Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347276 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2640 poslato: 19. April 2017. u 12:43 »
 ^^ Е upravo to! Gde nam je ovakva sinopticka situacija zimi, potez NS-Zr je od ovog ciklona dobio preko 35mm padavina od sinoc, dok u toku zime takve brojke uz povoljne temperature na onoj tabeli padavina jako retko vidjamo... sta bi bilo kad bi bilo. :D

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2641 poslato: 19. April 2017. u 12:48 »
 ^^

Ma u ovakvoj sinoptičkoj situaciji bi dobili pola metra snega ko ništa.  :facepalm:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2642 poslato: 19. April 2017. u 12:50 »
Navikli smo.   :whistling:  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2643 poslato: 19. April 2017. u 13:49 »
Ljudi logicno bi bilo kao i na ruletu da posle 5 crnih dodje crveno tako da vas mozda ovakav jedan ciklon ceka sledece zime sa puno snega... A ako ne sledece onda u nekoj od sledecih 10 sigurno  :grin:

Sto se tice malina ne znam mnogo ali cini mi se sto se tice roda da su osetljive na mraz a ovako za list i rast to ne znam... Subota je opasna iako gfs ne vidi za Vojvodinu mraz i pored vetra ne verujem da ga nece biti narocito van gradova...Jedino ako se naoblaci a mozda ce...  Videcemo u petak najbolje kako stoje stvari...A i sada ako u toku noci pukne oblacnost svasta je moguce... Ali nadamo se da nece  :)

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2644 poslato: 21. April 2017. u 15:06 »
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=04&dd=21&nav_category=12&nav_id=1252603

Da li je ovo moguće?! A vidim na nekim slikama na fejsu da je i na Tasosu pao sneg...

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2645 poslato: 21. April 2017. u 16:19 »
Palo je dosta snega u tom brdsko-planinskom kraju, narocito za April mesec, ali to pola metra je napisano odokativno i novinarski..mozda negde i ima pola metra, nanosa ili tako nesto, ali tesko..

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2646 poslato: 21. April 2017. u 19:29 »
 ^^ Ne da su napisali pola metra, nego piše: ''  Prema njegovim rečima, na području grada sneg pada, ali se ne zadržava, međutim u mestima koja su na nadmorskoj visini većoj od 170 metara sneg dostiže visinu i od jednog metra. ''

Krajnji idiotizam.
Za tu visinu pokrivača i na toj temperaturi je potrebno da padne 100-125mm, a uz to i i da se ne topi i ne slaže, a prošlo je već par dana od nailaska ciklona.

Kao što je Mareeram napisao, moguće je da na nekim mestima bude nanosa zbog vetra, ali nema šanse da je visina snežnog pokrivača, onakvog kakav se zvanično beleži bude tolika.

Kad bismo tako gledali onda je kod nas u januaru bilo 150cm  :rofl:

Prelaze svaku meru zdravog razuma s budalaštinama koje pišu  :ranting:

Mada dobro su se ogradili s ovim Prema njegovim rečima.

Edit: Bile su sasvim solidne šanse za sneg i u Grčkoj i na Korzici, bar prema kartama koje su ljudi okačili ovde na forumu, pa me ne iznenađuje da je i tamo pao.

« Poslednja izmena: 21. April 2017. u 19:41 Gaara »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2647 poslato: 22. April 2017. u 15:22 »
Kišinjev, Moldavija, pola metra snega  :O

I mi se nešto žalimo  ::)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2648 poslato: 25. April 2017. u 21:33 »
European tornadoes are an unrecognised threat, say U.K. meteorologists

https://phys.org/news/2017-04-european-tornadoes-unrecognised-threat-uk.html

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2649 poslato: 30. April 2017. u 11:46 »
Moguce da je bilo price o ovom, ali ja ne mogu da nadjem nista na forumu. Kako rhmz na njihovom sajtu pod AMS daje toliku razliku izmedju Kosutnjaka i Panceva?
 Kosutnjak meri 12C u 11:40 a Pancevo cak 15.3C. Sto je jos cudnije razlika je 15tak milibara, a nema ni toliko kilometara. Koja AMS je tacna, ako je ijedna, a koja daje pogresne podatke?

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2650 poslato: 01. Maj 2017. u 19:05 »

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2651 poslato: 01. Maj 2017. u 20:49 »
@real madrid   Razlika u pritisku je zbog razlike u nadmorskoj visini dveju stanica, a što se tiče razlike u temperaturi - jeste nešto veća nego što bi bilo očekivano (čak i ako se uzme u obzir činjenica da je stanica na Košutnjaku na oko 130 m većoj nadmorskoj visini od ove u Pančevu). Ipak, mislim da je Miloš jednom prilikom spomenuo da AMS Košutnjak meri za nijansu nižu temperaturu od realne (za neku decimalu, nije u pitanju neka veća nepreciznost).


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2652 poslato: 03. Maj 2017. u 19:47 »
Današnji dan mi je pokazao da nisam nikako stormbringer, bar ne u svakoj situaciji  :grin:

Eto, propustih najobilniji grad verovatno u skorije vreme u svom kraju. A sve pod izgovorom da u ovoj struji neće biti ničega  :rotf: :grin:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2654 poslato: 07. Maj 2017. u 10:31 »
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/mit-koji-zivi-samo-u-srbiji-trosimo-milione-na-njih-a-nemaju-nikakav-ucinak/w1r3kfx


 :whistling:  :oboze:

Samo mi nije jasno kakve veze ovaj pisac Bubnjevic ima sa protivgradnom zastitom? Jeste diplomirao fiziku ali nista na polju fizike nije postigao, vec kao pisac, poznatiji kao autor knjige "Strah od promaje"...

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A1%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%BD_%D0%91%D1%83%D0%B1%D1%9A%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%9B
http://slobodanbubnjevic.blogspot.rs/
https://rs.linkedin.com/in/slobodan-bubnjevic-92a704ba

Meni dovoljno sto je covek "Technical Assistant" u Svetskoj Banci pored ostalog, tako da mi je manje-jasno otkud ovakav tekst.

Pre bih odgovor na pitanje slabe efikasnosti protivgradne zastite trazio ovde: http://www.bezbednost.org/All-publications/6338/Why-doesnt-hail-protection-in-Serbia-work.shtml
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2655 poslato: 07. Maj 2017. u 11:00 »
Slažem se u potpunosti sa ovim tekstom.
Da bi se nešto dokazalo, mora proći niz analiza i istraživanja. Gađati oblake reda 50*20*15 km protivgradnim raketama nema, apsolutno, nikakvog smisla, a treba imati u vidu se u oblaku svašta nešto dešava, i mnogo stvari se promeni u roku od pet minuta.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2656 poslato: 07. Maj 2017. u 13:02 »
Prisustvovao sam pre nekih dva meseca predavanju Prof dr Dragane Vujovic, sa Instituta za meteorologiju Fizičkog fakulteta, na temu modifikacije i prognoze kumulonimbusnih oblaka. Deo o prognozi ću preskočiti a eto dotako bih se modifikacije, konkretno zasejavanje oblaka regeansom srebro jodidom. Rad se sastojao iz analiziranja par nepogoda u Srbiji (jugozapadna Srbija) odnosno njihovih radarskih refleksija kako u horizontalnoj tako i u vertikalnoj ravni. Takođe je imala podatke o broju i terminu zasejavanja tih oblaka kao i o grmljavinskoj aktivnosti, i svim vrstama padavinama koje su zabeležene. Primećeno je, na osnovu priloženog dijagrama u prezentaciji, da se nakon zasejavanja menja visina zone maksimalne refleksije i vrha oblaka. Bukvalno nakon svakog zasejavanja videla bi se promena odnosno pad visine. Ona je rekla takođe dosta važnu rečenicu, objektivnu, ne može se znati da li je ta promena visine upravo posledica zasejavanja ili jednostavno same prirode Cb oblaka. Ali je primećena neka vrsta korelacije pa eto možda će biti još detaljnijih analiziranja u budućnosti. Čini mi se da je takođe na predavanju rečeno da postoji mogućnost da se Cb oblak numerički modelira te da se u taj model ubaci uticaj srebro jodida i posmatra dalji razvoj oblaka.

Pridružio bih se digresiji od strane Sofronija, Slobodan je dipl. fizičar a ne meteorolog te nije kompetentan da priča o modifikaciji vremena i biti ozbiljno shvaćen. Siguran sam da ima i da će biti u budućnosti naučnih radova na ovu temu, pa bili oni u korist ili ne zasejavanju oblaka sa srebro jodidom.  :)

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2657 poslato: 10. Maj 2017. u 15:44 »
Dok se ostatak članova ne uključi u diskusiju..  :grin:

U petak ujutru imamo slabiji talas padavina, koji su rezultat ničeg drugog nego nagle advekcije toplog vazduha sa severa Afrike  ka severu i severoistoku, pri čemu taj (u početku) suvi vazduh  prelaskom preko Sredozemlja pokupi izvesnu količinu vlage, oformi oblačnost a zatim i padavine.

Takođe će, pretpostavljate, biti i advekcije peska, kao što ova karta i pokazuje:



Sa kog sajta je karta?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2658 poslato: 10. Maj 2017. u 16:05 »
http://forecast.uoa.gr/dustindx.php?domain=med

Za depoziciju peska iz Sahare, najradije gledam DREAM model:

http://meteo.co.me/misc.php?text=58&sektor=1


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2659 poslato: 10. Maj 2017. u 22:58 »
Miki, imam i ja radarske slike nepogoda od juna prošle godine, a na sajtu RHMZ se nalaze podaci kada su rakete ispaljivane. Na osnovu proračuna radarskih parametara i realnog stanja može se proceniti, u tom periodu, da li su rakete bile efikasne. Jednom ću uraditi analizu na tu temu, i izračunati standardnu devijaciju i standardnu grešku tj. valjanu statistčku obradu rezultata.
Inače, ja sam govorio o tome da je potrebno obaviti detaljnu naučnu analizu i istraživanje, iz više uzoraka,pa tek onda doneti neki zaključak. Moj zaključak je pristrasan, i vodi se logikom, a ne činjenicama, tako da je u rangu onih koji veruju da su rakete efikasne.