Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2017  (Pročitano 101703 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Januar 2017
« Odgovor #500 poslato: 14. Januar 2017. u 22:01 »
Kao što sam rekao i juče, i danas tvrdim da je sneg siguran ponedeljak na utorak. Uostalom situacija se praktično ni malo nije promenila za taj period, što je i logično sobzirom na blizinu prognoziranog dana.  Polako možemo da baratamo sa količinama snega. Danas deluje da će na severu pasti samo par cm, ali mislim da će sutra situacija biti jasnija.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #501 poslato: 14. Januar 2017. u 22:17 »
Nekako ta kolicina snega za sever u noci ponedeljak na utorak nije bila nesto preterano "obecavajuca" svakako, to sto je prognozirano to ce verovatno i da se ostvari za taj period. EC mi "daje" 1mm, a poslednji GFS negde oko 3mm snega, prilicno skromno ali sta je tu je. Period posle toga jos uvek nije potpuno definisan posto se GFS i EC idalje razlikuju po tom pitanju. EC je potpuno suv za sever dok cak i poslednji izlaz GFS-a daje neke padavine i ovde. GFS nije odustao od svog scenarija jos uvek, a obzirom da je to period u 90+ satu ima vremena da GFS prihvati prognozu koju vec par izlaza daje EC, ali isto tako i EC ima vremena da prihvati GFS-ovu prognozu, koliko god izgledale male sanse za to sada. Verovatnoca da se tako nesto desi nije bas velika ali isto nije velika ni promena na EC-ovim kartama koja je potrebna da bi se tako nesto ostvarilo (naravno, to vazi i u obrnutom slucaju). Za sada po vecini modela od srede imamo spustanje grebena AC-a nad nas, ali dok i GFS ne pocne da crta to u meri u kojoj crtaju ostali modeli nista jos nije konacno. Nisam optimistican po pitanju nekog konkretnijeg snega, ali sansa idalje postoji da taj greben AC-a ne "legne" nad nas vec u sredu vec nesto kasnije.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2017
« Odgovor #502 poslato: 14. Januar 2017. u 22:49 »
Пошто је речено мање више све о падавинама у понедељак и уторак, осврнуо бих се на синоптичку ситуација иза тога, просек EC-a и GFS синоптичко врло слични у 120 h.  :laie:





Видећемо како ће се све ово завршити, рекао бих да је још све отворено.

EDIT: GFS 18 Z за нијансу богатији падавинама од претходника.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2017
« Odgovor #503 poslato: 15. Januar 2017. u 00:26 »
Uzdrzavao sam se da pisem prognozu neko vreme dok ne prodje ovo sto smo imali do jutros a donelo je bas ono sto smo i prognozirali, par cm vlaznog snega koji nije preziveo subotu tj. danas.
Novina je da ce i sutra tmax. biti iznad 0C u dobrom delu zemlje, modeli su videli uglavnom ledene dane opet od nedelje ali nece biti bas tako a ni ponedeljak nije idealan za minuse.

Nema tu snega za severne krajeve do daljnjeg, AC nas pritiska i cikloni su previse juzno da bi nam doneli padavine. Ni jug ne prolazi puno bolje. EC se pokazao kao precizniji u ovoj epizodi a GFS u svom stilu, velikodusan u kasnim satima...



Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.295
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2017
« Odgovor #504 poslato: 15. Januar 2017. u 03:20 »
ipak se podosta ogradjuju na RHMZ-u, a o tome govori i ovo upozorenje:

РАНА НАЈАВА СНЕЖНИХ ПАДАВИНА
ЗА ПОДРУЧЈЕ СРБИЈЕ:
Следеће седмице (16-22.01.) облачно и хладно, у већини дана са снегом уз повећање висине снежног покривача.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #505 poslato: 15. Januar 2017. u 07:21 »
Mislim da ce i RHMZ promeniti tu najavu sa onim standardnim dodatkom "osim na severu zemlje gde ce biti uglavnom suvo". Imacemo nesto malo snega u noci ponedeljak na utorak a sve posle toga bi bilo samo moguce prvejavanje snega. GFS jos vise smanjio padavine i sada je to za sever jako malo, par mm padavina samo, kao i EC. Ni u ostatku Srbije nece biti mnogo bolje sto se tice snega.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Januar 2017
« Odgovor #506 poslato: 15. Januar 2017. u 09:09 »
Iz više razloga sam bio ubeđen da će biti snega.
1. GFS je poslednjih 5 dana bio ubeđen u padavine u ponedeljak uveče i uopšte nije menjao priču
2. GFS ensembli su se svi složili da će biti padavina
3. ECMWF je crtao gotovo identičnu poziciju ciklona za ponedeljak isto već duže vreme koji bi morao da baci vlagu na Srbiju.
4. Yr.no je isto povremeno davao padavine u navedenom periodu. Ja lično sumnjam u njegove procene padavina za dalje od dva dana unapred i očekujem da krene da crta padavine za pon uveče i možda u utorak.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.916
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2017
« Odgovor #507 poslato: 15. Januar 2017. u 09:17 »
Sve pristojnije količine se crtaju Ponedeljak - Utorak, sve je otvoreno i za neka iznenadjenja. Ipak i 5 centimetra na ovaj postojeći pokrivač bi lepo upotpunili ambijent, a sve mi se čini da će biti i više od toga ( nekih 10-ak cm mi deluje realno u ovakvoj situaciji ) :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Januar 2017
« Odgovor #508 poslato: 15. Januar 2017. u 09:40 »
Crnogorski WRF deluje sasvim solidno po pitanju snežnih padavina za NS.



Ne isključujem mogućnost da u nekim narednim izlazima smanji količinu padavina.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #509 poslato: 15. Januar 2017. u 09:41 »
Da, za ponedeljak uvece i u utorak prepodne cemo imati padanje snega, i to ce dobro doci tamo gde je snega ostalo. Kod mene snega skoro pa i da nema vise, tako da sam na savrsenom mestu za samo sabiranje novih cm. :) po GFS-u bi to bilo izmedju 5-10cm, kako gde.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Januar 2017
« Odgovor #510 poslato: 15. Januar 2017. u 09:44 »
Za NS trenutno svi crtaju oko 3cm snega za ponedeljak uveče, ništa spektakularno.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #511 poslato: 15. Januar 2017. u 09:52 »
 ^^ E Joe, ako kod tebe ne padne bar tih 5cm ja odustajem od pracenja. Salim se naravno.  :grin:

U principu, gotovo sam siguran da ce biti barem 5cm tu kod tebe. GFS daje nekih 2mm kod mene, ali mislim da ce kolicina padavina ipak biti malo veca.

Za teritoriju cele Srbije sam govorio, moze da padne i do 10cm, pre svega na jugozapadu i zapadu zemlje, a ni negotinska krajina ne bi bila daleko od toga.

Jedino sam pogresio sto sam stavio 5cm kao donju granicu. Bice predela sa manje snega.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.402
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2017
« Odgovor #512 poslato: 15. Januar 2017. u 10:35 »
Za Beograd sve to lošije izgleda. Baš su škrti modeli sa padavina. GFS je svojih 15-40mm iz prethodnih izlaza sveo na 3-4mm ukupno. Moram da se slikovito izrazim (nadam se da neki neće zameriti ;)) da GFS iz ove priče polako izlazi kao gubitnik. Ali ponovo kažem, dok ne krenu padavine ništa se ne zna.



06Z značajno pojačao uticaj "košavske rupe" i po ovome Beograd ima jednake šanse i za 1mm i za 10mm:

« Poslednja izmena: 15. Januar 2017. u 10:52 Milosh »


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #513 poslato: 15. Januar 2017. u 10:58 »
Po GFS06Z noć ponedeljak na utorak dosta obilan sneg u Bosni, Slavoniji i zapadnoj Srbiji čini mi se. U NS bi se nakupilo 10cm snega do srede uveče, ali smo na žestokoj granici jačih padavina, biće još pomeranja.
Kao da predeli koji su najviše osetili prethodno otopljenje sada dobijaju kompenzaciju u najobilnijem snegu (zapad Srbije).

EDIT:

GFS tvrdoglavo tera svoju priču. Ovo ne izleda uopšte loše za moj kraj.  :/ Slab sneg se nastavlja od srede pa nadalje

« Poslednja izmena: 15. Januar 2017. u 11:09 Joe »

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.202
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #514 poslato: 15. Januar 2017. u 11:34 »
Ala će od ovoga da profitiraju pojedini delovi Bosne, okolina Banja Luke itekako.

EC uveo nove mm za sredu na četvrtak, pa kad se ukupno zbroji ima 6,7mm. Dovoljno.

GFS je tu gde i jeste svih ovih dana, dakle nešto slično.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 32
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Januar 2017
« Odgovor #515 poslato: 15. Januar 2017. u 11:53 »
Zašto moraju Banja luka i Bihac svakog puta profitirati?  :grin:
Ali kako se fino po Gfs-ovim padavinskim kartama očituje rupa iznad mene. Kao da zna. I pored te rupe očekujem bar 10-tak cm. EC  je padavinski solidan, GFS isto tako.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Zure90

  • *
  • Poruke: 132
  • Starost: 32
  • Lokacija: Tuzla
Odg: Januar 2017
« Odgovor #516 poslato: 15. Januar 2017. u 12:49 »
Zašto moraju Banja luka i Bihac svakog puta profitirati?  :grin:
Ali kako se fino po Gfs-ovim padavinskim kartama očituje rupa iznad mene. Kao da zna. I pored te rupe očekujem bar 10-tak cm. EC  je padavinski solidan, GFS isto tako.

Ah Podrinjac banja luka je u petak uvece trebala profitirati sto se tice snijega pa nije bas ..palo svega 10 cm snijega,, A kod mene u Tuzli ocekivalo svega nekoliko cm a palo iznenadjujuca 24 cm, tako da to nista ne mora da znaci jos uvijek :D .

A nije mi jasno zasto na FHMZ u podatcima svojima pise za gorazde 30 cm snijega da ima , kad ima jedva par cm kako vidi na live kameri BH Telecoma, ali eto vidjet cemo kako ce se razvijati situacija nareda 3-4 dana.

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Januar 2017
« Odgovor #517 poslato: 15. Januar 2017. u 13:01 »
GFS je još pojačao oborine pa ovako vidi visinu snijega do četvrtka u ponoć.



Dobar je i naš ALADIN, a i yr.no daje 8 mm u obliku snijega. Lijep snijeg preda mnom.
Najviše snijega će pokupit Lika, Gorski kotar, Banovina, Kordun i SZ dio Bosne, a dobro se drži i Posavina.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.402
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2017
« Odgovor #518 poslato: 15. Januar 2017. u 13:09 »
^^ Kako se samo na ovoj slici lepo vidi fenski efekat Karpata i Homoljskih planina pri istočnim i jugoistočnim (košavskim) strujanjima. U Beogradu nije strano bilo nikad da lep sneg padne uz košavu, pa valjda nadmudri modele ovoga puta. Ipak, neće to biti prava košava, već će više vući na istočni, pa čak i severoistočni smer.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 32
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Januar 2017
« Odgovor #519 poslato: 15. Januar 2017. u 13:13 »
Ah Podrinjac banja luka je u petak uvece trebala profitirati sto se tice snijega pa nije bas ..palo svega 10 cm snijega,, A kod mene u Tuzli ocekivalo svega nekoliko cm a palo iznenadjujuca 24 cm, tako da to nista ne mora da znaci jos uvijek :D .

A nije mi jasno zasto na FHMZ u podatcima svojima pise za gorazde 30 cm snijega da ima , kad ima jedva par cm kako vidi na live kameri BH Telecoma, ali eto vidjet cemo kako ce se razvijati situacija nareda 3-4 dana.
To je Fhmz nesta zahebao sto se tiče goraždanskog mjerenja, i to već odavno. Znaju i sa temperaturom malo pretjerati.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5