Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2017  (Pročitano 101352 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #400 poslato: 12. Januar 2017. u 10:19 »
Polako pocinje da bude "jasnije" sta bismo to mogli sutra da ocekujemo. Temperature u plusu, ledena kisa ujutru izgledna na teritoriji skoro cele Vojvodine, kasnije u toku dana uglavnom slabe padavine osim u Banatu gde moze pasti nesto vise, uglavnom kise. Najmanje padavina sutra u toku dana bi imali zapadni Srem i jugozapad Backe, a nesto vise Banat u prepodnevnim casovima, dok se popodne moze ocekivati nesto vise kise za severnu Backu i Banat uz mogucnost prelaska kise u sneg na krajnjem severu nakon 15-16h, kako sada stvari stoje. Dakle, raniji prelazak kise u sneg moguc sutra popodne, tek na krajnjem severu zemlje, dakle bukvalno mislim na Suboticu i uzu okolinu. Uvece pad temperature pa bi to preslo u sneg i padavine se ocekuju na teritoriji cele Vojvodine sa daljim sirenjem na jug. Kisa bi najkasnije presla u sneg u juznom Banatu sto se tice teritorije Vojvodine. Juznije je malo manje napeta situacija jer ce padavine stici u sklopu hladnog fronta pa bi samo ponegde na pocetku padavina moglo biti susnezice ali bi to brzo okrenulo na sneg. Od jutros mi modeli deluju tako nekako.

Sve se slažem, odlična prognoza.  :)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #401 poslato: 12. Januar 2017. u 10:27 »
 ^^ Mozda ta kosava Banatu smanji kolicinu ledene kise za sutra pre podne, sto je u tu ruku onda i bolja varijanta, na stranu to sto mi hocemo da sacuvamo sto vise sneznog pokrivaca u toku sutrasnjeg dana. :) Ledena kisa mi nije jedna od omiljenih pojava i ne zelim je nikome, a ako postoji nesto sto bi moglo da utice na padavine u Banatu to je sigurno kosava.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #402 poslato: 12. Januar 2017. u 10:55 »
Meni ova prognoza ispod deluje sasvim realno za Novi Sad.


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #403 poslato: 12. Januar 2017. u 11:02 »
 ^^  ^^ Otprilike tako nekako bi i moglo da bude sutra, jedino sto mozemo je da se nadamo da ce jace padavine imati jos malo bolji tajming nego sto je to prikazano na ovom meteogramu pa da stignu zajedno uz zahladjenje po visini sutra uvece. :)

EDIT: Samo da dodam, nevezano za sutrasnji dan. I GFS 6Z Odlican za sever zemlje od ponedeljka. Ostaje da vidimo da li ce mu se EC pridruziti u takvoj prognozi.
« Poslednja izmena: 12. Januar 2017. u 11:18 Mile94 »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #404 poslato: 12. Januar 2017. u 11:25 »
 ^^

GFS06Z crta pravo zatrpavanje Srbije. Ovo će biti zanimljivo pogledati kada izađe do kraja koje količine snega su u pitanju.
Mislim da ćemo imati vrlo ozbiljnu ciklogenezu nad sredozemljom, počev od ponedeljka pa do daljnjeg.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2017
« Odgovor #405 poslato: 12. Januar 2017. u 11:37 »
Jedina "mana"ovog izlaza 06Z je to sto su on i 18Z cesto bajkoviti po pitanju snega.EC u tom periodu kod mene daje 4 mm snega,a GFS ce dati verovatno najmanje 20,a mozda i 30 mm od 16-og do 20-og januara.
 Edit: hvala Milosu i Kimiju,sad je dosta toga razjasnjeno.
« Poslednja izmena: 12. Januar 2017. u 12:01 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2017
« Odgovor #406 poslato: 12. Januar 2017. u 11:43 »
Kakvu samo snežnu bajku crta GFS iz izlaza u izlaz. Čini mi se, sa svakim izlazom sve više padavina.
EC, sa druge strane, mnogo više vuče na košavsku situaciju. Jaka košava automatski znači manje padavina, ali i niže temperature.

Naravno, GFS-ova situacija je mnogo bolja iako je ciklon dalje od nas.
Evo razlike, EC i košava:



GFS i slab do umeren severoistočni vetar, eventualno nešto slabija E košava:



Dakle, ciklon na jako sličnom položaju, pogotovo na 500mb. Jedino što se razlikuje je greben anticiklona nad severnom Evropom. U EC-ovoj varijanti on se spušta pravo na nas, a u GFS-ovoj ostaje severnije.
Nijanse će presuditi hoćemo li dobiti obilan sneg ili jaku košavu sa malo snega. Hladnoće neće faliti.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #407 poslato: 12. Januar 2017. u 11:47 »
Upravo tako kolega Miloše. Sama pozicija centra ciklona je manje više jasna, ali je u ovoj situaciji manje bitna.... bitnije je strujanje na tih 500mb, odnosno hoće li dotok vlage sa juga, jugozapada u njenoj cirkulaciji kačiti i nas.

Od velike je tu pomoći, priznaćeš, i ovaj sekundarni, plitki minimum kod Egejskog Mora koji daje GFS, koji sprečava naglo širenje grebena anticiklona ka istoku Balkana. Baš se lepo vidi na ovoj karti.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2017
« Odgovor #408 poslato: 12. Januar 2017. u 12:19 »
Od velike je tu pomoći, priznaćeš, i ovaj sekundarni, plitki minimum kod Egejskog Mora koji daje GFS, koji sprečava naglo širenje grebena anticiklona ka istoku Balkana. Baš se lepo vidi na ovoj karti.

Baš tako. Nama je zapravo važniji greben ovog anticiklona odozgo, nego ciklon u Tirenskom moru.
Na 500mb bih rekao da nema problema, tu konstantno ide jugozapadna i južna struja i dotok vlage. Problem su prizemni slojevi, ako bi bilo jake košave koja bi sušila niže slojeve.

Evo čisto za arhivu meteogram sa pola metra snega.  :) Samo da ovaj petak 13-ti prođe, a posle je samo pitanje hoće li biti dobro ili odlično za snegoljupce.



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #409 poslato: 12. Januar 2017. u 12:27 »
 ^^

Nema potrebe da kačim za NS. Crta maltene identičnu količinu snega.  :O

06Z jeste često bajkovitiji jer fale ulazni parametri iz meteoroloških balona, ali šta god da fali ovaj izlaz crta impersivnu količinu snega, koja se retko viđa na našim meteogramima.

Situacija od ponedelka je sve zanimljivija. Videćemo ECMWF12Z

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #410 poslato: 12. Januar 2017. u 12:54 »
 ^^ Vec ste sve rekli o GFS-u poslednja 4 izlaza su na 2:2 :)
18z i 06z nude od 40 do 45mm za dat period dok 12z i 00z od 20 do 25mm..Verovatno je istina negde izmedju :)
Dok Ec ne krene tim putem jos to nije sigurno  :tu:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2017
« Odgovor #411 poslato: 12. Januar 2017. u 12:59 »
Nije ni EC skroz suv, ipak i on u pomenutom periodu daje 5mm, što nije malo za tako dalek period.
Kad se samo setim da je u periodu ponedeljak-sreda ove sedmice gotovo u skoro svakom izlazu do pred početak padavina davao 0-2mm za taj period, a na kraju je palo preko 10mm, makar u Beogradu.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2017
« Odgovor #412 poslato: 12. Januar 2017. u 13:07 »
Nisam ocekivao ovakvu topijadu... Ali pon i utorak  :comeon:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2017
« Odgovor #413 poslato: 12. Januar 2017. u 13:49 »
Temp. u Beogradu je u 18h "skliznula" ispod nule (u centru, na drugim lokacijama i ranije) i nastaviće još dugo da opada a kada će ponovo otići u plus je teško reći (a u ovim trenucima su maltene sve stanice sa redovnim osmatranjima u Srbiji zabeležile temp. ispod nule -mislim da su samo još Zaječar i Negotin "u plusu").
Možda će u BGu temp. npr. 12.januara "uspeti" da ode iznad nule ali ima puno vremena do tada i nije nemoguće da se hladno vreme zadrži i duže (u stvari ovo "hladno" je svakako nedovoljno da opiše situaciju u npr. naredna 3 dana jer izrazito niska dnevna temp. i pojačan vetar su nešto što zaslužuje "jači" pridev). Ostaje da iz ove hladnoće koja će dugo trajati Beograd (i još neke lokacije kojima aktuelne prognoze ne daju sneg) nekako "uhvati" i sneg koji će ponegde padati (ili već pada) i "van prognoza".

Nekada su prognoze za 7 dana unapred bolje od onih "danas za sutra". Po najavi od pre 7 dana temp. je u Beogradu "uspela" da ode malo iznad nule (mislim na Vračar gde je u 13.30 bilo +0.6C i temp. će još malo da poraste; u Surčinu je trenutno -3C uz vetar samo 2m/s) zahvaljujući "snegožderu" tj. zapadno-jugozapadnom vetru brzine 3-7m/s tj. sasvim dovoljno da "pomeri/otera" do jutros prisutno "jezero" vrlo hladnog vazduha u prizemlju. Ova najava da bi baš danas temp. mogla da "preskoči" nulu u BGu nije bila data zato što sam "mnogo pametan"  ;) već zato što su modeli bili relativno složni u vezi sinoptičke situacije i nagoveštavali su ovakav četvrtak ("čestitike" za većinu numeričkih modela -često se ovde "kritijukuju" pa evo i jedne pohvale).
"Subjektivni" uticaj je samo u onom delu prognoze u gde sam najavio da će sneg padati i "van prognoza" -npr. Beograd je "uhvatio" dobar sneg u ponedeljak kao i u utorak u drugom delu dana i veći deo srede (a za taj period modeli su generalno davali vrlo malo padavina za ovaj deo Srbije).
Što se tiče spomenutog da je nekada teže dati preciznu prognozu "danas za sutra" dobar primer je i današnji dan (iako su ovde neki članovi dosta precizno analizirali nastupajuću situaciju -bravo). Ne bi me iznenadilo da sutra popodne ali i predveče bude bar +5C u Beogradu (neke prognoze daju još toplije tj. 7-8C), posle dugačkog ledenog perioda...

Što se tiče naredne nedelje slažem se sa većinom koja je nagovestila povoljnu situaciji za snegoljupce a to tome sam već pisao:
Nadam se da će mi biti bolje i da ću sutra u prvom delu dana moći da prošetam po snegu dok sve to lepo izgleda jer će petak doneti vreme koje me ne raduje ali izgleda da će to što me ne raduje (a baš na taj petak trinaesti imam neke neodložne obaveze) brzo proći pa će već subotnje jutro izgledati lepo a početak (i/ili sredina) naredne sedmice verovatno donosi vreme koje "zimska deca" i snegoljupci vole: povremeni sneg bez prevelike hladnoće... Ima vremena do tada da se situacija još promeni, ni za petak nismo sigurno koliko će padavina biti.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2017
« Odgovor #414 poslato: 12. Januar 2017. u 17:29 »
Gfs ukinuo zatrpavanje kao sto se i očekivalo  :tu:,jos Ec da ostane kako je i do sada na 5mm i Gfs će polako da mu se priklanja i zavrsicemo sa 10cm snegom sa kojim se vec 5 godina zadovoljavamo :comeon: u sred januara
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #415 poslato: 12. Januar 2017. u 17:39 »
Gfs ukinuo zatrpavanje kao sto se i očekivalo  :tu:,jos Ec da ostane kako je i do sada na 5mm i Gfs će polako da mu se priklanja i zavrsicemo sa 10cm snegom sa kojim se vec 5 godina zadovoljavamo :comeon: u sred januara

Na osnovu cega govoris da je ukinuo "zatrpavanje"? Da, ciklon mozda ne izgleda tako impozantno u kasnijim satima ali idalje bi on slao dovoljno vlage nad nase podrucje i kolicine snega bi bile sasvim "pristojne" sve od 16. pa do 20. januara. ;) I dalje je to vrlo dobra situacija za nas. Ne treba da imamo prevelika ocekivanja od ovoga, ali mozda se i iznenadimo.  :)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2017
« Odgovor #416 poslato: 12. Januar 2017. u 17:41 »
 ^^
To sad nije zatrpavanje nego pristojan sneg kao sto kazes :),ali ne brinem ja da će to dodatno da se smanji
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #417 poslato: 12. Januar 2017. u 17:47 »
 ^^ Po ko zna koji put treba da se napise da se ne treba hvatati jednog izlaza i da ce sigurno biti korekcija sto pozitivnih sto negativnih :)
I ovaj prethodni sneg nije vidjen do pred pocetak pa se svi iznenadili. Uvek je bolje kada u tim 100+ satima ne bude idilicno pa kako se tajming priblizi i prognoza se menja ;)
@ Diktator Pa tebe ne bi zadovoljio ni metar snega  :grin:

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #418 poslato: 12. Januar 2017. u 18:00 »
Bitno je samo da se EC prikljuci GFS-u,ako se to desi mislim da bih imali minimun 20mm snega na negativnim temperaturama.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #419 poslato: 12. Januar 2017. u 18:01 »
Da, to po ovom izlazu ne bi bilo 35-40mm sigurno ali to je za sada potpuno nebitno, kolicinu padavina cemo utvrdjivati malo kasnije. :D ciklon je siguran, njegov polozaj takodje manje-vise se nece menjati, jedino sto ne znamo je koliko dugo ce on moci da se "odrzi" u sredozemlju, i u kojoj meri, od toga bi dosta zavisila kolicina padavina kod nas. Po proslom izlazu bi se taj ciklon dodatno popunio i ojacao sredinom sledece nedelje pa bismo tada dobili i vise padavina, u ovom izlazu se to ne desi ali je isuvise rano za bilo kakve analize za taj period. I ono sto bi dodatno moglo da smanji kolicine padavina je kosava, sto je Milos objasnio u svom postu, a EC to crta za sada. Videcemo vecerasnji izlaz. U svakom slucaju GFS crta svaki izlaz najmanje 20cm snega, ja ne bih ni tom situacijom bio nezadovoljan.