Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Kreiranje mapa sa izolinijama  (Pročitano 20472 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Kreiranje mapa sa izolinijama
« poslato: 22. Maj 2020. u 12:50 »
Nisam toliko stručan sa softverima ovoga tipa, pa me zanimalo da li iko od vas zna kako je moguće kreirati/generisati mape sa izolinijama/konturama, tj. da li postoji onlajn, amaterski ili profi softver toga tipa.
E sad, da budem precizniji na šta mislim. U prethodnih pola godine ili više se na sajtu RHMZ-a ažuriraju podaci sa padavinskih i klimatoloških stanica sa ukupnim padavinama za prethodna 24h. Tako smo dobili prilično gustu mrežu stanica iz koje se može doći do sasvim reprezentativne prostorne raspodele padavina. Ono što sam ja zamislio je ukoliko postoji mogućnost da se samo na podlozi karte tipa google maps unesu koordinate svake od stanica, zatim vrednost promenljive (u ovom slučaju količina padavina) i da se na osnovu unešenih vrednosti automatski generišu izolinije i prostor izmežu njih oboji tako da se na kraju dobije nešto ovog tipa:



Ono što bi bilo idealno je kad bi mogao da se zadrži neki "template" sa lokacijama stanicama, da ne moraju da se unose svaki put iznova, već da se jednostavnim unosom promenljive svaki put iznova generiše karta. Krajnji cilj svega ovoga je, ne samo da dobijemo preglednu i reprezentativnu kartu prostorne raspodele osmotrenih padavina, već i da one posluže kao svojevrsna verifikacija modela. Da analiziramo poslednje izlaze modela i na kraju ih na neki način i ocenjujemo videvši koji je model najbolje "skinuo" situaciju, npr. od ovog poslednjeg cikona.
Ja sam ovih dana dosta guglao ne bih li našao nešto ovoga tipa, ali na kraju ništa nije bilo ono što sam zapravo tražio. Koliko me sećanje služi Dejo je nekada ranije na forumu postavljao karte ovoga tipa? Ima li neko ideju, predlog?


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Kreiranje mapa sa izolinijama
« Odgovor #1 poslato: 22. Maj 2020. u 13:48 »
Ja sam radio sa programom https://3dfmaps.com/

Tačno kao što si rekao upišu se koordinate za određena mesta i može se generisati svaki put iznova sa novim vrednostima.

Možda je neko radio nešto slično, pa može da da bolji predlog, mislim da je u ovom programu ograničeno na 50 tačaka u besplatnoj verziji.

EDIT:  Našao sam spisak sličnih programa https://www.forestpal.com/Toolbox_mappers.html#quikgrid

Da imam vremena testirao bi ovaj: http://surgeweb.sweb.cz/surgemain.htm
« Poslednja izmena: 22. Maj 2020. u 14:03 Dejo »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Kreiranje mapa sa izolinijama
« Odgovor #2 poslato: 22. Maj 2020. u 14:53 »
Hvala Dejo.  :tu: Baciću pogled sad, verujem da će nešto od ovoga poslužiti.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Kreiranje mapa sa izolinijama
« Odgovor #3 poslato: 22. Maj 2020. u 18:26 »
Svaka cast momci, Milosu za odlicnu ideju i inicijativu, Deji za pronalazak resenja!   :thumbup: :smartass:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Kreiranje mapa sa izolinijama
« Odgovor #4 poslato: 22. Maj 2020. u 19:10 »
Pokušao sam da radim sa oba programa, ali moram da priznam da mi sve prilično komplikovano deluje i da bi trebalo dosta truda dok se savlada. Verovatno je ljudima koji su koristili već slične softvere lakše da kontaju šta i kako, ali meni su neke stvari kao španska sela. Možda je to bio samo prvi utisak, ali ja sam očekivao nešto jednostavnije. Tipa ubaciš kartu, ubaciš koordinate, ubaciš vrednosti promenljive, klik i to je to. Ovako, sve i da savladam, mislim da bi mi previše vremena oduzimalo. Nadam se da će još neko pokušati.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Kreiranje mapa sa izolinijama
« Odgovor #5 poslato: 22. Maj 2020. u 21:52 »
I kolega Srx je nekada radio te karte za sneg ako se ja dobro secam mozda on ima neki laksi nacin za izradu takvih karata... Samo nema ga  nesto na forumu...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Kreiranje mapa sa izolinijama
« Odgovor #6 poslato: 23. Maj 2020. u 15:38 »
Evo prvog pokušaja. Padavine u prethodna 24h za 20. maj:



U ovoj zbrci podataka se i nije dobila baš reprezentativna slika:



Kontam da su ubačeni podaci sa klimatoloških i padavinskih stanica da bi bilo još više ovih naglih prelaza i tek u tom slučaju bi karta bila nepregledna. Uostalom, podaci samo sa glavnih stanica za samo jedan dan su mi oduzeli par sati vremena, pa kontam da bi mi za sređivanje podataka od celokupnog uticaja ciklona (3 dana) za sve dostupne podatke iz okolnih zemalja koji su takođe neophodni za dobijanje realne slike trebalo par dana truda. Previše posla, plašim se da će sve to ostati u domenu dobre ideje, ali teške za realizaciju.

Slike nalik ovoj prethodnoj sa 24h padavinama na glavnim stanicama neće biti problem praviti ubuuće jer imam sad svojevrsni "template" sa kartom i koordinatama, tako da to neće oduzimati previše vremena.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Kreiranje mapa sa izolinijama
« Odgovor #7 poslato: 25. Maj 2020. u 11:54 »
Citat: Milosh
Previše posla, plašim se da će sve to ostati u domenu dobre ideje, ali teške za realizaciju.

Доста занимљива тема а пошто се и пословно бавим врло сличним послом, видећу да се у наредном периоду позабавим овом темом. Софтвера који се баве просторним анализама има на пуно али наравно нису сви ни бесплатни нити једноставни за коришћење, тако да требаће ми мало времена док истражим шта је најбоље за ову врсту мапа.





Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Kreiranje mapa sa izolinijama
« Odgovor #8 poslato: 25. Maj 2020. u 12:57 »
Ovu kartu i onu iz aktuelnih od juče sam radio u programu 3DFmaps što je Dejo predložio i on mi je jedini bio nešto lakši za snalaženje. Može da posluži.  :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže SacirMiklus

  • *
  • Poruke: 11
Odg: Kreiranje mapa sa izolinijama
« Odgovor #9 poslato: 30. Jun 2020. u 15:07 »
Радио сам са 3dfmaps и врло сам задовољан резултатима. Препоручите га свима, прилично је интуитивно.  :tu: