Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?  (Pročitano 286028 puta)

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #180 poslato: 12. Maj 2010. u 23:15 »
Kamere na telefonima su sve bolje i bolje, samim tim ce i snimaka biti sve vise :first:
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #181 poslato: 12. Maj 2010. u 23:34 »
samo cu reci... uuu jbt !!! koji dan danas... nisam očekivao da će biti pijavica, ali nisam to očekivao ni septembra 2005 kada se stvorila na Bežaniji

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
storm spotter/chaser

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #183 poslato: 13. Maj 2010. u 00:00 »
E, ali neverovatni su novinari, vec su izvrnuli reci meteorologa za ciklon i anticiklon.Ustvari se radi o ciklonalnoj ili anticiklonalnoj rotaciji tornada....

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.396
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #184 poslato: 13. Maj 2010. u 00:11 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=RZXXSSK_AFw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=RZXXSSK_AFw</a>

Jos jedan video !  :jupi: lepo se vidi!  :selam:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #185 poslato: 13. Maj 2010. u 01:01 »
trazio sam po nekim foto forumima da li ga je neko fotografisao, ali bez uspeha :(

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.454
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #186 poslato: 13. Maj 2010. u 02:25 »
super su snimci! pogotovu ovaj poslednji!

je l je bilo padavina oko tornada? nisam primetio na snimcima..

sva sreća što nisu pogodili naseljena mesta.. lepo ih je videti na čistini :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #187 poslato: 13. Maj 2010. u 09:31 »
Koliko sam uspeo da iskopam, ovo su četiri snimka ovog tornada koji su okačeni na YouTube:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=T7SYQ13F73k" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=T7SYQ13F73k</a>
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=j6xseA8nBps" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=j6xseA8nBps</a>
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=RZXXSSK_AFw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=RZXXSSK_AFw</a>
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=o93oaMCU7hg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=o93oaMCU7hg</a>

Zaista sjajno. Šteta je što najbolji snimak od 7 minuta, koji prikazuje kompletan život tornada, ima mnogobrojne prste na objektivu i nekoliko neželjenih reči, ali verujem, uzbuđenje je to, pa razumem.

Dakle, drugi tornado u Srbiji koji ima video snimak. Eto šta znači kad svako može da šeta kameru.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #188 poslato: 13. Maj 2010. u 15:55 »
Evo kako je vest prenela RTV Vojvodine.

Link
storm spotter/chaser

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #189 poslato: 13. Maj 2010. u 17:21 »
Evo uspeo da iskopam i dve slike



Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #190 poslato: 13. Maj 2010. u 22:07 »
Evo snimak iz Dnevnika o tornadu/trombi kod Sombora. Sa sve štetom:


<a href="http://www.youtube.com/watch?v=G9jDrfdxWHg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=G9jDrfdxWHg</a>

Vest o ovom događaju našla se i na nekim stranim forumima i portalima.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #191 poslato: 14. Maj 2010. u 09:19 »
Naravno, video sam na nekom španskom forumu da se zahvaljuju nekim Niku Pavloviku  ;) Nisam ni sumnjao.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #192 poslato: 15. Maj 2010. u 10:07 »
Nista ne razumem!!
Jel ono u Somboru bio tornado ili tromba ili pijavica? :neznam: 
Ima da biram koji cu naziv.  :lmao: :lmao:  Oce se opredeliti za jedan naziv ili cu svaki dan da procitam drugacije.  :blahblah:
Jesu li tromba, pijavica samo "srpski" nazivi za tornado.

Jel oblak bio superceliski?
HMZS nije izdao presek oblaka pa neznam sta je u pitanju.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #193 poslato: 15. Maj 2010. u 12:07 »
Nista ne razumem!!
Jel ono u Somboru bio tornado ili tromba ili pijavica? :neznam: 
Ima da biram koji cu naziv.  :lmao: :lmao:  Oce se opredeliti za jedan naziv ili cu svaki dan da procitam drugacije.  :blahblah:
Jesu li tromba, pijavica samo "srpski" nazivi za tornado.

Pa otprilike je ovako... Tornado (twister) je pojava koja se javlja uglavnom u sjevernoj Americi. Slične pojave se događaju u našim krajevima, s tim što budu znatno slabije. Međutim, kod nas ih nazivaju pijavice ili trombe, u zavisnosti od mjesta gdje su nastale. Dakle, pijavice nastaju na moru, a trombe na kopnu, tako da je "tromba" možda i najpreciznije ime za ovaj događaj u Somboru, ali ne smatram nikakvom greškom ako neko to nazove "tornado" ili "pijavica", jer je sve to isto u suštini. :)

Jel oblak bio superceliski?
HMZS nije izdao presek oblaka pa neznam sta je u pitanju.

Ne mora da bude oblak superćelijski da bi se formirala slična pojava. Čak ne mora ni da bude Cb. Makar kad je primorje u pitanju, često znaju da se spuste i iz običnog Cumulusa. Jedina pijavica koju sam vidio u životu se formirala iz oblaka, koji je kasnije prešao preko grada, a da nije ni kapi kiše palo. Što se tiče konkretnog slučaja, oblak definitivno nije bio superćelijski u trenutku kad se tromba spustila. Možda se kasnije i formirao u superćeliju, ali to je manje bitno...


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #194 poslato: 15. Maj 2010. u 12:29 »
Totalno sam se zbunio, svaki dan vidim pise drugacije cas tromda, cas tornado, pijavica.

Sve sto znam o tornadima procitao sam od amerikanaca pa me zbunjuju oni silni nazivi trombe, pijavice. Ja sam povezao "nase" pijavice sa americkim "pijavicama"(koje nastaju samo iznad vodene povrsine) pa me zbunjuje jako, odkud pijavice sada na kopnu.
A za tromde znam da je to "tornado" iz nesuperceliskih oblaka.


Evo nekog mog shvatanja. Tornado, tromba i pijavica nastaju
Tromba=nesupercelijski oblaci na kopnu
Tornado=supercelijski oblaci na kopnu
Pijavica=samo iznad vodene povrsine 


Ne mora da bude oblak superćelijski da bi se formirala slična pojava. Čak ne mora ni da bude Cb. Makar kad je primorje u pitanju, često znaju da se spuste i iz običnog Cumulusa. Jedina pijavica koju sam vidio u životu se formirala iz oblaka, koji je kasnije prešao preko grada, a da nije ni kapi kiše palo. Što se tiče konkretnog slučaja, oblak definitivno nije bio superćelijski u trenutku kad se tromba spustila. Možda se kasnije i formirao u superćeliju, ali to je manje bitno...

E zato ja razlikujem trombu od tornada!!!!!! Tornado nikako nemoze nastati iz kumulusa.

I u Americi nekada bude tornado a kise nigde. Ali isto tako bude i situacija kada bude toliko kise oko tornada da se on uopste nevidi i to je najgora situacija jel se tornado moze pojaviti odjednom.
Ali najvise je situacija kada bude i kise i tornada.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.454
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #195 poslato: 15. Maj 2010. u 17:30 »
u blicu je ova vest (tek) danas udarna tema

bar je na našem portalu na vreme izašao izveštaj :)

Van mreže Jay

  • Poruke: 1
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #196 poslato: 15. Maj 2010. u 19:24 »
1999. godine u Loku kod Titlela je bilo trombi. Bio sam klinac, u kuci kada je bilo nevreme. Moj deda je izasao na terasu i kada se vratio rekao je da su napolju pijavice. Hteo sam da izadjem da vidim ali je babu uhvatila panika pa sam ostao. Bas je tutnjalo. Posle nevremena na krovu kuce je falilo nekoliko crepova. Na dosta krovova je skinut skoro sav crep. Nekoliko drveca u ulici je bilo pocupano sa korenjem i lezalo na cesti (uglavnom ogromni orasi ). Posle nekoliko dana sam bio na Dunavu, udaljenom oko 2km od sela, svako 10. drvo bilo je polomljeno  (radi se o ogromnim topolama kojim je obala posumljena), manje drvece i jedno drvo, ne secam se koje, nisko ali precnika oko 2m, iscupano iz pescane podloge sa korenjem. Kao je moguce da tromba ne povuce krovnu konstrukciju nego samo crep a iscupa ogromno drvo iz zemlje? Secam se da je na krovu kuce pored koje je lezao ogroman orah od 10-ak metara sa korenom ostalo pola crepa.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #197 poslato: 15. Maj 2010. u 21:15 »
Dobrodošao Jay!
Hvala što si podelio svoje iskustvo sa nama i time doprineo da se spisak zabeleženih trombi u Srbiji proširi ;)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #198 poslato: 15. Maj 2010. u 23:23 »
ovi nasi novinari navalili sad na pricu o tornadu ko pre dva ili vise meseca na one zemljotrese...
tvrde da je nesto danas bilo u pozegi ::

--- hm?- :-\---

Tornado odneo krov Doma zdravlja
15. maj 2010. | 22:32 | Izvor: B92
 Požega -- Nakon poplava, pre nekoliko meseci, Požegu je u popodnevnim satima u subotu pogodio i tornado.

