Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1363877 puta)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1060 poslato: 28. Januar 2015. u 01:07 »
Svi vi iz Beograda i centralnih krajeva koji volite zimu uživajte u ovom snegu do maksimuma , ma kakav bio! Da ne bude posle kako nije bilo nikakve zime ni snega.
A setimo se samo prošle zime 2013/2014.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.400
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1061 poslato: 28. Januar 2015. u 01:23 »
Tako je, umjesto da gledamo kroz prozor i uživamo, gledamo u modele i nerviramo se. :) Čar je u tome što vrijeme nikad nije u potpunosti predvidivo.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1062 poslato: 28. Januar 2015. u 01:50 »
Баш тако момци, само када причамо о уживању и радовању снегу, сећам се неописивог осећаја када сам био млађи и нисам знао када ће да пада снег (тек понекад чујем у прогнози на вестима, али слаба вајда, не говоре тачно у детаље), па се пробудим ујутру а оно све бело, то никада нећу заборавити. :D

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1063 poslato: 28. Januar 2015. u 09:08 »
Ja sam našao da je na Paliću (tabela koju mi je poslao ptprince) najniži vazdušni pritisak izmeren 2.12.1976 u 21h od 959,2hPa.

Svedeno na nivo mora to je bilo otprilike ovih 970hPa. Ovaj rekord verovatno neće biti oboren, a videćemo posle koji sve jesu.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1064 poslato: 29. Januar 2015. u 22:25 »
Kakvi meteogrami za pojedine mesta u Crnoj Gori :o :o :o

Kako izgleda 35mm snega za 6h ?

:o
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1065 poslato: 29. Januar 2015. u 22:48 »
Hahaha, Kimi, u realnosti toliko tamo može pasti za sat vremena, ako su u pitanju konvektivne padavine. A biće. :D Te planine će sutra dobiti preko metar snega, minimum.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.996
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1066 poslato: 29. Januar 2015. u 23:26 »
Bas bih voleo da vidim kako izgleda taj intezitet i te količine u tako kratkom vremenskom periodu :D
Bilo bi lepo kada bi kao na pr.u Americi neko propratio ukljucenom kamerom 24h od 0 do preko 1m bilo bi lepo videti + intezitet tih konvektivih padavina   :o ;D

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.319
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1069 poslato: 01. Februar 2015. u 11:02 »
Mislim da je vreme da se ubaci ovaj smajli u kolekciju   Podavi nas ova vodurina :(
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1070 poslato: 01. Februar 2015. u 17:36 »
Lepo je videti optimizam pa koliko god bezizlazna situacija bila.., ali kada vidim da je sneg moguc u Spaniji, cak i na Korzici, onda mi dodje prosto da se slozim sa ljubostinjinim komentarom iz prognoza da se ubuce trebamo privici na sve redje i redje snezne padavine zimi.. Nema vise onih zima iz detinjstva koji se secam.. Tuzno.. Sta da se radi, zivot ide dalje..

Sto bi reko jedan clan, ajmo peticiju za blokiranje Golfske.. :rofl:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.400
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1071 poslato: 01. Februar 2015. u 17:46 »
Pa nisu tako davno bile ni sniježne zime 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12... :) Klimatske promjene su jako spor proces. Ne može to - svake zime je padao snijeg preko 20cm do 2012, a od 2012. više nikada neće pasti snijeg preko 20cm. Znam kako se snjegoljupci osjećaju, prošla zima je bila sa jako malo snijega, ova sa još manje... I onda ako bi se nastavio niz došlo bi se do toga da sledeće zime neće uopšte biti snijega. Ali ipak, ništa ne možemo znati za sledeće zime. Napraviću jednu analizu koliko je zapravo snijega bilo u prošlosti i je li istina da su zime manje sniježne nego ranije. Imam podatke, samo treba da ih sredim, a vjerujem da će vas podaci iznenaditi.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm


Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1072 poslato: 01. Februar 2015. u 17:57 »
Da, to bi bilo baš lepo. Da se iznenadimo. Iako moram da primetim da "subjektivan osećaj" i meni, a koliko vidim i ostalim zimoljupcima govori da se mnogo toga promenilo zadnjih godina. Ili smo samo mi stariji i džangrizaviji ...   :neznam:

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1073 poslato: 01. Februar 2015. u 18:22 »
 ^^ U pravu si Miloše, te četiri zime koje si spomenuo su bile zahvalne što se tiče snega, svaka na svoj način. I naravno, tada niko nije govorio kako treba da se navikavamo na zime sa sve manje snega - jer su svi bili pod utiskom relativno snežnih zima.  Poslednje tri zime (uključujući ovu) nisu obilovale snegom, i odmah postoji veliki pesimizam - čak i za neke zimske sezone u budućnosti. Mislim da se ljudi često previše oslanjaju na sadašnji trenutak i trenutni utisak, i iz njega izvlače pogrešne zaključke o budućnosti.

