Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Maj 2017- II dekada  (Pročitano 37170 puta)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #320 poslato: 14. Maj 2017. u 16:31 »
U prethodnom komentaru sam spomenuo da je na Karaburmi bilo zanemarljivih padavina tokom dva sata tj. u periodu kada su južni delovi BGa imali obilne padavine (preko 20mm).
U poslednjih pola sata bilo je konkretnih padavina i u ovom delu grada, da ne bude da je baš sve zaobišlo ovo područje  ;) Temp. se sa 22.5C (u periodu kada je na Vračaru bilo 18C uz značajnu kišu) spustila na 17C.
 
Već sam spomenuo da nekima koji lete iznad našeg područja "nije svejedno" i postavio sam sliku na kojoj se vidi promena putanje velikog "Jumbo"-a, a evo slikice koja pokazuje kako let iz Berlina može dosta da se produži (zbog vremenskih prilika a ne zbog gužve pri sletanju na Surčin -nije ovo Frankfurt  ;)):
mali avion je tri puta kružio na visini ispod 1000m -2 puta blizu Zrenjanina i jednom kod Beograda, pre nego što je sleteo.


Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #321 poslato: 14. Maj 2017. u 16:32 »
Gde ste Borčanci?






U ovo vreme u Borči nije bilo kiše. Izgleda da je oblak prosao izmedju Borče i Dunava. Ovde se sve završilo oko 15:20. Palo je ukupno 6mm iz dve ture, grad je kratko padao, tako da nije bilo štete. Trenutno se čuje grmljavina ka gradu. Nebo je šareno, ima i oblaka i vedrine.

Na mreži ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #322 poslato: 14. Maj 2017. u 16:35 »
I na Medaku ponovo jak pljusak krupnih kapi,provala oblaka.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #323 poslato: 14. Maj 2017. u 16:36 »
Granulo sunce sve se smirilo. Kise u gradu tek toliko da se kaze da je bilo, malo pokvasila, 0.9mm na stanici. Ali zato u juznim selima opstine je palo sigurno 20ak mm . U Donjem Vidovu po izvestaju sa fejsa je bilo i pojave sitnog grada.


Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #324 poslato: 14. Maj 2017. u 16:43 »
Овде се све мирно завршило, само умерена грмљавина уз видљиве кишне завесе, и наравно да ме је облак обишао за који км.

Овде у овој струји може само од линијске нестабилности да ме погоди нешто. Мада свакако сам задовољан данашњим даном, пуна капа! :comeon: Т 15.2°C.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #325 poslato: 14. Maj 2017. u 16:48 »
Na Dorćolu je najbolji pljusak bio upravo iz ove poslednje ture. I valjda je to to stvarno, ima se brdo drugih obaveza pa me ova dešavanja samo ometaju...

Pristiže polako južni rub ovog sistema do mojih krajeva, ali taman ću se izgleda naći u procepu moji krajevi, ovi Cb-ovi koji su nastali kao prvi outflow oko doline Velike Morave prolaze preistočno, a glavni sistem će se spusti prezapadno ka Čačku.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #326 poslato: 14. Maj 2017. u 16:51 »
Мени само није јасан овај радар, ама уопште. По њему, најјачи одрази, тј најјачи део облака је прошао баш изнад мене, па чак све до Саве је ишао, а заправо је облак прошао пар км источније од мене.

heberger une imagecertificity.com

Мора да сам то ја нешто избаксузирао оним постом у прогнози. :grin:

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #327 poslato: 14. Maj 2017. u 16:55 »
Polako se razvedrava sa severozapada. Sunce se probija kroz visoku oblačnost. Najverovatnije je to to za danas, mada po satelitskoj slici i dalje ima kumulusa po Vojvodini.

Vetar je slab, jugoistočni. Temperatura je u ponovnom porastu i trenutna iznosi 17,5ºC prema AMS Vračar, odnosno 15,9ºC prema AMS Košutnjak.




Edit: Pojavljuju se novi odrazi na LAWR-u, ali to sigurno neće zakačiti moj kraj:




Što kaže Kimi, valjda je ovo zaista poslednje danas, neka ostane nešto i za naredne dane. :D


Edit 2: U poslednjem satu palo je 7,3mm po AMS Vračar.

Inače, ovo je peti termin zaredom da je na stanici na Vračaru osmotrena pojava grmljavine (ne sećam se kada se poslednji put to dogodilo na bilo kojoj stanici u zemlji) i svaki put je prolazilo bez padavina.
« Poslednja izmena: 14. Maj 2017. u 17:12 Srđan »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #328 poslato: 14. Maj 2017. u 17:46 »
Smirilo se defnitivno sve u Bg.

Kući se sada smračilo, dunuo je pojačan vetar i čuje se grmljavina.

EDIT: Evo pljuska i dole kući, grmi sve ređe dakle oblak je fazi gašenja.
« Poslednja izmena: 14. Maj 2017. u 17:58 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #329 poslato: 14. Maj 2017. u 17:50 »
Probija se Sunce kroz ostatke oluja iz Hrvatske, u daljini ka severu naziru se ređi kumulusi.
Fino je ugrejalo, takt  18.3 °C.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #330 poslato: 14. Maj 2017. u 17:52 »
bio sam u poslu dok je sve ovo trajalo, sve u svemu jaki pljuskovi u nekoliko navrata uz grmuckanje, mada skoro da nije ni grmelo, ali se baš ispadala kiša

sada se već sunce probilo

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #331 poslato: 14. Maj 2017. u 17:57 »
U Valjevu nevreme sa jakom grmljavinom i gradom oko 17h. Sada iskljucivo jaka do umerena elektricna praznjenja juzno i jugozapadno od grada.  :worthy:


Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #332 poslato: 14. Maj 2017. u 18:18 »
Razvedrilo se, pa je sada pretežno sunčano i prijatno je toplo sa temperaturom u porastu. Trenutna iznosi 18,8ºC prema AMS Košutnjak. Vetar je slab, jugozapadni.

Edit 18.23h: Već je 19,5ºC na spomenutoj AMS.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #333 poslato: 14. Maj 2017. u 18:21 »
Kod mene veci deo dana pretezno suncano i toplo, nije bilo nikakvih desavanja, pratio sam radar pa znam sta se desavalo, eto i Beogradjani su docekali "svojih pet minuta".  :tu: Cak sam vas i ja "castio" u dva navrata, razvoji koji su pokrenuti ovde su ojacali na svom putu i dosli do severoistocnih delova Beograda. :D Sve u svemu, ovde jedan lep dan, idealan za setnju, nje bilo ni pretoplo obzirom da su nakovnji ovih razvoja koji su prolazili zapadnije od mene jedno vreme prekrivali dobar deo neba i ovde, i povremeno je bilo pojacanog vetra usled prolaska konvektivne oblacnosti ali i jacanja iste u mojoj neposrednoj blizini. Sada je potpuno vedro uz jedan vrlo lep Cb koji se vidi daleko ka jugu, i prilicno je "ugrejalo" napolju, trenutna temperatura iznosi 23C.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #334 poslato: 14. Maj 2017. u 19:46 »
cao, ja vas pratim vec duze i vreme ali tek sam sad odlucio da se registrujem :P
inace svaka pohvala za sve :)
ja se ne razumem mnogo, znam samo da se na petlovom brdu(beograd) bio potop, iz par navrata je bas pljustalo, poslednji pljusak je preplavio ulice za minut bukvalno , mislim da je palo 15-20mm sigurno danas. grada nije bilo da ja znam.
Pozdrav i dobrodosao  :tu: :)


Danas sam bio malo u gostima pa reko usput da slikam... Bilo je jake kise...Prve dve slike vidite nalaziste Medijana i Svrljiske planine... Treca slika neki cb jugoistocno od grada daleko...A cetvrta slika je Brzi Brod i Svrljiiske planine  :)




Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #335 poslato: 14. Maj 2017. u 20:10 »
Ravno 2,0mm od onog pljuska kući.

I evo jedne prelepe duge iz mog kraja, hvala Mileni na slici:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #336 poslato: 14. Maj 2017. u 21:15 »
Mene je danas sve ispromašivalo. Ipak se od slabog pljuska nakupilo 0.9mm. Temperatura je izgurala do 26.1C
















Van mreže toni

  • *
  • Poruke: 117
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #337 poslato: 14. Maj 2017. u 22:19 »
Danas u tri naleta u Užicu bila dobra kiša. Iznad Užica, prema Jelovoj gori, bilo opasno nevreme oko 18h. Bilo i grada. Oluja je bila u pojedinim momentima žestoka, skoro za pamćenje.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #338 poslato: 14. Maj 2017. u 23:41 »
Da, čuje se udaljena slaba grmljavina i ovde.
Današnja BG sondaža nam pokazuje nestabilnost dokle dostiže, 570hPa, nakon nestaju svi podaci.  :grin:
U 14 časova je i dalje bio oblak iznad ovih delova grada, ako su tad pustili sondažu možda ulete sonda sa balonom u oblak, ko će znati.




Sve je jasno, Cb je usisao balon i presudio mu. Tajming se poklapa savršeno. :)

Onu poslednju popodnevnu turu ne ispratih sa vama, bio sam na svadbi u komšiluku, pa nisam pratio. Samo sam u jednom trenutku kroz prozor video monsunski pljusak koji je prilično kratko trajao.

Šta reći još za današnji dan, jedan od onih konvektivnih dana koji se pamte. Sutra ću napraviti detaljniju reportažu, evo sad par fotki:











Na putu ka svadbi jasno se videlo da stiže nova tura, videli su se preteći oblaci ka severozapadu. Tu priliku sam iskoristio da isprobam kameru novog telefona i malo je reći da sam prezadovoljan.  :D



Kratak video najjačeg pljuska sa gradom, sutra u reportaži kačim ostale:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=odrG3TocAuo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=odrG3TocAuo</a>

Što se tiče padavina, Vračar je zvanično izgurao do 19mm, AMS Trošarina (Banjica) u mom komšiluku je zabeležila 28mm. Na aerodromu samo 4mm.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #339 poslato: 14. Maj 2017. u 23:43 »