Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...  (Pročitano 9249 puta)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« poslato: 15. Novembar 2007. u 21:32 »
dakle, moja nova tema i pitanje je - koje ptice imate u kraju (ne mislim na one u kavezima) - ?

kod mene klasika: vrapci, golubovi, ali ne samo oni... već godinu-dve - ovde je sve raznovrsnije s pticama: do pre par godina sive vrane su bile u manjini /samo oko Ušća i na Bežanijskom groblju/, a sad već dominiraju /i uništavaju druge ptice/, inače individualci totalni: mesožderi takođe, ali zaziru od ljudi...
nekad se dešavalo da svrate i galebovi sa Save, ali samo kad dobro ogladne i tad napadaju kontejnere... nisam ih davno videla!
jata vrana ponekad u sumrak prolete ovuda, ali se ne zadržavaju, gavranova ima - ali su retki...
a svrake: baš ružno ime za tako lepu pticu: ima ih barem dve-tri ovde... uglavnom su povučene...
ali vetruška mi je favorit: barem dva primerka živi /ili je živelo/ na nekom od ovdašnjih solitera: to je vrsta jastreba; kad sedne - relativno je mala, manja od goluba, ali ima ogromne oči i kad raširi krila - deluje impozantno: i kao što joj ime govori, obožava vetrove, samo se pusti niz struju i ne mrda krilima... kažu da se ta vrsta naselila na solitere, pošto ih kapira kao brda... inače je grozna: ne ume da gradi gnezda i krade drugima, a i jede manje ptice i miševe /ako ih nađe/: jednom sam čak videla kad je ulovila vrapca, prethodno je bila neka silna buka u grmlju, a onda vidim da je ona prosto sela na tog jadnog vrapca i ostala tako da čeka dok ne odem... samo smo se gledale...
« Poslednja izmena: 15. Novembar 2007. u 23:14 beket »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #1 poslato: 15. Novembar 2007. u 21:43 »
I kod mene su prisutne sledeće vrste ptica:
vrabac (baba tvrdi kako ih neke zna po imenu,pošto ponekad provode vreme na mojoj terasi)
golub(obožavaju da uđu leti u kujnu,kad baba ostavi otvorena vrata od terase)
vrana
gavran(letos je jedno jutro jako graktao,da me je probudio oko 4h.Ne znam šta mu je bilo)
lasta
Sigurno ima još neka vrsta,ali je nisam zapazio...

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #2 poslato: 15. Novembar 2007. u 22:47 »
ne znam da li ja spavam u proleće, ali laste nikad ovde nije bilo...

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #3 poslato: 15. Novembar 2007. u 22:49 »
Meni je najdraža ptica Kos!
Upravo ih skoro najviše ima u mom kraju :D

Naravno, poznat je Galeb koji živi na moru... Tu su i Vrabac, mali broj vrana, a još manji gavrana)...
Ima ih još al' se ne mogu sitit... :)

Eh da, i grlice... one su u jaaaaaako velikom broju :D

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #4 poslato: 15. Novembar 2007. u 22:49 »
moja baba kaže da su to laste...videli smo ih ovog leta,lete iznad zgrade pa još više,rasprše se pa se skupe...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #5 poslato: 15. Novembar 2007. u 23:00 »
Laste, poneka roda, labudova jos manje. Razne patkice, vrabci, galebovi, vrane, detlici (jedan mi je napravio dve rupe na fasadi vikendice :lmao:), nesto manje svrake(ili ja ne obracam paznju previse)... ima jos par sitnih pticica koje bas ne i razaznajem...

