiti od sistema u kojem se nalazimo.