Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zivot u svemiru  (Pročitano 43279 puta)

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #40 poslato: 24. Mart 2011. u 02:30 »


Jedino sto moze da se desi je da ta teorija bude prosirena i da budu otkriveni neki novi detalji.
Jednostavno, sve kockice su na svom mestu, mozemo da dodamo samo pokoju novu, i nadam se da LHC u najskorije vreme imati rezultata.

Po meni nishta nije na svom mestu,i pravi dokaz za to ne postoji i to su za mene najobichnije gluposti,brate o kakvim kockicama ti prichash kako oni mogu da znaju shta se desilo preee tolikoooo ziilijardiii godina to necemo veruj mi saznati ni ja ni ti niti 1000 generacija posle nas saznati ko zna kada ce se saznati kako je i kada nastao svemir tako  da je o tome besmisleno  prichati... 
 I jel znash ti shta je teorija ,e to je teorija znachi bez dokaza i chinjenica teorija imam i ja svoju teoruju bog je stvorio svemir u crkvi imam dokze :D Vidish tako moze svako da iznosi neku njegovu teoriju a to shto su se dogovorili da forsiraju tu teoriju to nznm...


Takodje bih voleo da ovo potkrepis necim jer , cini mi se, da ti nije bas najjasnija ta prica oko tamne materije i energije, kao i sta se to raspalo...

Nisam ja izmislio tamnu materiju i energiju,pa da ti ja objashnjavam,nznm ni ja shta je to i niko nzna shta je to tachno, to su oni proturili ovi tvoji :) nauchnici shto i teoreticahri velikog praska jel nisu znali shta da dodaju vec sam ti objasnio ne mogu o5 ali evo: sve zvezde shto poznajemo u svu materiju i gasove shto poznajemo e to chini svega 4 % svemira e sad da bi taj model u super kompjuteru funksionisao oni su dodali 23 % tamne materije pa su za to trazili dokaze neshto su objashnjavali shta je to ali to niko ne razume,a onda su videli da ni to nije dovoljno pa su dodali tamnu energiju 73 % e to tek niko ne zna shta je.. pa pitaj njih da ti objasne kada im tako verjesh a ne mene jel su to ono izmislili a ne ja.

e evo ti link pa chitaj ne mogu ja celo veche da ti objashnjavam

samo da ti kazem kako pochinju pochetne rechi teksta: U narednim redovima nećete dobiti odgovor na pitanje, šta je tamna materija - verujte, da to zna, autor ovih redova bi dobio Nobelovu nagradu  pa ti zakljuchi koliko su ti ti nauchnisi pouzdani

evo linka: http://www.df.uns.ac.rs/infophysics/Zanimljivosti%20-%20Tamna%20materija.html
« Poslednja izmena: 24. Mart 2011. u 03:19 Srbin »

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #41 poslato: 24. Mart 2011. u 08:26 »
Citat
do dushe nije na Srpskom,mislim da je na hrvatskom ali kada me vi terate ad to uradim na brzinu evo

E onda nista...

Po meni nishta nije na svom mestu,i pravi dokaz za to ne postoji i to su za mene najobichnije gluposti

S obzirom da je tvoje poznavanje problematike 0 (nula), to sta je 'po tebi' je nebitno.
Isti odgovor je i za tamnu materiju.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #42 poslato: 24. Mart 2011. u 10:19 »
Vidiš, nije bilo strašno!  :D

Misliš?

Zemlja je super kompjuter ... a odgovor je 42 ...  :rofl: ... ko razume, shvatiće!  ;)

A šta beše pitanje? Šta se dobija kada se šest pomnoži sa devet?

Miševi će vas sada primiti! ??? :rofl:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #43 poslato: 24. Mart 2011. u 13:00 »

S obzirom da je tvoje poznavanje problematike 0 (nula), to sta je 'po tebi' je nebitno.
Isti odgovor je i za tamnu materiju.

Dok bi ti trebao da objavish nauchni rad o tovm poznavanju, mislim da posle toga svet vishe nece biti isti,mislim da je jako velika stvar za NASU i uopshte za nauchni svet tvoje mishljenje  :rofl:  :rofl:

Ne moram toliko da poznajem problematiku da bih imao svoje mishljenje,a i ti si naveo tri stvari u korist velikog praska:Mikrotalasno pozadinsko zracenje, medjusobno udaljavanje galaksija, kolicina tj. zastupljenost elemenata u kosmosu....(tako da je tvoje poznavanje problematike stvarno spektakularno)

Za tamnu materiju niko ni ne zna tachno shta je,tako da se ni ja ne trudim jel mi to nije posao za razliku od njih,a tek za tamnu energiju se pojedoh da saznam shta je kada ni oni ne znaju.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #44 poslato: 24. Mart 2011. u 13:07 »
Ne moram toliko da poznajem problematiku da bih imao svoje mishljenje,

Zivo me zanima kako se gradi misljenje o necemu sto ne poznajes?

a i ti si naveo tri stvari u korist velikog praska:Mikrotalasno pozadinsko zracenje, medjusobno udaljavanje galaksija, kolicina tj.
zastupljenost elemenata u kosmosu....(tako da je tvoje poznavanje problematike stvarno spektakularno)

U odnosu na tvoje poznavanje sam doktor nauka.
Ti si, vidim, pobio te argumente recima "Po meni to nije tako".
Vidis, lepo kazu stariji ljudi: "Bolje cutati i pustiti ljude da misle da si glup, nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju".


Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #45 poslato: 24. Mart 2011. u 13:46 »
 ^^

Jesi doktor nauka,evo Rusi i nasa se bore,ko ce prvi da te vrbuje :)

Choveche,nemam razloga da pobijam  neshto shto nije dokazano,ja nznm kako neko moze da veruje da oni znaju kako se stvorio univerzum koji uopshte ni ne poznaju,niti znaju kada se stvorio,niti kako... Sve shto umeju da kazu jeste veliki prasak,a ni jedan jedini pravi dokaz za to nemaju... Mishljenje gradim na teoriji velikog praska u koju ne verujem,zato stho znam da je ne moguce da znaju shta se dogodilo pre toliko toliko godina,a i nisam jedini koji u to ne veruje postoji dosta nauchnika koji tu teoriju odbacuju,naravno ja se ne poredim sa njima nego samo kazem :)

Evo ti meni reci shta sam ja to glupo rekao,a ja cu tebi da kazem da si piramide nazvao "gomilom kamenja" pa mi reci koliko je to inteligentno sa tvoje strane...

I  konstantno ti mene ispitujesh shta je tamna materija shta je tamna energija,mesto kada si toliki poznavalac ti meni da objasnish,ja sam ti dao link na kome je donekle objashnjeno ako bi ti mogao to malo bolje da meni objasnish,poshto si maksimalno upucen.... ?

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #46 poslato: 24. Mart 2011. u 14:01 »
Choveche,nemam razloga da pobijam  neshto shto nije dokazano,ja nznm kako neko moze da veruje da oni znaju kako se stvorio univerzum koji uopshte ni ne poznaju,niti znaju kada se stvorio,niti kako...

Ponavljam stvaranje nije predmet ove teorije, predmet je razvoj.
Stvaranje je ono za sta nema dokaza i sta je uglavnom nagadjanje.
Ono sta se desilo nakon tog trenutka je potkrepljeno cinjenicama.

Sve shto umeju da kazu jeste veliki prasak,a ni jedan jedini pravi dokaz za to nemaju...

Da sam pomenu samo mikrotalasno zracenje, vec bi to bilo dovoljno.
Sa crvenim pomakom to cini jednu poprilicno dobru sliku razvoja Svemira.

Mishljenje gradim na teoriji velikog praska u koju ne verujem,zato stho znam da je ne moguce da znaju shta se dogodilo pre toliko toliko godina

E, zato ti treba jos mnogo znanja. Nije sramota kad ne znas, sramota je ne zeletis da naucis.

Evo ti meni reci shta sam ja to glupo rekao,a ja cu tebi da kazem da si piramide nazvao "gomilom kamenja" pa mi reci koliko je to inteligentno sa tvoje strane...

Nista sto si rekao, nego sto nisi rekao :)

I  konstantno ti mene ispitujesh shta je tamna materija shta je tamna energija,mesto kada si toliki poznavalac ti meni da objasnish,ja sam ti dao link na kome je donekle objashnjeno ako bi ti mogao to malo bolje da meni objasnish,poshto si maksimalno upucen.... ?

Ne ispitujem te, nego ti takva pitanja postavljam zato sto sam od pocetka video da ti materija nije bliska, pa sam to hteo da potvrdim, da ne pricam za dzabe.

Za kraj mogu da ti preporucim ovo: http://www.gerila.com/knjige/katalog/2009.htm
Knjiga je pisana "obicnim" jezikom (doduse, koliko je to moguce u ovoj oblasti), vodi te kroz istoriju Svemira na prilicno dobar nacin i daje ti odgovora na pitanja " kako je moguce da oni znaju sta je bilo pre toliko godina" i slicno.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #47 poslato: 24. Mart 2011. u 15:11 »

Nista sto si rekao, nego sto nisi rekao :)


axaxaxaxaxax,stvarno je bilo glupo to shto nisam rekao :) izletelo mi  :D

Ne poznajem nishta spektakularno,pratim chisto da kazem rekareativno :) ,ali mogu reci da poznajem malo vishe od prosechnog choveka,koga ovo ne zanima...

Vidi se da je knjiga dobra,ne kazem da tu nema dosta chinjenica i dobrih stvari da se prochita vezane za kosmos,ali znam da me nikako i nishta ne moze ubediti da znaju shta se dogodilo da pochetku,shta je izazvalo takvu reakciju niizchega(a pojam nishta je jako teshko objasnii i teshko je shvatljivo shta je to nishta) i kako onda niizchega takva eksplozija(veliki prasak)

E sad postoje teorije da je ovaj svemir sve shto vidimo i znamo,samo jedan svemir i da postoji josh nekoliko svemira,pa cahk i na milione drugih svemira, i da je veliki prasak rezultat sudara dva univerzuma,e u tom sluchaju onda vishe verujem u veliki prasak jel onda nije nastao niizchega nego usled sudara,ali kada bi bilo tako to otvara mnoga mnoga pitanja josh... Uglavnom znam da se sa sigurnoshcu nece znati kako je nastao univerzum, hiljadama generacija josh,za sada teleskopima u proshlost mozemo da pogledamo 14 milijardi godina ili ja mislim tachnije 13,7 milijardi a to je ne dovoljno....



Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #48 poslato: 24. Mart 2011. u 17:02 »
Citat
E sad postoje teorije da je ovaj svemir sve shto vidimo i znamo,samo jedan svemir i da postoji josh nekoliko svemira,pa cahk i na milione drugih svemira
I to je zanimljiva teorija (tesko dokaziva doduse), ali onda je pitanje, u kom "prostoru" se krecu ti univerzumi? sta je "to" gde se oni krecu i da li je to deo neceg jos veceg? Same te dimenzije su neshvatljive ljudskom umu iz ove perspektive i suludo bi bilo traziti objasnjenje toga, ali kao eto moze da stoji kao jedna spekulativna pretpostavka.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #49 poslato: 24. Mart 2011. u 17:30 »
 ^^

Da to je jako zanimljiva teorija,teshko dokaziva,ali ni lako oboriva...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #50 poslato: 26. Mart 2011. u 11:25 »
A ja kažem da ste otišli predaleko! Zašto?  :smartass:
Lepo je čitati sve ovo što ste napisali i drago mi je da je ova tema zaživela, mada, nisu vam potrebne one malo teže reči ... svako iznosi svoje mišljenje ... evo mog ...
Navešću jedan primer koliko mi u stvari ne poznajemo ni sopstveno dvorište (čitaj  :sun sistem) a pogotovo svemir!
Kada je Vojadžer 2 poslao prve slike Saturnovog satelita Enceladusa, naučnici nisu mogli ni sa pretpostave koliko će im ovaj maleni satelit doneti novih pitanja! Naime, ovaj satelit prečnika nekih 500 km je pokazao da ovako mali objekti mogu da budu geološki aktivni, ustvari, nakon misije Kasini ispostavilo se da je Enceladus jedno od najaktivnijih tela u sunčevom sistemu. Međutim tu nije bio kraj, Enceladus ima atmosferu ... rezervoari tečne vode koja pomoću gejzira izbija na površinu satelita ... i još X drugih stvari koje nisu baš u skladu sa nekim pretpostavkama od pre možda 10-15 godina.
Da ste pitali nekog naučnika pre 30 godina, da li je gore navedeno moguće, on bi vam verovatno rekao NE!
Kada sa prijateljima pričam o svemiru, upravo teme nastanka svemira, crne rupe, tamne materije ... obavezno preskačem. Ne zato što mi nisu zanimljive, nego zbog toga što smatram da prvo treba da shvatimo, razumemo i istražimo do detalja procese na Zemlji i sunčevom sistemu. Kada to uradimo, lakše ćemo shvatiti i nastanak svemira i procese u njemu! Korak po korak, a ne da preskačemo stepenike ... ;)

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #51 poslato: 26. Mart 2011. u 11:55 »
Uh, koliko napisašte...

Sada već počinjemo zalaziti u oblasti koje su jako daleko od svega isprva iznetog...

Prvo, naravno da ništa nije lako dokazati. Postoje teorije, koje se trudimo da dokažemo direktno. Za neke od njih, postoje dovoljno dobri osnovi, toliko, da smo na pravom putu. Ali dok se ne dokaže suprotno, ostajemo pri tome. Svakako, nisam verovanja da postoje "glupe" ili "neosnovane" teorije. Sve što je do sada iskazano, ima smisla i nalazi se negde u knjigama već.
Dakle, nema "rušenja" teorija. Sve su one i dalje tačne, ali evoluiraju, slično teoriji evolucije. Stara teorija je još uvek ispravna, ali sada, nadograđena sa novim.

Druga stvar je to, da neka pitanja nemaju smisla. Kosmos je nastao iz nečega i možda se, prethodno, nalazio u nečemu. Ali ova pitanja su od toliko malog značaja, da o njima ne vredi raspravljati. Jer polemika prelazi u jako neprecizno nagađanje. One stvari koje nije moguće dalje redukovati, za sada ne diramo (sem filozofski ili nekako slično).

Dobro je što ste spomenuli gospodina Ajdačića...poznajemo se i lično. On je neverovatan čovek. Znam to pouzdano, po svemu što je do sada uradio.
I jedne prilike, kada ga već spomenušte, setim se kratkog razgovora koji sam mu preneo, a koji se odnosio na mailovanje između mene i Hokinga pre dosta vremena. Naravno, bio sam podstaknut njihovim teorijama širenja kosmosa.
I oni su u to vreme predviđali, da će, ako se svemir širi, morati da dođe i do "velikog kolapsa", tj da će se on urušiti u jednu tačku iz koje je i postao.
Nakon malo prevrtanja, ja ga upitam zašto misli da će se svemir završiti u jednoj tački? Hoking objasni da je računao njegovo širenje kroz grupu kompleksnih formulacija i takođe obimnim istraživanjem vezanim za praktični rad.
Onda mi pade na pamet, da napomenem to, da je ono što mi možemo pratiti (a zaista, na svo iznenađenje i možemo), TRENUTNO širenje. Dakle trenutno, ne konstantno. I da će svakako, po onome što sam video iz svojih papira, to širenje prestati. Ali uneh se malo dublje i shvatih da je sve to zaista trenutno. I da Hoking nije pogrešio-zaista će početi da se skuplja, nakon kulminacije. Ali to skupljanje se neće završiti kako se završilo i rađanje. On će se skupljati, poput balona naduvanog vazduhom. Ustvari, njegovo širenje, samo je jedna duga oscilacija, koju mi trenutno pratimo. Nakon kulminacije, on će se skupljati, do neke mere, a zatim opet širiti itd. Dakle, kosmos vibrira, slično našoj planeti (čije se oscilovanje takođe može jako lepo pratiti, iako za laika, tehnički dosta izazovno).

Izlazi, da ako osciluje, on može biti odvojak nečeg većeg, gde je ono veće, možda nastalo eksplozijom kakvu predviđaju. Ali naša okolina vibrira. I trenutno (ono što nas ovde zanima), zaista se širi. Dokazi za to se ne moraju posebno navoditi, jer pisanija o tome ima na svakom koraku i bilo bi gubljenje vremena čak i govoriti o tome.

A tu se opet vraćamo gradivnim segmentima univerzuma, tj mogućnosti nastanka života. Ako je Bog, taj veliki alhemičar, uspeo da ugradi i nas u čitav taj proces stvaranja kosmosa, onda možda nije imao na umu i nešto drugo?
Naposletku, naša percepcija kako rekoh, je sasvim drugačija od onoga što se može potencijalno desiti oko nas, pa shodno tome, mi možemo biti sprečeni i da uopšte osetimo bilo kakav život oko nas, na nivou na kojem smo sada (ako se nešto tako hipotetičko, može uopšte nazvati životom (ovde se držimo onoga što se smatra pojmom života za nas)).

Takođe se može dovesti u pitanje i sama koncepcija svih ovih naših diskusija, jer idemo glavom kroz zid. Potrebno je urediti toliko mnogo toga pre no što se usudimo da postavimo sebi ovakva pitanja, da neko,ako čita sve ovo, a ima i najblažeg pojma o temi, verovatno može shvatiti kako smo prilično smeli nagađati ovako nešto, naročito na forumu.

Razlika između večnih zakona i promenljivih stanja. Preko potrebna stvar za prvo rešiti. Celokupno naše razumevanje fizičkih fenomena je zasnovano na ovoj podvojenosti. Ali, da li je ona uvek opravdana? Da li zakoni baš uvek "slobodno lebde", potpuno nesvesni onoga što se zaista dešava u vaseljeni? Ako je ovo tačno, naš matematički opis fizičkih fenomena ostaje veoma ograničen. Ovakvo shvatanje, na primer, dozvoljava upotrebu samo izvesnih specijalnih oblika diferencijalnih jednačina. Ovo je opravdano pri proučavanju jednostavnih sistema, što se već tradicionalno radi u fundamentalnoj fizici, ali se kod primene u proučavanju kompleksnih sistema zaista pokazuje kao veoma ograničavajuće. Zaista, postojeći pokušaji modeliranja kompleksnosti i samo-organizovanosti u fizici, hemiji i biologiji čiju temu smo načeli, već ukazuju na neadekvatnost tradicionalnih tehnika u fundamentalnoj fizici.

Isto tako, može postojati i samo jedna vaseljena, u kojoj će ispod zakona ležati jedan dublji nivo stvarnosti, možda neka vrsta "metazakona" ili zakona, jedan selektivni princip koji je omogućio postojanje zakona pogodnih za nastanak života i svesti. Odgovor na pitanje da li je do postanka ovih zakona došlo slučajno ili je on deo konstrukcije sveta, ostaje stvar ličnog uverenja. Za sada se ne može videti kako će nauka ikada moći da odgovori na ovo krajnje pitanje.



Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #52 poslato: 26. Mart 2011. u 11:56 »
Odlično Ljubiša!

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #53 poslato: 26. Mart 2011. u 12:57 »
Hvala! :-*

Van mreže dejus

  • Poruke: 1
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #54 poslato: 30. Jun 2015. u 14:31 »
Nakon dugog iščitavanja ove teme došao sam do zaključka da se malo pobeglo sa teme Život u svemiru,više se diskutuje o samom nastanku svemira i njegovom shvatzanju.
Moram priznati da me NELE oduševio sa njegovim izlaganjem na ovu temu...Svaka čast....
Voleo bih da ovde iznbesem i svoje mišljenje o svemiru koje je možda malo teško za shvatiti i prihvatiti a možda je i totalna glupost.
Kao što su mnogi objasnili teško je prihvatiti veliki prasak jer je on po nekima nemoguć,možda su u pravu a možda i ne.
Ja na svemir gledam na nešto kako bih se izjasnioo makro i mikro.
Šta ako smo mi tj naša planeta i sunčev sistem tj naša cela galaksija samo deo jednog atoma neke ćelije tj nekog organizma koji je nama neshvatljivo velik????
Da li bi se onda mogao objasniti veliki prasak,kao začeće tog organizma???
Da li bi se onda mogle objasniti crne rupe kao odumiranje ćelije koje se svakodnevno regenerišu.
Da li bi se onda moglo objasniti širenje svemira kao rast tog organizma.
I tako dalje i dalje.
Sam hopking je objasnio u jednoj njegovoj knjizi da što smo na većoj visini vreme nam sporije prolazi(npr ako gledate sa visoke zgrade ljudi na zemlji se sporo kreću).Šta ako je to ovde isti sučaj,šta ako naše vreme neverovatno velikom brzinom ustvari prolazi i da naše postojanje se nekom organizmu ni delić sekunde???

Šta ako smo i mi sami skup nekih galaksija???

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #55 poslato: 30. Jun 2015. u 23:30 »
To je sve toliko neispitano da mi, bez obzira koliko mislili da jesmo, nismo dostigli taj nivo razvitka kako civilizacije tako i nauke da bi mogli da odgovorimo na takva pitanja. Interesantno viđenje univerzuma inače..nikada nisam čuo ništa nalik ovome.  :o