Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Novembar 2023  (Pročitano 32208 puta)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #80 poslato: 20. Novembar 2023. u 08:33 »
Finorezolucijski modeli baš izdašni sa padavinama za veći deo zemlje što se tiče sledeće promene. Jedino bi krajnji severoistok Banata i jugoistok Srbije ostali bez značajnijih padavina. Što se tiče promene za vikend, još je tu sve u igri od snega do debelog plusa. Jutros se i EC priključio hladnijoj varijanti koju GFS vrti već neko vreme.

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 837
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #81 poslato: 20. Novembar 2023. u 08:37 »
Pa šta znam, do petka se modeli slažu, čeka nas još jedna kiša, ovde konkretno modeli idu od 20 pa do nekih 30mm, kišni utorak i sreda i nakon toga 2 suva dana sa svežim jutrima.... E posle toga ima dva potpuno suprotna scenarija od vikenda, gfs vidi jače padavine uz priliv hladne vazdušne mase prvo bilo u nedelju, sada subota, dok ec vidi prolecne dane uz toplu košavu, gde bi sredinom sledeće nedelje došli i do 20 stepeni....  :confused: Da mora da se kladim , stavio bih sve na ec-ov scenario  :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #82 poslato: 20. Novembar 2023. u 08:47 »
 ^^ To su ti jučerašnji izlazi, pošto na yr. EC "kasni" za 12-24h. Jutros je zaista osetno hladniji, kako glavni tako i prosek kao što je Dikile i rekao.

Ponovo u porastu padavine za ovaj kraj, sad je opet to 20-30mm. Baš ne bih voleo da pretera. :morning:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #83 poslato: 20. Novembar 2023. u 11:54 »
Velika razlika izmedju gfs-a sa jedne i ec i Icon-a sa druge strane za ovaj deo... Gfs skoro nista ne daje a za sada svi daju zahčadjenje od subote  :hm:

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #84 poslato: 20. Novembar 2023. u 21:11 »
Nije preporučljivo gledati večerašnji izlaz EC-a. Može nekog da strefi srčka.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 495
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #85 poslato: 20. Novembar 2023. u 21:14 »
Ipak je gfs u vecoj meri istrajao u tom atlantskom bloku, iako postoji taj ciklon, ali i EC veceras zimski i u daljim terminima. Pratimo

96h


120h


216h


Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #86 poslato: 20. Novembar 2023. u 22:01 »
Аух шта нацрта ec вечерас. Па ја као рођени љубитељ снега и зиме не бих имао храбрости ово да нацртам :smartass: gfs јесте имао овакве зимске бајке у новембру па и раније прошлих година. Али ec који ја доживљавам као прилично поуздан модел. Ипак мислим да ће се то мало ублажити до суботе.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #87 poslato: 21. Novembar 2023. u 09:01 »
Аух шта нацрта ec вечерас. Па ја као рођени љубитељ снега и зиме не бих имао храбрости ово да нацртам :smartass: gfs јесте имао овакве зимске бајке у новембру па и раније прошлих година. Али ec који ја доживљавам као прилично поуздан модел. Ипак мислим да ће се то мало ублажити до суботе.
Е исто тако јутрос ЕЦ је све померио јужније. По материјалу доступном, сем ГФС-а, сви други виде снег и три туре до 4 децембра искључиво у западним,централним,и источним крајевима, Београд и цела Војводина снега не би требало да буде пре 10 децембра. Југ и југоисток Србије, Лесковац,Ниш,Врање,Пирот ...од 20 до 80 цм снега је загарантовано. Значи наредних 10 дана почевши од суботе поподне, права зима уз обиље снега. Што се тиче Београда,Мачве и Војводине докле год досежу карте не види се снег за ова подручја. Тек око 20 децембра се даје неки сигнал, али слабо. ГФС претерива, мада по њему снег би добио Београд и Мачва, Војводина ништа. За праву зиму треба сачекати још двадесетак дана за већину низија од Београда, Војводине, Мачве, па чак и Ваљево без снега би остало.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 837
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #88 poslato: 21. Novembar 2023. u 09:02 »
Počinju pecanje modeli, prve udice za kraj jeseni i početak zime su bačene....  :D Nacrtaše ono što nismo imali godinama ni u januaru i februaru, e sad kvalitet prognoze za dalje periode je drastično opao pa je sve ovo meni još uvek u domenu sf, ali videćemo, možda i ubodu napokon

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #89 poslato: 21. Novembar 2023. u 09:11 »
Рано је још са проценама  око снега :) Захлађење постаје све извесније и просеци модела су поприлично пали. Оно што је сигурно је да ове године зима много раније стартује од претходне

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.805
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #90 poslato: 21. Novembar 2023. u 11:23 »
Kakve su bile zadnje 4 zime ovde prosto mi neka neverica kad gledam ovo što daju modeli oko 25- tog.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #91 poslato: 21. Novembar 2023. u 21:32 »
Zahladjenje jako je sigurno e sad sta jos videcemo... Skoro nije bio ovakav početak hladnijeg dela godine... Sumnjivo mi jos jer struka ćuti  :hm:


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #92 poslato: 21. Novembar 2023. u 22:46 »
Ha, gledamo sa nevericom šta nam sleduje, za april ovo je redovna pojava ali za kraj novembra smo se odvikli.
Redno je da zima počne kako i treba, sve ovo gfs je prvi video pa je pre tri dana odustao ali zahladjenje ubrzo vratio. Ec daje nerealno niske temperature, čak -15 za LE, dok je sever topliji. Po modelima biće i snega, za LE 20+cm. To smo zadni put imali januara 2018.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #93 poslato: 22. Novembar 2023. u 15:15 »
Ha, gledamo sa nevericom šta nam sleduje, za april ovo je redovna pojava ali za kraj novembra smo se odvikli.
Redno je da zima počne kako i treba, sve ovo gfs je prvi video pa je pre tri dana odustao ali zahladjenje ubrzo vratio. Ec daje nerealno niske temperature, čak -15 za LE, dok je sever topliji. Po modelima biće i snega, za LE 20+cm. To smo zadni put imali januara 2018.
Januara 2019-e kod mene.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.396
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #94 poslato: 22. Novembar 2023. u 19:19 »
Sada već možemo reći da je izvesno da će sve južnije od Beograda u subotu videti prve pahulje ove zime. Za nas severnije, šanse su sve manje...
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže koleZmn

  • *
  • Poruke: 144
  • Lokacija: Zemun
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #95 poslato: 22. Novembar 2023. u 21:15 »
u poslednjem periodu ja sneg samo viđam u snovima ,samo mi se tamo i dešavaju prave zimske idile  :laugh: , ajde ostaću i dalje optimističan do negde polovine januara a posle toga ako ništa ne bude opet dižem ruke od još jedne zime u nizu  :confused:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #96 poslato: 23. Novembar 2023. u 09:31 »
Jeste da neću ni biti tu, ali ja u ovome sutra i prekosutra ne vidim ništa mnogo pametnije od nepotrebnog potopa. Okej, iznad 600-700m je druga priča, ali ispod baš ništa pametno.

Lude padavine će stvoriti lokalno izotermiju i sneg do nizija u samoj noći na subotu, ali posle jačanjem
vetra to se razbija i treba opet čekati do kasno popodne pa se “prava” hladnoća za nizije advektira a tada su već padavine na izdisaju..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #97 poslato: 23. Novembar 2023. u 09:49 »
Биће овде снега и за низије сигурно. У овој првој тури тешко али има заиста доста потенцијалами касније. Скоро сам сигуран да ће до првог децембра и већина низија видети снежни покривач. Макар декоративан

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #98 poslato: 23. Novembar 2023. u 10:26 »
EC je usaglasio ensemble i glavni i prosek i kontrolni su maltene isti. Mislim da ćemo imati makar dekorativni pokrivač u sredu.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Novembar 2023
« Odgovor #99 poslato: 23. Novembar 2023. u 10:30 »
Prva prilika obično bude ćorak ali je dobro sto je prva prilika u novembru.
Drugi prilika možda nešto donese ali rano je reći koji krajevi bi dobili  još uvek .
Mislim da južnom i centralnim krajevima može biti prvih pahulja ali teško nekog snežnog pokrivača posebno koji bi se zadržao više od dan..
Planine će pak dobiti prvu veću turu ..