Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2018  (Pročitano 91928 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2018
« Odgovor #240 poslato: 21. Februar 2018. u 00:09 »
Veceras EC i GFS nisu raspolozeni prema severu zemlje za nedelju/ponedeljak. Suvi kao barut, dok bi vec NS imao nesto snega a juznije je vec druga prica.
Na GFS ne obracam puno paznje a za EC se nadam da se moze korigovati. Ciklon na veoma losem mestu i putanji po severne predele.
GEM veoma dobar a ICON daje ogroman sneg severu.

Videcemo koliko ce trajati ova neizvesnost a dotle bice snega i naredna dva dana.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.400
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #241 poslato: 21. Februar 2018. u 08:29 »
Jutros stvari definitivno krenule na bolje, ali daleko smo od ičega izvesnog. Pa nije još ni u 72h početak padavina ušao.
Ali lepo je videti da su globalni modeli ovako složni:

EC:


GFS:


ICON:

izvor - kachelmannwetter.com


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #242 poslato: 21. Februar 2018. u 08:30 »
Da, počinje igra živaca. Prodor hladnog arktičkog vazduha je siguran u subotu. Reakcija Sredozemlja takođe je izvesna. Tačna pozicija i putanja ciklona je još nepoznanica, ali čini mi se da nigde neće biti suvog zahlađenja. Trenutni raspon snežnih padavina je od minornih do obilnih.

EDIT: Miloš me preduhitrio.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Februar 2018
« Odgovor #243 poslato: 21. Februar 2018. u 09:26 »
Kao što napisah u "aktuelnim" nije me bilo mesec dana na forumu a vrlo slično će biti i narednih mesec dana.
Pre nego što naiđe nov "talas" komentara u prognozama (nakon što se pojave GFS, EC i ostali 12z modeli) napisaću kratko:

ova zima je bilo veoma "škrta" što se tiče "prave" zime i snega u Beogradu ali bilo bi iznenađenje (za mene) ako kraj ovog meseca u Beogradu i okolini prođe bez onoga što nazivam "pravom" zimom.
Nisam gledao GFS 12z koji upravo "izlazi, neću da "čekam" ni da gledam EC12z -ono što sam video u 00z modelima ukazuje na značajnu verovatnoću da poslednja 4 dana februara (to ne znači da npr. 1 mart neće biti vrlo hladan) "donesu" veoma hladno vreme ali i sneg povremeno tako da mislim da su male šanse da u tim danima ne bude finos snežnog pokrivača (suv sneg, a ne kaljuga kao par puta ove zime). Napomenuo bih da +14C koliko daje 00z GFS za Beograd za 1. mart nije realno ali postoji razlog zašzo GFS u ovakvim situacijama ima tendenciju da "digne temp. u nebesa" (ipak je u pitanju period od 9 ili 10 unapred) čim se "ukaže makar mala šansa" za proboj toplog vazduha.

Nadam se da 12z modeli neće "meni u inat"  ;) dati sinoptičku sitaciju bitno drugačiju od onoga što sam najavio. Generalno, u ovakvim situacijama pokazalo se da su modeli od npr. 3-4 dana "pre očekivanog bitno događaja" često pouzdaniji od onih koji se pojave samo dva dana ili čak i dan ranije. Dakle, ako "računamo" na bitnu hladnoću od subote uveče ili ned. ujutru i na padavine od npr. nedelje onda bi sutrašnji modeli mogli da budu "odgovarajući" za neku analizu...

Juče sam napisao mišljenje na osnovu 00z numeričkih modela i na osnovu neke "subjektivne procene i osećaja". Nisam juče pratio 12z ali vidim da su neke "karte" (naročito visina snega prema ECMWF modelu) izazvale nezadovoljstvo ili bolje rečeno -razočarenje nekih članova pa čak i pomisao da snega neće ni biti jer je inače ova zima bila "škrta" sa snegom.
Upravo videh ove karte što je Miloš postavio pa imam napomenu:
Joerg-ov tim te mape "pravi" tako što uzima "gotove" brojke za očekivanu visinu snega iz samog EC modela i te brojke nekada nisu dostupne u terminu kada su ostali parametri "spremni". Kada se "otvori" grib (dakle ne pričam o "gotovim" mapama") i pogledaju količine padavina i temperatura jasno je da npr. za Beograd onih 13cm koje se vide na karti koju je Miloš postavio ne odgovara "realnoj" situaciji. Konkretno za Beograd, kada se uzme interpolirana vrednost (iz 4 tačke) za količinu padavina u mm dobija se oko 18mm padavina što na niskim temp. predstavlja svakako više od 13cm koliko se "videlo" na mapi (ali sada postoji nova, ažurirana mapa) i koliko EC daje kao procenu visine snega.
Sam EC visinu snega 27.2. u 19h procenjuje na 22cm (za BG) a svakako da od 18mm (ako se to ostvari) uz "debeo" minus i očekivanu temp. zemljišta i sleganje snega može da bude više od toga (na mestima gde ga vetar neće ni "naneti" ni "odneti").


Izvor: weather.us

Uzgred, da danas pišem prognozu ne bih ništa bitno promenio u odnosu na ono što sam juče napisao a jučerašnjih +14C za 1.mart (koliko je "davao" GFS 00z) koje sam juče nazvao nerealnim -ni danas ne bih drugačije nazvao. Kada vrlo hladan vazduh "siđe" daleko na jug, nakon toga "svašta" može da se desi i moguće je da na samom početku marta naiđe "tura" novih padavina (a možda bude i suvo uz vrlo niske temp.) ali suviše je rano za nešto preciznije...
Juče sam napisao da su modeli koji "izađu" 3-4 dana pre neke bitne promene vremena često bolji od prognoza koje se pojave samo dan ili dva dana pre te "bitne" promene. Računajući na sneg u Beogradu od nedelje popodne ili uveče, mislim da večerašnji 12z i sutrašnji 00z modeli mogu (dakle "ne moraju") da budu bolji od onoga što ćemo videti npr. u petak ili subotu...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2018
« Odgovor #244 poslato: 21. Februar 2018. u 09:32 »
I dalje je daleko nedelja/ponedeljak ali se sada vec moze najaviti da ce snega biti u citavoj zemlji.
Hladnoce ce svakako biti, mozda i previse.

EC vratio padavine i do mene, GFS je vratio padavine sa debelom kamatom ali je GEM losiji, ICON negde izmedju GFS i EC.
Bice ovako narednih dana, nema tu sta previse da se doda dok ne udjemo u 48h do pocetka padavina.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #245 poslato: 21. Februar 2018. u 10:09 »
Juče sam napisao da su modeli koji "izađu" 3-4 dana pre neke bitne promene vremena često bolji od prognoza koje se pojave samo dan ili dva dana pre te "bitne" promene.

Juče mi je ovo zapalo za oko i sada me opet zagolicalo.
Prateći modele sam gotovo siguran da se ovo dešavalo, ali sam uvek to pripisao slučajnosti. Hvala Profiamater-u na kao i uvek lepim objašnjenjima.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.996
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #246 poslato: 21. Februar 2018. u 10:31 »
Tako je Profi  :thumbup: To se vec par puta desilo,iako po svoj logici bi trebalo biti obrnuto..
 Slazem se i za taj scenario oko 1og Marta,i jedna i druga opcija su u igri,kod nekih modela kao Gfs i obe :)
Predstoji 7-10ak zimski dana a moguce i više..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #247 poslato: 21. Februar 2018. u 13:08 »
Kako god da se namesti hladno visinsko jezgro, predeo južno od Save i Dunava nema razloga za brigu. Dalje ka Subotici padavina linearno sve manje i manje.

To je prosto tako, bezbroj puta viđena situacija.

Po prvi put otvorih i količine, tu je još glavni EC-a i pesimista za Vrnjačku Banju:

Koliko vidim, i glavni GFS-a daje manje padavina od proseka.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #248 poslato: 21. Februar 2018. u 13:20 »
Gledam ovo za NS (EC ensemble za sneg). Glavni je maltene isti kao prosek.

Utorak ujutru:

Glavni: 9cm
Prosek: 8cm
Max: 21cm
Min: 1cm
90% sanse za 14cm

Nakon ponedeljka je situacija bolja ali i veci raspon moguceg. Iskreno mislim da su sanse ravne nuli da ne bude uopste padavina u ponedeljak.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #249 poslato: 21. Februar 2018. u 13:38 »
Još samo nešto. Gledajući karte, činilo mi se prethodnih dana da za dolaska velike hladnoće, pa i posle nje se davao nastavak istočne struje u prizemlju. Nisam zaista gledao detaljnije karte, ali sinoptički mi je vuklo na to.

Međutim, čini se da se to ukida, prodor hladnoće stiže uz severac/severoistočnjak između subote i nedelje, a nakon toga vetar zadržava severni smer. Izuzetak bi mogao da bude jedino krajnji istok zemlje.

Rekao bih i bolja varijanta možda, jer pri istočnoj struji, bilo samo na visini (ili i na visini i u prizemlju) obično znaju padavine da zakinu. Jesam generalno ljubitelj vejavice, mećave (blizzard), ali prosto premalo smo se ove godine nagledali pravog snega (na stabilnom minusu), tako da bi  lek za dušu bio posmatrati sve belo ušlagirano,a da se ništa ne topi.  :) Slab do umeren severac je sasvim dovoljan. :tu:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2018
« Odgovor #250 poslato: 21. Februar 2018. u 20:50 »
EC veceras rekordnih 17mm za Vrbas, toliko nije davao nijedan izlaz do sada.
Ne znam sta je razlog sto su se padavine duplo povecale ali svakako da me raduje.
Konacno bi to bio jedan pravi snegopad na sigurnom minusu.

Nisam gledao ostale modele, kasnije cu se time pozabaviti.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.802
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Februar 2018
« Odgovor #251 poslato: 21. Februar 2018. u 21:22 »
Odličnih 23mm po EC na negativnim temperaturama to bi trebalo da je preko 30cm snežnog pokrivača.


Van mreže Vrscanin

  • *
  • Poruke: 65
  • Lokacija: Banat
Odg: Februar 2018
« Odgovor #252 poslato: 21. Februar 2018. u 22:52 »
Kolega KIMI mozes nam reci koliko dugo ce se zadrzati ta hladnoca kod nas u Vojvodini?Isto pitanje i za ostale clanove :D

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #253 poslato: 22. Februar 2018. u 08:33 »
Da se za primetiti da su EC I GFS smanjili padavine, a samim tim I zahladjenje ublazili. Mada uglavnom se sve vrti da ce 2/3 Srbije proci dobro sa snegom.

Ovde kod mene se drzi odlicno i jutrosnji EC daje oko 30mm snega, GFS jos bolji sa 40mm snega. :grin:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.400
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #254 poslato: 22. Februar 2018. u 08:51 »
Evo kako za Beograd stoje stvari na osnovu jutrošnjih izlaza modela koji su dostupni za narednih 180h.
Ukupne padavine od nedelje do srede ujutru:

ECMWF - 8mm (prosek ensembla 13mm)
GFS - 7mm (prosek ensembla 20mm)
GEM - 22mm
ICON 25mm

Timeline (izvor - kachelmannwetter.com)


Dakle, i 72h pred promenu, sve je otvoreno, od suvog zahlađenja do pravog zatrpavanja. Jeste da je nakon svega što se do sada crtalo realno da Beograd dobije konkretniji sneg od predstojećeg ciklona, ali još uvek je daleko od izvesnog. Biće tu još dosta šetanja ciklona, "boljih" i "lošijih" izlaza. U skladu sa temom, trudio sam se da zvučim realno i nepristrasno, a žalopojke u Meteo Chatu. :)
« Poslednja izmena: 22. Februar 2018. u 09:49 Milosh »


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 195
  • Lokacija: Železnik
Odg: Februar 2018
« Odgovor #255 poslato: 22. Februar 2018. u 11:24 »
Posle zime zaključno sa četvrtkom ujutru, stiže nam proleće već u petak u podne. Tako bar kaže EC (odakle prognozu vuče yr.no, koji kaže: u sledeću subotu u Beogradu 15 C). Doduše, ovo je već za temu Mart 2018.

Van mreže cikajowa

  • *
  • Poruke: 75
  • Lokacija: Ljubovija
    • DzoPhotography Tim
Odg: Februar 2018
« Odgovor #256 poslato: 22. Februar 2018. u 11:26 »
Jos je rano i nadam se da nece biti bas toliki temperaturni skok. Ali svakako zima na 3-4 dana gubi svu draz ako cemo posle toga da imamo 15c ,bljuzgavicu i poplave
Mi dosta razgovaramo, glasno se smejemo, mnogo radimo, malo spavamo, ali zato mnogo sanjamo :-)
Nekada smo kao rogovi u vreći, ali u ovome se slažemo- tri stvari odaju čoveka: njegove oči, njegovi prijatelji i njegove fotografije.
http://www.dzophotography.com

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #257 poslato: 22. Februar 2018. u 11:47 »
Ljudi tema je Februar, drži te se toga.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2018
« Odgovor #258 poslato: 22. Februar 2018. u 13:31 »
Nije ovo mala razlika a najjace sto je ec glavni medju toplijima...





Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #259 poslato: 22. Februar 2018. u 13:42 »
Ipak se vratila očas posla košavska situacija za ponedeljak po oba glavna modela.

Dobro, GFS (glavni) sad tu malo preteruje, ali dotok sa istoka je reklo bi se neizbežan.

Padavinski ovaj izlaz baš baš dobar, posebno za sever, mada je glavni očekivano ispred svih po optimizmu za padavine. Za južnije krajeve i nema neke razlike, 20-ak mm malo gore dole je izvesno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*