Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Beograd u meteorološkim brojkama  (Pročitano 121333 puta)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #180 poslato: 11. Februar 2010. u 22:37 »

E sad najvise mi se svidja period 60ih godina kada je bilo puno snega ocigledno,kako nisam tada ziveo ili jos bolje zasto se tako nesto ne bi opet ponovilo?!
:P  :lmao: :rofl: E druže  :hurr:, stvarno si me dobro nasmejao, kakva patnja za snegom... ???

Kao što kažeš, u bližoj i daljoj prošlosti je bilo svakakvih meteo-zanimljivosti, a biće ih i u bližoj i daljoj budućnosti... ;) :super:
Kod vremena i klime uvek je previše zanimljivo i nikad dosadno. ;) :D
Biće i zima i snegova dok god je vremena i klime.  ;)

Kao što brojke pokazuju, naša klima se odlikuje ne previše oštrim i snežnim zimama, tako da su izuzetno hladne ili mnogo snežne zime relativno retka pojava u ovom našem delu Evrope. I zabeležene visine snega govore u prilog ove teze o generalno ne tako hladnim i snežnim zimama koje imamo.
Na prethodnoj stranici stoji tabela sa maksimalnim visinama snega po mesecima, i iz nje vidimo da prosečan najveći sneg u januaru i februaru treba da dostigne visinu od oko 18 cm, što i nije neka naročita visina. Najveći sneg u godini ima prosečnu visinu od oko 28 cm, što je već pristojna visina snega, ali nažalost takve visine snežnog pokrivača se ne beleže često. To je jedna od glavnih karakteristika našeg podneblja, to jest klime.
« Poslednja izmena: 11. Februar 2010. u 22:57 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #181 poslato: 11. Februar 2010. u 23:39 »
Svaka cast na sredjivanju i objavljivanju ovih podataka. Za tako nesto sigurno je trebalo dosta vremena i jos vise zelje i dobre volje da se to uradi. Bravo!
Uzgred, secam se dobro krizne i nesrecne 1993. godine kada je maltene bila oskudica svega i svacega ali smo jedino imali visak snega -bilo ga je neobicno puno u prvoj dekadi marta (potom je 21.3. bilo cak +25C) i u novembru (20.-21.11. u BG je bilo od 25-35cm snega; secam se i svadbe moje drugarice 13.11. kada na vencanje nije doslo 80% pozvanih zbog neverovatne ledene kise u BG)...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #182 poslato: 12. Februar 2010. u 14:30 »
Svaka cast na sredjivanju i objavljivanju ovih podataka. Za tako nesto sigurno je trebalo dosta vremena i jos vise zelje i dobre volje da se to uradi. Bravo!
Hvala puno, kolega Profiamater. ;) :)
Tačno tako, trebalo je dosta vremena, ali i trebaće još dosta vremena ubuduće za ovakve zanimacije... :D
Dosta stvari sam do sada ispravio, a biće još manjih ispravki ubuduće. ;)

I ja se odlično sećam te 1993. godine, koja je bila vrlo zanimljiva ljubiteljima vremena i klime. :D To je bila godina sa skoro duplo većim od proseka brojem dana sa snežnim pokrivačem, i generalno godina sa čestim i naglim smenama vrlo toplih i hladnih vazdušnih masa, to jest sa velikim temperaturnim oscilacijama (nagli skokovi i padovi temperatura).
Tog leta 1993. godine su ljudi često govorili "kad je vruće-onda prokuvasmo od žega, a kad je hladnije-da se smrzneš od hladnoće ".
A i u nekoj od ranijih tema smo govorili o vrlo hladnom vremenu u novembru 1993. Da nije bilo toplije od proseka prve dekade meseca, taj novembar bi bio najhladniji od početka merenja. Druga i treća dekada su bile vrlo hladne, sa velikom sumom dana sa negativnom srednjom dnevnom temperaturom, sa čestom ledenom kišom, poledicom, snegom, jakom košavom. To je vrlo neprijatna kombinacija za čitav živi svet, jer je jako zahlađenje stiglo naglo i potrajalo je više od 20 dana, uz kombinaciju snega, leda, a uz to još i jake košave, tako da je baš bilo  :zima2  :zima


AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #183 poslato: 20. Februar 2010. u 00:49 »
U publikaciji "Živeti u Beogradu", knjiga 2 (1842-1850), Dokumenta Uprave grada Beograda, Istorijski arhiv Beograda, Beograd, 2004, pronašao sam Godišnji izveštaj o zdravstvenom stanju Beograđana za 1848. godinu. ;)

U izveštaju se pominju "velike vrućine", tako da ipak imamo dokaz "crno na belo" o ekstremno vrelom letu te davne 1848. godine... :) :D

PS: Sliku nisam smanjio, da bi mogla da se save-uje i odštampa...

 :-: http://img8.imageshack.us/img8/762/1848n.jpg
« Poslednja izmena: 20. Februar 2010. u 12:13 Milosh »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #184 poslato: 24. Februar 2010. u 23:07 »
Prvi zvanični izveštaj Meteorološke opservatorije koji sadrži uvodni deo o početku i načinu rada ove ustanove, a onda i mesečne tabele za jul 1887. godine (od 01. jula po starom, odnosno 13. jula po aktuelnom kalendaru)... ;)

Ovo su prvi zvanično objavljeni beogradski meteorološki podaci, koji su štampani u "Prosvetnom glasniku" tokom 1887. i 1888. godine, ali nažalost u narednim godinama više nije bilo ovih štampanih izveštaja sa dnevnim i mesečnim podacima.  :( :cry:




« Poslednja izmena: 25. Februar 2010. u 00:54 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #185 poslato: 22. Mart 2010. u 01:32 »
Na osnovu srednjih dekadnih vrednosti Tmin i Tmax odredio sam normalne Tmin i Tmax za svaku dekadu, a na osnovu toga i za svaki mesec u godini. ;)

Izvor podataka: Rezultati osmatranja Meteorološke opservatorije u Beogradu u periodu 1888-1962. (1963)

AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #186 poslato: 22. Mart 2010. u 01:40 »
U amaterko svaka ti čast.   :first:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #187 poslato: 22. Mart 2010. u 11:20 »
Lepo, ali imam par zamerki.
- Jedno je to što su određene vrednosti u celim stepenima. ako ih razbijaš po dekadama u godini, i nije neka usluga, jer od dekade do dekade možeš imati male razlike (zimi i leti), a razlike mogu da budu i velike (u proleće i jesen).
- Dalje, sve normale se rade po 30-godišnjim periodima. Trenutno je standard 1961-1990, a u upotrebi je i period 1971-2000. Naravno, planira se i izrada normala za 1981-2010. Treba biti aktuelan.

I još nešto, ako neko nije znao. Na petodnevnoj prognozi RHMZ postoje podaci o dnevnim normalama uz grafikon prognoze. Evo primera za Beograd:
http://www.hidmet.gov.rs/ciril/prognoza/stanica.php?mp_id=13274&nor=da
U dnu grafika je i tabela.
Naravno, ovo važi za šest lokacija odabranih za petodnevnu prognozu.

Osim meteoroloških brojki, opet podsećam (kao nekada davno) da brojke bez objašnjenja ne znače mnogo. Gomila informacija za koju se ne zna šta s njima.

Podsetiću i na (ponekad izrazito) bolnu tačku referentnosti niza klimatoloških podataka. Nehomogenost niza krivi sliku. Međutim, homogenizacija može da je krivi još više. Kao neko ko se bavi homogenizacijom, smatram da je najkorektnije rešenje napomenuti glavne prekide homogenosti uz objašnjenje uzroka. Kao što brojke bez tumačenja ne znače mnogo, tako ni otkrivena nehomogenost bez pokrića ne znači skoro ništa, ili ništa korektno.

Beograd je nehomogen i klimatski 'prljav' iz mnogo razloga (da ih ne nabrajam). Iako ima dugu tradiciju i niz merenja, ovaj niz je više za ukras i publikacije tek tako nego za stvarno bavljenje klimom.

Štaviše, neki elementi ne mogu da se porede u nekoj vremenskoj seriji, te su sami po sebi nehomogeni u startu. Ovo važi za sve subjektivno osmotrene elemente (količina oblačnosti, na primer), a za pojave je dovoljno reći da ne vide svi osmatrači isto. Štaviše, u istoriji meteoroloških merenja x puta se menjao program rada - 3, 8, 5 puta dnevno, dok časovnih osmatranja u Beogradu ima tek od 70ih godina - ostali časovni podaci su skinuti sa traka pisača ili 'interpolisani' ('stručna' reč za baronisanje).

Ovim nikako ne umanjujem amaterkov trud. Naprotivn on je poznat i u RHMZu po svojoj agilnosti i predanosti ovom poslu, ali prosto sam dužan dodati i ovakvo objašnjenje, neku vrstu saveta šta raditi sa svim tim tabelama.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #188 poslato: 22. Mart 2010. u 13:56 »
 ^^
Sve je OK, ali ja nažalost nemam toliko novijih sračunatih podataka (ne radim u RHMZ-u), a još manje imam vremena da bih mogao da stignem da pišem analize i objašnjenja svih ovih silnih brojki.

A biće u budućnosti još izmena u brojkama, ovo je najtačnija verzija koju trenutno imam, a uradiću još (doduše manjih) naknadnih ispravki.

Meni je bio cilj da stavim što tačniju verziju, a oni koje klimatološki podaci interesuju i koji znaju da manipulišu njima-snaći će se sigurno. ;) Ipak ima onih ljudi koji sasvim dobro razumeju "govor brojki", i koji savršeno dobro znaju načine kako da te silne cifre korisno upotrebe.
« Poslednja izmena: 22. Mart 2010. u 14:40 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #189 poslato: 22. Mart 2010. u 15:43 »
Sve je OK, ali ja nažalost nemam toliko novijih sračunatih podataka (ne radim u RHMZ-u), a još manje imam vremena da bih mogao da stignem da pišem analize i objašnjenja svih ovih silnih brojki.

Nije potrebno da radiš u RHMZ da bi imao neke bolje brojke. Međutim, brojke bez analize ne idu. To je poenta.
Govor brojki je kao govor rukama. Glasa nema. Fora je baš u objašnjenjima. Neko i ne voli brojke, pa kaže 'želim da znam šta one znače'.

Ja ću biti uzdržan u analizi tih brojki, jer za mene to nisu samo brojke, već čitav život meteoroloških podataka - od nastajanja do primena u raznim oblicima. Svaka brojka ima svoju priču. Nekad je ta priča krajnje teška, nekad je trivijalna.

Meni je bio cilj da stavim što tačniju verziju, a oni koje klimatološki podaci interesuju i koji znaju da manipulišu njima-snaći će se sigurno. ;)

Dobro, cilj je ispunjen. Ne zameram. Ništa nije pogrešno, samo je nedovršeno.

Bar je zanimljivo... onima koji vole brojeve kao takve. Ponekad se i sam brojim u takve ljude, iako sam imao udela u deliću priča o tim podacima, stvarajući ih, delić po delić, ponekad se i pitajući 'čemu sve to'.
Sad, kad pred sobom imam gomiletine brojki (zastrašujuće količine), pa kad vidim kako ko to koristim, dođe mi da sve te brojke batalim. Ali, kao teško izlečivi optimista, nadam se da će sav rad imati nekog smisla. Zato sam željan da vidim konačan ishod - zaključke. Subjektivan sam, pa ću svoje zaključke zadržati za sebe, dok ne vidim kako ko vidi ove brojke i šta ko iz njih zaključuje.
Brojke brojki radi - to mi dođe kao larpurlarizam - umetnost radi umetnosti. Više volim zdrav razum.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #190 poslato: 23. Mart 2010. u 01:44 »

Osim meteoroloških brojki, opet podsećam (kao nekada davno) da brojke bez objašnjenja ne znače mnogo. Gomila informacija za koju se ne zna šta s njima.

Zna se šta sa njima. ??? Samo treba krenuti na posao. ;D RHMZ je sada na potezu. Ko će bolje od profi firme da odradi posao do kraja i onako kako treba... ;)

Inače, ja sam ti do sada poslao veći deo ovih tabela sa BG podacima, pa slobodno možeš da odradiš grafičke i druge prikaze na profesionalan način, i kada se taj važan deo posla odradi onako kako treba-tada će biti pravo vreme za analize i donošenje zaključaka. Ovako, složiću se s tobom, ove silne brojke deluju na većinu ljudi prilično obeshrabrujuće. ::)
Ali kada ljudi ugledaju grafike, sličice, bojice i ostalo-to je već potpuno drugačija priča. ;)


Evo ga citat iz jedne knjige, u kome se pominju meteo brojke:
Citat
U svim tim dnevnicima, godišnjacima i posebnim meteorološkim publikacijama nalaze se brojevi. Brojevi koji čekaju da ih čita i onaj ko ne mora. Priču u brojevima nalazi onaj ko priču zna, a nedostaje mu broj.


