Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1372444 puta)

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4580 poslato: 05. Mart 2018. u 22:19 »
E viđi nijesam gleda to,iscupat cu informaciju.A imam podatke od 1980 pa na vamo.
Kad sam reko da cu ga iscupat,iscupat cu ga :grin:.
Evo informacija za Banja Luku:
Mjerenja su pokazala da je 1. i 2. januara 1970. visina snijega bila 76 centimetra, dok je 21. decembra 1969. godine 71 cm. U skorije vrijeme najviše snijega je bilo 20. februara 1994. – 57 centimetra, 27. i 29. januara 2005. godine 55 cm i 7. januara 2016. godine 48 cm”,

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4581 poslato: 06. Mart 2018. u 12:12 »
Evo još jedan mali meteo-vremeplov. Na današnji dan pre tri godine sam napravio jednu od meni dražih reportaža, koje se i dan danas vrlo rado prisetim:
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3554.0


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.629
  • Lokacija: futog
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4582 poslato: 06. Mart 2018. u 12:37 »
auuuu miloshe, fantazija od fotografija,, prelepo,... kad sam pogledao prokletije, odmah se setim vojnickih dana nisam skidao pogled sa surovih vrhova... stvarno sam impresioniran  svaka cast :comeon: :tu:

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4583 poslato: 06. Mart 2018. u 20:12 »
 :D

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4584 poslato: 06. Mart 2018. u 21:58 »
Super slike. Narocito CG ruta. Ona jedna slika je poput gledanja u Kolorado ;), ravni vrhovi planina.
Bas sam gledao kako CG ima problema sa padavinama, a eto i Niksic se javio.

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4585 poslato: 07. Mart 2018. u 07:01 »
Super slike. Narocito CG ruta. Ona jedna slika je poput gledanja u Kolorado ;), ravni vrhovi planina.
Bas sam gledao kako CG ima problema sa padavinama, a eto i Niksic se javio.
Problem je dolje na primorje,kod mene nista,nema odje nista,tek kad rokne dosta vece kolicine.Al juce je tutnjilo samo tako.
Milose super su slike,bio je to zanimljiv mart,ogromni snjegovi po sjeveru.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4586 poslato: 10. Mart 2018. u 15:28 »
Svi se uspavali. Nema ni onih koji vole Cb-ove, a može biti zanimljivo.
Postavljam ovdje pitanje, pošto ne znam gdje bih :)
Ko od kolega studira meteorologiju, trebala bi mi pomoć oko neke literature i tumačenja jedne pojave. Može i  na privat se javiti.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4587 poslato: 10. Mart 2018. u 20:03 »
Ako ovaj izlaz Eca ne probudi snegoljupce nista nece :D,ali jos je daleko
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4588 poslato: 10. Mart 2018. u 20:58 »
Čekaju da uđe u 72h. Mada, mislim da je dosta različito viđenje situacije u za kraj druge dekade. Za dalje ko to zna...
Malo sam o tome natucao u temi PV, opet predugačak post, nadam se da ne smeta...

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4589 poslato: 11. Mart 2018. u 00:06 »
Ma Pulsar samo ti nastavi sa tim :thumbup:,da nije bilo tebe I Barta ja bi odustao do zime jos od februara

Inace Ec ensi padaju na oko -3,-4 na prelazu iz druge u trecu dekadu...to je mnogo nizak prosek za drugu polovinu marta
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4590 poslato: 11. Mart 2018. u 01:26 »
 ^^ Nije to ništa posebno hladno (-3, -4°C na 850 mb) za sredinu-drugu polovinu marta. Prosek je negde oko 0°C na toj visini za pomenuti period. Daleko veći ekstrem će biti sutrašnjih +10, +11°C na 850 mb.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4591 poslato: 11. Mart 2018. u 01:59 »
Svi se uspavali. Nema ni onih koji vole Cb-ove, a može biti zanimljivo.
Postavljam ovdje pitanje, pošto ne znam gdje bih :)
Ko od kolega studira meteorologiju, trebala bi mi pomoć oko neke literature i tumačenja jedne pojave. Može i  na privat se javiti.



U vezi čega konkretno ti je potrebna pomoć?  :)


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4592 poslato: 11. Mart 2018. u 10:24 »
Sve su prilike da se vracamo u zimski mod u drugoj polovini marta :D,prosek Eca je jos pao,iako glavni preteruje sa hladnocom i crta juznije  i istocnije ciklon,prosek je topliji i blizi Gfsu,da se nadju na pola puta i nama gore odgovara ::)

Ali gledati ovaj Icon je stvarno samo za jakim srcem :O

Ko je zaboravio na zimi do decembra nek se budi iz prolecnog(letnjeg)sna

Inace prosek za daleke sate oko -4 jeste hladan jer proseci za daaleke sate teze da se priblize normali,a svako odstupanje od 2,3  strpena je naznaka da nas ceka hladnije vreme,Gefs je jos neodlucan i drzi oko nule
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4593 poslato: 11. Mart 2018. u 11:37 »
Ja se uveliko prebacio u prolećni mod, pa se nadam da se neće ostvariti promena u toj meri u kojoj daje EC. GFS već daje jedan sasvim uobičajen ranoprolećni prodor, što je sasvim ok.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4594 poslato: 11. Mart 2018. u 12:21 »
Tesko Milose bolje se ti prebacuj u zimski sto pre

Gfs ne zna sta ce sa sobom jedan prodor daje na zapad Evrope drugi na sami istok,kad bi se uzeo prosek svih njegovih izlaza to bi bila Ecova prica verovatno
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4595 poslato: 11. Mart 2018. u 13:23 »
ECM je zaista hladan.


Međutim, GFS je jako uporan da nema podjele preostalog PV, uz njegovo guranje dalje na istok. Tako samo hladi Sibir. Rasip ensa oba modela je upravo najveći u tim kritičnim tačkama i na troposferskom nivou i još na jednom mjestu iznad aleutske strane ove naše hemisfere... ECM je pomalo krenuo stopama GFS-a, ali vidjet ćemo.

Aha Miki je taj student :)
Ako Waves napadaju PV sada plitke dubine, topliji su, prema zakonu termodinamike toplota prelazi sa tijelo većeg toplote na tijelo manje toplote.
Da li je nužno, da pri tim procesima se Waves smanje po jačini, tako da se smanji i njihovo prostorno djelovanje na PV. Moj fax nije imao veze sa termodinamikom i termodinamičkim procesima, pa mi neke stvari nisu baš najjasnije... :(
Možda bolje grafički da prikažem:

1. slučaj je napad na PV kombinovan sa Wave3 koji utiče na podjelu, nakon čega mene zanimaju dva slučaja:
2. uticaj polja prostranog visokog pritiska bi gurao vrtložnost prema Evropi
3. ili ipak bi se to polje visokog pritiska "manje" prostiralo nakon razmjene toplote, tako da bi vrtložnost ostala u kruženju oko geografskog Sjevernog pola, dok ne iščezne u toj "borbi".

Samo da dodam, a nevezano je za moje pitanje. Danas ECMWF daje drugačiju sliku nego ovu koju sam postavljao juče, pa skupa to sve gura istočno, uz smanjenu amplitudu Wave 3, tako da je upitna i ova podjela, ali to je za moje pitanje nebitno, jer stvar ide u drugu krajnost.

Naravno ako imaš bilo kakve elektronske literure a vezano ono što nas ovdje okuplja, sa faxa  bilo bi mi drago da dobijem. ;)


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4596 poslato: 11. Mart 2018. u 18:23 »
Gfs se priklonio Ecu :grin: kao sto rekoh prosek poslednja 2 izlaza je Gfs 12z to jest hladnoca uz ciklon direkt na nas,cuvajte se ljudi Winter is coming :worthy:,a biljke nece preziveti ovo :(
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4597 poslato: 11. Mart 2018. u 18:33 »
,cuvajte se ljudi Winter is coming :worthy:,a biljke nece preziveti ovo :(
Ovo kao naslov neke meteo vesti na nekom portalu  :grin:

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4598 poslato: 11. Mart 2018. u 18:37 »
To je tebi Bart bilo upuceno najvise :D,da pocnes sto pre takmicenje da spremas :D...ali da sacekamo jos koji dan :cf:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Milos_33

  • *
  • Poruke: 96
  • Starost: 40
  • Lokacija: Beograd (Veliki Mokri Lug)-310 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4599 poslato: 11. Mart 2018. u 19:30 »
Ovo je zlo sto se crta za 7,8 dana..Molimo boga svi da se ne ostvari !  :facepalm: