Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Oktobar 2014  (Pročitano 41714 puta)

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #20 poslato: 06. Oktobar 2014. u 10:15 »
http://maps.meteogiornale.it/gfs/euroatlantico/t850_384.png sve ovo je prema GFS modelu al i ovde vidite da nam prilazi hladan vazduh jak iznad 850hpa a pratio sam neke prognoze koje kazu da bi od 25 ovog moglo doci do pada temparature na samo 5 do 10 najvisa sa dosta kise a na planinama snega sve je to i dalje samo nagadjanje al ovakva situvacija zimi donela bi nam finu kolicinu zime mraza i snega jos kad bi strujo vazduh sa severoistoka uh ledeno mini doba bi imali inace ja volim zimu naravno da bude kad joj je vreme a ne pre

Uh, gde ti pozuri :) ima vremena do 25. Za sada prognoza je vise nego dosadna za naredni period, sledi nam pravo miholjsko leto do daljnjeg...

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #21 poslato: 06. Oktobar 2014. u 23:51 »
Kakav vreo talas se očekuje... eh da je ovako bilo neko vreme u Julu ili Avgustu.  :suncano



GFS Kraj miholjskog leta za sada vidi negde krajem naredne nedelje.


Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #22 poslato: 07. Oktobar 2014. u 16:32 »
Koliko vidim iduce srede vec je moguce zahladjenje ali to nije sigurno jedino sto je sigurno da ce biti toplijih dana bar do ponedeljka .

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #23 poslato: 07. Oktobar 2014. u 18:39 »
Сада је све извесније да ће у многим местима Т бити око или мало преко 25°C, понегде можда и достигне 27- 28°C, углавном на крајњем западу земље или у Поморављу. Баш се радујем овом топлом времену, за разлику од прошле године у ово време, када га је било преко главе.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #24 poslato: 07. Oktobar 2014. u 21:03 »
Prva tri dana naredne sedmice veoma toplo vreme za ovo doba godine, u nekim mestima temperatura i do cak 30C. Najvece sanse za ovu temperaturu su na podrucju Loznice.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #25 poslato: 08. Oktobar 2014. u 13:13 »
Nema ničeg novog što se tiče sinoptičke situacije za naredni period -predstoji nam bar još 7 divnih i toplih dana  :sun  :D
Vidim da RHMZ za Beograd za vikend daje Tmax 28C ali mislim da bez obzira na T850hPa ~15C temperatura "u prizemlju" (ako se ne promeni očekivano strujanje -u subotu umereno jugoistočno a u nedelju tokom dana dosta slabo južno) neće biti preko 26C (što se tiče vikenda u Beogradu).
U jutarnjim satima biće magle u pojedinim delovima Srbije.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #26 poslato: 08. Oktobar 2014. u 14:05 »
I ja mislim da je tu oko 26-27 stepeni "plafon" za sve krajeve.

Da se nalazimo u prednjem sektoru ciklona koji bi nam nametnuo jugozapadne i juzne vetrove bi uz ovu toplotu na visini svakako bilo i neki stepen vise,ovako uz istocna i jugositocna struanja vrlo tesko.

U vankosavskom podrucju moguce su i dugotrajnije magle,posebno kotline na jugozapadu Srbije.Bice magli ponegde i u kosavskom podrucju (pre svega u dolinama rekA),jer bi vetar tokom noci mogao da izostaje.

Za 7-8 dana se nazire opadanje temperature,koliko -to je jos naravno upitno,ali se vidi tendencija uspostavljnja severnih i severoistocnih strujanja na rubu anticiklona.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #27 poslato: 08. Oktobar 2014. u 23:50 »
http://maps.meteogiornale.it/gfs/euroatlantico/t850_384.png nema sta zaista hladno na visini  ??? :deda:
I ja sam primetio tu kartu :) , ali taj period je toooliko dalek da možemo samo da čekamo barem sledeću nedelju da vidimo ako će se trend održati.
Ako se ostvari , možda bi moglo biti snega i/ili susnežice i ispod 1500m n.v . što bih voleo jer mi već sad zima nedostaje!  :zima1
Inače ovde se pišu prognoze do 7 dana , više od toga u "dugoročne prognoze" .

Van mreže metalostrugar

  • Poruke: 5
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #28 poslato: 09. Oktobar 2014. u 14:26 »
Ovde kod nas u timockoj krajini magla,oblacno,sta kaze prognoza oce li se razici ta magla i ti oblaci,da vidimo i mi malo sunca :ufff:

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #29 poslato: 09. Oktobar 2014. u 14:55 »
Ovde kod nas u timockoj krajini magla,oblacno,sta kaze prognoza oce li se razici ta magla i ti oblaci,da vidimo i mi malo sunca :ufff:

kada se bude smirila košava tek tada postoje šanse da se razvedri, kod nas bi od sutra trebalo kol'ko-tol'ko da se razvedri, ali ne verujem da će temperatura biti kao u ostatku Srbije

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #30 poslato: 09. Oktobar 2014. u 15:42 »
Ono sto je jedino sigurno to je da ce biti toplo do sredeili cetvrtka a posle moze biti svasta trenutno po GFS ima sansi za veci pad T 22 oktobra ali videcemo ima vremena da se svasta izmeni iskreno mene nece iznenaditi da vidimo i prve pahulje jer kakvo prolece i leto je bilo nista ne iznenadjuje iskreno ja bih voleo da vidim koju pahulju do kraja oktobra ali bojim se da posle se to ne odrazi u nastavku zime tj. da nebude kao prosle godine kad smo imali sneg u novembru a posle skoro nista .

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #31 poslato: 09. Oktobar 2014. u 16:13 »
Pocelo je pocelo.... :blahblah: :blahblah: :blahblah:

Uzivajte bre u ovom lepom toplom vremenu koje je nastupilo, kad vec nismo mogli da uzivamo letos, uzivajmo sada.

Kakav sneg jos od sada pominjete, zar su vec pocela navijanja snegoljubaca ovako rano? :histerija:


Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #32 poslato: 09. Oktobar 2014. u 16:25 »
Ја бих само додао да се EC тренутно не слаже око неког сценарија са захлађењем око 20-ог. EC види циклон у Атлантику и подизање топлог ваздуха из Африке преко Пиринејског полуострва, па би се топлији ваздух мало ширио ка нама услед деловања антициклона над нашим подручјем. То све није још сигурно, а и није баш за ову тему, јер се тако нешто предвиђа тек од 18-ог, али када се већ пише o томе да само додам шта има.




Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #33 poslato: 09. Oktobar 2014. u 18:53 »
Ovde kod nas u timockoj krajini magla,oblacno,sta kaze prognoza oce li se razici ta magla i ti oblaci,da vidimo i mi malo sunca :ufff:

Dok je kod nas kosava vi ne mozete ocekivati razvedravanje , imacete svezije vreme od nas 7-8 stepeni uz mogucu sumaglicu ili oblacno vreme , kod nas ce biti oko 25 stepeni , u Loznici i preko 25 stepeni , kod vas oko 20 ako se razvedri narednih dana...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #34 poslato: 09. Oktobar 2014. u 20:02 »
U narednih 5-6 dana nas sasvim sigurno ocekuje suncano i toplo vreme, pravo miholjsko leto i zato treba uzivati u njemu.
Sve posle toga je neizvesno i van ove teme.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #35 poslato: 09. Oktobar 2014. u 22:48 »
Kakav sneg jos od sada pominjete, zar su vec pocela navijanja snegoljubaca ovako rano? :histerija:
Kako ne! Snega nikad rano , eto baš 2003. godine beše sneg u ovo doba godine u našoj zemlji usled prodora jakog hladnog fronta.  :veje
http://serbianmeteo.com/osvrt-na-pocetak-oktobra-2003-godine-prelaz-iz-leta-u-zimu/

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #36 poslato: 11. Oktobar 2014. u 13:14 »
GFS vidi neko zahladjenje u petak uz kisu T oko 20 C do tada uz T oko 26 C .

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #37 poslato: 11. Oktobar 2014. u 18:30 »
Da,čini se da bi tamo u četvrtka-petak bilo uslova za padavine.Raduje me to,jer opet nisam pristalica toga da sada trebamo imati ekstremno sušan oktobar,da nam kiša uopšte ne treba itd...

Neka nje,u ovako malim količinama je dobrodošla uvek.

Doduše,GFS crta uslove za pokoji pljusak u planinskim krajevima već u utorak i sredu.

Ono što je sigurno je da će se formirati novi jak ciklon u Atlatniku.Njegov centar će biti dosta južnije od Islanda,negde u središnjem Atlantiku.Kako će se nad Evropom anticiklon narušiti,zapadna struja će zavladiti nad većim delom kontinenta pa bi upravo to moglo da pogura padavine iz Sredozemlja ka nama.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #38 poslato: 13. Oktobar 2014. u 23:06 »
Cetvrtak i petak sve zanimljivije deluju na kartama. Padavine se povecavaju, narocito za petak, kada lokalno moze pasti do 30mm. Do cetvrtka veoma toplo, a potom pad temperature.


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #39 poslato: 14. Oktobar 2014. u 00:08 »
Da li se to meni čini ili su sutra mogući i lokalni pljuskovi sa grmljavinom ?
Fin CAPE index za oktobar mesec...  ???