Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)  (Pročitano 173730 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Polako se primiče...
Citat
Dakle,
Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena će početi tokom drugog dijela oktobra. Vjerovatno će prvo kolo biti 21.10. odnosno prognoziraće se vrijeme za 23.10.
Ponovo će takmičenje imati 4 ciklusa od po 5 kola. Nagradni fond nije još konačan, ali definitivno će biti bogatiji nego prethodnih godina.
Neće biti nikakvih ograničenja vezano za mogućnost učešća u takmičenju, osim naravno za administratora koji bi bio u povlašćenom položaju.
Zvaničan poziv za prijavljivanje i dodatne informacije očekujte krajem tekućeg mjeseca (septembar, rujan)
« Poslednja izmena: 08. Januar 2009. u 20:43 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #1 poslato: 10. Septembar 2008. u 16:11 »
To smo čekali! Evo otvaranja najposećenije teme foruma u sezoni 2008/2009!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #2 poslato: 10. Septembar 2008. u 16:13 »
Odlično! Vidim da takmičenje ne samo što postaje tradicionalno već su i svake godine nagrade sve veće i veće i medijski je sve zastupljenije. Svima koji su zainteresovani da kažem da će i na forumu kao vest i ovde biti objavljeno kada počnu prijave.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #3 poslato: 10. Septembar 2008. u 16:15 »
To smo čekali! Evo otvaranja najposećenije teme foruma u sezoni 2008/2009!

Glavni favorit za najviše posjeta ! :D


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #4 poslato: 10. Septembar 2008. u 18:11 »
 :P

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #5 poslato: 10. Septembar 2008. u 18:57 »
Ajde, ajde nemojte sada da forsirate temu, posle se pitam što je najposećenija tema.  ???

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #6 poslato: 18. Septembar 2008. u 21:58 »
Posto sam novi smijem li pitati postovane kolege da mi kazu nekoliko detalja o pravilima kada pocinje, pravila i td.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #7 poslato: 18. Septembar 2008. u 22:57 »
Ovdje ćeš naći najviše informacija: http://www.meteo.cg.yu/forumi/


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #8 poslato: 21. Septembar 2008. u 20:33 »
Uskoro ce takmicenje,pitaosam i admina...prijave ce uskoro!
Trebali bi da pocnu sledece nedelje...(od 22.09)
Jedva cekam takmicenje,nadam se da ce biti zanimljivo,i da ce nasi forumasi doneti dosta nagrada,a medju njima sma i ja ;)

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #9 poslato: 23. Septembar 2008. u 18:36 »
POCELE PRIJAVE ZA TRECE OTVORENO PRVENSTVO U PROGNOZI VREMENA
Pročitajte osnovne informacije o predstojećem takmičenju. Ukoliko ima bilo šta nejasno molim vas da postavite pitanja u okviru teme Komentari, sugestije... klađenje 2008/09
http://www.meteo.cg.yu/forumi/comments.php?DiscussionID=134&page=1#Item_0
Otvoreno prvenstvo meteorologa-prognostičara:

Krajem oktobra 2008. počeće Treće otvoreno prvenstvo u Crne Gore u prognozi vremena. Prethodna dva takmičenje i diskusije na forumu HMZ i forumima ljubitelja meteorologije u Srbiji i Hrvatskoj potvrdili su da je veliki broj onih koji prate vremenska dešavanja i koji koristeći podatke i materijal sa interneta i/ili neke svoje metode misle da mogu sa uspjehom prognozirati vrijednosti meteoroloških parametara.

Ko može da se takmiči?
Svi ste dobrodošli. Dakle, nema ograničenja vezanih za profesiju, mjesto prebivališta,...

Kako se prijaviti za takmičenje?
Poslati e-mail na adresu [email protected] (Subject: Takmicenje) u kojem će stajati ime pod kojim ćete se takmičiti, kao i lozinka (4 do 6 slova ili brojeva) koja će poslužiti kao dokaz o identitetu, ukoliko budete osvajač neke od nagrada.
Na kraju, posaljite Vase ime i prezime i adresu (obavezno), broj telefona, starosnu dob i zanimanje (ukoliko nemate ništa protiv da eventualno budete gost u programu Televizije Vijesti, medijskom sponzoru takmičenja).
Napominjem da ni u jednoj prilici neće biti korišteni ili vidljivi vaše ime, prezime, i telefonski broj. Uvijek bi nastupali pod vašim takmičarskim imenom.



Kada počinje takmičenje?
Prvi dan za koji treba dati prognozu je četvrtak 23.oktobar 2008.godine. Prognoza se mora poslati e-mailom na adresu [email protected] najkasnije u utorak (21.oktobar 2008.) do ponoći (utorak na srijedu) po lokalnom vremenu. U polje subject unesite Takmicari_1_[ime pod kojim se takmicite]. Ne zaboravite da upišete vašu lozinku radi izbjegavanja mogućnosti da neko zloupotrijebi vaše takmičarsko ime.

Koliko traje takmičenje ?

Takmičenje će imati 20 kola podijeljenih u 4 ciklusa (ciklus ima 5 kola). Kompletno takmičenje će se završiti prije 23. marta 2009., odnosno svjetskog dana meteorologa. Biće proglašen i nagrađen pobjednik i drugoplasirani u svakom od četiri ciklusa, kao i tri prvoplasirana takmičara u ukupnom skoru.
Više o ovim i drugim nagradama saznacete na stranicama Foruma HMZCG.

Šta se prognozira?

A. Prognozira se maksimalna terminska temperatura za zadati dan za tri grada u Crnoj Gori. U obzir se uzimaju temperature izmjerene u intervalu od 06UTC do 18UTC, odnosno po lokalnom vremenu od 08 do 20 časova, a u periodu zimskog računanja vremena od 07 do 19 časova. Prognoza se daje u desetim djelovima stepenima (jedna decimala)

B. Drugi parametar koji se prognozira je količina padavina u istom terminu, dakle od 06UTC do 18UTC.
Količine padavina se prognoziraju koristeći sledeći ključ:

Šifra     Količina padavina (l/m2)
0          manje od 0.1
1          0.1 do 5.0
2          5.1 do 15.0
3          15.1 do 30.0
4          30.1 do 50.0
5          više od 50.0

C. Treći parametar koji se prognozira je zbirna brzina vjetra* u zadatom terminu.
* Zbirna brzina vjetra se dobija sabiranjem brzina vjetra u tri zadata grada. Na primjer, zadatak je prognozirati zbirnu brzinu vjetra u Ulcinju, Baru i H.Novom u 12 UTC. Ako u Ulcinju bude izmjereno 6m/s, Baru 9m/s, a H.Novom 2m/s ukupna brzina bice 17. Vi, dakle, treba da prognozirate ukupnu brzinu nezavisno od smjera i vrijednosti po gradovima pojedinacno.

D. Četvrti parametar koji se prognozira je najniža temperatura u CG (na osam glavnih stanica) u 06 UTC za traženi dan, a prognozira se u desetim djelovima stepena.

E. Peti parametar koji se prognozira je visina sniježnog pokrivača na Žabljaku u 06 UTC za traženi dan, a prognozira se u centimetrima.


Kako izgleda prognoza?
Prognoza treba da sadrži ime grada, maksimalnu terminsku temperaturu (u desetim djelovima stepena), prognozu količine padavina (šifra), zbirnu brzinu vjetra u m/s u tri grada u 12 UTC, minimalnu izmjerenu temperaturu u nekom od 8 crnogorskih gradova u 06 UTC i visinu sniježnog pokrivača na Žabljaku u 06 UTC.
Evo kako to izgleda u e-mailu:

POD 25.2 1
BAR 22.9 2
ZAB 11.3 0
Vjetar (Pg+Br+Zb) 13
Tmin -1.2
SnZ 54


Takmičarsko ime: Admin Lozinka: f2511
« Poslednja izmena: 23. Septembar 2008. u 18:52 jocozr »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #10 poslato: 23. Septembar 2008. u 19:08 »
Eto ga konačno... :D
Ja ću ipak do zadnjeg trenutka ostaviti da odlučim hoću li se prijaviti, najvjerovatnije neću, ali ću učestvovati u takmičenju kao Adminov pomoćnik. :)

Nadam se da će se prijaviti što više članova našeg foruma.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #11 poslato: 23. Septembar 2008. u 19:15 »
zasto neces ucestvovati?
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #12 poslato: 23. Septembar 2008. u 19:23 »
zasto neces ucestvovati?

