Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: April 2023  (Pročitano 27799 puta)

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
April 2023
« poslato: 27. Mart 2023. u 23:33 »
Mislio sam da dam naziv temi Nestabilni april 2023, jer prve dve dekade proći će tako, nestabilno i kišovito će biti i kasnije ali valjda ne sa ovako niskim temperaturama. Proleće tj. ne proleće je copi paste kao i prošle godine, a april možda bude i hladniji sa čestom kišetinom. Od četvrtka ćemo imati opet blic proleće a iza 4.4 novo zahladjenje. Hladni vazduh je tu blizu balkana i dovoljni su mu i mali pogodni uslovi i on je tu.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2023
« Odgovor #1 poslato: 28. Mart 2023. u 10:11 »
Ec najavljuje ozbiljnu kisetinu posle petka juzno od Save i Dunava, Gfs severno a Icon u celoj zemlji... Uvek interesantno za pratiti  :grin:
I nazalost moguc mraz cini mi se tamo 5. aprila...

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2023
« Odgovor #2 poslato: 28. Mart 2023. u 17:12 »
Po trenutnim najavama 4.4 će jug dobro da se zabeli. Ja jutros pomislio gfs debelo pogrešio medjutim ec mu se oberučke priključio. itd....

Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2023
« Odgovor #3 poslato: 29. Mart 2023. u 16:07 »
Dobro je, novi izlazi su ublažili minuse za od nedelje, padavine ostaju, kako gde i koliko preciznije će se znati u subotu popodne. Ec trenutno ih najviše daje za srednji deo srbije, sneg na jugo zapadu, a gfs najviše na jug i sneg i kišu. A nakon toga i mrazevi, i dalje ostaje da do  smem da kažem 15.4 stabilizacije nema, uh što bih voleo da pogrešim. :zima
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2023
« Odgovor #4 poslato: 29. Mart 2023. u 19:16 »
Dobro je, novi izlazi su ublažili minuse za od nedelje, padavine ostaju, kako gde i koliko preciznije će se znati u subotu popodne. Ec trenutno ih najviše daje za srednji deo srbije, sneg na jugo zapadu, a gfs najviše na jug i sneg i kišu. A nakon toga i mrazevi, i dalje ostaje da do  smem da kažem 15.4 stabilizacije nema, uh što bih voleo da pogrešim. :zima
Upravo ide naplata za zimu. Mart i April polako postaju zimski, a januar i februar jesenji meseci.

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 236
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: April 2023
« Odgovor #5 poslato: 29. Mart 2023. u 22:42 »
Upravo ide naplata za zimu. Mart i April polako postaju zimski, a januar i februar jesenji meseci.

Слажем се да иде "наплата" и то овај пут изгледа озбиљна, али се не слажем са констатацијом да март и април постају зимски месеци. Овогодишњи март ће бити солидно топлији од просека, а таква их је већина у последње две деценије. Слична је ситуација са априлом. оно што је сигурно је то, да "преварена и неискусна" вегетација не могу да нађу решење за још увек честу појаву хладних продора у пролеће, а последично и мразева. Општи-глобални резервоар хладног ваздуха у рано пролеће на Северној хемисфери је мање у дефициту у односу на вишегодишњи просек, него што је то случај у јесењем периоду. Вероватно главни разлог томе је недостатак леденог покривача у на СХ у том периоду.

Југоисток Србије, може добити врло озбиљан снег у наредној тури. И то не само југоисток, можда се још неко "прошверцује"

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2023
« Odgovor #6 poslato: 29. Mart 2023. u 22:49 »
Antartik, prošlogodišnji mart je bio treći naj hladniji mart  mesec od kada se vrše merenja.  Pa hteli lili ne ali tako i liče da postaju zimski meseci, pre dve ili tri godine Leskovac je u aprilu za nedelju dana dobio dva snega veća nego li cele zime. A izgleda da će i sad dobti veći sneg nego cele zime.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2023
« Odgovor #7 poslato: 29. Mart 2023. u 23:20 »
Prosto mi neverovatna razlika u temperaturi između nas i severa... Dal bi padavine toliko oborile temperaturu... Čini mi se svuda oblačno, ne mogu gledam sem meteograma ništa, kad je ovako i ne gleda mi se nesto....
« Poslednja izmena: 29. Mart 2023. u 23:52 Bart »

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 236
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: April 2023
« Odgovor #8 poslato: 29. Mart 2023. u 23:29 »
@ Dejca, није ти податак добар за прошлогодишњи март. Он је био тек осамнаести најхладнији за период 1951-2022, даље да не анализирамо. Погледај "структуру" хладних мартова, па ћеш ме можда боље разумети. (https://www.hidmet.gov.rs/data/klimatologija/ciril/Mart.pdf) А обрати пажњу на још гори тренд код јесењих месеци.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: April 2023
« Odgovor #9 poslato: 29. Mart 2023. u 23:40 »
Nemojte da mi zatvarate temu sa snežnim pokrivačem, kako ne krenulo Zlatibor i još neke planinske stanice će imati metar snega, i najviši sp sezone i Aprilu.. :grin:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2023
« Odgovor #10 poslato: 30. Mart 2023. u 00:01 »
Antartik, četvrti naj hladniji za moj kraj, jugoistok Leskovac. Taj podatak sam negde prošle godine pročitao, da je bio leden jeste. Stalno smo imali mrazeve od -5 do -9.
Za od nedelje Kukavica dobija pola metra snega. Promenilo se od jutros.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2023
« Odgovor #11 poslato: 30. Mart 2023. u 08:52 »
Sta misli struka o ovome?
Navijam za icon u aprilu ovo nikom ne treba...
Nisu ovo samo glavni i ensi vecinom podrzavaju svoj model, bar temperature sto sam gledao al to je to...




Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: April 2023
« Odgovor #12 poslato: 30. Mart 2023. u 08:54 »
ICON je trenutno jedini koji vidi takvu poziciju ciklona da smo sve vreme u toplom sektoru.
Svi ostali numerički modeli vide južniju postavku samim tim i omogućen prodor hladnoće do nas.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2023
« Odgovor #13 poslato: 30. Mart 2023. u 09:09 »
Nekako mi i icon i ostali modeli ubedjeni u svoju postavku... Uskoro ce se neko prikloniti, tesko da ce se vecina modela prikloniti iconu...  :facepalm:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2023
« Odgovor #14 poslato: 30. Mart 2023. u 09:55 »
ICON je krenuo bio ka ostalima juče popodne i onda ne znam čemu opet sada odustaje kada je usamljen totalno. Ne samo prema glavnim izlazima ostalih nego i njihovim prosecima.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2023
« Odgovor #15 poslato: 30. Mart 2023. u 11:52 »
@ Dejca, није ти податак добар за прошлогодишњи март. Он је био тек осамнаести најхладнији за период 1951-2022, даље да не анализирамо. Погледај "структуру" хладних мартова, па ћеш ме можда боље разумети. (https://www.hidmet.gov.rs/data/klimatologija/ciril/Mart.pdf) А обрати пажњу на још гори тренд код јесењих месеци.
Ovde nešto debelo nije u redu. Fale martovi 2005, 2013 i 2018 koji su imali obilan sneg i ozbiljne minuse, a ubačen je mart 2015 koji je bio potpuno prosečan mart. U prvoj polovini marta 2005 imali smo ogromne sibirske mrazeve sa ispod - 20C ujutru 1. i 11. marta i mrazevi su se vukli 50 dana od 24. januara do 14. marta. Samo prva polovina marta 2005 zavredjuje da bude to statistički bar u prvih pet najhladnijih martova ikada od kada se vrše merenja, a ne mart 2015 i 2003 kojih se odlično sećam i ništa nisu bili posebno. Plus mart 2018 sa dva snažna desetodnevna zahladjenja sa velikim snegom i jakim mrazevima. Sličan je bio i mart 2013 koji je bio nestabilan sa grmljavinom, ali i sa hladnim prodorima koji su dva puta doneli veliki sneg i jake mrazeve. Zašto ovde nema marta 2011 koji je u prvoj dekadi ličio na mart 2005 sa jakim mrazevima i velikim tronedeljnim snegom? Gluposti. Ništa ja od ove statistike ne smatram za relevantno kad tu izostaju ovih četiri ili pet veoma hladnih i promenljivih martova. Pogotovo mart 2005, 2011, 2013 i 2018. :hm:
« Poslednja izmena: 30. Mart 2023. u 12:04 Stefan Valjevo »

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 236
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: April 2023
« Odgovor #16 poslato: 30. Mart 2023. u 14:52 »
@ Stefan Valjevo,

Дијаграм који си видео се односи на Копаоник а не на целу Србију. Нисам ни ја то у првом прегледу видео. Сви ти мартови које си навео су били бар у рангу нормалних, а вероватно и хладнијих, тако да си са те стране у праву. Само, та анализа није доступна на сајту РХМЗ-а. Чекамо за неколико дана, када се појави билтен март 2023, да видимо прави редослед, ако га буду дали за целу Србију. Статистика је једино поуздано што је још остало РХМЗ-у :facepalm:. Тако да верујем да нису омашили у вези прошлогодишњег марта и његове осамнаесте позиције на листи најхладнијих.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2023
« Odgovor #17 poslato: 30. Mart 2023. u 16:19 »
@ Stefan Valjevo,

Дијаграм који си видео се односи на Копаоник а не на целу Србију. Нисам ни ја то у првом прегледу видео. Сви ти мартови које си навео су били бар у рангу нормалних, а вероватно и хладнијих, тако да си са те стране у праву. Само, та анализа није доступна на сајту РХМЗ-а. Чекамо за неколико дана, када се појави билтен март 2023, да видимо прави редослед, ако га буду дали за целу Србију. Статистика је једино поуздано што је још остало РХМЗ-у :facepalm:. Тако да верујем да нису омашили у вези прошлогодишњег марта и његове осамнаесте позиције на листи најхладнијих.
Slažem se da je prošlogodišnji mart bio značajno hladniji od ovog marta, ali sam ubedjen da su mart 2005, 2009, 2011, 2013 i 2018 definitivno hladniji od marta 2022 na nivou cele Srbije jer sam ih lično doživeo i proživeo. Što se tiče aprila o kome je ovde posvećena tema, svakako da su aprili 1997, 2017 i 2021 bili najladniji koje pamtim u životu.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: April 2023
« Odgovor #18 poslato: 31. Mart 2023. u 09:17 »
Deluje da se polako usaglašavaju numerički modeli oko postavke ciklona i toga kako će biti raspoređene padavine.
Trenutno se veća količina snega daje za jugozapadnu i deo centralne Srbije.
Što se tiče količine padavina veći deo južnije od Beograda će imati više od 30mm do srede.
U nekime delivima jugozapadne Srbije moguće i više od 50mm vodenog taloga.
Brdsko-planinski delovi u takvoj situaciji mogu dobiti obilan vlažan snežni pokrivač.
Opasnost od mraza u danima posle toga i dalje stoji.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2023
« Odgovor #19 poslato: 31. Mart 2023. u 10:07 »
Pre toga, sutra može biti još jedan zanimljiv konvektivni dan u južnoj polovini Srbije. Nakon talasa natapače kroz noć i jutro, frontalna zona sa severozapada se spušta uz konvekciju, moglo bi tu ponovo biti veoma lepih formacija oblaka.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*