Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Superćelijske oluje u Šumadiji - 24.07.2017.  (Pročitano 1187 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Superćelijske oluje u Šumadiji - 24.07.2017.
« poslato: 26. Jul 2017. u 22:31 »
Čim sam video da se aktivirala zapadna Srbija, istog trena sam se obukao i uputio ka Mladenovcu, kako bih prisustvovao eventualnom nevremenu.
Bilo je na sve strane oblaka iz kojih je povremeno sevalo dok sam išao ka čistini, par km od samog centra Mladenovca. Dok sam išao, na jugozapadu je počelo konstantno da seva. Znao sam da se formira konkretno nevreme.
Radar u tom trenutku:



Izlazim na čistinu, i pogled ka Kosmaju otkriva ovo:



Počelo je da seva bez prestanka, sa svih strana oblaka, uočava se brzo formiranje konkretne strukture oblaka:









Neverovatan spektakl od sevanja je bio u tim trenucima. Superćelija je imala dosta visoku bazu, približno 1300 m.





Padavine nisu zahvatile ni Kosmaj, usledio je prolazno olujni vetar. Istovremeno, ka severu, jedna superćelija donosi nevreme Grockoj:







Ovaj oblak što sam slikao kao da počinje da se razdvaja, na radaru se izdužio, mezociklon severno od mene:



Slike su takve kakve su, bar delimično dočaravaju kako je bilo uživo, formacije bi bile i bolje da je baza bila niže, ali, i ovo je premija.


Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Superćelijske oluje u Šumadiji - 24.07.2017.
« Odgovor #1 poslato: 26. Jul 2017. u 23:02 »
Zec, odlično ispraćeno uz lepe fotografije. Baš me zanimalo kako su izgledali oblaci od te dve superćelije. Šteta što nema i neki snimak jer je sevanje bilo konstantno. Sve u svemu, odlična reportaža  :tu:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Superćelijske oluje u Šumadiji - 24.07.2017.
« Odgovor #2 poslato: 26. Jul 2017. u 23:44 »
Iskren da budem a da ne preteram,dugo nisam prisustvovao zescoj oluji od ove iz prve SC.

Izvukao sam iz videa sliku,sa pocetka delovanja. Ono sto je usledilo nakon mog pokusaja snimanja je  :worthy: Odupirao sam nogom vrata kako bih ta ista zakljucao.Verovatno sam bio u zoni maksimalne refleksije u tim trenucima. A trajalo je sigurno 10ak minuta. Da dodam i da je puko grom u orah na 200m od mene. Nacinilo stetu u 4-5 kuca na el.uredjajima -_-
Kakve slike Zec  :tu: Treba izaci na cistinu i slikati konsantna elektricna praznjenja

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Superćelijske oluje u Šumadiji - 24.07.2017.
« Odgovor #3 poslato: 27. Jul 2017. u 00:55 »
Koliko se zapravo isplati ići u pravi stormčejs a ne ovo kao ja da čekam da nešto dođe do mene, ma evo sve me čeka tu iza ćoška.  :grin: :pleasantry:
Dobre su fotke, pohvale i za trud što si otišao čak do dole da bi dokumentovao sve ovo.  :tu:

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Superćelijske oluje u Šumadiji - 24.07.2017.
« Odgovor #4 poslato: 27. Jul 2017. u 01:34 »
Bravo dečko, tako se lovi oluja, a ne iz dnevne sobe  :tu:  :laught:

Van mreže Ivan027

  • **
  • Poruke: 705
  • Lokacija: Kursumlija
Odg: Superćelijske oluje u Šumadiji - 24.07.2017.
« Odgovor #5 poslato: 27. Jul 2017. u 04:17 »
Do sada najbolja reportaza od tebe, bravo za slike i trud  :tu:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Superćelijske oluje u Šumadiji - 24.07.2017.
« Odgovor #6 poslato: 29. Jul 2017. u 13:26 »
Pravi stormcejs, svaka cast na tome! Mogla bi se uslikati gomila vrlo kvalitetnih slika nevremena iz nase zemlje kada bi bilo vise ljudi koji bi isli u "lov na oluje". Naravno, treba i vremena i uslova za to, a siguran sam da volje i zelje ne manjka kod mnogih. Jos jednom, super reportaza, bravo!

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Superćelijske oluje u Šumadiji - 24.07.2017.
« Odgovor #7 poslato: 29. Jul 2017. u 13:58 »
Bravo za reportažu Zec! :thumbup:

Mnogi sa područja Beograda su rekli, evo potvrde i od mene da ne pamtim onako intenzivno sevanje kao te večeri. Bilo je to spetakl na nebu za pamćenje. :nnc:  Još jedanput ću ponoviti da je u jednom trenutku munja verovatno pre udara u zemlju prošla "kroz" avion. S obzirom da se sve veoma brzo odigralo, ne mogu tvrditi. :)