Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2011/2012!  (Pročitano 229248 puta)

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #20 poslato: 23. Septembar 2011. u 17:50 »
Jel moze malo pojasnjenje za ovaj link? Mislim da bi i gosti bili zahvalni jer ne zna svako sta ovo znaci, kao ni ja ::)

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #21 poslato: 23. Septembar 2011. u 23:14 »
Prosto je neverovatno koliko je ove god jak anticiklon i toliko postojan da se ne sećam kada je zadnji put bilo ovoliko stabilno vreme.Po GFS-u ako se ostvari dokle god doseže on je iznad nas .

Van mreže jaws

  • Poruke: 9
  • Lokacija: Virovitica, Hrvatska
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #22 poslato: 24. Septembar 2011. u 21:16 »
Ako je gledati nekakvu logiku, iduća zima bi trebala imati puno padavina.
Zašto ?
Pošto je ljeto, pa evo sad i jesen, bilo bez padavina, zima će ih zato imati podosta
Priroda uvijek nadoknadi padavine da bi na kraju imali gledajući cijelu godinu, padavine u granicama prosjeka
Ko ne vjeruje, uvjerit će se u ovo

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #23 poslato: 25. Septembar 2011. u 02:23 »
 ^^ moram reci da i ja ovako razmisljam,pitao sam se da li neko ima slicno razmisljanje,nekako priroda uvek sve vrati na normalu,kao sto je gore receno,dug period zaista bez kise,verujem da ce se to nadoknaditi,koliko god ovo nije naucno,moram reci da verujem u to...

Van mreže engadin

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #24 poslato: 25. Septembar 2011. u 14:36 »
zima bi zaista mogla ove godine biti prava mediteranska sa obilnim padavinama.ceka se pogodno vrijeme da prorade sredozemni cikloni,cim prorade bit ce to padavine koje ce sav  ovaj susni period nadoknaditi.a taj period bi mogao biti od sredine novembra pa do sredine decembra.prodori sa sjevera ce sve vise padati na englesku,francusku pa i spaniju.a prednje strane ciklona ce balkanu donositi dosta padavina,moguce kise,sa jugozapada.zime su svake godine gotovo indenticne.ova zima bi mogla biti kao i proslogodisnja,ali i toplija.

Van mreže Kiraj

  • *
  • Poruke: 356
  • Lokacija: Basaid ,Banat
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #25 poslato: 25. Septembar 2011. u 15:33 »
Imam dosta godina i bavim se poljoprivredom.U sećanju mi je ostala 1999 i 2000 -dita godina,pošto su slične kao prošla i ova.
1999 je bila sa viškom padavina,padavine su počele pred žetvu pšenice i nastavile se do kraja godine .
2000-dite godine je nivo podzemnih voda bio visok pa je setva kasnila a delovi nekih parcela nisu ni posejani.Period posle setve je bio izrazito sušan ,pšenicu u jesen smo kako -tako posejali ali je nicanje bilo otežano.
Jesnje oranje nismo mogli da počnemo u toj godini pošto kiša (ozbiljnija) nije pala do 4-5 januara 2001 godine.
Možda nije za ovu temu , ovo napisao da se vidi kao mogućnost ponavljanja vremenskih prilika.

Van mreže slovenka

  • **
  • Poruke: 1.872
  • Starost: 38
  • Lokacija: Prebold / Miklavž pri Taboru / Slovenija
  • I Love Winter and Summer!!
    • CIKLON.SI
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #26 poslato: 25. Septembar 2011. u 16:28 »
Imam dosta godina i bavim se poljoprivredom.U sećanju mi je ostala 1999 i 2000 -dita godina,pošto su slične kao prošla i ova.
1999 je bila sa viškom padavina,padavine su počele pred žetvu pšenice i nastavile se do kraja godine .
2000-dite godine je nivo podzemnih voda bio visok pa je setva kasnila a delovi nekih parcela nisu ni posejani.Period posle setve je bio izrazito sušan ,pšenicu u jesen smo kako -tako posejali ali je nicanje bilo otežano.
Jesnje oranje nismo mogli da počnemo u toj godini pošto kiša (ozbiljnija) nije pala do 4-5 januara 2001 godine.
Možda nije za ovu temu , ovo napisao da se vidi kao mogućnost ponavljanja vremenskih prilika.

Zanimljivo u odnosu na Sloveniju gde su jesen i zima 2000/2011 bile najkisovitije u poslednjih 50 godina, recimo u novembru je u zapadnoj Sloveniji svaki dan palo 150 mm kise, u Ljubljani je ukupno u oktobru i novembru palo 2000 mm kise sto inace padne u celoj godini, jake kise su prestale tek u aprilu 2001 :P
I LOVE WINTER AND SUMMER!!!

CIKLON.SI

http://ciklon.si/

http://ciklon.si/forum/

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #27 poslato: 25. Septembar 2011. u 17:01 »
Slovenka kod nas je novembar 2000 bio veoma topao isto kao i 2010 , mogle su se videti majce kratkih rukava pošto su često temperature bile oko 20 stepeni! ne ponovili se takvi novembri kod nas u Srbiji nedaj Bože!

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #28 poslato: 25. Septembar 2011. u 17:37 »
^^ kako onda objasniti pojavu sušnih ili kišnih godina sa ukupnom sumom padavina ispod ili iznad normale, ako polazimo od te premise svaka godina bi bila normalna u količini padavina i temperautrama, a statistički podaci kažu da postoje i dve godine ili više zaredom toplije ili hladnije od proseka, a posle njih nije obavezno nastupala godina koja ima suprotne pokazatelje, kako bi dugoročno sve bilo u normali.
ma naravno,nisam rekao da mora tacno u milimetar svake godine da padne,samo sam rekao da verujem da ce se posle ovog susnog perioda sigurno javiti kisniji,koji ce nadomestiti sve ovo susno vreme,naravno ne mora da se to ispuni,,ne verujem ja slepo u to,ali ucinilo mi se da je tako,na osnovu ovih par godina iskustva xD

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #29 poslato: 25. Septembar 2011. u 17:59 »
zima bi zaista mogla ove godine biti prava mediteranska sa obilnim padavinama.ceka se pogodno vrijeme da prorade sredozemni cikloni,cim prorade bit ce to padavine koje ce sav  ovaj susni period nadoknaditi.a taj period bi mogao biti od sredine novembra pa do sredine decembra.prodori sa sjevera ce sve vise padati na englesku,francusku pa i spaniju.a prednje strane ciklona ce balkanu donositi dosta padavina,moguce kise,sa jugozapada.zime su svake godine gotovo indenticne.ova zima bi mogla biti kao i proslogodisnja,ali i toplija.

Imaš li neki link ili je ovo tvoje lično mišljenje?

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #30 poslato: 25. Septembar 2011. u 23:13 »
Samo neka grije...nadam se bar do polovine Novembara. a nebi bilo lose do pocetka Decembra da ostane ovako,samo jutra da budu malo toplija... :)))))), U Januaru (oko Bozica) nebi bilo lose da zaleprsa koja pahuljica,eto radi tog nekog obicaja :)...A od Februara neka ugrije opet.... Nadam se da bi svima prijalo ovako vrijeme :)))..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #31 poslato: 25. Septembar 2011. u 23:19 »
 ^^ ^^ Ne daj Bože,pomeri se sa mesta...  :pop:
 

Ne tražim ni pola metra snega,ni -25°C,samo neka bude  jedna normalna zima :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #32 poslato: 25. Septembar 2011. u 23:23 »
Hahaahha,naravno malo sam se nasalio... :))))...cisto iz dosade!!!
Eto ja bih volio da mi neko kaze kakva je to normalna zima..Zar ova predhodna nije bila sasvim normalana,da je bila hladnija po meni bi bila nenormalna.. :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #33 poslato: 25. Septembar 2011. u 23:32 »
 ^^ ^^ Pa normalna zima je ona u kojoj naravno dominiraju duži hladni periodi praćeni kratkotrajnim otopljenjima i naravno snežim padavinama,nekad slabijim nekad obilnijim.

E sad zbog čega po meni ove zadnje zime ne spadaju u normalno ?

Pa zbog ovoga: hladni periodi praćeni kratkotrajnim otopljenjima

Pod kratkotrajnim mislim na otopljenja od 5-7,ajde eventualno 10 dana u vrh glave...a ne da mi to otopljenje traje 3-4 nedelje pa da cveta sve i svašta  ::) ::)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #34 poslato: 25. Septembar 2011. u 23:38 »
Kimi jel ze tebe normalna zima kad su temperature izmedju -5 i 0 stepeni od decembra do marta uz čest sneg , i kratkotrajna otopljenja od par dana?

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #35 poslato: 25. Septembar 2011. u 23:38 »
Stefano,ova tema je odlicna,konacno da i ja mogu da pisem u nekoj temi sem aktuelnih vremenskih prilika.....

Kimi,ok hvala na odgovoru,dobro mozda si u pravu jer ovdje u ravnici kad se navuce ona maglustina i temperatura ne mice sa -5C po 5-6 dana meni ja imam osjecaj da to tako traje mjesecima..pa mozda zato je meni ova predhodna zima bila normalna...

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #36 poslato: 25. Septembar 2011. u 23:48 »
90-tih god tacnije kroz čitavo moje detinjstvo uvek sam pravio prvog sneška za moju slavu 16 novembra,ja se ne secam kada je za poslednjih nekoliko godina pao sneg u novembru a zadržao se malo duže,nema sumnje da smo ušli u neki topliji period a dokle ce to trajati ko zna...Dobro sada nema spektakularnih najava najjhladnije zime,prosli put je to bila takva ispala...

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #37 poslato: 26. Septembar 2011. u 00:07 »
Ja bih jednu ovakvu zimu...Reci su suvisne, tako da uzivajmo... ;D :lmao:

 :zima :zima2 :veje :snesko :zima1 :sneeeg:

Videcemo ciju zelju ce priroda da ispuni... :rofl:

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #38 poslato: 26. Septembar 2011. u 01:17 »
90-tih god tacnije kroz čitavo moje detinjstvo uvek sam pravio prvog sneška za moju slavu 16 novembra,ja se ne secam kada je za poslednjih nekoliko godina pao sneg u novembru a zadržao se malo duže,nema sumnje da smo ušli u neki topliji period
E upravo o tome ja pricham,ne pamtim snezni novembar,a kroz celo moje detinjstvo novembar mi je predstavljao mesec sa mnogo snega(dosta puta se deshavalo i da najveci zimski sneg bude upravo novembarski)... To shto zima vec dosta godina u nizu kasni verovatno se i ne vidi na statistikama,ali statistika nije uvek shto i stvarnost...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #39 poslato: 26. Septembar 2011. u 09:51 »
Pamtim da je veliki sneg znao da padne u novembru tokom 90-ih ali isto tako pamtim i otopljenja koja su nastajala posle tog snega.
Mislim da je problem sto se svi uvek secaju velikog snega ili hladnoce u nekom mesecu (ovde konkretno u novembru) a da niko ne pamti vremenske prilike pre ili posle tog snega ili hladnoce.
Moguce je da se prvi snezni pokrivac stvara nesto kasnije nego sto je bio slucaj pre 15-ak godina i da retko imamo "pravi" sneg pre polovine decembra ali ipak bi bilo dobro da vidimo neki zvanicni podatak.
Ono sto ja pamtim u novembru a mislim da nisam doziveo to tako cesto u poslednjih pet godina je magla, uopste mislim da je nije bilo tako cesto te pojave u poslednjih nekoliko zima.