Dom zdravlja ostao je bez polovine krova, a na svom razornom putu, ovaj vetar naneo je štetu i na više desetine objekata i voćnjak širom opštine.

Opštinske komisije sutra će izaći na teren, kako bi se sagledale prave razmere štete. Samo par trenutaka bilo je dovoljno da tornado skine polovinu krova Doma zdravlja u Požegi. Tako je ugrožen rad specijalističke, internističke i ambulante fizikalne medicine.

Kiša, koja se najavljuje mogla bi da pričini još veću štete i to ne samo kada je u pitanju arhiva, koja je sada ostala pod otvorenim nebom, kaže direktorka Doma zdravlja dr Vera Matović.

“Ugroženi smo zato što su elektroinstalacije na samom krovu, tako da ukoliko dođe do pojave kiše, može da razmera štete bude još veća. Da ne dođe do kratkog spoja, da se zapali krov koji je ovako izložen direktnom dejstvu spoljašnjih zbivanja“, upozorava ona.

U deliću sekunde Milomiru Milovanoviću pričinjena je šteta na kući u koju se ulaže već decenijama. Koliko je jak bio tornado, on je osetio i na svojoj koži i to u trenutku kada je bio u plasteniku.

“Počelo onako pomalo da pirka u plastenicima i samo odjedanput ja odem uz ogradu i nemam vazduha, ’oću da izdahnem. Bacilo me ovde za ogradu. Stariji sin mi oprema kuću, ’oće da se ženi, da se useli. A ovo kako će ja ne znam. Ja sam u penziji, žena ne radi, deca ne rade nijedno. On radi u Crnoj Gori, nadničar ... ma nemojte me pitati ništa“, kaže Milovanović.

Predsednik opštine Požega Milovan Mićović kaže da je će iz opštinske kase morati da se obezbede sredstva i za one kojima je tornado naneo štetu.

Opštinske komisije sutra će na terenu izvršiti procenu štete, pa će se nakon toga znati i prave razmere razornog destva tornada, koji je pogodio Požegu.

----izvor: b92.net

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #199 poslato: 15. Maj 2010. u 23:35 »
Hm ću i ja reći.
Na jednom poljoprivrednom forumu (poljoinfo) je član iz Dragačeva danas prijavio vetar (ali ne tornado) koji je nosio crepove na komšijinoj štali. Moguće da je taj isti sistem doneo udare vetra i Požegi.
Dok ne vidim sliku ili video ne verujem :)

Citat
ovaj vetar naneo je štetu i na više desetine objekata i voćnjak širom opštine.    

Čudna rečenica, tornado hvata usko područje, ne ide širom opštine.

Sad će svaka šteta od vetra biti od tornada/trombi, jer se pročulo da ih ima i ovde...  :-\

RTS prenosi vest ovako, čini mi se mnogo ispravnije:

Citat
Olujni vetar u požeškom kraju
Vetar olujne jačine, koji je kasno popodne zahvatio Požegu i okolinu, podigao je limeni krov Doma zdravlja u kome je smeštena Hitna pomoć, internistička ambulanta i fizikalna medicina.
U trenutku nevremena u Domu zdravlja se nalazila dežurna ekipa Hitne pomoći i nekoliko pacijenata. Na sreću, niko nije povređen.
Zbog mogućeg prokišnjavanja hitno se pristupilo sanaciji krova Doma zdravlja koji, inače, radi bez prekida.
Za manje od 10 minuta koliko je duvao, vetar je odneo i crep sa 15-tak kuća u okolini Požege. Šteta se procenjuje na oko 5 do 10 miliona dinara.

Izvor:rts.rs 
« Poslednja izmena: 16. Maj 2010. u 00:36 pavlovic »