Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Beograd u meteorološkim brojkama  (Pročitano 121342 puta)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #160 poslato: 04. Jun 2009. u 00:30 »
 ^^
Hvala puno na lepim rečima... :)

Zaista si u pravu (;)), 1816. godina je i zvanično proglašena "godinom bez leta" u globalnim razmerama, ali kod nas to leto iz 1816. ipak nije bilo najhladnije, što pokazuju cifre dobijene na osnovu merenja Budimpešte. Znači, negativno odstupanje od normale je bilo izraženije u zapadnim i centralnim delovima Evrope nego na našem području, što se lepo vidi i na priloženoj sličici... ;)




Bilo je pakleno te godine, ali i velike razlike izmedju balkana i ostatka evrope.

Stvarno je bilo pakleno vrelo leto 1848. godine. Priznajem da je i mene malo zbunila tolika razlika između centralne Evrope i istočnog Balkana, pa sam upravo zbog toga pokušavao da dođem do podataka sa stanica što je moguće bližih Beogradu. Ali velika je šteta što nema mnogo stanica koje su imale osmatranja u to vreme. ::)
Međutim, ipak sam uspeo da dođem do podataka Budimpešte, tako da kada sam video njena merenja iz 1848. godine-istog trenutka sam rekao sebi "Toooooo (:jupi:), onda je VRLO MOGUĆE da je zaista bilo tako kako je Jakšić zapisao u svojim dnevnicima"... ;) To sam potajno priželjkivao i očekivao da vidim i-video sam... :D Od tog trenutka kod mene NEMA više nikakve sumnje ili dileme oko vrelog leta 1848, tako da jednostavno moram da zaključim da su celokupna merenja Vladimira Jakšića APSOLUTNO REGULARNA i krajnje savesno i odlično odrađena.  :) :D
Dakle, u leto 1848. godine Beč je bio na normali, Budimpešta pozitivno odstupa, a kod nas je to pozitivno odstupanje još izraženije.

Moram da dodam da sam mnogo puta do sada upoređivao Jakšićeve dnevne i mesečne podatke sa podacima Beča, Zagreba, Ljubljane. Jednom rečju, sve se uklapa-Jakšićeva merenja su sjajno odrađena.  :jupi: Samo se u pojedinim danima mogu zapaziti greške, ali se to događa u poznijim Jakšićevim godinama, što je i logično. Međutim, sve se to vrlo lako može ispraviti i doterati... ;) :)



« Poslednja izmena: 04. Jun 2009. u 01:23 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #161 poslato: 04. Jun 2009. u 09:04 »
Hej, amaterko, jesi meteo arheolog...
Moram malo da korigujem svoj stav. Ne sumnjam u vrelo leto 1848. godine, ali i dalje sumnjam u Jakšićeva merenja. Moram malo, jer postoje neki pomalo neprirodni rezultati. Najzad, razumljivo je za jednog pionira meteoroloških merenja da ima takve greške. I dalje je moj akcenat na previsokim Tmin.
Prilikom rekonstrukcija klime koriste se svi raspoloživi podaci. Među njima je svakako Budimpešta, ali i Beč, Bolonja... U to vreme je bilo jako teško održavati meteorološka merenja, jer su instrumenti bili teško dostupni. Ipak, pomenuta mesta su bila obezbeđena, tako da nam ta merenja služe za današnju rekonstrukcije klime.
Međutim, ovo je samo delimična rekonstrukcija, izvedena za područja za koje je to bilo iole moguće. Zato, ona braon fleka nad Bogradom ustvari potiče iz Budimpešte (i sam si bio ushićen, amaterko, kad si video uklapanja). Slika potvrđuje tvoj nalaz (i obrnuto).
Ja imam podatke za Bolonju od početka XIX veka do danas, dnevne Tmax i Tmin i padavine, ali ih nisam proučavao na taj način. To svi rade. Više sam se bavio svojim izumima, proučavanjem kvaliteta podataka. Zaključak je da je neka srednja vrednost pouzdana samo ako je nastala iz kvalitetnih podataka (imam svoja merila, objavljena su u zbornicima radova sa seminara za homogenizaciju u Budimpešti). U suprotnom, srednja vrednost može da pokaže malo iskrivljenu sliku koja se možda čak i slučajno uklapa u širu sliku. Mislim da je ovde takav slučaj sa beogradskim merenjima. Pri tome, ne pada mi na pamet da sporim Jakšićevo pregalaštvo (da je više takvih...), već stavljam pod zank pitanja način rada (teško je kada si pionir u nečemu, jer nema ko da ti pokaže kako se nešto radi - lično iskustvo).
U svakom slučaju, amaterko, odlično je što kačiš ove klimatske reanalize. Neko mora i time da se bavi, i tako skine veo tajni sa ove klimatske discipline. Zato, i dalje podržavam tvoj rad (ali ti se još uvek neću pridružiti, jer je ono čime se ja bavim sve zahtevnije, a moram da zaokružim priču).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #162 poslato: 04. Jun 2009. u 12:48 »
Hej, amaterko, jesi meteo arheolog...
Moram malo da korigujem svoj stav. Ne sumnjam u vrelo leto 1848. godine, ali i dalje sumnjam u Jakšićeva merenja. Moram malo, jer postoje neki pomalo neprirodni rezultati. Najzad, razumljivo je za jednog pionira meteoroloških merenja da ima takve greške. I dalje je moj akcenat na previsokim Tmin.

Hvala ti puno na komentarima i na podršci... ;) Uvek uživam u rečenicama... :)

E sad, ranije smo pominjali Jakšićeve previsoke Tmin, ali i preniske Tmax (i nerealne Tmax imaj u vidu). Ja sam, kao što znaš, izvršio linearnu korekciju Tmin i Tmax na mesečnom nivou, pa sam na osnovu ovih korigovanih Tmin i Tmax (koristio sam još jedan međukorak u korekciji) uspeo da sračunam srednje mesečne temperature.
I ranije sam pisao o tome, Jakšićeve originalne Tmin sam snizio za 2.1 C, a Tmax povećao za 1.1 C, i to na osnovu srednje razlike Vračar-Senjak u periodu od 12 godina paralelnih BG merenja (1888-1899).

Citat
... U suprotnom, srednja vrednost može da pokaže malo iskrivljenu sliku koja se možda čak i slučajno uklapa u širu sliku. Mislim da je ovde takav slučaj sa beogradskim merenjima.

Možemo samo da nagađamo. Ne možemo ništa da potvrdimo, a ni da demantujemo. Tako će i ostati, prava istina je najčešće negde na sredini... Neretko se u ovom poslu događa da previše rada na analizi nekih pojava dovodi do kontra-efekta, to jest do udaljavanja od istine. Ranije si lepo rekao da "mnogo analize vodi do-paralize".  ;)
« Poslednja izmena: 04. Jun 2009. u 13:18 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #163 poslato: 04. Jun 2009. u 13:39 »
Preniske Tmax? Hm, malo sam zatečen, moram da priznam. Možda je pok. kesten imao ulogu štita od jakog Sunca... Možda nešto drugo... Eh, ko će ga znati.
Sada, kada su ti dostupni godišnjaci RHMZa, jesi li poerdio Beograd i Senjak u novijem periodu, 1998-2006? Posle 2006. godine, merenja na Senjaku su se proredila, otromboljila... čak ima i nedostajućih osmatranja. Dobro, taj novi period je dovoljan da se vidi eventualna razlika danas u odnosu na onu od pre više od jednog veka.
OK, uradio si najbolje moguće. Čak mi je drago da si svestan da bolje ne može, tj. da (još) nema te metodologije koja će da se približi pravom stanju.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #164 poslato: 04. Jun 2009. u 13:53 »
Da, da, preniske Tmax... ;) Kako si rekao-možda je pok. kesten ublažio rast Tmax, a možda ima i još faktora... ;)
Mogu ti reći da nisam mnogo gledao i poredio rezultate paralelnih merenja od 1998-2006, ali sam na osnovu površnog uvida zaključio da se temperature razlikuju na potpuno drugačiji način od onog sa kraja 19. veka. Ali sada se na Vračaru i Senjaku meri identičnim instrumentima, što u 19. veku nije bio slučaj (Jakšić je koristio Six-ov termometar), tako da nije čudo što se podaci razilaze na različite načine u ova dva perioda osmatranja.
Od nekoga sam načuo da se sada na Senjaku meri i Six-ovim termometrom.  :?: Ako to ipak nije istina, eto ti ideje za realizaciju poduhvata (;))...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #165 poslato: 04. Jun 2009. u 14:07 »
Korišćenje instrumenata je sekundarna stvar. Mislim, važna je, ali manje.
Odavno sam imao tu ideju, ali ne držim monopol na idejama. Dakle, ako ti se radi na tome, slobodno. Verujem da će tvoji nalazi biti interesantni.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #166 poslato: 11. Jun 2009. u 14:34 »
Sada ću prikazati nekoliko odabranih situacija-primera iz nekih davnih godina, pa će se videti uporedni dnevni podaci (Tmax) Beča i Beograda. Beogradski podaci su oni Jakšićevi sa Senjaka, jer u to vreme zvaničnih merenja nije bilo... ::)
Videćete da se Beč i Beograd fino podudaraju, što po ko zna koji put dokazuje da su Jakšićeva merenja pouzdana i tačna. :) Iz ovih paralelnih podataka Beča i Beograda o kretanju dnevnih Tmax moći će još i da se stekne lep uvid u kretanje i smenjivanje raznih vazdušnih masa i varijacije klimata (centralna Evropa-naše područje). Oni koje interesuje varijabilnost klimata mogu i iz ovih nekoliko uporednih pregleda da izvuku određene korisne zaključke... ;)


Zanimljiva situacija iz 1876. godine: ekstremno hladan novembar, a zatim ekstremno topao decembar... :D

        

                            


« Poslednja izmena: 11. Jun 2009. u 14:55 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #167 poslato: 21. Jun 2009. u 23:47 »
Ima li neko tacan podatak za T.max u Beogradu za dan 23.8.2007 ogimet tog dana nije dobro radio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #168 poslato: 22. Jun 2009. u 00:34 »
Ima li neko tacan podatak za T.max u Beogradu za dan 23.8.2007 ogimet tog dana nije dobro radio...
Tmax = 39.9 C
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #169 poslato: 22. Jun 2009. u 01:19 »
hvala na odgovoru

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #170 poslato: 22. Jun 2009. u 23:11 »
Beogradski zvanični mesečni podaci za 2007. godinu... ;)


2007. godina
« Poslednja izmena: 24. Jun 2009. u 09:56 Milosh »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #171 poslato: 24. Novembar 2009. u 17:16 »
mislim da bi dobro bilo na forumu da postoje podaci rekordnim maksimalnim i minimalnim temperaturama po danima u godini, makar za Beograd, ako je nemoguce za Srbiju... (ako je za Srbiju moguce makar rekordi po mesecima)

Cisto da imamo neku statistiku, da li smo blizu obaranja rekorda nekog dana ili nismo...


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #172 poslato: 24. Novembar 2009. u 17:29 »
pa Stefano za Knjaževac postoji u temi Knjaževac na današnji dan
a što se tiče Srbije ja nemam mogućnost da dođem do tih podataka ali znamo ko može ;)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #173 poslato: 24. Novembar 2009. u 18:24 »
Evo Stefano podataka za BG koje je profi-amaterko dao
s tim da se tabela za minimume trenutno ne otvara ali možda je samo privremeno problem na serveru
Malo detaljnije pogledaj ovu temu teško da nećeš naći nešto što te interesuje

Evo tabela sa temperaturnim rekordima po datumima u godini...








U gornjoj tabeli su apsolutni Tmaksimumi (najviše temperature), a u donjoj tabeli apsolutni Tminimumi (najniže temperature) za čitav period zvaničnih BG merenja (1887-2007).

