Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: AMS Babin Zub  (Pročitano 77812 puta)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #20 poslato: 17. Jun 2010. u 14:51 »
Mislim da se tacni podaci za temperaturu mogu dobiti jedino postavljanjem termo senzora u meteo zaklon (kako kaze ptprinc), ovako ce se sigurno dobijati koji stepen vise u vreme intenzivnog zracenja sunca, pogotovo sto je kisomer napravljen od crne plastike.
Potrudicu se da pronadjem uporedni test nekih meteo stanica medju kojima je i Davis Vantage Pro 2, gde je naznacena i greska u merenju temperature pri dejstvu suncevog zracenja.



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #21 poslato: 17. Jun 2010. u 15:38 »
Evo danas upoređujem Babin Zub i Kopaonik i BZ skoro ceo dan ima za 1°C nižu temperaturu od Kopa. Ne računam noć jer je stanica na BZ na lokaciji gde nema intenzivnog noćnog hlađenja kao na Kopu gde je stanica na zaravni.
Verujem da su pri baždarenju senzora vodili o svemu tome računa. Ne kažem da je isto kao kad su senzori u profi zaklonu već je ovo tip stanice koji bi trebao da ima vrlo mala odstupanja od realne temperature.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #22 poslato: 17. Jun 2010. u 16:58 »
Evo je i u mrezi. Prijatnih 18.6°C -)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #23 poslato: 17. Jun 2010. u 17:00 »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #24 poslato: 17. Jun 2010. u 17:27 »
Super, super.....

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #25 poslato: 17. Jun 2010. u 17:45 »
Evo je i u mrezi.

super! samo jos fali vest "Babin Zub dodat u mrezu..."
/da je ne pokida? ako je krnj i ostar.../

mozda bolje - "Nova AMS u mrezi - Babin Zub"

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #26 poslato: 17. Jun 2010. u 20:17 »
još jednom pohvale za stanicu  :first:

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #27 poslato: 17. Jun 2010. u 21:05 »
Cestitke za Babin Zub!



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #28 poslato: 17. Jun 2010. u 21:32 »
Hvala Bodi na trudu i društvu na čestitkama :)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #29 poslato: 18. Jun 2010. u 04:00 »
Pronasao sam testove nekih meteo stanica koji je objavljen u renomiranom nemackom casopisu Computer Bild, na adresi http://www.computerbild.de/artikel/cb-Test-PC-Hardware-Davis-Vantage-pro2-Wireless-4386244.html,

Izmedju ostalog u tekstu se kaze da je prilikom intenzivne solarne radijacije i sa standardnim ne ventilirajucim senzorom, pokazivanje temperature vece do 4,0oC.
Rezultati testa su dati i tabelarno http://media.computerbild.de/downloads/2415727/Testtabelle.png, gde je u polju tacnost merenja ovaj podatak ocenjen sa 2,60 i markiran zutom bojom.

Prilikom odlicivanja o kupovini moje stanice, u opciji je bila i ova (Davis Vantage Pro 2), ali je otpala zbog visoke cene i nije mi se svidelo sto su kisomer, termo senzor i solarni prijemnik u jednom kucistu, tako da se postavlja pitanje odvajanja termo senzora od tog kucista i postavljanje u meteo kucicu, radi dobijanja realnih vrednosti temperature.

Mada mislim da se razdvajanje moze izvesti, jedino je pitanje da li se igrati sa necim sto kosta 1000 eura i mozda izgubiti garanciju. :neznam:



Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 804
  • Starost: 60
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #30 poslato: 18. Jun 2010. u 08:55 »
Super to izgleda, a sto se tice zaklona za Davis stanicu  ga netreba,Amerikanci su to sve napravili kako treba,a jedino skuplji model ima ugradjen fan ventilator,a  njihove stanice su priznate od svjetske meteo organizacije. :)  ;)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #31 poslato: 18. Jun 2010. u 09:20 »
Lepo, lepo, vidim i ja da lepo radi Babin Zub.

Moj predlog za poređenje podataka jeste planina Murgaš u Bugarskoj, uz Kopaonik. Murgaš (WMO #15600) je na 1687 metara, slično Kopaoniku. Opet, sa dve tačke na približno istoj nadmorskoj visini i na sličnoj udaljenosti u dva različita pravca može se dobiti realnija slika, ali i slobodnija (pod ovim drugim mislim na mogućnosti uključivanja lokalnih karakteristika različitih mernih mesta, čisto da se vidi šta je sve moguće na toj visini).

Insajderski nemam ništa više od toga. To je prilično jedinstvena lokacija u Srbiji i u ovom delu Balkana.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #32 poslato: 18. Jun 2010. u 15:29 »
Danas sam uspeo da osbosobim Wd da šalje podatke na svaki minut
evo i WU linka (samo za ptprince-a) http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=ISERBIAK3

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #33 poslato: 25. Jun 2010. u 17:28 »
Boce, da li ste razmišljali o postavci web kamere i live streama sa Babinog Zuba. Pretpostavljam da to nije skupo da se izvede, a bilo bi odlično uz neki sajtić gde bi bili trenutni podaci sa Babinog Zuba imati i live stream. Sinoć mi je pala ta ideja napamet.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #34 poslato: 25. Jun 2010. u 19:22 »
To je dobra ideja, ali sa ovom brzinom neta prilično je neizvodljiva. Koristimo 3G karticu mts-a ali je Planinarski Dom na lošem položaju u odnosu na polje signala. Nadam se da će Telekom to uskoro popraviti i onda će to biti izvodljivo.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #35 poslato: 30. Jun 2010. u 09:23 »
Mislim da nema potrebe za live streamom. Vreme je dovoljno malo dinamično da i fotke na 5 -10 minuta daju više nego dovoljno informacija o izgledu neba.
Web kamere jesu lepa ideja. Razmislite svi koji imate AMS o eventualnom širenju na tu stranu. Meni je to odavno u glavi, iako nemam AMS, niti imam uslove da je montiram kod sebe. Ali kamera je već nešto drugo.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #36 poslato: 30. Jun 2010. u 11:44 »
Ja ozbiljno razmatram mogucnost ukljucenja kamere u rad AMS Beograd-Karaburma i imam relativno dobar (sirok) pogled prvenstveno ka zapadu, sa koje mi strane najcesce i dolaze oblaci.
Imacu mozda problema u povezivanju kamere i racunara jer ce rastojanje izmedju njih biti oko 10 m.



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #37 poslato: 30. Jun 2010. u 12:11 »
Web camera je dobra stvar u svakom slučaju. I ja imam relativno dobru lokaciju sa pogledom na jug ka Tresibabi. Babin Zub takođe ima odličan pogled ka Midžoru tj. kad nisu u oblacima i Baba i Midžor :) .Ima li neko preporuku oko modela kamere i kako se kreću cene?

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #38 poslato: 30. Jun 2010. u 13:04 »
Pa ja ne znam da li u tu svrhu mogu da se upotrebe najobicnije web kamere za kompjuter sa rezolucijom 640x480 ili eventualno 720p ili treba nesto bolje. Ali pretpostavljam da su sasvim dovoljne obicne webcam.
Pogledaj na www.itsvet.com tamo imas i recenzije ljudi koji su kupili kamere.

Ja imam Logitech model od pre 6-7 godina rezolucije 640x480 i nije los, jeste slika malo losija bez obzira na rezoluciju, ali ja verujem da danasnji moeli koji snimaju sigurno i u 720p daju mnogo bolju sliku, pa i u nocnim uslovima.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: AMS Babin Zub
« Odgovor #39 poslato: 30. Jun 2010. u 14:16 »
Mislim da obične kućne web kamere nisu baš pogodne za uslove napolju. Mislim na svetlosne uslove i prostor koji trebaju da snimaju. Sad sam malo pretražio net sa modelima i recimo jedan od modela koji ima dobre performanse jeste Logitech Quickcam C300 i košta oko 4.000 din a tu je i još bolja C600 sa cenom preko 7.000 din. Sigurno ima još kamera sa sličnim karatkteristikama.