Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembаr 2022  (Pročitano 35313 puta)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Decembаr 2022
« poslato: 29. Novembar 2022. u 13:40 »
Tokom prvih 10ak dana decembra biće oko 8 stepeni ništa specijalno hladno , sneg jedino na planinama ako padne.

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 837
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #1 poslato: 29. Novembar 2022. u 15:04 »
A nakon toga izgleda ide osetnije otopljenje, svojstveno za decembar mesec, tesko i do krstenog mraza da dodjemo, a o zimi ni govora....

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #2 poslato: 29. Novembar 2022. u 15:23 »
Yr.no drzi hladnu opciju, bar za kod mene

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #3 poslato: 29. Novembar 2022. u 21:18 »
Polako daleko je april i proleće za sneg, sad je još rano.  :grin:
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #4 poslato: 29. Novembar 2022. u 21:52 »
A šta reći sem prokleta Evropa....što bar na sezonu ne možemo biti Azija ili Severna Amerika da nam svane.

Na prvi pogled sve je tu, totalno umrtvljenje Atlantika zbog NAO-, konstantno prisutan anticiklon istočno i severoistočno ka Rusiji i Skandinaviji...ali je prosto neverovatno kako je sve ostalo u slagailci glupo postavljeno da je to za popizdeti, tako da sve doline i hladna visinska jezgra klize zapadno ka Pirinejima :ranting: Kako se za neke situacije, kao na primer za lep sneg prošle godine u januaru "ni iz čega" pozitivno ne možeš načuditi, šta tek reći na nešto ovakvo u negativnom smislu, zaista ludilo mozga...





Ova karta tek u proseku za 9-10 dana otkriva koliko je samo ovo impresivno na severnoj hemisferi, odavno nije bilo ovako prostrane oblasti na kontinentima sa hladnim vremenom, verujte mi pratim ove anomalije godinama i nije skoro bilo nečeg ovakvog, sve i neka su se relativno skoro anomalije uskladile sa nešto "blažim" referentnim prosekom.... i u svemu tome mi zaglavimo u toplom delu. :rofl:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 837
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #5 poslato: 29. Novembar 2022. u 23:43 »
Da, veliki potencijal protraćen, ali tako je kako je, posle toga da istrpimo mesec - dva maltretiranje Atlantika, samo dok krene fabrika  :D, pa lepo kaže Dejča, doći će red I na zimu malo tamo u proleće....

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 236
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #6 poslato: 30. Novembar 2022. u 13:27 »
A šta reći sem prokleta Evropa....što bar na sezonu ne možemo biti Azija ili Severna Amerika da nam svane.

Na prvi pogled sve je tu, totalno umrtvljenje Atlantika zbog NAO-, konstantno prisutan anticiklon istočno i severoistočno ka Rusiji i Skandinaviji...ali je prosto neverovatno kako je sve ostalo u slagailci glupo postavljeno da je to za popizdeti, tako da sve doline i hladna visinska jezgra klize zapadno ka Pirinejima :ranting: Kako se za neke situacije, kao na primer za lep sneg prošle godine u januaru "ni iz čega" pozitivno ne možeš načuditi, šta tek reći na nešto ovakvo u negativnom smislu, zaista ludilo mozga...





Ova karta tek u proseku za 9-10 dana otkriva koliko je samo ovo impresivno na severnoj hemisferi, odavno nije bilo ovako prostrane oblasti na kontinentima sa hladnim vremenom, verujte mi pratim ove anomalije godinama i nije skoro bilo nečeg ovakvog, sve i neka su se relativno skoro anomalije uskladile sa nešto "blažim" referentnim prosekom.... i u svemu tome mi zaglavimo u toplom delu. :rofl:



Можда је тако и боље. Ми, на овим просторима, не можемо одавно да рачунамо на зиму која ће трајати током сва три зимска месеца (мада се наша очекивања протежу и на новембар и март). Зато је боље чувати "снагу" и "муницију" (хладноћу, падавине, као и вероватноћу и статистику) за периоде када зима овде може показати своје максималне перформансе. Нажалост, то се врло често не деси, па дође до "испуцавања" у пролећним месецима. За децембар је најбоље да се задржи на нивоу средње хладног месеца (с тим да то не буде резултат уобичајене инверзије), са релативно мало падавина, па да око Нове године (мало пре или после) крене "журка". Примери: зиме 28/29, 62/63, 84/85. Објективно, шансе за такве зиме су готово никакве, можемо их добити у неким мањим или већим деловима.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #7 poslato: 30. Novembar 2022. u 20:14 »
 ^^ Најгоре од свега је што се зима после одужи кад јој време није, нити се то може и назвати зимом крајем Марта, Априла..
Уназад неколико година увек се у Децембру хладноћа упумпава у океан и Бискај. А то уме и да потраје а ми на крилима тога у ранопролећном моду.
Некад је блок ситуација била гарант да ће се нешто и на овом полуострву десити, али времена су се променила.
Смер који нама одговара / постао најређи, или ће \ а често и <-- па хладноћа са Истока заврши у Атлантику  :D
Месец није ни почео а већ можемо отписати прву декаду..
Најчешћи снегови у Децембру буду пре или на Светог Николу, све пре или после некако јужина или Запад издоминирају, некад евентуално инверзија.. Видећемо како ће бити али део Децембра се отписује већ на старту.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #8 poslato: 30. Novembar 2022. u 21:00 »
Slažem se sa kolegama, ali uz sve rečeno, za mene je jedan ključan problem, a to je količina hladnog vazduha.Sve kreće da se dešava sa dosta kašnjenja, evo decembar, a mi samo u kasnim satima vidimo neke veće minuse (pogledajte samo karte na 850mb recimo za 4.decembar po visini negde oko Skandinavije max -12, ostalo jedva -2-4, smejurija, šta očekivati od toga )da se motaju po visini, pritom na sve to imamo i te upade prezapadno i onda u nekom trenutku kada i stigne sve do nas taj hladan vazduh je modifikovan, pa mi imamo blagu varijantu svega i čekamo da formirani ciklon povuče novo jezgro hladnog vazduha sa istoka, ali tu je već pitanje i često se i desi narušavanje postojeće sinoptičke situacije sa zapada i sve opet brzo biva oduvano na istok, a mi imamo blage temperature sve vreme bez prave zime, pa čak i jutarnjih mrazeva.Prosto vreme kada je dan najkraći u decembru mi gledamo blage temperaturne karte iznad Evrope koje uz kombinaciju sa lošom postavkom nama ništa ne donose

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #9 poslato: 02. Decembar 2022. u 21:07 »
Ne zna covek da li da se smeje ili da place zbog ove prve dekade novembra.Mi i kad je 1050 mb izbad Skandinavije ne mozemo dobiti priliku za snezni pokrivac.Ne bi se namestilo za Srbiju pa to ti je.Ad nisra,posle upumpavanje toplote k9d nas zbig islandskog minimuma,a posle opet AC iznad Skandinavije i opet nista od snega.Moja prognoza glasi:"Dokle vise bez situacije za sneg,pa sta treba da se namesti da bi mi dobili ozbiljnu zimu?"
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #10 poslato: 02. Decembar 2022. u 22:01 »
Dok ne dodje hladnoca iz vlaske nizije nema ovde prave zime, bar se meni tako cini

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #11 poslato: 03. Decembar 2022. u 00:38 »
Ali zato u ovoj postavci, cikloni bi se samo nizali iz Sredozemlja, pa bar sa padavinama neće biti tako loše  :)


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #12 poslato: 03. Decembar 2022. u 09:31 »
Jeste Liki, ali ipak je sada već decembar, da lije kiša a da nije nagoveštaj ili prelazni period pred sneg, čemu to ? :) Setimo se samo prošlog decembra, ono ne bih voleo ni u životu ponovo, samo tone i tone vode i blata. Jeste da fali još padavina u to nema sumnje, ali lepo se ispadalo u novembru i nema potrebe da preteruje.

Demiane, u pravu si naravno. Videćeš i sa ovim  ako se ikada dovuče neki delić hladnoće ovoga u nastavku meseca, koliko će tu vremena trebati modifikovanoj odnosno ublaženoj hladnoći da obori temperaturu u prizemlju na zimske vrednosti.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #13 poslato: 05. Decembar 2022. u 17:44 »
Šuška se dugo promena pri početku druge dekade decembra, deluje da je neupitno da će procureti dovoljno hladnog vazduha za sneg do nižih predela a ostaje da se vidi kada se primakne šta će tada preostati od padavina.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #14 poslato: 05. Decembar 2022. u 23:16 »
Pa mora neki ciklon od ovih u najavi da povuče dovoljno hladnoće i za koju pahulju, verovatno pred sam kraj padavina, ali sve je to za sada kratkog daha na duže staze, čekamo nešto ozbiljnije, ono što je sigurno to je ozbiljna kiša iz ove dobre postavke za zimu kod nas, na žalost propuštene. Samo se nadam da se posle svega ovoga kada se razlije hladnoća, koja i nije nešto jaka, ne krene i Atlantik, i tu nam onda ode pola zime

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #15 poslato: 06. Decembar 2022. u 09:00 »
Samo nek bude što manje kiše do dolaska hladnoće u toplom sektoru. Kod mene imam sreće što će zbog fena preko Kopaonika biti manje padavina nego severnije, jer se već obrazuje po svim modelima oblast od donjeg Podrinja ka Beogradu, jugu Banata te istoku Srbije gde će biti najviše padavina.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ligaya

  • *
  • Poruke: 14
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #16 poslato: 06. Decembar 2022. u 12:08 »
Ne pitajte me zasto, ali ja vec mesecima imam utisak da cemo ove zime imati par veoma hladnih perioda. Da li bi to izgledalo kao 2017 ili drugacije, to niko ne zna. U svakom slucaju, za desetak dana ce sve biti malo jasnije.

Sad je izvesno zahladjenje nedelja na ponedeljak, ali ne mnogo intenzivno (mozda poneka pahulja u Bg). Imamo topli talas od petka do nedelje, ali imamo i kisu, jak vetar. Svakako nece biti toplo i suvo.

Ako je to postepen ulazak u zimu, onda bi tamo posle Sv. Nikole dosli i prvi ledeni dani. Naravno, sve moze da propadne kao prosle godine! Priroda ima neku svoju logiku, briga je za nase modele :grin:

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #17 poslato: 06. Decembar 2022. u 21:34 »
Аух шта исцрта EC. И он има своје тренутке лупања :) Мада никад се не зна. Ово бих потписао макар трајало и свега три дана   

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #18 poslato: 06. Decembar 2022. u 22:08 »
Al je hladno po norvezanima od 13. To je EC valjda

Van mreže ligaya

  • *
  • Poruke: 14
Odg: Decembаr 2022
« Odgovor #19 poslato: 07. Decembar 2022. u 01:44 »
Nece to biti tako jako zahladjenje... Tek cemo tokom trece nedelje decembra videti da li ulazimo u ozbiljnu zimu, ili se vracamo na 10C i vise. Nekako je sad postalo normalno da krajem decembra pocinje prolece, ali ima nekih sansi da ova godina bude izuzetak :laught: