Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nevreme u Valjevu i LP Supercell 02. 07. 2019.  (Pročitano 21231 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Nevreme u Valjevu i LP Supercell 02. 07. 2019.
« poslato: 04. Jul 2019. u 16:55 »
Dugo sam se razmišljao da li uopšte da pravim reportažu i da li ima smisla. Od ovog dana nisam ništa očekivao više sem po koji razvoj po planinskim vencima oko Valjeva da malo zagrmi ili blicne noću i to je to jer me ova slika ESTOFEX-ovih "volontera" obeshrabrila.


No nije tako mislila majka priroda kad se usudih pogledati radar oko 19h. Ispostavilo se da sa juga i jugozapada dolazi snažan sistem koji će oko Valjeva izroditi čak dve superćelije. Jedna tipična LP superćelija je prošla tik zapadnije, a mene okrznula.








Razvoji sa jugozapada dolaze sa pojačanim južnim vetrom i crvenim nebom na zapadu. Valjevo posle 19h.




Oblaci idu bas u velike visine što je nagoveštavalo da bi nešto nad Valjevom moglo nastati, a ne čekati sistem da tek tako predje nezgodan planinski masiv. ::)




Strašno moćan razvoj na jugoistoku prema Mionici i Suvoboru daje niske i jasne munje. Krenuo sam da škljocam nemilice. :grin: :laugh: Ali sa te strane nije urodilo plodom. :laugh:


Stvara se prva gradna zavesa.






Prva superćelija prolazi južnije i ubrzo se gasi izmedju Ljiga i Mionice i svodi na multićelijski sistem koji se kroz pola sata gasi.




Razvoj na istoku prema Lajkovcu podstaknut razvojem iz Jugozapadne Srbije i Superćelijom koja je ojačala od Užica preko Kosjerića pa Mionice tom putanjom planinskih venaca i onda počela da gubi snagu.


Medjutim onaj deo sistema jugozapadno što nam prilazi preko Povlena počinje da luduje i munje sve učestalije tuku. Počinje i vetar pa sam mislio da će biti samo simbolični pljuščić, ali stvar se uozbiljila posle 20h.


Izolovana LP Supercell kreće se u južnoj struji ka Šapcu, ali se dovoljno raširila da okrzne i Valjevo. Bliže se nove gradne zavese.




Tri munje uletele.








Gradna zavesa ide na mene i spremam se za video. Počinju prvo krupne kapi kiše.




Počinje pljusak i pojačan vetar.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=dwsJ_qZMAAo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=dwsJ_qZMAAo</a>

Potom kreće grad veličine graška od pet mminuta, ali meni ponestalo memorije. :(
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=6vDjXEqEZSg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=6vDjXEqEZSg</a>

Ipak sam nešto morao obrisati da bi deo LP Superćelije uslikao odpozadi dok je bar još malo svetlosti bilo od zalazećeg sunca. Pogled na sever odakle iz kuće imam najgori pogled zbog gusto naseljenog komšiluka. ::)


Po zvaničnim podacima je 5lm2 palo, ali u mom delu (Novo Naselje) je bar malo više. Rekao bi oko 8lm2 palo u desetak minuta akcije. Naravno internet od 23-eg juna svaka grmljavina remeti. :ranting: Povezan sam od strica danima, ako ne i nedeljama. Modem proradi pa opet ne radi dugo. :confused:
« Poslednja izmena: 04. Jul 2019. u 17:06 Stefan Valjevo »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Nevreme u Valjevu i LP Supercell 02. 07. 2019.
« Odgovor #1 poslato: 04. Jul 2019. u 17:06 »
Prve dve slike munje sjajne  :tu: Ali nisam bas siguran da ovo bila supercelija....
Ove antene na kraju ti sluze za privlacenje nestabilnosti  ;) :grin:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Nevreme u Valjevu i LP Supercell 02. 07. 2019.
« Odgovor #2 poslato: 04. Jul 2019. u 17:10 »
Prve dve slike munje sjajne  :tu: Ali nisam bas siguran da ovo bila supercelija....
Ove antene na kraju ti sluze za privlacenje nestabilnosti  ;) :grin:
Hahaha... Hvala Bart. Meni se čini da je ono što je posle Valjeva nastavilo izolovana Superćelija. Možda ima radar od 2-og jula u 20:45h ili u 21:00h.  :confused:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Nevreme u Valjevu i LP Supercell 02. 07. 2019.
« Odgovor #3 poslato: 04. Jul 2019. u 20:59 »
Prve dve slike munje sjajne  :tu: Ali nisam bas siguran da ovo bila supercelija....
Ove antene na kraju ti sluze za privlacenje nestabilnosti  ;) :grin:
Možda je i Microburst negde malo jači bio, ali oko Valjeva je ovaj izolovani sistem dosta dugo se održao i prešao dobru kilometražu sa visokom refleksijom na relaciji jug - sever dok se sistem kretao pravcem jugozapad - severoistok.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Nevreme u Valjevu i LP Supercell 02. 07. 2019.
« Odgovor #4 poslato: 04. Jul 2019. u 21:06 »
Neko ko je strucniji ce reci dal je bila ili nije, a nije tolko ni bitno, opasan odraz je bio...
Evo ti animacija

Izvor radarskih RHMZ

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Nevreme u Valjevu i LP Supercell 02. 07. 2019.
« Odgovor #5 poslato: 04. Jul 2019. u 21:14 »
 ^^
Hvala Bart. Tačno do Save je izdržao odraz gotovo do Šapca i Vladimiraca raspao se negde kod Obrenovca i Umke kad je skrenulo u (jugo)zapadnije strujanje.
« Poslednja izmena: 04. Jul 2019. u 21:24 Stefan Valjevo »