Što se tiče ove zime i ciklona za par dana - tu i razumem određeni pesimizam (ni sam nisam previše optimističan), bar kad je u pitanju naše područje. Ali ne treba da zaboravimo činjenicu da će taj ciklon doneti nekim mestima - koji imaju klimat sličan našem - ogromne količine snega! Uz povoljniju poziciju ciklona (npr. južni Jadran) taj veliki sneg je mogao da padne kod nas. Neki sledeći put to će se i desiti.

Okačiću ponovo grafik koji sam okačio pre oko godinu i po dana u temi "Klimatološka statistika":



Od 1981. do 2002. godine imali smo dosta godina kada je maksimalni pokrivač u Beogradu iznosio između 10-15 cm, od 2003. do 2012. svake godine je bilo pokrivača od 20 cm pa naviše. Takođe i crvena linija na grafiku - linija trenda - nešto govori, čak i da ne gledamo podatke za svaku pojedinačnu godinu. Poslednje 2-3 zimske sezone su zaista apsurdno kratak period za donošenje bilo kakvih zaključaka o "snežnijim" ili "nesnežnijim" zimama.
« Poslednja izmena: 01. Februar 2015. u 18:33 Srks »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.400
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1074 poslato: 01. Februar 2015. u 18:43 »
Evo, Srks me preduhitrio, s tim što je napravio statistiku po godinama. Super podaci! :)
Ja sam htio da napravim sličan pregled po zimama. Tako je npr. zima 2005/06 imala samo nekoliko dana sa sniježnim pokrivačem, a maksimalna visina snijega je iznosila samo 5cm. Zato je te godine proljeće sve nadoknadilo i u martu je palo 20cm.
Zima 2006/07 je bila jedna od najmanje sniježnih u istoriji mjerenja. Pao je snijeg od 13cm u decembru koji se zadržao samo par dana, dok kasnije u januaru, februaru ni martu nije uopšte bilo snijega, ako izuzmemo dva dana sa po 1cm snijega u januaru u Beogradu.
Tako da ove poslednje dvije zime, koliko god imale malo snijega, nisu gore od te 2006/07.

A onda su nakon nje došle 5 zima sa snijegom iznad ili oko prosjeka i razmazile su snjegoljupce. Jednostavno, ne možemo očekivati da svake zime padne snijeg od 20+ cm.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1075 poslato: 01. Februar 2015. u 19:01 »
Bilo bi dobro videti kakva je situaija za isti period sto se tice srednje temperature, da li bi se tu iznenadili?

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.802
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1076 poslato: 01. Februar 2015. u 19:11 »
Ja sam gledao kartu što je postavio Srks i  od 1921god. do 2012 i na tako duži period nema većih odstupanja što se tiče maksimalnih visina snega...

To što su zime u prošlosti bile hladnije pa se snežni pokrivač duže zadržavao tokom zime pa se zato i stiče utisak da su bile sa više snega.

A što se tiče ove zime po meni i ako je ostalo do kraja još punih mesec dana jeste da nije ispunila očekivanja ali su bar nova godina i božić bili sa snežnim pokrivačem max 22cm koji se zadržao oko 2 nedelje.

A bilo je mnogo gorih zima od kako beležim podatke 97/98god. samo je 1 i 2 Februara bio jedan manji snegopad od nekoliko cm i to je sve, sledećeg dana i to malo se istopilo istog meseca posle 20-og sve je procvetalo.

Pa zime 2000/2001 i 2001/2002 jako siromašne padavinama i da ne nabrajam više.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1077 poslato: 01. Februar 2015. u 19:20 »
Bilo bi dobro videti kakva je situaija za isti period sto se tice srednje temperature, da li bi se tu iznenadili?

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3109.0

Ovde sam analizirao leta i zime (u Beogradu) sa aspekta srednjih sezonskih temperatura za period 1981-2013. godine, pa možeš da pogledaš grafikone.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1078 poslato: 01. Februar 2015. u 19:36 »
Odlicno Srks, sad sam se podsetio tih tvojih podataka.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1079 poslato: 01. Februar 2015. u 20:52 »
 ^^ Lepo, drago mi je da sam podstakao clanove na kvalitetnu prepisku, odlicno, svaka cast za ove analize.

Ipak, voleo bih da vidim i temperaturni trend, kao i grafikon sneznih padavina za Novi Sad koji cesto prolazi losije od Beograda.