Citat
Brojevi koji čekaju da ih čita i onaj ko ne mora. Priču u brojevima nalazi onaj ko priču zna, a nedostaje mu broj.
Ja sam taj... :) Ove tabele sa brojkama sam posvetio prvenstveno ljudima koji imaju afinitete slične mojima u ovom delu meteorologije. :) Najvažnije mi je da sam sa njima podelio neka svoja zadovoljstva. ;) A takvih ljudi ima na ovom forumu... ;)

Ovo je amaterski forum, a profesionalci treba da rade svoj posao i da nam prezentuju svoje (kvalitetne) radove, analize i zaključke. :) To sa punim pravom od njih očekujemo...
« Poslednja izmena: 23. Mart 2010. u 02:28 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #191 poslato: 23. Mart 2010. u 10:28 »
Zna se šta sa njima. ??? Samo treba krenuti na posao. ;D RHMZ je sada na potezu. Ko će bolje od profi firme da odradi posao do kraja i onako kako treba... ;)

Pa kreni na posao.  ;) A ako znaš šta sa njima, izvoli, slobodno. Ja ne znam šta sa njima. Nemam pojma. Ta ovo je forum ljubitelja meteorologije, zar ne? A pošto se ti time baviš, jedino što očekujem od tebe jeste da nam sve lepo rastumačiš.

Da sam ja na tvom mestu (a nisam), ja bih odradio posao do kraja kako najbolje umem. Ne bih imao živaca da čekam tamoneku profi firmu da radi umesto mene posao koji sam već uzeo da radim umesto nje.

Ja nisam na tvom mestu. Ja sam tamo gde mi se sviđa. Na forumu sa oduševljenjem stojim po strani i gledam ovaj svet... i uživam! Ne uzimam ničiji samar, a svaki koji mi se da vrlo rado zbacujem sa sebe.

Inače, ja sam ti do sada poslao veći deo ovih tabela sa BG podacima, pa slobodno možeš da odradiš grafičke i druge prikaze na profesionalan način, i kada se taj važan deo posla odradi onako kako treba-tada će biti pravo vreme za analize i donošenje zaključaka. Ovako, složiću se s tobom, ove silne brojke deluju na većinu ljudi prilično obeshrabrujuće. ::)
Ali kada ljudi ugledaju grafike, sličice, bojice i ostalo-to je već potpuno drugačija priča. ;)

Lepo od tebe što si mi slao tabele. Nisam znao da sam obavezan da ih tumačim.
Najzad, nisam tražio da dobijem te tabele, naročito što i sam mogu da ih iskompajliram, da to želim. A ne želim. Ne ja.
Kad ljudi ugledaju grafike, sličice, brojke, bojice i ostalo - ja i dalje ne znam na šta da obratim pažnju. Govor je ono što ja slušam, a svaki govor se da objasniti rečima. Neka je svaka slika hiljadu reči - napiši ih.

Ovo je amaterski forum, a profesionalci treba da rade svoj posao i da nam prezentuju svoje (kvalitetne) radove, analize i zaključke. :) To sa punim pravom od njih očekujemo...

Ko ti je rekao da je ovo amaterski forum? Ovde piše 'forum ljubitelja meteorologije'. Da je amaterski, ovde ne bi bilo mesta ni studentima, ni meteorolozima, pa čak ni učenicima srednje hidrometeorološke škole. Ipak, ovde niko nije obavezan da bude oprofesionalac. Čak ni ja. I najzad da imam neki kutak gde mogu da budem opušten u ovoj lepoj nauci, da me ne smaraju profesionalne obaveze.

Očekujem i ja sve to što si naveo, ali čekam Godoa... Pre ću sačekati amatere  :D Uvek sam govorio da je predani i dobar amater 100put bolji od lošeg profesionalca. Profesionalizam imamo u RHMZu, Univerzitetu, ali ne i ovde. Najzad, svako ima pravo da tumači ono što vidi. Ja samo tražim pomoć u tumačenju ovih brojki, stavljajući se u poziciju nekog ko se ne razume u to baš najbolje. I biće mi žao da ne dobijem neko tumačenje, bilo od tebe, bilo od nekog drugog ko se bavi ovime. Dakle, ne prozivam tebe niti bilo koga drugog, samo tražim pojašnjenje.

Nemoj mi reći da ti ovo ne znaš... Toliko si toga okačio, pa zar da nema razumevanja svega ovoga? Nemoguće!
Ili da na čitavom forumu nema nikoga da ovo rastumači? Nije valjda...

Dobro, preživeću i ako ne bude tumačenja. Samo mi tabele neće ništa značiti, a svestan sam koliko je truda uloženo u sve ovo, pa će mi zbog toga biti žao.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #192 poslato: 23. Mart 2010. u 14:15 »

Ja sam tamo gde mi se sviđa. Na forumu sa oduševljenjem stojim po strani i gledam ovaj svet... i uživam! Ne uzimam ničiji samar, a svaki koji mi se da vrlo rado zbacujem sa sebe.

I ja sam od sada tamo gde mi se sviđa.
Kao i ti, uživaću ovde da stojim po strani i samo ću da pratim dešavanja. Tako je najbolje i najlakše. Tako većina radi, pa ću tako i ja.

Inače, podsetiću te da sam svojevremeno na prethodnim stranicama u ovoj istoj temi naveo neke periode u BG merenjima u kojima sam otkrio nehomogenitet u podacima, i tako dalje... Neće biti da ovde baš ništa nisam napisao o BG podacima.

Citat
Lepo od tebe što si mi slao tabele. Nisam znao da sam obavezan da ih tumačim.
Ni ja takođe nisam u obavezi da bilo šta ovde tumačim, niti da se bilo kome pravdam, niti da bilo kome polažem račune, niti bilo ko ovde treba da ocenjuje moj rad.

Voleo bih da čujem konkretno kakav se način objašnjenja i analiza očekuje. Kojih klimatskih elemenata?? Donošenje kakvih zaključaka?? Ako uopšte može da se za BG niz od 160 godina merenja bilo šta (ispravno) zaključi.

Kolega Zvone sa CROMETEO foruma je pre skoro godinu dana odradio grafike na osnovu cifara i ti nisi bio zadovoljan načinom na koji je to urađeno. Zato sam ti i rekao da bi bilo najbolje da sve to odradi profi firma.
A nigde nisam ugledao bilo čiji komentar bar tih odrađenih grafičkih prikaza.





« Poslednja izmena: 23. Mart 2010. u 14:27 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #193 poslato: 23. Mart 2010. u 15:14 »
Dakle, ništa od tražene pomoći. Ni prvi, ni poslednji put.

Nema veze, idemo dalje.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #194 poslato: 23. Mart 2010. u 15:38 »
 ^^
Ne razumem, moram da priznam. :neznam:
Pa baš ti si prava osoba koja je u poziciji da pomaže ljudima oko sebe, bar na ovom forumu.

Pravo da ti kažem, bojim se da bilo šta ovde napišem, jer...... tebe je teško zadovoljiti.

Ovo je ionako tema o brojkama, a ti možeš da otvoriš novu temu (spojiš obe teme linkovima) i u njoj započneš diskusiju o podacima.

Citat
Voleo bih da čujem konkretno kakav se način objašnjenja i analiza očekuje. Kojih klimatskih elemenata?? Donošenje kakvih zaključaka??
Nisam dobio odgovor na ovo pitanje...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže oMARKOo

  • Poruke: 4
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #195 poslato: 13. Jun 2010. u 00:17 »
Amaterko hvala na podacima i od mene :) . Da li slucnajno imas podatke o broju dana sa kisom po mesecima?

Van mreže Vozd

  • *
  • Poruke: 134
  • Lokacija: Beograd-Vozdovac
  • Geek
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #196 poslato: 10. Avgust 2010. u 20:15 »
Prosao sam kroz sve moguce podatke ali nigde ne nadjoh neki podatak o najvecoj brzini vetra u BG, da li ima takav podatak negde??
Ja sam uz pomoc ogimet pronasao da je 06.02.2010. max. udar vetra iznosio 98.3km/h, kao i jos jedan znacajan udar 12.04.2002. koji je iznosio 86.5km/h.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #197 poslato: 31. Avgust 2010. u 12:21 »
Ti podaci su greške u SYNOP izveštaju koji se šalju u međunarodnu razmenu podataka. Stvarnio maksimum datira iz oktobra 1976. godine i iznosi 35.9 m/s, od košave.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #198 poslato: 03. Septembar 2010. u 17:16 »
PTPrince, ima li sanse da u tvom budžaku pronađeš maksimalne i minimalne temperature po mesecima za Srbiju. Znači ono u januaru je maksimum bio taj i taj, tog i tog dana u januaru, te i te godine u tom i tom mestu (7.januar 2001, al ne znam gde, hehehehe :D )

Ne znam da li mozes takav upit da zadas u bazu podataka? Eto pa na jednom mestu da imamo i to.

Van mreže Vozd

  • *
  • Poruke: 134
  • Lokacija: Beograd-Vozdovac
  • Geek
Odg: Beograd u meteorološkim brojkama
« Odgovor #199 poslato: 03. Septembar 2010. u 23:35 »
Ti podaci su greške u SYNOP izveštaju koji se šalju u međunarodnu razmenu podataka. Stvarnio maksimum datira iz oktobra 1976. godine i iznosi 35.9 m/s, od košave.

Hvala :)