Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Snezne oluje sa grmljavinom  (Pročitano 37543 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Snezne oluje sa grmljavinom
« poslato: 29. Decembar 2006. u 01:01 »
Beograd 27.1.1995
Bio sam 5.razred osnovne skole. Secam se da je bilo toplo to jutro, isli smo u skolu na priredbu kao i uvek za Svetog Savu. Koliko me pamcenje sluzi bilo je oblacno. Cim sam se vratio iz skole poceo je jak sneg sa krupnim pahuljama.
Secam se da se sneg vrlo brzo hvatao na travu i beton...odjednom grmljavina...mislio sam da mi se cini, ali ne nije mi se ucinilo. Sevalo je i grmelo kao usred leta. Nisam mogao da verujem. Bilo mi je nespojivo da bude istvoremeno i sneg i grmljavina. Tada su na tv pricali kako ne valja grmljavina na Svetog Savu. Nazalost bio sam previse mlad da bih se svega secao.

Nadam se da se neko od clanova bolje seca ove ne tipicne oluje sa grmljavinom uz sneg posto se posle toga to nije desavalo u BG

Jos 2 puta postojala je mogucnost za sneznu oluju sa grmljavinom u Beogradu, ali eto nijanse su odlucile da se ne desi.

19.11.2004
Vracao sam se iz grada, padala je noc, ka gradu sam primetio veliki taman oblak, nije se jasno nazirao Cb, ali sam imao neki tracak sumnje da moze da se desi da je Cb. Posle nepunih 10-tak minuta poceo ja jak, veoma jak vetar, i pocela je grmljavina i kisa, temperatura je pala sa 16 C na 4 C. Ocekivao sam da ce biti snega, ali snega je bilo tek sutra i to u vidu pljuska snega.
Svugde juznije od Beograda desila se oluja sa snegom i grmljavinom.
Clan RHMZ foruma sa nickom Djole opisao je tu oluju sa snegom i grmljavinom 19.11.2004 u Cacku (stavio bih link ka temi, ali forum RHMZ koliko vidim vise ne postoji nazalost)
kad sam isao u cacak jesenas na neko punoletstvo 19.11.2004.Zapravo idem ti ja autobusom i vidim nesto seva.Ja reko ma ja sam lud.medjutim ono opet.Kad sam stigao u Cacak izlazim iz autobusa a ono toplo ko usred dana.Krenem ka restoranu i u tom trenutku krene vetrusina kakvu jos nisi video.Krenu munje sa svih strana,mislis nebo se otvorilo i evo ga smak sveta.pocne kisa ko iz kabla.Od tog trena za tri minuta vreme se preobrati i neverovetno zahladni sa 11*c na 1* tako je pisalo na gradskom termometru.Krenula je mecava,sa sve munjama i vetrovima,sreca nije dugo trajalo.20-estak minuta.Palo je 4 prsta snega.

2.11.2006 Tog dana bilo je Cb-ova po Vojvodini, Sumadiji i u okolini Beograda. I ja sam video par manjih Cb-ova tog dana.
Joe je javio da je sa terase posmatrao pljuskove snega iz Cb-ova tog dana. Znaci gotovo je sigurno da je negde bilo grmljavine i snega po Vojvodini.

Da li se vi secate sneznih oluja sa grmljavinom?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #1 poslato: 29. Decembar 2006. u 13:00 »
U Baru sam samo jednom zabilježio nešto slično sniježnoj oluji sa grmljavinom (zapravo je padala susnježica i ništa se nije zabijelilo). Negdje ranije sam to opisao. Bilo je slično kao što je na opisao Djole. Temperatura je sa 12C pala odjednom na 4C.
Ali, na planinama iznad Bara, ovo je česta pojava (3-4 puta godišnje) najčešće u februaru i martu. Takve oluje dolaze uvijek sa zapada ili sjeverozapada (nikad iz nekog drugog smjera). Par puta sam primijetio da su se sve planine oko Bara zabijelile za manje od 5 minuta (mogu mislit kako je jako padalo).
Ja nažalost nikad nisam prisustvovao sličnom događaju. :(


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #2 poslato: 29. Decembar 2006. u 13:19 »
mislio sam da je na moru to cesca pojava.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #3 poslato: 29. Decembar 2006. u 15:36 »
Misliš na primorju česta pojava?
Na primorju rijetko kad ima i snijega, a kamoli sniježnih oluja.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Sneg sa grmljavinom 27.01.1995.
« Odgovor #4 poslato: 29. Decembar 2006. u 20:20 »
Naravno da se sećam 27. Januara 1995. to je bio najzanimljiviji meteo događaj koji sam do sada doživeo. Bilo je toplo više dana pre toga, a 27. ujutru skoro 15C(precizne podatke nemam) Oko podneva je nebo prema SZ bilo crno kao pred letnju oluju. Znao sam da se nešto sprema pošto je na TV-u bilo najavljeno osteno zahlađenje uz kišu koja krajem dana prelazi u sneg. Ali nije bilo tako! Počeo je pljusak i jak severni vetar, temperatura je opala za 10-tak stepeni u samo nekoliko minuta. Jako brzo su se krupne kapi zamenile krupne pahulje i tada je zagrmelo! Bilo je baš jake i česte grmljavine, naravno uz krupan sneg i jak vetar. Nezaboravno!!!
Ako se dobro sećam nije bilo munja prvih 10-tak minuta oluje, nego tek kad je počeo sneg.

evo temperatura na 850mb 10-tak sati pre oluje:



i posle:


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #5 poslato: 29. Decembar 2006. u 22:07 »
Vidis Freddy dobro je sto si se javio. S'obzirom da se ja pljuska nisam setio, tacnije jos uvek ne mogu da se setim da je bio pljusak. Ali dobro zato si me ti ispravio. Secam se i ja da u pocetku nije bilo grmljavine, vec je posle krenula. Secam se da sam vrlo dobro video jednu munju, bas je bljesnulo.

Ma mora jos jednom to da se desi da to lepo dokumentujem video zapisom i fotografijom.

Zao mi je sto se 19.11.2004 to nije desilo u Beogradu, a bili smo tako blizu toga.

Miloshe mislio sam na primorje, a znas li da li se u Podgorci snezne oluje sa grmljavinom cesce desavaju? Znam da sam u nekim podacima nasao da je u Podgorici bilo oluje sa grmljavinom dok je bilo sneznog pokrivaca, i to je interesantno recimo, ali ipak nije to isto kao snezna oluja

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #6 poslato: 31. Decembar 2006. u 01:35 »
Ne znam koja je točno godina ali sječam se kao da je jučer bilo:
Siječanj (Januar):

Toga dana su bili prognozirani kratkotrajni pljuskovi kiše ili susnježice, no međutim ovako je bilo:

Tijekom prijepodneva bilo je mnogo cumulusa. oko 13:30 h sa pravca sjeverozapada došao je jako crni cumulus congestus, temperatura zraka je bila +8 C. Ubrzo je krenila kiša, zatim soja i onda extremno velike pahuljice snijega,  bila je najjjača snježna mečava koju pamtim,  2 puta je zagrmilo. Trajanje padavina bilo je 30-ak minuta, prije snježne oluje bilo je +8 C, a nakon toga +2 C. U 30-ak minuta palo je 13 cm mokrog snijega. Taj prizor neću nikada zaboraviti.

Kao što vidite bilo je dosta toplo, a palo toliko puno snijega.


i sječam se jos jedne godine kada je bio sličan scenarij.
U Januaru toga dana bile su neočekivane temperature zraka, mislim da je posljepodnevna iznosila +13 C, fronta je došla sa sjevera oko 16:00 h, još je bio dan pa sam vidio kako je oblak izgledao. Krenio je jak vjetar, sijevalo je i grmilo kao usred ljeta. Bio je to shleft clouds. Padale su prvo nekakve gromade soje, slično kao tuča, koja je kasnije prešla u snijeg...
Navečer je temperatura iznosila -0 C

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #7 poslato: 31. Decembar 2006. u 01:40 »
Grmljavina sa snijegom kod mene u zadnje vrijeme i nije toliko rijetka pojava. Prosjek je da svake 2 godine bude makar jedna

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #8 poslato: 01. Novembar 2007. u 13:33 »
Cao, stefano, kod mene u Valjevu se odlicno secam da je zima 99/2000 bila tako jaka grmljavina, i to usred noci, da sam se probuio iz sna. To vece je bilo specificno temperatura je bila oko 0 a padala je kao neka izmaglica. Sneznog pokrivaca nije bilo. Kad sam se probudio zaculo se nakon toga bar jos desetak potmulih grmljvina, kad sam pogledao kroz prozor prizor je bio neverovatan, to nikada necu zaboraviti, padao je izuzetno krupan sneg, vidljivost je bilo skoro nikakva. To je bila bukvalno bela zavesa kako je padao. Tog jutra je osvanulo jedno 25 cm. U Beogradu je bilo znatno manje snega. Tacan datum ne znam. 

Van mreže Mik

  • *
  • Poruke: 11
  • Lokacija: Mostar,BiH
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #9 poslato: 11. Novembar 2007. u 21:23 »
Ja sam snježnu oluju s grmljavinom samo jednom doživio i to u Mostaru 28.1. 2005.
Temperatura je bila 0 C i sjećam se da je u njoj palo 7 cm novog snijega i tad ga je bilo ukupno
30-ak centimetara i to je bio najveći snijeg kojeg pamtim u Mostaru.


Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #10 poslato: 03. Decembar 2007. u 22:35 »
ok ja mislim da se secam te grmljavine na svetog savu doduse nesecam se bas pljuska ali se secam grmljavine
inace sto da ne ako je bio neki Ns moze da zagmi mada manje intenzivno nego neki Cb.
Obzirom da je temperatura bila jako viskoa vrlo je moguce da je to bio Ns

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #11 poslato: 03. Decembar 2007. u 23:23 »
Nema sanse da je bio nimbostratus... na nekim forumima se bas vodila diskusija o tome da li nimbostratus moze da zagrmi, moje misljenje je da ne moze. Skoro sam 100% siguran da je 27.1.1995 bio zimski Cb koji nam je doneo pljusak snega i grmljavinu.


Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #12 poslato: 03. Decembar 2007. u 23:31 »
ok ja ti tvrdim da NS moze da grmi
bas sam sad trazio slike oblacnosti koje bi to potvrdile
cim ih nadjem kacim ih pa da se uveris

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #13 poslato: 03. Decembar 2007. u 23:58 »
ok ja ti tvrdim da NS moze da grmi
bas sam sad trazio slike oblacnosti koje bi to potvrdile
cim ih nadjem kacim ih pa da se uveris
Vrati diplomu srednje škole! Ns ne grmi. Po definiciji, to može samo Ns.  :rules:
I takvi rade u Zavodu, cccc
Stefano je u pravu. To jeste bio Cb 27.1.1995. I to je dan koji se ne zaboravlja!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #14 poslato: 04. Decembar 2007. u 00:11 »
ok malo je meni glupo da se raspravljam ovde
imate na eumetsatu arhivu satelitskih snimaka pa nadjite lepo taj datum
pa pogledajte  pa sami odlucite moze li to da bude Cb
a evo i jedne slike Cb kolko cito da imate predstavu kako cb izgleda
Radarski snimak vertkalnog preseka
http://img80.imageshack.us/img80/9227/81278000rm1.png

A ovako izgleda vertikalni presek Ns
http://img86.imageshack.us/img86/5696/77507757sv7.png
« Poslednja izmena: 04. Decembar 2007. u 01:19 petar_pan »

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #15 poslato: 04. Decembar 2007. u 00:19 »
A evo i horizontalnog-kosog  preseka tog istoh oblaka
http://img149.imageshack.us/img149/3586/11608675oq2.png

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #16 poslato: 04. Decembar 2007. u 00:35 »
malo sam zbunjen ovim tvojim komentarom i definicijom ali ok nema veze
U svakom slucaju proveri ti malo te tvoje definicije
a onda ako u njima nenadjes pitaj nekog ko zna
a ja vec 14 god. gledam oblake i izmedju ostalih i  Cb i Ns i recicu ti samo ovo
Ns grmi i to jos kako

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #17 poslato: 04. Decembar 2007. u 00:41 »
Nisu moje definicije, već WMO.
Ako si završio meteo školu, daj nam malo časova...
14 godina gledanja u oblake i nije garancija. Čitanje literature jeste. Džabe gledaš ako ne znaš šta gledaš.
Da se ne lažemo, ja gledam (i vidim) oblake bar duplo duže od tebe, pa se ne puvam... Bar znam šta ne znam!
Ajd sad samo bi se svađao. Iskuliraj malo, brate!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #18 poslato: 04. Decembar 2007. u 00:48 »
Ok ja brate sa tobom vise neulazim u nikakvu diskusiju
jednostavno toliko prepotentnosti mi neodgovara

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #19 poslato: 04. Decembar 2007. u 02:33 »
e zamolio bih da se smanje negativne tenzije.

Petre, cenim tvoje misljenje, ali bih voleo konkretan dokaz sa Ns grmi. Sasvim je uobicajno da Ns bude ispod Cb-a, tako da posmatrano sa zemlje zavara nekog da grmi Ns a ustvari grmi Cb koji je iznad njega.
Daj nam konkretne oluje kada je Ns grmeo.