Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Protivgradna zaštita  (Pročitano 177266 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #60 poslato: 12. Maj 2009. u 09:20 »
Jednostavni. Platiš osiguranje od štete, ako grad pocepa mrežu kou si stavio nad voćnjake. Ako imaš žito, samo osiguranje.
To je mnogo jevtinije nego da životnu sredinu truješ srebro-jodidom.
Inače, štete od grada su jedva 1% svih šetta na poljoprivrednim kulturama. Najveći procenat zauzimaju štete od poplava i suša.
S obzirom koliko se ulaže u protivgradnu, bilo bi daleko bolje da se ulaže u irigacione sisteme i izgradnju brana. Od tih para bi mogli da napravimo još tri Dunav-Tisa-Dunav kanala.
Stefano, pošto si dipl ekonomista, reći ću ti da cost-benefit nije nikad bio na strani PGZ. Da jeste, to bi zadržao i taj truli Zapad.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #61 poslato: 12. Maj 2009. u 09:39 »
Kako god bilo, postavio sam pitanje jednom asistentu sa instituta za meteorologiju, da li ce se ukidati protivgradna(naravno u celoj drzavi).On mi je na to odgovorio da za sad nema sanse, kaze primili su u skorije vreme dosta ljudi(strucnjaka) i nema ni govora o tome....A ja nesto nacuo...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #62 poslato: 12. Maj 2009. u 12:28 »
reći ću ti da cost-benefit nije nikad bio na strani PGZ. Da jeste, to bi zadržao i taj truli Zapad.
Iskreno nikad nisam razmisljao o tome i mislio sam da svugde u svetu koriste PGZ. A reci mi samo jos kakva je situacija u okolnim zemljama, EX YU, da li su i oni prestali sa PGZ?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #63 poslato: 13. Maj 2009. u 09:19 »
Da, naravno. Zaista smo poslednji Mohikanci.
Ukidanje protivgradne je izvan svake diskusije, ali ne iz meteoroloških ili stručnih razloga.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #64 poslato: 13. Maj 2009. u 11:20 »
Evo da te utjesim Pt Prince. Vi ste možda posledjni Mohikanci, ali mi u Crnoj Gori jos nismo ni "postali" Mohikanci  :lmao:
Kod nas ne postoji uopste Pgz (a kako ce kad nemamo cak ni taj bijedni radar). Ovdje je inače poljoprivreda toliko unaprijeđena i jaka da nema potrebe za PGZ  :rofl: Ovo je vise žalosno nego smijesno i nema tog smajlija koji bi mogao da ocrta trenutno stanje. Fala bogu da imamo kompjutere i internet inace ne bi smo ništa znali o trendovima u svijetu.
(Izvinjavam se na off topicu ali steta me je prekidati kad se ovako zaletim, pa cu zato jos malo samo nastaviti... )

... i stvarno pomislih, sta da nema kompjutera i interneta u CG, nego da se oslonite na "javni servis" (ovo me uvijek posjeti na javni WC). Evo bas se pitam hoce li biti danas sta od tog "cunamija" koji je najavio samostalni savjetnik u HMZCG.

Srijeda, pretežno sunčano i toplo, uz slabu do umjerenu oblačnost. U kontinentalnim predjelima, tokom popodneva očekuje se jači razvoj oblačnosti, ponegdje sa kratkotrajnim pljuskovima praćeni grmljavinom a usljed jake popodnevne nestabilnosti, moguće su i kratkotrajne lokalne vremenske nepogode.  Branko Micev, dipl. met., samostalni savjetnik, 12.05.2009. (08:29 GMT)  

..bice ovo samo jos jedan u nizu promasaja od strane ljudi koji svoj posao rade kao preko "one" rabote..




