Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Sendai zemljotres i cunami  (Pročitano 59255 puta)

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #81 poslato: 18. Mart 2011. u 14:16 »


Neko kaže 9 neko 8.9 Rihtera, bilo kako bilo u poslednjih 10 godina učestalo se dešavaju ekstremno jaki zemljotresi.

Našao sam jedan primer kako može da dođe do 2 jaka zemljotresa na veoma maloj razdaljini u razmaku od samo nekoliko meseci. :o


Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #82 poslato: 18. Mart 2011. u 14:55 »
Citat
Neko kaže 9 neko 8.9 Rihtera, bilo kako bilo u poslednjih 10 godina učestalo se dešavaju ekstremno jaki zemljotresi.

Zvanican podatak je 9.0, a u poslednjih 10 godina nema ni vise ni manje ekstremno jakih zemljotresa.

Ako pogledamo listu najjacih zemljotresa, ovde: http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/10_largest_world.php
I to metnemo na grafik , dobijamo ovo:


Izgleda da je vise ovih jakhi bilo izmedju 1955 - 1965 nego u poslednjih 10 godina :)

A ako poglemo kako sve to izgleda u poslednjih 20 godina, vidimo da je sve manje vise isto:


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #83 poslato: 18. Mart 2011. u 15:26 »
da, naravno, bas sam sa Pavlovicem pricao o tome prosle godine, kad su pocele "apokalipticne slutnje" po raznoraznim "kupuju se na trafici a nisu novine"...

Evo i jos jednog snimka cunamija
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Cpt0WKZI9D8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Cpt0WKZI9D8</a>

Citat
Sledi katastrofa u Kaliforniji?!

LOS ANĐELES - Posle razornih zemljotresa u Čileu, na Novom Zelandu i u Japanu, na redu je Amerika!
Ovo tvrdi američki geolog Džim Berkland, koji je 1989. tačno predvideo ogromni zemljotres u San Francisku. Prema Berklandovim rečima, veoma snažan zemljotres će sigurno pogoditi predeo južne Kalifornije između 19. i 26. marta, a svoju tvrdnju argumentovao je činjenicom da se nije oglašavao od 1989, kada je predvideo veliki zemljotres, te da je tada Mesec takođe bio najbliži Zemlji u poslednjih nekoliko decenija. Takođe, i 1989. se u zalivu San Francisko desio pomor miliona riba, baš kao i pre neki dan.
Cek da vidimo da li ce baja da pogodi, eto licitirao je tacno podrucije i to sa rokom od 7 dana... ovo me podseca na ono Bastardijevo od jesenas "ceka nas zima stoleca u Evropi"

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #84 poslato: 18. Mart 2011. u 16:00 »
Upravo gledam reprizu emisiju od sinoc na "Prvoj" koja se bavi posledicama zemljotresa u Japanu tj. radioaktivnosti koja bi nas mogla "ugroziti" i bas sam hteo da napisem nesto na tu temu al procitah Princev post od jutros tako da me je preduhitrio.
Nije mi jasno zasto plase ljude bez potrebe i stvaraju paniku u narodu koji je vec sasvim dovoljo istraumiran i uspanicem svakodnevnim zivotom.
Ispade da smo mi vise ugrozeni od samih Japanaca, kakva glupost.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #85 poslato: 18. Mart 2011. u 17:28 »
^^ medijska bomba, ipak je bitno odrzati tiraz, gledanost :(

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #86 poslato: 18. Mart 2011. u 17:58 »
Jao... ja sam gledao sinoć i plakao. Ispalo je da je kod nas opasnije nego u samom Japanu, iako su 2 uključenja novinara (iz Bugarske i Slovenije) i 2 gosta tamo sasvim racionalno govorili kako je to daleko i jako mali broj atoma može stići do nas, koji neće imati nikakvog uticaja. Nisam gledao od početka pa ne znam ko su bili gosti imenom i prezimenom, ali voditelj je postvaljao jako panična pitanja, iako mi se čini da je i sam shvatio da nema opasnosti. Sve je to režija, medijska bomb(onic)a.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #87 poslato: 18. Mart 2011. u 18:00 »
Na mene je najjači utisak u sinoćnoj emisiji na prvoj ostavila novinarka koja je sa velikom neizvjesnošću javljala podatke o radijaciji iz centra Beograda, koji su još uvijek u okviru normale, ali svakog trenutka bi mogli da dostignu kritičnu vrijednost... :blahblah: I naravno, voditelj koji sa nestrpljenjem čeka nove rezultate mjerenja.

Ljudi koji su bili gosti su sasvim korektno pričali o cijeloj situaciji.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #88 poslato: 18. Mart 2011. u 18:08 »
Evo zasto je toliko ljudi stradalo, ja bih rekao da su ovo sve montazne kuce, betonske kuce i zgrade cunami ne moze ovako da odnese, sto smo videli na primerima hotela na Tajlandu, kada je bio cunami decembra 2004...
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=1yXNcENPoAA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=1yXNcENPoAA</a>

Van mreže MilenaMeteo

  • Poruke: 7
  • Starost: 35
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #90 poslato: 27. Mart 2011. u 21:28 »
Citat
Sledi katastrofa u Kaliforniji?!

LOS ANĐELES - Posle razornih zemljotresa u Čileu, na Novom Zelandu i u Japanu, na redu je Amerika!
Ovo tvrdi američki geolog Džim Berkland, koji je 1989. tačno predvideo ogromni zemljotres u San Francisku. Prema Berklandovim rečima, veoma snažan zemljotres će sigurno pogoditi predeo južne Kalifornije između 19. i 26. marta, a svoju tvrdnju argumentovao je činjenicom da se nije oglašavao od 1989, kada je predvideo veliki zemljotres, te da je tada Mesec takođe bio najbliži Zemlji u poslednjih nekoliko decenija. Takođe, i 1989. se u zalivu San Francisko desio pomor miliona riba, baš kao i pre neki dan.

I sta bi? Gosn' Berkland nesto ne pogodi?

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #91 poslato: 04. Maj 2011. u 12:52 »
Jel zna neko shta se dogadja sada sa radijaciom ovom iz nuklearke,prvo su nas malo zastrashivali pa onda navikavali na to,sada o tome niko ne pricha samo se povremeno pomene npr kao shto sam malopre chuo:Da su izmerili radijaciju u okeanu u blizini nuklearke i da je ona 600 puta jacha od poslednjeg merenja,i izgleda da ce stavljanje nuklearke pod kontrolu trajati od 6 do 9 meseci...

Mislim pre su prichali dan za danom o tome, chak merili radijaciju u bg malo panichili,a sada se o tome ne pricha nishta kao da radijacije vishe nema,a ustvari izgleda da je ona sve jacha i jacha i da se curenje u okean nije zaustavilo chak se prema rezulatima mozda i povecalo,a o tome tek rech dve. To je televizija  :-\

Uzgred mislim da je Amerika zabranila uvoz namirnica iz Japana,znachi da nije toliko bezopasno kao shto neki nashi eksperti prichali...

Pretpostavljam da neposredne opasnosti od radijacije po nashu zemlju nema,ali od kontaminirane hrane ima,chim je amerika zabranila uvoz iste,a opshte je poznato da mi sve zivo uvozimo  ;D pa tako... Nznm shta mozemo da uvezemo iz Japana,pretpostavljam neke vrste ribe i ove chajeve zelene,ko zna ustv shta mi sve uvozimo :)

Nisam toliko zabrinut za nas(jel je vrlo mala opasnost),koliko za narod Japana jel nznm shta se dogadja, slabo se o tome pricha,a o posledicama u godinama koje dolaze po taj narod ne smem ni da razmishljam....


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #92 poslato: 04. Maj 2011. u 15:41 »
Zna, Srbine.

U kontaktu sam sa osobom koja je zadužena da to meteorološki prati. Naravno, opasnosti za nas nema, niti je može biti. Međutim, praćenje širenja radijacije kroz vazduh sa izvorom iz nuklearke u Fukušimi je i dalje u toku. Od svih svetskih centara koji su zaduženi da to prate, ostali su u akciji samo azijski centri (Tokio, Peking i Obninsk). Širenjem radijacije je uglavnom obuhvaćena oblast ostrva Honšu (izvor), Hokaido, severozapadni Pacifik (u dužini japanskih ostrva), a tek sporadično Kurilska i Aleutska ostrva i Ohotsko more. Čak i radijacija koja odatle ide, prilično je skromna, a ugrožava samo neposrednu okolinu Fukušime (do 20 km od nuklearke).

Bilo je malo uznemirujuće čuti za potencijalu opasnost iz Kozloduja, ali je sve ostalo u reaktorima.

Radijacija koja se meri kod nas nije nimalo uznemirujuća. Povremeno štucne uvis uza 5-10 % od normalnih vrednosti, ali je to nešto sasvim normalno. Aparatura je postala znatno osetljivija (30 do 50 puta osetljivija nego pre 25 godina u vreme Černobila), tako da se beleže zaista i najmanje promene.

Ne treba da brinemo zua uvoz iz Japana, jer oni kontrolišu svoj izvoz.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #93 poslato: 04. Maj 2011. u 16:09 »
Hvala na odgovoru,Ptprince...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #94 poslato: 05. Maj 2011. u 09:12 »
Nema na čemu, Srbine.

Nadam se da neće biti potrebe da sistem praćenja nuklearnog zagađenja objašnjavam u detalje.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #95 poslato: 05. Maj 2011. u 11:51 »
Ne, i ovo je sasvim dovoljno  :D