Šta ću, ja sam sad student... Neću imati toliko vremena da se posvećujem ostalim stvarima kao do sada. U srednjoj školi svakako nisam otvarao knjigu, pa mi nije bio nikakav problem izdvojiti 2 dana nedjeljno za nešto što nema veze sa školom. Ne bi bio problem kad bih ja mogao da se takmičim kao svaki normalan čovjek, tj. da u utorak uveče sastavim prognozu i fino pogledam rezultate u četvrtak uveče. Ali, ja se toliko uživim u takmičenje, da ja za taj dan koji se prognozira ne mogu da se ni na minut odvojim od kompjutera, već samo čekam nove podatke, rezultate, nerviram se, ni o čemu drugo ni ne razmišljam... Ako budem mislio da ozbiljno učim na fakultetu, moraću da se odreknem takmičenja. :( Neće mi biti problem da budem Adminov pomoćnik, odnosno da par puta dnevno obavim svoj posao vezan za takmičenje, a onda se vratim na ostale obaveze. Tako vam je to... Sad razumijem Joe-a i ostale koji su u prethodnim takmičenjima preskakali neke zadatke, odustajali zbog obaveza, itd... Nadam se da i vi mene razumijete. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #13 poslato: 23. Septembar 2008. u 19:48 »
Bolje se ti prijavi. Niko te ne tera da budeš tu svih 20 kola. Bar možeš da dobiješ knjigu. Seti se da je bilo prijavljenih koji uopšte nisu učestvovali. A jednu sedmicu možeš da priuštiš za prognozu, nadam se.
Ako, pak, misliš da je veliko iskušenje da se prijaviš i da te ne vuče ka prognozu, a onda odustani. Budi sa Stradivarijem, ali mislim da ćeš trošiti isto vreme kao prilikom pravljenja prognoze.
Naravno, tvoja je poslednja.
I ja sam se dvoumio da se uopšte prijavim, ali ću, baš iz navedenih razloga, to ipak učiniti. A za studije ne brini, ima nas koji ćemo da te vučemo za ruku, ako treba! ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #14 poslato: 23. Septembar 2008. u 20:02 »
Budi sa Stradivarijem, ali mislim da ćeš trošiti isto vreme kao prilikom pravljenja prognoze.

Možda hoću trošiti jednako vremena, ali ću manje razmišljati o takmičenju.
Nije isključeno da ću se prijaviti u trećem ili četvrtom ciklusu ako mi dobro bude išlo na fakultetu. Za prvi ciklus najvjerovatnije ostaje ovaj status...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #15 poslato: 24. Septembar 2008. u 09:32 »
Pošteno!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #16 poslato: 24. Septembar 2008. u 09:44 »
Evo, upravo sam se prijavio. Šta ću, to je jače od mene. ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #17 poslato: 24. Septembar 2008. u 09:53 »
Evo, upravo sam se prijavio. Šta ću, to je jače od mene. ;)
To ti verujem  ;)  :lmao: :lmao: :lmao:
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #18 poslato: 24. Septembar 2008. u 12:16 »
Dobro što se ja nisam prijavio, ali me brine što se Joe, Boce i ostala ekipa ne oglašavaju po ovom pitanju. Za sada su prijavljena samo dva člana našeg foruma.  :-\


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (prvi ciklus)
« Odgovor #19 poslato: 24. Septembar 2008. u 12:22 »
Pazi Stradivarija... 'naš stari poznanik PtPrince'. Jesi car, Stradivari!

Miloše, polako, dok naši prognostičari odvagaju sve, lagano popune prijave i sve srede i pripreme se. Verujem u Boceta, ali i u Joea. Joe, imaćeš vremena, znam. Samo je u pitanju volja. A ja nisam siguran da ću biti tu za sva kola. Who knows what future brings...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...