Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2010 - III dekada  (Pročitano 75765 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #40 poslato: 22. Jun 2010. u 08:29 »
U Beogradu oblačno i suvo jutro. Povremeno ima rosulje.
Srećom, od najavljenih 70mm ne bješe ništa, palo je svega 4mm. :) Ostaće i ovo upamćeno kao jedna od većih grešaka modela, mada bolje da je sad došlo, nego poslije nekog perioda dugotrajne suše. Jer tada bih se nervirao, a ovako mi je svejedno. :)
Ipak je lokalno bilo vrlo ozbiljnih padavina u toku prethodne noći:
Sombor 76mm
Loznica 37mm
Novi Sad 37mm
Zrenjanin 24mm
Sremska Mitrovica 22mm
...

T 15.4°C, Tmin 14.9°C.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #41 poslato: 22. Jun 2010. u 08:48 »
Ni kap kiše od sinoć....e moji modeli  :lmao: :lmao: :lmao:  :lmao:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #42 poslato: 22. Jun 2010. u 08:56 »
Bice je veceras Kimi. Kod mene kraci suncani intervali 18C

Van mreže Kiraj

  • *
  • Poruke: 356
  • Lokacija: Basaid ,Banat
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #43 poslato: 22. Jun 2010. u 09:01 »
Ni kap kiše od sinoć....e moji modeli  :lmao: :lmao: :lmao:  :lmao:
Zato kod mene ima viška,18 sati pada filovano,pljusak pa sitna jesenja pa plusak .....

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #44 poslato: 22. Jun 2010. u 09:56 »
Modeli jesu omasili, ali zavisi kako se uzme.Da nigde nije bilo kise, bas i nije tako, jer evo pogledajte istocnu Bosnu i Slavoniju i krajnji zapad Srbije.Bice tamo puno padavina od ovoga.
Ono sto modeli jesu omasili(sto i ocigledno jeste problem globalnih modela, koje svi pratimo) je to sto je 200-300 km vrlo prihvatljiva greska.Sto rece kolega Dikile negde, padavine su se setale istok-zapad iz modela u model.
Jedini koji je za Beograd ubo, je bio wrf-nmm, na sajtu zavoda, koji je bas tako davao neke male kolicine kise za jutros-sto je i bilo u Bg.Na kraju se i on sinoc u 12z povampirio i priklonio ostalim modelima dajuci isto puno padavina(rece Milos), ali se i on zeznuo.Lose,lose.


U BG neka rosulja.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #45 poslato: 22. Jun 2010. u 10:20 »
U Novom Selu počela slaba do umerena kiša.Temperatura +14°C,duva umeren severozapadni vetar.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #46 poslato: 22. Jun 2010. u 10:34 »
U pravu je gencic, modeli nisu toliko promašili količine padavina, koliko su promašili područje zahvaćeno obilnim padavinama. Jednostavno, te ogromne padavine su se sručile nekih 100-200km zapadnije nego što su crtali modeli, a to jeste velika greška, jer su modeli očigledno promašili kompletan položaj ciklona i putanju kojom će se oblačnost sa padavinama kretati. Ne bi me uopšte začudilo da ni večeras ne bude kiša, ili da čak padne znatno više nego što se crta...

U Beogradu povremena rosulja. Bio sam napolju i nije naročito hladno jer nema vjetra. T 17°C.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #47 poslato: 22. Jun 2010. u 10:42 »
Srećom, od najavljenih 70mm ne bješe ništa, palo je svega 4mm. :) Ostaće i ovo upamćeno kao jedna od većih grešaka modela, ...
Ipak je lokalno bilo vrlo ozbiljnih padavina u toku prethodne noći:

Miloše?
 :?:

Modeli jesu omasili, ali zavisi kako se uzme.Da nigde nije bilo kise, bas i nije tako, jer evo pogledajte istocnu Bosnu i Slavoniju i krajnji zapad Srbije.Bice tamo puno padavina od ovoga.
Ono sto modeli jesu omasili(sto i ocigledno jeste problem globalnih modela, koje svi pratimo) je to sto je 200-300 km vrlo prihvatljiva greska.Sto rece kolega Dikile negde, padavine su se setale istok-zapad iz modela u model.
Jedini koji je za Beograd ubo, je bio wrf-nmm, na sajtu zavoda, koji je bas tako davao neke male kolicine kise za jutros-sto je i bilo u Bg.Na kraju se i on sinoc u 12z povampirio i priklonio ostalim modelima dajuci isto puno padavina(rece Milos), ali se i on zeznuo.Lose,lose.

Neću da branim modele, iako ih redovno napadam kada nisu u pravu, ali ja sinoćnu kišu smatram lepo pogođenom. Modeli ne mogu da daju tačne vrednosti, i to treba da zna svako ko se iole bavi meteorologijom. Ono što modeli daju i što treba prihvatati jeste koncepcija razvoja vremena, a nikako egzaktne vrednosti.

Dakle, Miloše, moj znak pitanja se odnosi na ovu činjenicu i njeno ovlaš preskakanje. Kao poluprofesionalac, ne možeš tako da razmatraš ostvarivanje modela, jer modeli nisu 'tačkasti', već ono što ti vidiš iz modela kao meteogram jeste presek pojedinih meteoroloških elemenata u vremenu u jednoj tački. Kao što i sam znaš (nadam se), modeli uzimaju u obzir mnogo veću teritoriju od jedne tačke kako bi se izračunale vrednosti za tu jednu tačku. Poklapanje izlaza iz modela sa realnim ostvarenjem može biti samo slučajno, jer, ako si polagao statistiku, vrlo je mala verovatnoća 'ubosti' tako diskretnu veličinu kao što je količina padavina.

Takođe, Genčiću, lepo je što si blago skrenuo pažnju na ove činjenice. Ipak, ne smatram da je ovo urađeno 'loše, loše', jer izlazi su dali najviše padavina u toku noći, kao što se i desilo. Red veličine jeste tu. Sad, prostorna raspodela padavina je veoma velika promenljiva. Recimo, juče si imao manje od 5 mm padavina u bečeju, a 90 u Kikindi. Danas, Sombor ubi preko 100 mm padavina, a Beograd (za koji izlazi iz modela nisu mnogo razlčičiti od izlaza za Sombor) nije imao više od 5 mm. Kako baratamo velikim rasponima količina padavina na vrlo malom prostoru, ne vidim šta je loše u ostvarenjima. Kada se malo 'poravnaju' te padavine na tolikom prostoru, videćeš da red veličine količine padavina prilično odgovara onim koje je model dao, u oblastima 200 x 200 km.

Izvinite ako ste ovo osetili kao 'packe'. Nije mi namera da kritikujem kolege, ali namera mi je da vam lepo skrenem pažnju da se modeli ne čitaju iz tačke u tačku, već se posmatraju čitave teritorije. Ako mislite da se može bolje, završićete fakultete i krenuti u beskrajnu priču o prognostičkim modelima. Već na prvim koracima ćete se setiti ovih 'promašaja', slegnuti ramenima i reći 'pa jednačine su dale dobre rezultate' i shvatiti koliko su modeli ograničenih moći. Želim vam svu sreću ovog sveta da, ako počnete da se bavite poboljšanjem modela', u tome i uspete.

Najzad, ni ja ne znam sve. Štaviše, ne znam mnogo toga, ali ono što znam ću dobronamerno podeliti sa vama.

Edit: Miloše, dobro je da si ubacio ovaj post, jer vidim da si i sam svestan dosta toga. Ipak, treba voditi računa.

Neću da vam kažem kakvo je vreme napolju. Ovaj post će ostati offtopic. Štaviše, da bi imao ikakve veze sa temom, reći ću da mi ovakvo vreme nadasve prija, jer u poslednje vreme mi jako smetaju i vrućine, i pljuskovi, i vetruštine. Najzad lepog osveženja.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #48 poslato: 22. Jun 2010. u 10:50 »
 ^^   :super: :super: :super: :super: Bravo!!!!
Treba gledati i malo detaljnije (razne katre) ako hocete tacnije prognoze, a ne samo gotovo, koliko ce pasti kise...


Trenutno umeren na udare povremeno jak vetar. Hladno je a za 24h ja palo 56mm. Ocekujem jos tokom dana i noci.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #49 poslato: 22. Jun 2010. u 10:55 »
Dobro ptprince, sve ja to znam, možda sam se pogrešno izrazio... Trebalo je da kažem "greška meteograma", a ne "greška modela". Zato se meteogrami ni ne trebaju uzimati zdravo za gotovo, već su za dobru prognozu prije svega potrebne prognostičke karte, kao i prognozirana sinoptička situacija. Taj mi je savjet još davno dao jedan profesionalni meteorolog. Zato, prihvatam kritiku. ;)
Naravno, niko se nije naučen rodio, i tu smo da naučimo jedni od drugih...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #50 poslato: 22. Jun 2010. u 11:00 »
Da, da, ptprince, uglavnom je to izlizana prica koja se ponavlja po ko zna koji put o modelima.Ovakva diskusija treba da bude podrzana, a ja je nikako ne shvatam kao packu.Sto se tice jucerasnje raspodele padavina, ona bi i trebala da bude neravnomernija, jer su juce preovladavale padavine konvektivnog tipa.(narocito na severu Vojvodine)
Naravno da stratiformne padavine ipak moraju da daju ravnomernije prostorne kolicine.
Lose, lose se ipak odnosilo na ono sto je wrf, koji je imao vecu sansu da ipak bolje pogodi(gusca mreza tacaka,manja oblast).Stavise, lepo je izbacivao rezultate, do samog izlaza pred padavine, koji je zestoko omasio.Naravno to mi samo govori sta ustvari mogu modeli(cak i ovako fini), a sta ne.
Ja mislim da je ovo neka varijanta izmedju konvektivnih i stratiformnih padavina.Uglavnom sve ove letnje dugotrajne kise su mi nekako teze da se pogode nego one zimske padavine, kada cak i globalni modeli imaju vrlo veliku (prostornu i vremensku) tacnost.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #51 poslato: 22. Jun 2010. u 11:18 »
Zato, prihvatam kritiku. ;)
Naravno, niko se nije naučen rodio, i tu smo da naučimo jedni od drugih...

Hvala na razumevanju.

Da, da, ptprince, uglavnom je to izlizana prica koja se ponavlja po ko zna koji put o modelima.Ovakva diskusija treba da bude podrzana, a ja je nikako ne shvatam kao packu.

Ne mogu a da se ne setim šta si mi rekao povodom mojih primedbi i načina iznošenja tih primedbi. Zato sam se tako i izrazio.
Priča možda jeste izlizana, ali se ponavlja u beskraj.

Lose, lose se ipak odnosilo na ono sto je wrf, koji je imao vecu sansu da ipak bolje pogodi(gusca mreza tacaka,manja oblast).Stavise, lepo je izbacivao rezultate, do samog izlaza pred padavine, koji je zestoko omasio.Naravno to mi samo govori sta ustvari mogu modeli(cak i ovako fini), a sta ne.
Ja mislim da je ovo neka varijanta izmedju konvektivnih i stratiformnih padavina.Uglavnom sve ove letnje dugotrajne kise su mi nekako teze da se pogode nego one zimske padavine, kada cak i globalni modeli imaju vrlo veliku (prostornu i vremensku) tacnost.

Pošto WRF ima početne uslove preuzete iz ECMWF, verovatmo je ECMWF 'povukao nogu' i dao tako blesav izlaz. I bilo je šta je bilo. Verovatno zavisi od toga šta je ušlo u model kao ulaz (pogrešni ili sumnjivi podaci? podaci koji se ne uklapaju u opštu sliku pa su izbačene 'nebuloze' koje to nisu?). Ne znam, nagađam.
Nekako ne mogu da se otmem utisku da je veća rezolucija modela samo gušća mreža izračunatih vrednosti, a da nema nikakvog dobitka u samim vrednostima. Kao da su sve te površi i linije matematički glatkije (ala sam se matematički izrazio, šta ću) umesto da održavaju bolju sliku prostorne neravnomernosti datih elemenata na izlazu (u ovom slučaju padavina). Poštovaću gušću rezoluciju za padavine kada budemo imali izlaz iz modela da pogodi lokacije maksimalnih i minimalnih padavina u prostoru zahvaćenom konvektivnim padavina (sa ili bez stratiformnih, svejedno, jer stratiformne padavine su mnogo ravnomernije). Da bi to dobili, potrebno je i da imamo dovoljno gustu mrežu mernih mesta, što je opet skoro nemoguće uraditi. Verovatnoće su tu nemoćne, a pomalo i besmislene.

Treba gledati i malo detaljnije (razne katre) ako hocete tacnije prognoze, a ne samo gotovo, koliko ce pasti kise...

Brzo učiš, momče.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Miki-NS

  • **
  • Poruke: 615
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #52 poslato: 22. Jun 2010. u 11:23 »
I u NS nije stala kisa od sinoc, i dalje pada, temp 15C.

Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.194
  • Starost: 29
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #53 poslato: 22. Jun 2010. u 12:41 »
U pančevu pada sitna kisa,hladno je temperatura je 18C,i nema nikakvog znaka da ce biti lepše vreme.. 
Trentni vremenski podaci u većim gradovima...
Subotica    15C...umerena kiša
Novi Sad    16C...kisa
Beograd     18C...oblačno
Kragijevac  19C...pretežno oblačno
Niš            22C...pretežno sunčano
Planine....
Zlatibor       9C...slaba kiša
kopaonik      6C...rosulja
Crni Vrh     12C...Oblačno


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #54 poslato: 22. Jun 2010. u 13:17 »
Trentni vremenski podaci u većim gradovima...
Subotica    15C...umerena kiša

Ne znam odakle prevlačiš ovaj podatak, ali kod nas od jutra pada samo rosulja, tako je osmotreno i u 13h na Paliću. Za ranije ne znam šta su prijavljivali.

Prilično sveže, ali prija nakon vrućina. T=15.3°C

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #55 poslato: 22. Jun 2010. u 14:16 »
Beograd T=20 C oblacno i bez kise...

Van mreže Banex

  • *
  • Poruke: 360
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #56 poslato: 22. Jun 2010. u 14:17 »
Kod ovih oblaka, kisa je lokalno izrazenija od mesta do mesta.
Nakon jutrosnje rosulje do sada, na Novom Beogradu, kisa je pojacano padala u bar cetiri naleta.
Gledajuci oblake vidi se da u jednom delu grada pada kisa jaceg inteziteta, a u nekom drugom delu grada je skoro uopste nema pa tako trenutno ovde pada kisa umerenog inteziteta dok je stari deo grada bez kise.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #57 poslato: 22. Jun 2010. u 14:21 »
^^ Zavisi koji dio starog dijela grada. :) Kod mene trenutno pravi pljusak, baš me iznenadio.

T 19.7°C. Padavine do 14h 2mm.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #58 poslato: 22. Jun 2010. u 14:23 »
U centru Beograda (kod Glavne Pošte), umerena do jaka kiša pada već 15 minuta, dok na Karaburmi za sada suvo.



Van mreže Kiraj

  • *
  • Poruke: 356
  • Lokacija: Basaid ,Banat
Odg: Jun 2010 - III dekada
« Odgovor #59 poslato: 22. Jun 2010. u 14:26 »
Od petka poslepodne do jutros u 9 kod mene palo 111 litara a samo noćas 56.Posledice.
         
Image Hosting provided by ImageBam