Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Magla  (Pročitano 5151 puta)

Van mreže vazdusni

  • *
  • Poruke: 29
Magla
« poslato: 04. Jul 2006. u 13:38 »
:!: Glavni uzrocnik nastanka magle ili oblaka na tlu je kontakno hladjenje.
Ono najvise dolazi do izrazaja u 2 slucaja:
 - u prvom slucaju kada se topao vazduh advektira preko hladne podloge i ako postoji dovoljno vlage najcesce se formira tzv. advektivna magla
 - u drugom slucaju kontaktno hladjenje se dogadja nocu,posle hladjenja podloge zbog zemljine dugotalasne radijacije u uslovima kada je nebo vedro a vetar je slab,dovodi do formiranja tzv. radijacione magle
rmljavinska nepogoda je jedna od mnogih spektakularnih atmosferskih cirkulacija i jedan od onih fenomena prema kome se ljudi odnose sa postovanjem.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Magla
« Odgovor #1 poslato: 04. Jul 2006. u 14:07 »
Da, magla se javlja vrlo često zimi za vreme anticiklonskog uticaja i ponekad se veoma često teško predvidi pa stvara probleme u prognozi vremena jer ako se ne raziđe u toku dana može i više od 10C da se razlikuje maksimalna temperatura od prognozirane. Često zimi zbog magle dolazi do temperaturne inverzije kada je na planinama toplije i sunčano, a u nizijama i kotlinama maglovito i hladno. E sad jedino nisam siguran da li se prvo javi temperaturna inverzija pa se formira magla zbog toga ili je magla uzročnik temperaturne inverzije.
« Poslednja izmena: 13. Januar 2009. u 00:06 Joe »

Van mreže Sale

  • **
  • Poruke: 814
  • Starost: 44
  • Lokacija: Nis be
Re: Magla
« Odgovor #2 poslato: 12. Januar 2009. u 22:18 »
Koliko treba da bude smanjena vidljivost da bi mogli da kazemo da je magla?Kod mene je sad pala magla posle ne znam koliko vremena, a vidim da na sajtu RHMZ-a to ne primecuju.Jeste da nije toliko gusta,ali je vidljivost manja od 500m.Da li je to dovoljno da bismo rekli da je magla?

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Magla
« Odgovor #3 poslato: 12. Januar 2009. u 22:25 »
Vidljivost manja od 1km smatra se maglom
Od 1 km do 10 km sumaglicom
U ovom slučaju moguća je lokalna pojava magle Sale
tako da je možda u tvrđavi gde je stanica veća vidljivost
U synopu im stoji vidljivost 2 km u 22h

Van mreže Sale

  • **
  • Poruke: 814
  • Starost: 44
  • Lokacija: Nis be
Re: Magla
« Odgovor #4 poslato: 12. Januar 2009. u 22:34 »
Hvala Boce na odgovoru,mislim da je nesto drugo u pitanju,cas se spusti a cas podigne,pa verovatno u trenutku osmatranja da se bila podigla...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Magla
« Odgovor #5 poslato: 13. Januar 2009. u 00:08 »
Sad tek vidim kolika sam neznalica bio 2006 godine kada sam pisao onu poruku gore. Sramota me kada čitam moje poruke od pre dve godine, ali čovek se uči dok je živ.   :blahblah: :redface:

Van mreže Sale

  • **
  • Poruke: 814
  • Starost: 44
  • Lokacija: Nis be
Re: Magla
« Odgovor #6 poslato: 13. Januar 2009. u 00:29 »
Bitno da si naucio Joe :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Magla
« Odgovor #7 poslato: 13. Januar 2009. u 00:30 »
Ne budi takav prema sei, Joe. Nije to bilo neznanje, već manjak iskustva.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...