Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)  (Pročitano 124640 puta)

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #40 poslato: 07. Januar 2009. u 22:37 »
Žabljak ima -3 stepena i jugoistočni vetar od 3 m/s. Sneg će još malčice leći, recimo za 1-2 cm.
Kolega salis se  :o
Ja prognozirah 45 cm,znaci ako bude ispod 39 gubim bod.Ma bice tamo malo snega nocas.Trebalo bi da ujutro bude 40 ili 41 cm snega.Neverujem da ce sleci jos 2cm.
Pa po ovim vasim postovima,zakljucih da cu ja sutra ukupno imati oko 4 boda,ili manje.

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #41 poslato: 07. Januar 2009. u 22:54 »
Kolega salis se  :o
Ja prognozirah 45 cm,znaci ako bude ispod 39 gubim bod.Ma bice tamo malo snega nocas.Trebalo bi da ujutro bude 40 ili 41 cm snega.Neverujem da ce sleci jos 2cm.
Pa po ovim vasim postovima,zakljucih da cu ja sutra ukupno imati oko 4 boda,ili manje.

Brate, slusaj sta ti pricaju stariji. ne sjedi na usi!:)  Dakle, u 18 UTC je izmjereno 40 cm. I vjerovatno je da ce se slegnuti za jos jedan cm a mozda i vise.  (da li ce napadati jos, to mozemo samo da gatamo)

Pt Prince, opet sve lijepo rekao, pa nemam mnogo da dodam.
Sem da Pljevlja idu u zestoki minus i da je vec sad sigurno da svi dobijamo -1 na T-max. 
(ne mogu vjerovati da se toliko slegao snijeg? ili se otopio?) FUCK!! Stvarno se nisam nadao tome..   kako je mogao da se danas odjednom slegne 3 cm, kad je zadnjih dana opadao po 1 cm za 6 sati ??  Opet je Milos u dosluhu sa osmatracima :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #42 poslato: 07. Januar 2009. u 23:19 »
U 23 sata Pljevlja imaju -14.2°C.
I to je to, po meni. Vedro je, magla se providi, a jugovina po visini piči samo tako!
Međutim, mislim da temperatura tamo više neće bitno opadati. Stidljivo se pojavio jugozapadni vetar od 1 m/s. Izdanak jugozapadnog strujanja, tople advekcije, kao da je zaronio u dolinu da podrije inverziju. Ili je neko uključio fen?
Sneg na Žabljaku se sleže, to je skoro neminovno. A da li će pasti nešto do jutra? Čisto sumnjam. Ako i padne, neće povećati visinu snega. Jugovina ume da ždere sneg i noću, i to vrlo lako, čak i kada su temperature malo ispod nule, kao sada. Ujutru može da bude i u plusu, ali mislim da će tamo ostati blagi minus do jutra.
Temperatura i dalje blago raste na južnom primorju. Mislim da će Tmax biti ujutru ili pre podne, a popodne, od oko 12 UTC, kreće severac! Nadam se da će se to desiti posle 12 UTC, pa treba da ućarimo nešto na brzini vetra.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #43 poslato: 07. Januar 2009. u 23:27 »
Zato se i plasim da ce se snijeg jos slegnuti jer znam da ga jugo "skida". Mozda moze da doda novih 1 cm ili 2 :) (samo se nadaj :)
Pljevlja i T-min.  Kad bi se vratila na -10 makar... ali znam da je gotovo nemoguce!
Milose sta kazes za Bar i cak 10,1 C u 11h ???? Dobro je da sam stavio 11.5C makar necu dobiti negativan poen :)
Drago mi je za Magiciana.  I to nije uopste lose odigrao ;) 

Da vidim sta ce biti u ponoc pa da polako idem da spavam veceras ranije :)

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #44 poslato: 07. Januar 2009. u 23:33 »
Jos jednu stvar da pomenem, bice interensantna Pt Princu posto on voli da saznaje o mikroklimi Cg.
Cini mi se da nigdje ne zna tako jako da skoci temp u sled oblacnosti u toku noci kad je u pitanju Cg, kao sto je to slucaj kod mene u Danilovgradu, pa je temperatura porasla za cak 3 C u poslednja 3 sata...  vjerovatno zato sto sam blizu mora i zato so je ravnica u pitanju. Zeta mi je blizu, svega kilometar. 

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #45 poslato: 08. Januar 2009. u 00:22 »
U 00h u Pljevljima niska oblacnost skocila sa 2 na 6 sto se odma odrazilo na skok temperaure za 0,6C !!  Sad je -13,6 !  ovome se nisam nadao!   

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #46 poslato: 08. Januar 2009. u 00:39 »
Izgleda da nešto ipak znam o forama i fazonima. Da podsetim:

U 23 sata Pljevlja imaju -14.2°C.
I to je to, po meni. Vedro je, magla se providi, a jugovina po visini piči samo tako!
Međutim, mislim da temperatura tamo više neće bitno opadati. Stidljivo se pojavio jugozapadni vetar od 1 m/s. Izdanak jugozapadnog strujanja, tople advekcije, kao da je zaronio u dolinu da podrije inverziju. Ili je neko uključio fen?

Očekivana reakcija...

Pljevlja i T-min.  Kad bi se vratila na -10 makar... ali znam da je gotovo nemoguce!

...ali šta se dešava?

U 00h u Pljevljima niska oblacnost skocila sa 2 na 6 sto se odma odrazilo na skok temperaure za 0,6C !!  Sad je -13,6 !  ovome se nisam nadao!  

Fen su uključili Stratocumulusi koji su se nadvili nad Pljevlja, ali i onaj jugozapadni vetrić. Sad je istočni, 1 m/s, ali to može biti tek privremeno. Inverzija je, ipak, podrivena, ali će ostati dovoljno moćna da zadrži ako ne ispod -10, ono sigurno ispod -5. Poenčić?
Transmat, eto mi razloga da se nadam poenu na Tmin. Jutro će dati odgovor.

Jos jednu stvar da pomenem, bice interensantna Pt Princu posto on voli da saznaje o mikroklimi Cg.
Cini mi se da nigdje ne zna tako jako da skoci temp u sled oblacnosti u toku noci kad je u pitanju Cg, kao sto je to slucaj kod mene u Danilovgradu, pa je temperatura porasla za cak 3 C u poslednja 3 sata...  vjerovatno zato sto sam blizu mora i zato so je ravnica u pitanju. Zeta mi je blizu, svega kilometar. 

Hvala, Trasnmat. Opisao si tipične efekte tzv. protivzračenja atmosfere. Naime, kada ima oblaka, izračivanje (emitovanje zemljinog zračenja u atmosferu) se delom reflektuje nazad na tlo, što rezultuje nekim povećanjem temperature. Koliko će to povećanje temperature biti, zavisi mnogo od lokalnih karakteristika mesta gde se taj efekat vidi. Ravnice, doline, kotline, jezera hladnog vazduha, pa i rečni tokovi (a Danilovgrad spada u takve lokacije, ako se ne varam), jako su pogodna mesta za odražavanje ovog efekta, dok su brda i padine već nepovoljne lokacije. Ovaj efekat je naročito izražen kada je baza oblaka relativno niska iznad tla (opet Danilovgrad ima tu osobinu, jer ima veću nadmorsku visinu od Podgorice, ali manju od Nikšića), i eto rezultata.
Ove stvari je Miloš učio na Osnovama meteorologije u prvoj godini, ali verujem da je za to znao i ranije. Kao i Genčić.
Hvala ti Transmat na ovoj zanimljivosti. Sreća da Danilovgrad ima meteorološku stanicu, ali nema stalnih merenja da se to lepo vidi. Ma, za to može poslužiti i Nikšić, zar ne?

Odoh i ja da spavam. Sutra je novi dan... knjige me gledaju i zovu...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #47 poslato: 08. Januar 2009. u 00:47 »
Tebi hvala jos vise na ovako dobrom objasnjenju. Ovdje svaki dan nesto naucim!
To je valjda i cilj zivota... nego da ne idem u off topic.
Da vidimo sta ce biti sa Pljevljima u 01h. Jer jos mi se ne spava, a i mene knjige zovu..

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #48 poslato: 08. Januar 2009. u 01:12 »
Pljevlja u 01 sat daju -12.8. Sada ima 7/8 Sc, a jugozapad je opet tu sa svojih simboličnih 1 m/s.
Za 6 sati ćemo znati koliko se inverzija urušila. Možda izvučemo po poen, Transmat. ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #49 poslato: 08. Januar 2009. u 06:20 »
U Pljevljima temperatura nastavila da raste, kolko-tolko, tako da je sa trenutnnih -10.1C Ptprince obezbijedio bod, dok Transmatu fali još samo 0.1C... Vidjećemo može li još toliko porasti do 7h...
U Baru je kišovito 8.5C... Mislim da neće ići preko 11C i da će dosta nas tu uloviti bod...
U Kolašinu takođe raste temperatura i pada snijeg. Trenutno je -2.2C, tako da makar neću dobiti negativan bod tu.
Za Ulcinj se zna samo da je u 4h padala kiša uz 4.1C...
Dovoljno je da za oko 1.5C porastu do kraja dana temperature u sva tri grada, pa da dobijem tri boda na Tmax... Za padavine i vjetar se još uvijek ništa ne zna...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #50 poslato: 08. Januar 2009. u 07:13 »
Tmin -9.6C. Dva takmičara sa po jednim bodom i dva sa po 0 bodova...
Snijeg na Žabljaku vjerovatno oko 40cm. Neočekivano dosta takmičara je i tu izgubilo bod...
Bar 8.6C, pljušti kiša
Ulcinj 3.7C, kiša
Kolašin -2.2C, snijeg

Moraju makar malo porasti temperature do kraja dana...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #51 poslato: 08. Januar 2009. u 07:27 »
Nemamo podatke za Žabljak od 7h a samim tim ni visinu snega


Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #52 poslato: 08. Januar 2009. u 08:15 »
 :redface:
Ovog jutra mi lose krenulo.Nadam se da ima snega,bar 40cm  ::)  jer sad vidim da sma za prognozu poslao ipak 46cm snega
Temperature su za sada OK.Samo da Bar ne predje 11C  :-\
Takodje,izgleda da ce biti nesto manje padavina,od onih koje su modeli prognozirali u utorak  >:(
Stanje u 8h
Bar 8.2C, slaba kisa (pala za 0.4C)
Ulcinj 3.9C, Oblacno
Kolašin -1.8C,slab sneg
« Poslednja izmena: 08. Januar 2009. u 08:43 jocozr »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #53 poslato: 08. Januar 2009. u 09:18 »
Sneg na Žabljaku je 40 cm. Tamo ne pada ništa. Ni sneg, ni kiša. A temperatura je 0.4.
Vetar je na Žabljaku okrenuo sa istoka na zapad, te mislim da je gotova topla advekcija. Inače, najviša temperatura na Žabljaku je prešla u plus, ali samo za 0.5, i to u 05 UTC, i drži se oko nule.
Za Pljevlja sam bio skroz u pravu. Jedino je vreme osmatranja malo zakasnilo, pa nemam bod, već samo nulu. Jednu od dve. I dva keca su malo, jer to znači da ima 22 minusa. Da se sve ovo desilo sat ranije, keca bi imali samo Transmat i ja. Što se Pljevalja tiče, tu temperatura neće ići mnogo uvis, ni do -5. Ali ona se ne boduju u ovom kolu. Sreća (?).
Najtopliji deo dana treba da bude pre 12 UTC. Pogledajte i sami. Bar je imao 8.6 u 06 UTC, što je do sada najviše. Ali čini mi se da se to ne boduje, već tek počev od 07 UTC. U takvom slučaju, Bar ima 8.3. Može još malo da poraste i gotovo.
Ulcinj je tu, trenutno na 4.1. Baš hladno. Još grmi i pada kiša. Jedino je vetar i tu misterija. Ovde Miloš ima najbolju šansu, jer je dao najnižu temperaturu za Ulcinj. Sledimo ga Anita i ja.
Kolašin je došao na svojih -0.8 i tu može malo da me izda, osim ako vetar hitno ne okrene na sever. To se može desiti vrlo brzo, a možda i dovoljno kasno. Možda sam ovde promašio...
Sada mislim da je možda trebalo da posadim dvojke za padavine. Čak sam mislio da sam poslao 2 za Kolašin, ali ispalo je dobro. Videćemo, dug je dan...

Kolege, biće strašno u ovom kolu. Devetke i osmice su SF... a minusi realnost.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #54 poslato: 08. Januar 2009. u 09:19 »
 ^^ Hvala na informaciji.A i lepe vesti za mene,jedino sto mi ne ide,niti racunam bod tu je Ulcinj.Tu dobijam nadam se nulu!
Merenja u 9h:
Bar 8.3C,Umerena kisa
Ulcinj 4.1C, Oblacno
Kolašin -0.8C,slab sneg (ovde skocia za citavih 1C za 1h) sto je vise u odnosu na Bari Ulcinj.
Ja maksimume ocekujem u 11h,eventualno 12h.Tako da se slazem sa starijim kolegom.
Bar ce mozda dogurati do 9.0C,Ulcinj tesko da ce preko 5.5(upravo je tu granica da ja imam 0 bodova),a Kolasin bih mogao dogurati do 0.5C!
Padavine su solidne,mislim da se vec do sad svugde potrefila sifra 1?
2 tesko da ce gde biti. . . ::)

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #55 poslato: 08. Januar 2009. u 10:10 »
u 10h malo skočile temperatu

Bar 8.7C
Ulcinj 4.1C
Kolašin -0.1C

činimi se da i Bar i Ulcinj imaju šanse za šifru 2

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #56 poslato: 08. Januar 2009. u 10:52 »
Da Boce. . .
Ma videcemo za padavine,dug je dan.
Temperature su mi OK,gotovo sigurno dobijam bod na Bar,i Kolasin.Ali Ulcinj  :o treba mi jos 1.4C za 0 bodova.Nadam se da ce dogurati 5.5C u Ulcinju u 12h!
U ovom kolu ocigledno pljustace minusi. . .
Ja bi mozda bolje prosao da nisam poslao prognozu,imao bih 0,kao ostali.Pametno! ???
Ovako neverujem da cu imati pozitivan rezlutat danas  :-\
« Poslednja izmena: 08. Januar 2009. u 11:11 jocozr »

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #57 poslato: 08. Januar 2009. u 11:14 »
11h:
Bar 8.8
Ulcinj 4.7
Kolasin -1.0  :o
Super,nek Ulcinj poratse za jos 0.8C
Napred Ulcinj!
Padavine bez promene.

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #58 poslato: 08. Januar 2009. u 12:15 »
12h:
Bar 9.0
Ulcinj 5.3
Kolasin -0.1 
Sve su izvesnije dvojke u Baru i Ulcinju što se tiče padavina

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #59 poslato: 08. Januar 2009. u 12:28 »
Ako ovako ostane u Ulcinju, pet takmičara neće izgubiti bod, a niko ga neće ni dobiti.
Ipak, nadam se da će Ulcinj dobiti bar još jedan stepen.
Temperatura u Kolašinu prema očekivanjima krenula naniže. Okrenuo severac u 09 UTC na temperaturi od -0.1 i to je gotovo sigurno to.
Front je prošao sever Crne Gore. Na Žabljaku je temperatura opala na -6.3, pa se sada kao drži na nekih -5.
Što se Pljevalja tiče, malo sam omanuo u jutrošnjoj proceni. Ipak hladni front skide poklopac od inverzije , što se (na prvi pogled paradoksalno) odražava na porast temperature u Pljevljima. Sada je -3, ali mislim da će ipak ostati ispod nule.
Znam da ni Žabljak ni Pljevlja nisu u igri u ovom kolu, pa ipak, smatram da je vredno zapaziti neke pojave, kako bi se ta zapažanaj iskoristila u daljem takmičenju.
Trenutno mi se smeši čitavih 5 poena. Jedino me Transmat tuče sa 6. Ako, tako i treba!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...