Za nekoliko datuma nedostaju podaci... Bilo je podataka, ali je proverama ustanovljeno da su netačni, pa sam ih izbacio. Ovo je moja najtačnija verzija (za sada). Najveći deo je tačan, ali će SVE biti tačno onda kada budem odradio sve kako treba... ;)

Zapaža se da su avgustovski Tmaksimumi i dalje viši od julskih, iako je u julu prošle (2007) godine u čak 6 dana došlo do obaranja maksimalnih T rekorda, i to poprilično u odnosu na dotadašnje vrednosti.

Zaboravio sam da kažem da u gornjem (manjem) polju u tabelama cifre predstavljaju godine kada se desio rekord. To je većini ljudi, naravno, jasno. Ali zbog šire publike mora se i ovo naglasiti...  :D :D :D


evo i tih podataka


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #174 poslato: 25. Novembar 2009. u 09:47 »
mislim da bi dobro bilo na forumu da postoje podaci rekordnim maksimalnim i minimalnim temperaturama po danima u godini, makar za Beograd, ako je nemoguce za Srbiju... (ako je za Srbiju moguce makar rekordi po mesecima)

Cisto da imamo neku statistiku, da li smo blizu obaranja rekorda nekog dana ili nismo...

pa Stefano za Knjaževac postoji u temi Knjaževac na današnji dan
a što se tiče Srbije ja nemam mogućnost da dođem do tih podataka ali znamo ko može ;)

Moj odgovor bi ovde bio: Radite na bazi podataka (mass upload), a ja ću da vidim za ostalo. Zato je baza i zamišljena.
I molim da se ne vadimo na mali broj automatskih meteoroloških stanica, jer one ne čine celu bazu, već jedan delić.
Na taj način će svako moći da dođe do željenih podataka.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #175 poslato: 10. Februar 2010. u 11:26 »
Tabela sa mesečnim i godišnjim maksimalnim visinama snega u cm. Ovi podaci su dobijeni merenjem visine snega u 7h. Period 1921-2008 (88 godina): ;)



U dnu tabele se nalaze srednje vrednosti maksimalnih visina snega po mesecima. Brojke pokazuju da u januaru i februaru normalna maksimalna visina snega (ili prosečni najveći sneg) iznosi oko 18 cm, u decembru oko 15 cm, u martu oko 11 cm, a u novembru oko 8 cm.
Srednja vrednost najvećeg snega na godišnjem nivou iznosi oko 28 cm, to jest najveći sneg u godini trebalo bi da dostigne visinu od oko 28 cm.


AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #176 poslato: 10. Februar 2010. u 20:43 »
Broj dana sa grmljavinom, period 1856-2008.
Srednje vrednosti broja dana (u dnu tabele) sam sračunao za period 1920-2008 (89 godina), jer nemam kompletne podatke za ranije godine.
Podaci za period 1856-1899. su dobijeni na osnovu osmatranja Vladimira Jakšića na Senjaku, jer tada nije bilo zvaničnih merenja i osmatranja Meteorološke opservatorije na Vračaru.






AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #177 poslato: 10. Februar 2010. u 21:02 »
profiamaterko, izučio si se sa ovim tabelama svaka čast  :super:
Dobro je da ova tema dobija nove kvalitetne nastavke  :!:

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #178 poslato: 11. Februar 2010. u 18:45 »
 ^^
Hvala puno na lepim rečima, kolega  ;)

Evo tabele sa mesečnim i godišnjim pregledom broja dana sa snežnim pokrivačem (visina snega >= 1 cm) osmotrenim u 7h.
Period 1902-2008, ali sam srednje vrednosti sračunao za period od 89 godina (1920-2008), jer nemam kompletne podatke za godine pre 1920.


AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #179 poslato: 11. Februar 2010. u 19:04 »
Kolega Amaterko svaka cast,ovi podaci su zaista sjajni i veoma dragoceni.
Kakvih je samo promena bilo u dve godine,jedne godine u januaru 31 dan sa snegom a vec sledece samo 1 dan,velike razlike su postojale i u proslosti.Ima tu jos puno primera...
E sad najvise mi se svidja period 60ih godina kada je bilo puno snega ocigledno,kako nisam tada ziveo ili jos bolje zasto se tako nesto ne bi opet ponovilo?!