 

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #65 poslato: 13. Maj 2009. u 14:15 »
Ma poznato je to meni, sve je tako kao što si rekao...
Ali ne brini. Ako se brineš za proizvodnju poljoprivrednih kultura, postoji samo jedno rešenje: treba raditi!
Univerzalno rešenje, zar ne?
Prognoza vam valjda radi dobro, takmičenja mi!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #66 poslato: 13. Maj 2009. u 14:35 »
13.05.09.   Starost: 2 h
Olujno nevrijeme u Slavoniji

Olujno nevrijeme s tučom kasno sinoć zahvatilo je dijelove Brodsko-posavske i Požeške županije. U samom središtu Slavonskoga Broda zapuhao je olujni vjetar od oko 70 kilometara na sat. Kratko je padao led veličine većeg lješnjaka. Tuča je padala i u obližnjem mjestu Bartolovcima. Radarski centar Gorice ispalio je stotinjak protugradnih raketa.

Izvor : HRT

Izgleda da ipak Hrvatska i dalje dejstvuje kao i mi....

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #67 poslato: 13. Maj 2009. u 16:09 »
Nisam znao za njih... ccc
Kad malo bolje razmislim, COJA stariji radi u Gradištu u centru za obranu od tuče. Smetnuo sam s uma :doh:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Radivoje

  • *
  • Poruke: 11
    • Живети са биљкама
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #68 poslato: 15. Maj 2009. u 19:24 »
Колико сам ја упознат, прошле године је било најаве да ће се модернизовати авиони који би летели изнад олујних облака над Србијом и запрашивали их неким супстанцама за топљење леда. То би требала да буде савремена технологија у одбрани од града.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #69 poslato: 16. Maj 2009. u 07:58 »
I ja sam čuo za to. Međutim, nisam siguran da će se, naročito u ovim ekonomskim uslovima, to i ostvariti, iako bi to bio jevtiniji način odbrane od grada.
Zasejavanje oblaka se vrši reagensom na bazi srebro-jodida. Kod stimulacije padavina, taj reagens može biti i ugljen-dioksid u čvrstom stanju, takozvani suvi led.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Radivoje

  • *
  • Poruke: 11
    • Живети са биљкама
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #70 poslato: 17. Maj 2009. u 13:32 »
pa se na to kondenzuje para da ne dodje do zaledjivanja prehladjene vode_?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #71 poslato: 02. Jun 2009. u 10:11 »
Izvini, dugo nisam svraćao do ove teme...
Princip rada reagensa jeste stvaranje jezgara kondenzacije. Naime, da bi se stvorila kap kiše (ili element padavina uopšte), nije dovoljno samo dovesti vazduh do zasićenja. U atmosferi je neophodno da postoje i jezgra kondenzacije (ili kristalizacije, već zavisi od temperature).
U olujnim oblacima ponekad ponestane jezgara kondenzacije. To praktično znači da se stvara mali broj padavinskih elemenata. Ali, kako se u tom stvaranju padavinskih elemenata potroši sva vlaga koja je za to namenjena, stvori se mali broj elemenata, ali prilično krupnih. Krupni elementi ne nastaju odmah, već sudaranjem više manjih elemenata i njihovim spajanjem. Malo po malo, nastane zrno grada. Ovo je ugrubo, jer za nastajanje zrna grada sledi posebna priča.
Reagens ima ulogu da ubaci višak jezgara kondenzacije. Naime, tada se stvara veći broj padavinskih elemenata, ali su oni po prirodi manji. Tada je nemoguće da se stvara zrno grada, već samo manji elementi padavina, te najveći mogu da budu dovoljni za sugradicu.
To je ukratko princip rada reagensa u protivgradnoj zaštiti. Fora je samo ubaciti taj reagens u oblak, ali dovoljne količine. Ako se to ne uradi kako treba, eto grada. Međutim, u praksi, čini mi se malo iluzorno da raketa sa 400 grama reagensa može da zezne na ovaj način oblak koji je veći od bilo koje planine na svetu. Čak i kada znamo koja je zona stvaranja grada, zona zasejavanja, opet je to neverovatno velika zapremina za jednu (ili hiljadu i jednu) protivgradnu raketu. S druge strane, višak raketa može dovesti do suzbijanja pojave grada, ali šta ćemo sa srebrom nataloženim na poljoprovrednim kulturama? Treba li da se trujemo?

Eto, ukratko zato nisam za ovaj način akcije. Ne terajte me da izvodim odnos koštanja i uštede... neće vam se dopasti. Zabavite se sami razmišljajući o tome.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #72 poslato: 29. Decembar 2009. u 14:15 »
Konačno pronađoh pravu temu za pitanje  :) :)

Koji je RC u Srbiji najsavremeniji ? Ja mislim da je to Fruška Gora,ispravite me ako grešim

I radarske slike kog centra su najtačnije (i za ovo bih rekao da je Fruška Gora)  :?:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #73 poslato: 18. Januar 2010. u 09:36 »
Postoje tri modela radara koji sada rade u RHMZ. Jedan model je u centralnoj Srbiji (takvih je bilo i na Kosovu). To su analogni radari Mitsubishi, hit-model iz 1977. godine, kada su i nabavljeni i postavljeni. To inače nisu i najstariji radari
Drugi model je Gematronic koji su postavljeni po Vojvodini. Dakle, identični su i Bajša, i Samoš, i Fruška Gora. Oni su trenutno najbolji.
Treći model je LAWR, montiran na krovu RHMZ, koji jeste najnoviji, ali je ubedljivo i najslabiji. Odličan je za jahte (tako i izgleda), ali neka meteorologija je tu slaba.
Ovim detaljima sam otkrio 'toplu vodu'. Sve se to lepo vidi i sa sajta Zavoda.

Inače, postojali su u PGZu i stariji radari, kada je PGZ počela sa radom. To su bili prepotopski modeli MARK, sa dometom od najviše oko 70 km, a bilo im je potrebno dva sata da se zagreju i počnu da rade. Bilo ih je, recimo, desetak, po protivgradnim poligonima, gde je bilo i sada postojećih, ali i na poligonima koji su nekad postojali, pa su rasformirani.
Najzad, postojao je i sovjetski radar MRL, koji je isprva bio montiran na aerodromu Surčin, pa je, izgradnjom nove zgrade na Košutnjaku početkom 80ih godina prebačen u Zavod i tu je radio... kasao, zastao, s dušom se rastao...
Taj tip radara je postojao i na par posebnih lokacija u Srbiji, ali to je nebitno, jer ih tamo nema već 20 godina.

Toliko o meteorološkim radarima u Srbiji.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže vojvoda

  • Poruke: 6
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #74 poslato: 20. Januar 2010. u 19:01 »
Da li smo u mogucnosti da kazemo nesto i o ovoj temi. Nece biti na odmet  a veoma je znacajna za sam razvoj savremene meteorologije kako kod nas  tako i u svetu.Vestacki uticaj na vreme-bas zanimljivo.

Van mreže vojvoda

  • Poruke: 6
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #75 poslato: 20. Januar 2010. u 19:02 »
Jel ima nekog iz protivgradne sluzbe na ovom forumu.

Van mreže vojvoda

  • Poruke: 6
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #76 poslato: 20. Januar 2010. u 19:37 »
Prince,izvini ali  Patar pan je lepo objasnio nacine rada i samog zasejavanja. Da li neko od vas radi u protivgradnoj struci treba mi hitno. Pozdrav kolegama sa Kukavice.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #77 poslato: 21. Januar 2010. u 09:49 »
Jeste, vojvodo, lepo je objasnio. I meni je sve to poznato.
Ti možeš da opišeš način rada PGZa od oblačnosti do izveštaja o dejstvu. To bi bila zanimljiva priča. Jeste da je i ja znam, ali ja sam jako subjektivan čovek i nema šanse da to lepo opišem.
Ja sam, doduše, pričao o postojanjima meteoroloških radara u RHMZu. O samoj protivgradnoj ne bih pisao, rekoh i zašto.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #78 poslato: 21. Januar 2010. u 11:19 »
Šta tačno misliš pod veštačkim uticajima na vreme? Isključivo na protivgradnu zaštitu, ili zaista mogućnost promena vremena uticajima mašinerije modernog doba?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #79 poslato: 21. Januar 2010. u 12:59 »
Ograničimo se na temu protivgradne zaštite. Dovoljno široka tema.
Veštački uticaj na vreme je nešto sasvim drugo. Kao takvo, zaslužuje posebnu temu.
« Poslednja izmena: 21. Januar 2010. u 13:22 Boda Tajson »
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...