Da temu bacim u Prirodu ili da ostavim ovde?


edit: da se razumemo, ne setaju mi labudovi i patkice oko zgrade nego ih vidjam povremeno u okolini
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #6 poslato: 15. Novembar 2007. u 23:04 »
Da temu bacim u Prirodu ili da ostavim ovde?

tja, prebaci ako misliš da baš tamo pasuje...
ali nešto računam da smo u 'pričaonici' slobodniji, širimo zadate teme, itd.
meni je ovde okej...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #7 poslato: 15. Novembar 2007. u 23:08 »
i meni je ok, samo pitam ;)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #8 poslato: 15. Novembar 2007. u 23:13 »
svojevremeno sam čitala na netu da se vetruške najviše javljaju u Novom Sadu...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #9 poslato: 15. Novembar 2007. u 23:18 »
prvi put cujem za tu pticu  :redface:

link
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #10 poslato: 15. Novembar 2007. u 23:45 »
prvi put cujem za tu pticu  :redface:

link
super link! noviji od ovih koje pamtim...
... a i meni je dugo trebalo da provalim kakva je to ptica...
neke su mi cak knjige donosili, ali na kraju sam je ulovila preko neta :)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #11 poslato: 16. Novembar 2007. u 00:43 »
kod mene u kraju standardno... golubovi, vrapci, vrane.
Medjutim u brdima iznad mene, prema Vinci ima svasta. Kada setam sa drugarom njegovom psa, koji ima lovacke krvi, redovno juri fazane i prepelice. Takodje pored njih ima vetruski, ali ima i ponekad cak i orlova (ne znam koja vrsta).


Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #12 poslato: 16. Novembar 2007. u 00:53 »
Golubovi(ima i divljaka), vrapci, svrake i vrane. Naravno, golubovi dominiraju.
U blizini može da se vidi i po koja sova i fazan, ali ne baš često.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #13 poslato: 16. Novembar 2007. u 01:27 »
Kod mene naravno ima golubova za izvoz, a bilo je vrabaca e sad ne znam da li mi se čini ili ne ali vrabaca kao da ima nešto manje zadnjih godina. Posle toga najbrojnije su laste koje prave zemljana gnezda ispod terasa. Ima ih jako puno što je karakteristično za Liman, naravno zimi ih nema. Inače milon puta sam gledao kako laste hrane mladunce. Vrane naravno su veoma brojne zimi. Krošnje drveća umeju da budu crne od njih i onda kada ih uplaši nešto i krenu sve da lete jeza te uhvati. Odjednom se smrkne i diže se velika buka.
Imao sam i jednog neuobičajenog posetioca koji je redovno u cik zore sletao na moj oluk. RAdi se o Sovi. Čini mi se da ih ima dosta jer ih često čujem noću sa njihovim jezivim kricima. Meni su jezivi podsećaju na filmove strave i užasa. Imali smo i jednog neuobičajenog stanovnika na Limanu 3. Radi se o ptici grabljivic soko. Jedna baba je kao kućneg ljubimca imala sokola i napravila mu gnjezdo na terasi. Šta da kažem ima nas svakakvih. To nam je bila glavna atrakcija da ga posmatramo kada smo bili klinci. Naravno to je bilo davno. Sada više namamo sokola.  :(

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #14 poslato: 16. Novembar 2007. u 03:49 »
Pošto u "Pričaonici" na temu ptica nije bio moguć odgovor, pronašao sam mesto koje i te kako odgovara temi "priroda 2007". Samo bih želeo da citiram, maltene, prelep opis (reportažu) čoveka, koji je u Novom Sadu na svoj način doživeo ptice u kraju, i to zaista slikovito opisao ovako u "Pričaonici"... Stvarno, lepo... :) :-: Autor neće, nadam se, zameriti na sasvim malim ispravkama, da bi to bilo ono što je Joe hteo da podeli sa nama... Ovo je citat:

Kod mene naravno ima golubova za izvoz, a bilo je i vrabaca. E, sad ne znam, da li mi se čini ili ne, ali vrabaca kao da ima nešto manje poslednjih godina!? Posle toga najbrojnije su laste koje prave zemljana gnezda ispod terasa. Ima ih jako puno, što je karakteristično za Liman, naravno zimi ih nema. Inače, milion puta sam gledao kako laste hrane mladunce. Vrane, naravno, veoma su brojne zimi. Krošnje drveća umeju da budu crne od njih i onda, kada ih neko uplaši i krenu sve da lete, jeza da te uhvati! Odjednom se smrači i diže se velika buka!
Imao sam i jednog neuobičajenog posetioca koji je redovno u cik zore sletao na moj oluk. Radi se o sovi. Čini mi se da ih ima dosta, jer ih često čujem noću sa njihovim jezivim kricima. Mene strašno podsećaju na filmove strave i užasa. Imali smo i jednog neuobičajenog stanovnika na Limanu 3. Radi se o ptici grabljivici - soko. Jedna baka je kao kućnog ljubimca imala sokola i napravila mu gnezdo na terasi... Šta da kažem ima nas svakojakih! To nam je bila glavna atrakcija da ga posmatramo dok smo bili klinci. Naravno, to je bilo davno... Sada više namamo sokola... 



BRAVO!
« Poslednja izmena: 16. Novembar 2007. u 15:18 Joe »

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #15 poslato: 16. Novembar 2007. u 13:23 »
Pošto u "Pričaonici" na temu ptica nije bio moguć odgovor, pronašao sam mesto koje i te kako odgovara temi "priroda 2007".
Reseno.
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #16 poslato: 16. Novembar 2007. u 13:29 »
Pošto u "Pričaonici" na temu ptica nije bio moguć odgovor, pronašao sam mesto koje i te kako odgovara temi "priroda 2007". Samo bih želeo da citiram, maltene, prelep opis (reportažu) čoveka, koji je u Novom Sadu na svoj način doživeo ptice u kraju, i to zaista slikovito opisao ovako u "Pričaonici"... Stvarno, lepo... :) :-: Autor neće, nadam se, zameriti na sasvim malim ispravkama, da bi to bilo ono što je Joe hteo da podeli sa nama... Ovo je citat:

Kod mene naravno ima golubova za izvoz, a bilo je i vrabaca. E, sad ne znam, da li mi se čini ili ne, ali vrabaca kao da ima nešto manje poslednjih godina!? Posle toga najbrojnije su laste koje prave zemljana gnezda ispod terasa. Ima ih jako puno, što je karakteristično za Liman, naravno zimi ih nema. Inače, milion puta sam gledao kako laste hrane mladunce. Vrane, naravno, veoma su brojne zimi. Krošnje drveća umeju da budu crne od njih i onda, kada ih neko uplaši i krenu sve da lete, jeza da te uhvati! Odjednom se smrači i diže se velika buka!
Imao sam i jednog neuobičajenog posetioca koji je redovno u cik zore sletao na moj oluk. Radi se o sovi. Čini mi se da ih ima dosta, jer ih često čujem noću sa njihovim jezivim kricima. Mene strašno podsećaju na filmove strave i užasa. Imali smo i jednog neuobičajenog stanovnika na Limanu 3. Radi se o ptici grabljivici - soko. Jedna baka je kao kućnog ljubimca imala sokola i napravila mu gnezdo na terasi... Šta da kažem ima nas svakojakih! To nam je bila glavna atrakcija da ga posmatramo dok smo bili klinci. Naravno, to je bilo davno... Sada više namamo sokola... 



BRAVO!

Hvala! Veliki pozdrav!    :)

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #17 poslato: 18. Novembar 2007. u 18:42 »
kad smo kod ptica, kad cemo mi docekati da nam sneg zaveje celu kucu?

Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #18 poslato: 18. Novembar 2007. u 19:24 »
kad smo kod ptica, kad cemo mi docekati da nam sneg zaveje celu kucu?

nećemo dočekati...!

kakav fantom! vidovita sova?!
ovo je neverovatno: nisam ni bila svesna da sam u isto vreme pokrenula ovu temu /koju sam odavno planirala!/ i ubacila citat /u svoj potpis/ iz priče pod naslovom "Ptice"! 

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Orinitofauna ili koje ptice imate u kraju...
« Odgovor #19 poslato: 07. April 2008. u 17:39 »
Danas se za mene uspešno završio aprilski ispitni rok,pa konačno mogu da uživam u nekim sitnicama više nego proteklih dva meseca...
Elem,golubovi su bezobrazni pa mi uleću i u kuhinju.Ovi su bili dobri,samo su stajali na terasi...

U toku zavodnički ples,ona neće...



Sva tri sada zajedno poziraju