Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2018.  (Pročitano 46843 puta)

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 234
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Januar 2018.
« poslato: 01. Januar 2018. u 03:01 »
Колико видим нико још није отворио ову тему, вероватно је разлог (оправдани) песимизам у погледу развоја  временских прилика у току овог месеца. Али и овај месец заслужује равноправан третман а можда нас, у неком свом делу, и пријатно изненади. Како ствари сада стоје, овогодишњи почетак првог месеца у години ће бити прилична супротност прошлогодишњем јануару, посебно око Божића.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #1 poslato: 01. Januar 2018. u 03:20 »
Tako je,ove god nas za Božić čeka "Božićna južina"kako to već zovu naše komšije,i kod njih je 25.12 bio topao dan,a takav će izgleda biti i nama uz temperature od 13C-15C.Zimski debakl je za sada.Videćemo šta donosi druga polovina zime.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #2 poslato: 04. Januar 2018. u 13:58 »
Tema "Januar 2018." je "mrtva"  ;) jer čim nema prave zime sa snegom onda se malo piše u prognozama za naredne dane a mnogo više se pišu nagoveštaji ili nadanja/želje šta bi moglo da bude za 10 i više dana...
Na Božić prošle godine, u Beogradu je maksimalna dnevna temp. bila -9C (na Vračaru) tj. -10C na aerodromu N.Tesla.
Ove godine će biti veoma toplo tokom Božića pa će postojati drastična razlika u odnosu na temp. prethodne godine -eto, "sve je to normalno" što bi rekao jedan košarkaški trener  ;) ,
pa će se desiti da će ovog Božića razlika u maks. temp. (Beograd) u odnosu na prethodni najverovatnije biti veća od 25 stepeni!

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #3 poslato: 04. Januar 2018. u 14:46 »
Tako je,ove god nas za Božić čeka "Božićna južina"kako to već zovu naše komšije,i kod njih je 25.12 bio topao dan,a takav će izgleda biti i nama uz temperature od 13C-15C.Zimski debakl je za sada.Videćemo šta donosi druga polovina zime.

U gradovima Montana i Vraca u Bugarskoj je za Bozic 25.12.2017 bilo 18-20 C...to nije tako daleko od nase granice..

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #4 poslato: 05. Januar 2018. u 12:51 »
Retko se viđa ovakva prognoza za Božić (mislim na 7.1., znam da ne slave baš svi tada) u Beogradu:



Ovo je automatska prognoza, za koju ne moram da navodim "izvor".
Mislim da ima najviše vrednosti za dnevnu temp. u odnosu na ostale automatske prognoze i za danas i za naredne dane.
Za danas je imala 14C uz oblake sredinom dana (13-15h, potom "daje" novo razvedravanje) i deluje dosta dobro makar za danas (verovatno će danas Tmax u Beogradu biti oko 15C, ovde kod Vuka je 14.2C uz pretežno oblačno vreme ali je od 10-12h bilo dosta sunčanih perioda nakon kratkotrajne kiše između 8 i 9h).

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #5 poslato: 08. Januar 2018. u 14:16 »
Da ne bude samo zabelezeno kako je pocetak januara bio obelezen sa toplim vremenom, evo I EC koji prognozira lep sneg za planine istocne Srbije u narednih nekoliko dana, kao I hladno vreme...bas januarski :tu:
I to je Balkan I to je Srbija :D

Deli Jovan


Izvor: yr.no

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #6 poslato: 08. Januar 2018. u 14:39 »
Boce će to potvrditi, ali zimski uslovi sigurno dolaze u Timočku Krajinu.  Kao što je Darko i okačio, najviše će profiritrati navetrene planine, ali biće slabijih snežnih padavina i za niže predele.

U košavskom području biće par dana veoma hladno takođe.

Za dalje sate, iako to trenutno ne izgleda, mogla bi da se zadesi situacija koju najmanje priželjkujemo- da ciklon koji upada sa Atlantika u zapadno Sredozemlje povuče toplinu na 850mb, dok bi niže ostao hladniji vazduh u istočnoj struji, pa bi moglo biti ledene kiše. Naravno, o takvim detaljima još ne vredi govoriti.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #7 poslato: 08. Januar 2018. u 16:25 »
Bice po EC u Timockoj krajini u nizim predelima par ledenih dana , evo kako ce biti na Crnom Vrhu:



Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #8 poslato: 08. Januar 2018. u 18:19 »
Pesak "iznad naših glava" ... uskoro...

Doduše ne očekuje se kiša u Beogradu i okolini u terminu za koji prilažem kartu, pa će izostati efekat "prljavih stakala" (i ostalog)...


                                               Izvor: weather.us
                 https://weather.us/model-charts/euro/europe/air-haze-aerosol/20180110-0300z.html

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #9 poslato: 08. Januar 2018. u 21:23 »
Kakvu kosavu crta Ec ima da se posmrzavamo nazivo  :O,jos se tu mota i neki ciklon paa kad udari led :facepalm:(sreca pa je za sada prejuzno)sve naopako krenulo
Gfs sa druge strane kao i od pocetka ove promene znatno blazi

Ali pozitivno je definitivno da nam dolazi zima,i da cemo iz dukseva u majici preci u jakne i bunde
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #10 poslato: 08. Januar 2018. u 22:08 »
Od sutra kad krene ova vetrometina stvorice veoma hladan subjektivni osecaj. Nije iskljucena ni pojava ledene kise u toku naredne nedelje kao sto rece Kimi. Zima svakako nije otpisana jer imamo celu polovinu .
« Poslednja izmena: 08. Januar 2018. u 22:32 ivkeBgd »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #11 poslato: 09. Januar 2018. u 07:35 »
Boce će to potvrditi, ali zimski uslovi sigurno dolaze u Timočku Krajinu.  Kao što je Darko i okačio, najviše će profiritrati navetrene planine, ali biće slabijih snežnih padavina i za niže predele.

U košavskom području biće par dana veoma hladno takođe.

Za dalje sate, iako to trenutno ne izgleda, mogla bi da se zadesi situacija koju najmanje priželjkujemo- da ciklon koji upada sa Atlantika u zapadno Sredozemlje povuče toplinu na 850mb, dok bi niže ostao hladniji vazduh u istočnoj struji, pa bi moglo biti ledene kiše. Naravno, o takvim detaljima još ne vredi govoriti.

Da Timočka krajina u ovakvim situacijama prva dobije zimski scenario.
I ovo su one situacije kad Knjaževačka kotlina zbog pojačanog istočnog vetra ne dobija puno padavina. Mislim na predstojeći vikend. Ali zato će ostali deo Timočke krajine, severnije od Vratarnice, dobiti i snežni pokrivač a Homoljske planine će tu najbolje proći.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #12 poslato: 10. Januar 2018. u 17:14 »
Za dalje sate, iako to trenutno ne izgleda, mogla bi da se zadesi situacija koju najmanje priželjkujemo- da ciklon koji upada sa Atlantika u zapadno Sredozemlje povuče toplinu na 850mb, dok bi niže ostao hladniji vazduh u istočnoj struji, pa bi moglo biti ledene kiše. Naravno, o takvim detaljima još ne vredi govoriti.

GFS upravo to i crta, s tim da pre ledene kiše daje nešto snega.

Ovo važi za košavsko područje. Na krajnjem istoku je to sve sneg naravno, dok će u ostatku zemlje gde košava ne duva biti toplije.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #13 poslato: 10. Januar 2018. u 19:46 »
« Poslednja izmena: 10. Januar 2018. u 21:13 Bart »

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #14 poslato: 10. Januar 2018. u 21:24 »
 ^^ Sad baš i ja pogledah EC, bilo bi tu možda i blizu 20cm snega ali zbog košave koja će duvati svo vreme sve ovo što se crta je pod velikim znakom pitanja ipak, bio bih zadovoljan i sa par cm.

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 154
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #15 poslato: 10. Januar 2018. u 21:26 »
^^ Sad baš i ja pogledah EC, bilo bi tu možda i blizu 20cm snega ali zbog košave koja će duvati svo vreme sve ovo što se crta je pod velikim znakom pitanja ipak, bio bih zadovoljan i sa par cm.
Hoće li biti snega u Vojvodini?

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #16 poslato: 10. Januar 2018. u 21:47 »
Hahah :thumbup: mi smo na starom dobrom brojanju pahulja Milane,u tome smo najbolji :grin:

Generalno Ec se priblizava Gfsu oko ovog prodora krajem dekade sto je dobra stvar,Gfs pruza Ac skroz gore iznad Islanda,dok Ec previse gura Ac Atlantikom(ciklonima) pa je prodor previse brzopotezan(govorim za ovaj drugi oko 20og jer je to Ono pravo)
« Poslednja izmena: 10. Januar 2018. u 22:40 diktator »
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #17 poslato: 10. Januar 2018. u 22:19 »
^^ Sad baš i ja pogledah EC, bilo bi tu možda i blizu 20cm snega ali zbog košave koja će duvati svo vreme sve ovo što se crta je pod velikim znakom pitanja ipak, bio bih zadovoljan i sa par cm.
Ne secam se bas situacije a mrzi me da gledam po forumu a sneg je padao uz kosavu pocetkom januara 2016. godine... Ali tad mislim da je nesto samo do neke male visine duvala, mozda sam ja pomesao nesto ali tako mi secanje kaze..Sada cini mi se do 700m ovde, ako sam sve ovo lupnuo neka me isprave kolege...Jos ima vremena za promene, ocekujem smanjenje padavina... Navika :D

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #18 poslato: 10. Januar 2018. u 22:38 »
 ^^ Hladna košava (što sada i jeste sličaj) nebi trebalo toliko da pravi problem padavinama kao topla sa izraženijom istočnom komponentom koja bi još više isušivala vazduh, tako da je moguće da se ovako nešto bar približno ostavri, videćemo za dan dva dali će modeli nastaviti da  forsiraju padavine za ovaj deo Srbije.

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #19 poslato: 10. Januar 2018. u 22:46 »
Vojvodino moja... nama ni u kasnim satima ne crtaju bajke.
Šalu na stranu sviđa mi se što se i EC malo probudio..