Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: AMS Požega - klima Požege  (Pročitano 24853 puta)

Van mreže boske

  • *
  • Poruke: 12
AMS Požega - klima Požege
« poslato: 10. Maj 2019. u 12:23 »
Iz geografije sam učio da je Požeška kotlina pravi kjlimatološki fenomen (najmaglovitija a i prilkično hladna u odn osu na položaj i nadmorskmu visinu, u nekadašnjoj SFRJ). U vezi magle sam se uverio putujući često kroz/pored Požege. U zadnje vreme počeo sam da poredim temperature na stanicama u Požegi, Čačku, Zlatiboru, Ivanjici i Ovčarsko-kablarskoj klisuri (Ovčar Banja i Kablar) i, izmedju ostalog, često konstatujem izrazite termičke inverzije u kotlini. Da li se neko bavio klimom Požeške mkotline u novije vreme. Da li neko zna gde se tačno nalazi stanica i koji je tip i model. U svakom slučaju, beznobzira da li je stanica dobrom postavljena, mislim da je interesantno da se mladji ljudi (geografi ili meteorolozi) pozabave ovim pitanjem.


Malo čitam na sajtu o poredjenju podataka sam AMS. Nisam video, možda grešim, da se neko bavio eksperimetalnim očitavanjem podataka sa dve ili tri različite stanice postavljene na veoma bliskom rastojanju, u istim referentnim uslovima.
 Takodje, nekako se olako prešlo preko podataka o testiranju Vantage Pro2 od strane Nemaca, gde se navode, ako je to sve tačn i ako ovo testira nje nije bilo namešteno u korist neke druge firme koja radi sa meteo uredjajima, dosta velika falširanja u temperaturama. Mislim i da zaključak o tome dam li ovoj stanic treba meteo zaklo ili ne mora biti eksplicitniji. Bio sam veoma zainteresovan da kupim Vantage, ali se ipak moram dodtno raspitati.Uostalom, vi kažete da ni njihov softver nije bog zna šta?

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #1 poslato: 10. Maj 2019. u 13:16 »
Od svih ponuđenih neprofesionalnih automatskih stanica Vantage Pro2 se najbolje pokazala u merenju različitih vrsta meteoroloških podataka.
Međutim u poslednjih par godine ima sve jaču konkurenciju u odnosu cena/kvalitet.
Tu pre svega mislim na Netatmo i Weather Flow stanice.
Za više od 50% jeftinije stanice imaju vrlo visok kvalitet i opseg podataka koji se mere.
Ja konkretno imam od decembra Weather Flow stanicu i svi parametri su na jako visokom nivou tačnosti osim padavina (u razvoju je auto kalibracioni sistem, videćemo kakvi će biti rezultati)

Van mreže boske

  • *
  • Poruke: 12
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #2 poslato: 10. Maj 2019. u 16:54 »
Hvala na odgovoru, za ovo i prethodna pitanja. Ispred Planinarskog kluba Kamena Gora iz Prijepolja pokušavam da dojem doi nekog oioptimalnog rešenja sa stanovišta kjvaliteta i cene za jednu AMS koju bi smo postavilki u Sopotnici, kod planinarskog doma, u blizini čuvenih sopotničkih slapova koji du pod zaštitom države i čiji smo mi čuvar i upravljač. Tamo već imamo jedan solidan kišomer/dasta loger ONSET RG3 M, sa senzorom sa termperature. Nismo nabavil štit za sunce već sam nešto sklepao (izbušio sam jednu kutiju tako da je prozračna/provetrena i stavio na 2 m visine.
Zamoliću ću te za još malo pomoći oko izbora uredjaja, ako bude trebalo.

Van mreže boske

  • *
  • Poruke: 12
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #3 poslato: 10. Maj 2019. u 17:03 »
Koja je WF stanica koju nabavljaš i preko koga ide nabavka, kao i cena.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #4 poslato: 10. Maj 2019. u 17:42 »
Tamo već imamo jedan solidan kišomer/dasta loger ONSET RG3 M, sa senzorom sa termperature. Nismo nabavil štit za sunce već sam nešto sklepao (izbušio sam jednu kutiju tako da je prozračna/provetrena i stavio na 2 m visine.
Zamoliću ću te za još malo pomoći oko izbora uredjaja, ako bude trebalo.
Gde ste nabavili taj kisomer sa senzorom za temperaturu i koja je cena?
« Poslednja izmena: 10. Maj 2019. u 18:09 Bart »

Van mreže boske

  • *
  • Poruke: 12
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #5 poslato: 10. Maj 2019. u 18:35 »
Dobili smo na privremenu upotrebu od jednog fakulteta. Prilično  je skup, verujem da se ne može dobaviti kod nas bez 600-650E. Evo jedan od lin-kova pa pogledajte.: https://www.globaltestsupply.com/product/onset-hobo-rg3-m-rain-gauge-with-pendant-data-logger-0-2-mm-metric. Ja sam na plastični levak nadogradio graduisani valjak od pleksiglasa (zbog snega, radi merenja i zadržavanja). Sneg smo topili na razne načine.

Van mreže boske

  • *
  • Poruke: 12
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #6 poslato: 10. Maj 2019. u 18:41 »
Da li neko zna za mogućnost da uz profesionalnu (RHMZ) stanicu postavimo izvesno vreme naše amaterske ili poluprofesionalne AMS kako bismo uporedili podatke dobijiene u istim spoljašnjim uslovima. Da li je radjena, takodje, ozbuiljna analiza uslova lokacija na kojima se nalaze RHMZ stanice.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #7 poslato: 10. Maj 2019. u 19:24 »
Koja je WF stanica koju nabavljaš i preko koga ide nabavka, kao i cena.
Evo te stanice. Nadam se uskoro da nabavim i solarni panel za SKY sekciju. Nažalost jedino može da se nabavi na američkom kontinentu.

https://shop.weatherflow.com/products/smart-home-weather-stations

Poslato sa SNE-LX1 uz pomoć Tapatoka


Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #8 poslato: 10. Maj 2019. u 19:25 »
Ja do sad nisam vidjao ovu "HOBO" stanicu, zanimljivo resenje moram priznati. Jedino mi nije baš najjasnije zašto je cena tolika. Plus svi dodaci za povezivanje.
Ne znam, Boce, da li si se ti susretao?

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #9 poslato: 10. Maj 2019. u 19:30 »
Iskreno rečeno nisam video ni ja do sada...

Poslato sa SNE-LX1 uz pomoć Tapatoka


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #10 poslato: 10. Maj 2019. u 21:51 »
Uuu bas preterali sa cenom, mada ko zna mozda je bas kvalitetan i tacan...

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #11 poslato: 10. Maj 2019. u 22:25 »
Da li je radjena, takodje, ozbuiljna analiza uslova lokacija na kojima se nalaze RHMZ stanice.

RHMZ stanice su uglavnom postavljane jako davno i tada se i nije baš obraćala pažnja gde će ona biti, mislim da se razmišljalo kao gde vidiš prazno mesto tu stanicu i postavi. Tako je za Leskovac RHMZ stanica postavljena van grda na 100 metara od reke Veternice i uvek meri manju temperaturu 2 do 3 stepena nego li što je u samom gradu. Ko to zna uklapa se nekako.
 Dali postoji neka amaterska hobi stanica do 50e?

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:


Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #12 poslato: 11. Maj 2019. u 07:05 »
Dali postoji neka amaterska hobi stanica do 50e?

Da sadrži anemometar i kišomer, na žalost ne. Ili bar ja nisam video ...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #13 poslato: 11. Maj 2019. u 08:22 »
Da sadrži anemometar i kišomer, na žalost ne. Ili bar ja nisam video ...
Zar ovo ne meri samo temperaturu i padavine, ovaj Hobo?


Evo dejco nesto takvo da meri temperaturu i padavine ali ne znam koliko je postarina i koliko je tacno mada sigurno nista manje od ovih obicnih kisomera...
https://www.conrad.de/de/p/alecto-ws-1200-funk-regenmesser-679472.html

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #14 poslato: 11. Maj 2019. u 08:36 »
Zar ovo ne meri samo temperaturu i padavine, ovaj Hobo?

Ovaj "HOBO" da, meri padavine samo i temp. uz skladištenje podataka. "Full" stanica, sa standardnom opremom za 50 eur, nema da ima  ;)

Ove "Conradove" su manje vise ok ali mogu se naći i bolje za sličnu cenu. Dostupni su nam danas i Amazon i Ebay...

Van mreže boske

  • *
  • Poruke: 12
Odg: AMS Požega - klima Požege
« Odgovor #15 poslato: 13. Maj 2019. u 15:25 »
Niko ne zna gde je AMS Požega i koji je uredjaj?

Što se tiče HOBO Onset RG3 M, jeste skup, to je stara generacija uredjaja, veoma tačan kišomer ako se postavi ravno i čvrsto (da ne mrda na vetru). Ima dve čašice/kašike na klackalici. Jedna čašica - 0,2 mm, to je jedan impuls, veoma tačno, nema greške. Za sneg se mora snalaziti. Takodje, senzor temperature treba postaviti u adekvatno (napravljeno) kućište. Ja sam izbušio dosta otvora na beloj plastičnoj kutiji. Treba smisliti nešto još bolje (možda pravi zaklon). Radi (beleži podatke) na bateriju R 2032 koja dugo traje.