Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: April 2022  (Pročitano 20374 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2022
« Odgovor #40 poslato: 20. April 2022. u 09:45 »
Ne valja, vrti se tako od -1 do -2 za nizije i brdske predele... Ono sto jos vise ne valja sto ce dugo trajati nizijski predeli posle  oko 1h a brdskim i pre ponoci pa do 6,7 ujutru traje minus... Ovakva situacija je bas bila 22. aprila 2017. ali cini mi se da tad i jace bilo bar po kartama iz arhive na mc.... Uvece cu pogledati detaljnije... Ali tako je...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2022
« Odgovor #41 poslato: 20. April 2022. u 15:20 »
Nakon ovog snega ponegde do nizija i mraza sutra ujutru, kako to obično biva, sledi nagli preokret ka toplijem. Toliki da već prekosutra, u petak popodne i uveče može biti i ozbiljnije konvekcije posebno na severu zemlje. Energija je mala, ali dinamički uslovi su tu i uz pomoć naglog porasta temperatura i malo vedrine verovatno itekako bi moglo biti zanimljivo.

Dokle idu karte, a bar do kraja meseca ne nazire se više nikakvo zahlađenje, štaviše temperature će biti iznadprosečno visoke.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2022
« Odgovor #42 poslato: 22. April 2022. u 21:59 »
Šta je bre ovo? Kakvo je bre ovo BEZOBRAZNO ĆUTANJE na forumu? Ajde da ćute neki šarlatani ili novajlije ili amateri (u koje mogu i sebe da svrstam), nego ćute i neki stari i iskusni članovi i VRLO OZBILJNI METEROLOZI. Dani kao što je danas (iako kod mene nije bilo ništa zanimljivo), ali i oni pred nama svakako NISU ZA ĆUTANJE. Još nas je i ESTOFEX (poznat po svom šovinizmu prema nama na Balkanu) nas stavio danas u CENTAR PAŽNJE, a vi ĆUTITE. Bože me SAČUVAJ. 😏

Van mreže Slobapatrola

  • *
  • Poruke: 71
  • Lokacija: Crepaja-dorcol
Odg: April 2022
« Odgovor #43 poslato: 22. April 2022. u 22:36 »
Mi nemi posmatrači primećujemo da kako se približe neka dešavanja tako ljudi ispare....

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: April 2022
« Odgovor #44 poslato: 22. April 2022. u 23:25 »
 ^^
Toliko dosadno i monotono vreme je vec duzi period(godine su u pitanju) da je pravo cudo da forum i dalje postoji.

Da li euforija treba da zavlada zbog par mm kise i pojacanog vetra u periodu kada je to sasvim normalna pojava?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2022
« Odgovor #45 poslato: 23. April 2022. u 08:34 »
Prvo da naglasim da svako na ovom forumu piše na dobrovoljnoj bazi, iz čistog entuzijazma i ljubavi prema meteorologiji, odnosno da niko nema obavezu da išta piše ovde, niti je ikome to posao. Tako da kritike i žalbe uopšte nisu na mestu. Forumi generalno kao način onlajn komunikacije već duži period odumiru sa sve većom ekspanzijom društvenih mreža, tako da je pravo čudo što se naš meteo forum još uvek i održava nekako. Novih aktivnih članova već duži period gotovo da ni nema, stari članovi polako smanjuju aktivnost, jedan po jedan. Neki su se u potpunosti prebacili na društvene mreže i stranice i grupe koje se bave ovom tematikom, a neki jednostavno imaju manje vremena za praćenje zbog privatnog života. Tako da, opet kažem, meni je jako drago što se još uvek išta piše na forumu s obzirom na sve okolnosti.

Da ne bude da nisam rekao baš ništa vezano za prognoze za naredne dane. Danas je svakako zatišje po pitanju konvekcije, od sutra opet nestabilnije uz sporadične pljuskove i grmljavine, uglavnom na severu zemlje. Sreda se nameće kao dan koji bi mogao doneti nove konkretnije nestabilnosti nalik jučerašnjim, u popodnevnim i večernjim satima. Topla i nestabilna vazdušna masa se zadržava dokle god dopiru prognoze, tako da deluje da smo sa zimom konačno završili, i da će naredni period obeležiti pravo majsko vreme.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2022
« Odgovor #46 poslato: 23. April 2022. u 20:52 »
Prvo da naglasim da svako na ovom forumu piše na dobrovoljnoj bazi, iz čistog entuzijazma i ljubavi prema meteorologiji, odnosno da niko nema obavezu da išta piše ovde, niti je ikome to posao. Tako da kritike i žalbe uopšte nisu na mestu. Forumi generalno kao način onlajn komunikacije već duži period odumiru sa sve većom ekspanzijom društvenih mreža, tako da je pravo čudo što se naš meteo forum još uvek i održava nekako. Novih aktivnih članova već duži period gotovo da ni nema, stari članovi polako smanjuju aktivnost, jedan po jedan. Neki su se u potpunosti prebacili na društvene mreže i stranice i grupe koje se bave ovom tematikom, a neki jednostavno imaju manje vremena za praćenje zbog privatnog života. Tako da, opet kažem, meni je jako drago što se još uvek išta piše na forumu s obzirom na sve okolnosti.

Da ne bude da nisam rekao baš ništa vezano za prognoze za naredne dane. Danas je svakako zatišje po pitanju konvekcije, od sutra opet nestabilnije uz sporadične pljuskove i grmljavine, uglavnom na severu zemlje. Sreda se nameće kao dan koji bi mogao doneti nove konkretnije nestabilnosti nalik jučerašnjim, u popodnevnim i večernjim satima. Topla i nestabilna vazdušna masa se zadržava dokle god dopiru prognoze, tako da deluje da smo sa zimom konačno završili, i da će naredni period obeležiti pravo majsko vreme.
Gašenje TinyPic-a i slika iz reportaža 9. septembra 2019. godine ubile su u meni bilo kakav entuzijazam da pratim forum, a verovatno i kod 90 % članova faktički preko noći. Od društvenih mreža koje potiču sa Zapada sam odustao tokom KOVID i OVE NOVE DIKTATURE i takva njihova NOVA AGENDA (otvorenog bezobrazluka) prema nama korisnicima, stvorila je u meni OTVORENU AVERZIJU prema takvom načinu komunikacije. No, ovde sam se javljao i pre isključivo u toplijem periodu godine (april - oktobar) kad je generalno i NAJUZBUDLJIVIJE. Pa, čak i nakon gašenja TinyPic-a. Medjutm, nadovezale su se i dve meteorološki veoma neinteresantne godine 2020 i 2021 bukvalno u SVIM SEGMENTIMA. Počinjem da sve više SUMNJAM da se NEKO IGRA SA KLIMOM. No, imali smo sličan slučaj i pre deset godina, npr. 2011 i 2012 godine su bile METEOROLOŠKI TOTALNO MONOTONE, pa nije bio ovoliki ODLIV ČLANOVA. Svakako da će 2021 godina ostati upamćena kao NAJGORA METEO GODINA IKAD bez ikakvih UZBUDLJIVOSTI i sa jednom UŽASNOM SUŠOM i TEMPERATURNIM REKORDIMA. Zamire i TV zbog sve agresivnije navale OTVORENIH LAŽNIH VESTI i zbog toga je već par godina ne gledam, ali npr. kviz TV Slagalica opstaje iako duplo duže traje od našeg foruma. Tako da ja OVAJ FORUM smatram kao deo TADICIJE i nekog METEOFOLKLORA, a i zdravija, prirodnija i lepša je DISKUSIJA nego na društvenim mrežama koje me BOMBARDUJU svakodnevno LAŽNIM VESTIMA i BESKORISNIM PODACIMA, bolje da kažem (TREŠOM - SMEĆEM).

Naredni dani obećavaju VEOMA ZANIMLJIVU poslednju sedmicu APRILA meseca, što se nije desilo godinama unazad. Poslednji put je to bilo one čuvene i tragične 2014 (kad smo ciklone krštavali) i 2018 kada su se nestabilnosti sabile u zadnjih pet dana, ali uz preskoke po jedan dan pauze uz neobično toplo vreme da bi kontinualno se nastavile od poslednjeg aprilskog dana pa sve duboko u MAJ mesec koji je najpoznatiji po takvom vremenu. Upravo, takav scenario je moguć od sutra, tj. dublje u APRILU mesecu što me posebno raduje jer nisam video ovakav niz aprilskih nestabilnosti 20 godina još od APRILA 2002 uz normalne prolećne temperature i šest dana sa grmljavinom u mom gradu. Tu je svakako i APRIL 2000 sa istim brojem grmljavinskih dana, ali uz nenormalno visoke temperature na kraju tog meseca. Ova naredna sedmica više obećava scenario kao prethodno pomenuti APRIL. Svi dani će biti NESTABILNI, a padavine lokalnog karaktera pa kako koga i gde koga zakači. Sutra će biti i prilično toplo, a nestabilno. Šteta bi bilo da se propusti. Ono što je možda NAJVAŽNIJE je da više nema mrazeva.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: April 2022
« Odgovor #47 poslato: 24. April 2022. u 06:46 »
Čemu taj defetizam? Pa uvek će biti bar 20tak članova koji će održavati aktivnost, pa makar i neobaveznim temama (Bart recimo  :) ).  U tom smislu, dok barem dvojica znaju o čemu pišu, mi ostali ćemo rado čitati i komentarisati u "Aktuelnim"   :D

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 259
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: April 2022
« Odgovor #48 poslato: 24. April 2022. u 11:22 »
Pozdrav svima, hristos voskrese, narednih dana pocev od sutra, cini mi se svakog jutra izuzev preksutrasnjeg dana moguca kisa, tek toliko da mi kvari planove, posle 12 h neka pada, mada je tada mozda i jos veca mogucnost za kisu, osim mozda sutrasnjeg dana???

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2022
« Odgovor #49 poslato: 26. April 2022. u 11:07 »
Sutra se popodne i uveče po finorezolucijskim modelima daje dobar dugoživeći sistem koji bi standardno iz Bosne ušao u Srbiju i nastavio sve do Rumunije.

Strujanje varira od jugozapadnog u višim nivoima, zapadnog u srednjim do severozapadnog u nižim pa i ne čudi što se glavna putanja daje preko severa Sumadije, zbog skretanja udesno ne bi bilo čudno da završi i još južnije.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2022
« Odgovor #50 poslato: 26. April 2022. u 13:33 »
Sutra se popodne i uveče po finorezolucijskim modelima daje dobar dugoživeći sistem koji bi standardno iz Bosne ušao u Srbiju i nastavio sve do Rumunije.

Strujanje varira od jugozapadnog u višim nivoima, zapadnog u srednjim do severozapadnog u nižim pa i ne čudi što se glavna putanja daje preko severa Sumadije, zbog skretanja udesno ne bi bilo čudno da završi i još južnije.
Nevervatno iritantno vreme. Ipak je Ciklon u pravu. Ovde za pet dana crtanja i najava kojekakvih nestabilnosti, niti jedan dan nije bilo ni konkretne kiše (ne računam prskalice od par kapi ba Veliki Petak i Vaskrs), a kamoli grmljavine.  :hm: :confused:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2022
« Odgovor #51 poslato: 27. April 2022. u 09:15 »
Ipak je sinoć proradio elelktricitet i u Valjevu po drigi put u ovoj godini (prva grmljavina je bila 1. aprila. Hahaha... Stih bez šale). Ali, prethodni dani su bili VELIKI PROMAŠAJI (naročito Veliki Petak i Vaskrs. Pogotovo Vaskrs).

Danas Estofex Nas, Madjare i Rumune u CENTAR PAŽNJE. Juče NIŠTA nije izbacio. :hm:


A level 1 was issued for SE Hungary, Serbia, Romania and N Bulgaria mainly for large hail and excessive rainfall.

SYNOPSIS

Satellite imagery reveals numerous vortices in the mid to upper troposphere as of Wednesday morning. The first low is found over the Atlantic, associated with a sharp trough over Iberia and strong mid to upper tropospheric synoptic-scale lift, especially over its central part. The second vortex, found over Austria / S Germany, is forecast to move towards Hungary and Serbia. Associated lift and a weak frontal system will result in widespread storms over the area. The third vortex is currently moving NE across W Russia and the fourth one resides over the Middle East.
« Poslednja izmena: 27. April 2022. u 09:25 Stefan Valjevo »


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2022
« Odgovor #52 poslato: 28. April 2022. u 14:43 »
Gledajući ensemble dva glavna modela za naredni period u mom kraju, teško je naći dan koji u proseku nema bar i najmanji padavinski šiljak. To ukazuje da na okolnom planinskom terenu gotovo svakodnevno može biti pojave padavina. Jedno je sigurno, svakako bar zasad u planu nisu velike količine, niti će ti pljuskovi i razvoji biti žešći i šire rasprostranjeni. Već za Beograd kad se gleda to deluje puno blaže, em niži teren em će posebno bliže Pomoravlju i Podunavlju problem stvarati košava koje će biti.

Baš su takvi izgledi i za sam prvi maj, dakle popodnevni pljuskovi pre svega u brdsko-planinskom području Srbije...ali to je već novi mesec i nova tema.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*