Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Novembar 2015  (Pročitano 39001 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #20 poslato: 15. Novembar 2015. u 12:44 »
 ^^
Da, to sam zaboravio da napisem.
Zahladjenje je izvesno, mislim takodje da je moguc i prvi sneg na planinama.
Statisticki gledano prvi sneg i jace zahladjenje stize bas oko 20. novembra.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #21 poslato: 15. Novembar 2015. u 20:31 »
Nekako mi se cini da su raniji izlazi dali vece zahladjenje 22.  i da sad to ostaje nekako zapadnije, nisam bas detaljno pregledao ali mi to nekako ostalo u secanju... A ciklon je i dalje tu kod nas :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #22 poslato: 16. Novembar 2015. u 00:55 »
Još 5-6 toplih i lijepih, ali i monotonih dana je pred nama, ali je za vikend sve izvjesnija promjena vremena. Tuda oko petka ili subote se daju prve padavine (više sam zaboravio kako je to kad pada kiša :)), a od nedjelje bogami moguć priličan priliv hladnog vazduha. Konačno ima šta da se prati na kartama.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #23 poslato: 16. Novembar 2015. u 01:15 »
Коначно светло на крају тунела,скоро већ извесна промена и хладније време пред нама,мислим ако се сложе коцкице и поставке циклона можемо очекивати снег и у нижим пределима,нешто тако види и GFS 18 z,пратимо даље.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #24 poslato: 16. Novembar 2015. u 07:34 »
Dosta hladnije vreme daje sada gfs od nedelje(da ispravim svoj prethodni post  :)) a kako mi se cini i dosta dobre padavine... Ima prema gfs-u i uslova za sneg ali dobro jos je daleko i moze da se promeni ali prema ovom najnovijem izlazu ovo je maltene zimsko vreme posle nedelje... Ako dobro vidim u Nisu prema gfs-u ledeni dani u sledeci utorak i sredu, znam da ce se to sve promeniti ali eto da kazem kakvi su sada izlazi...
« Poslednja izmena: 16. Novembar 2015. u 08:34 Bart »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #25 poslato: 16. Novembar 2015. u 10:39 »
Za sada je samo izvesna veća promena vremena uz zahlađenje i padavine. Takođe mi deluje da je sneg gotovo siguran u planinskim predelima uz čak formiranje snežnog pokrivača. Što se tiče nizija mislim da će to ipak biti samo jesenja kiša, ali pratimo dalje...

Sve što je lepo, kratko traje, tako i ovaj prelepi novembar. Iskreno mislim da je prerano za sneg. Novembarski sneg je obično prolazan i nije onaj pravi. Staviti zimske gume ili ne, postavlja se pitanje...  ;)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #26 poslato: 16. Novembar 2015. u 18:41 »
Cini mi se da smo sve blizi prvom snegu i to ne samo u planinama. Polako se stvaraju uslovi da se zabeli i u nizim predelima.
Za sada se situacija razvija u topm pravcu da ce zapadna i deo centralne Evrope biti na udaru najjace hladnoce od vikenda ali videcemo samo malo pomeranje bi nama donelo zimsku situaciju.

Novembarski sneg je obično prolazan i nije onaj pravi. Staviti zimske gume ili ne, postavlja se pitanje...  ;)

Slazem se sa tobom, ne volim previse novembarski sneg ali za otvaranje sezone dobro bi dosao.
A sto se tice guma, definitivno ih treba staviti. Mislio sam da ih jos jedino ja nisam stavio(kupio).  >:(

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #27 poslato: 16. Novembar 2015. u 18:50 »
Tako to obično biva, iz ranojesenjeg vremena pravo u zimu:



Još će se to klackati, ali velika promjena vremena je sasvim izvjesna.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #28 poslato: 16. Novembar 2015. u 19:58 »
Kakav upad hladnoće se crta za tačno nedelju dana, po GFS-u sneg naredne sedmice moguć i u nižim predelima...!
Doduše, po trenutnim izlazima zapad Evrope i Balkana na direktnom udaru ovog talasa, dok bi kod nas to bilo malo slabije izraženo.


Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #29 poslato: 16. Novembar 2015. u 23:58 »
Deluje mi da bi u nedelju prve pahulje pored planina mogla videti i Vojvodina. Videcemo naredne izlaze...:)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #30 poslato: 17. Novembar 2015. u 01:34 »
Да, да, коначно се њуши велика промена времена и форум је полако живнуо, што ми је јако драго. :)
Питање је каково ћемо захлађење имати, тј. да ли ће све остати западније или се ипак прошири и до нас, за шта постоји могућност.

На пример, вечерашњи GFS види могућност за снег већ у току ноћи 21. на 22. Имамо продор фронта са северозапада и формирање секундарних циклона у Јадрану који би се измештањем источније повукли и хладнији ваздух са собом, па би имали нулу по висини (туда око -2°C до -4°C на 850hPa), што би уз интензивне падавине које се цртају, лако спустиле снежну границу и до нижих предела северних, западних и централних крајева, па би тада могли имати први снег ове године у нижим пределима, а можда понегде и забели.
Ево и да окачим пар карти:

Т на 850hPa.





И падавине, које би биле врло интензинве у централним, западним, југозападним и јужним пределима.



А тек каква падавинкса бомба у Албанији..


Наравно, има још времена да се ово мења, а ја се надам у нашу корист, јер сам се већ ужелео снега, :D ово претопло време ме баш уби.

Након тога постоји могућност за формирање правог зимског циклона и снег у целој земљи, али о том потом.


Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #31 poslato: 17. Novembar 2015. u 07:35 »
Pozdrav svima. Sad je već izvesno da nam krajem nedelje sledi značajnija promena vremena. Sad kako če to taćno izgledati ostaje da vidimo, GFS luta iz izlaza u izlaz sto je i normalno. Mozemo dobiti i prvi sneg ove sezone a možda bude samo hladna jesenja kiša. Za sad je GFS više naklonjen takvom scenariju dok je EC dosta uzdržaniji. Ipak meni bar tako deluje za sad da će glavnina hladnoće otići zapadnije od nas. Kako bilo da bilo sigurno je samo da nas očekuje zanimljiv period i da će rad foruma da živne.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #32 poslato: 17. Novembar 2015. u 09:22 »
Uh kakav front po glavnom izlazu GFS-a jutros.Jedan od žešćih u poslednje vreme.

Padavina puno,nagli pad temperature,vetar pri prolasku fronta idealan-severni i severoistočni,sa minimumom feniranja.Nije ni čudo što snežna granica brzo opadne aman do nizija !

Ovo je rekao bih perfektna situacija za sneg u Valjevu (baš zbog pravca frontalnog vetra).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #33 poslato: 17. Novembar 2015. u 10:25 »
Да, стварно опасан фронт, видео сам излаз чим је изашао, али реко да не коментаришем само ја за редом, знао сам да ће морати неко да се огласити кад види овако бруталан фронт. :D Једино ме занима, да ли би могло бити нестабилности при проласку оваквог фронта, пљускова са грмљавином итд..?

Једино ме брине што је GFS доста усамљен по том питању, мислим полако му се приклањају и остали што се тиче фронта, али ипак доста умереније од овога, чини ми се EC јутрос корак напред ка GFS-u, али доста блаже наравно.

Ево и просек свих енсебла, наравно, главни излаз најбруталнији, па би се рекло да су врло мале шансе за тако нешто.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #34 poslato: 17. Novembar 2015. u 14:48 »
Bogami prema novom izlazu gfs je popustio i sa hladnocom i sa padavinama...


Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 44
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #35 poslato: 17. Novembar 2015. u 14:53 »
Po prognozi hidrometeoroloskog zavoda za Beograd ozbiljniji pad temperature krece od subote i svakim danom je sve niza temperatura, a i padavine takodje krecu od subote.

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #36 poslato: 17. Novembar 2015. u 15:22 »
Backa bi po novom izlazu prosla dosta dobro..:) Videcemo, ja ocekujem koju pahulju noc subota na nedelju.. :popcorn:

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #37 poslato: 17. Novembar 2015. u 16:52 »
Backa bi po novom izlazu prosla dosta dobro..:) Videcemo, ja ocekujem koju pahulju noc subota na nedelju.. :popcorn:


Prakticno nece biti uslova za sneg u nizim predelima...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #38 poslato: 17. Novembar 2015. u 20:41 »
Po onome sto GFS crta svasta mozemo ocekivati u narednih nedelju dana, karte su vise nego zanimljive. Odavno se nisam tako udubio u njih.
Ocekuje nas period sa puno padavina ako je suditi po GFS.
Sneg ne ocekujem do ponedeljka ali posle toga ga ne iskljucujem.

Van mreže milandijana

  • milan
  • *
  • Poruke: 264
  • Starost: 47
  • Lokacija: crepaja
Odg: Novembar 2015
« Odgovor #39 poslato: 17. Novembar 2015. u 21:33 »
vecerasnji izlaz ec za moj kraj i beograd u noci 21 na 22 vidi sneg :jupi: