Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2021  (Pročitano 72331 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.500
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2021
« Odgovor #20 poslato: 04. Januar 2021. u 09:13 »
Novi EC daje za severozapad sneg a za nas juznije kasnije al to govori da jos nista nije sigurno... Neka zimska epizoda bice a sad kakva...

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.948
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2021
« Odgovor #21 poslato: 04. Januar 2021. u 10:06 »
 ^^ ma daleko od toga da je sve sigurno, ono što je sigurno su padavine, na severu njih može da bude manje, a sa druge strane južno će biti toplije pa će deo otići na kišu. Malo pomeranje ciklona, kao i uvek, može doneti velike razlike. Ono što za sve ne bi odgovaralo to je neko produbljivanje dok je u Jadranu, kada se izmesti istočnije slobodno neka jača :D

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #22 poslato: 04. Januar 2021. u 12:25 »
Moram malo i ja da zakukam :D

Elelm,

Kao sto rece Bart, daje ga, ali sto kaze Liki, daleko je...i mi tako svaki dan. Nzm cemu da se nadamo, tome sto na kartama u 300 satu deluje kao da ce pola metra snega pasti, a kroz prozor gledam sunce i kisu :facepalm: ne radujte se previse...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.265
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #23 poslato: 04. Januar 2021. u 12:54 »
Ljudi, pa gledamo li mi iste modele.  :grin:

U južnijem delu zemlje, nije isključeno da pahulja bude već drugog dana Božića, u petak.

Znam i ja da bi najidealnije bilo da prvo zahladi uz mrazeve pa da se tlo ohladi, a da onda za nas idealno naiđe ciklon s juga. Takav i jeste bio glavni EC 2-3 izlaza, ali se videlo da je prosek topliji.
GFS je još topliji, ali i on opet završi sa snegom, jer ako i ode preseverno ciklon u početku položaj sistema je takav da on mora dalje na jugoistok, uz dotok hladnoće i snežne padavine.

GFS je doduše ubedljivo najtopliji, ostatak modela (ICON,UKMO i GEM) su daleko više za hladnu varijantu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.012
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #24 poslato: 04. Januar 2021. u 13:03 »
Tako je Kimi  :) Definitivno taj prodor završava sa snegom, e sad koliko će otići na kišu zavisi od sitnica koje nećemo znati bar još 2-3 dana dok se ne iskristalizuje situacija. Poučeni iskustvom znamo da obično takav ciklon ode južnije i istočnije ali ova zima nam služi kao primer da ne mora uvek biti tako samim tim i nema euforije još uvek. GFS je topliji 9d drugih pa dok i on ne popusti i ne prikloni se nema zaletanja. On ustvari jedini i vidi nešto drugačiju sinoptiku pa je i svoje ense podigao višlje..
Elem, u tom periodu ću se vraćati u Bosnu a ona gotovo sigurno najbolje prolazi svakako   :grin:


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.500
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2021
« Odgovor #25 poslato: 04. Januar 2021. u 13:15 »
Богами Кими мислим да овде људи вреднују снежне епизоде по томе ако код њих рољне бар двајес сантине е онда је добро...Код мене је критеријум и да у Меленцима не буде снега...  :innocent:

Подсећа ме овај период помало на почетак 2016. године исто тако сваки дан киша или снег... Мада није истим редом...

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.421
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Januar 2021
« Odgovor #26 poslato: 04. Januar 2021. u 14:40 »
Da mi prvo istrpimo ove kiše pre vikenda pa ćemo onda videti kojom finesom će nam ciklon prići. Ne bih se ja začudio ako Melenci izmere više snega nego Niš  :grin:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2021
« Odgovor #27 poslato: 04. Januar 2021. u 16:05 »
Sve to dobro ali temparatura zemljišta je problem. Čudno je to da je u Valjevu na primer, čak 11,7C na 10cm, a B.Karlovac 5,8C, čak je na Zlatiboru 4,3C. Kako sada da dobijemo pokrvič sa ovako visokim temperaturama tla? Ja ne znam koliko je najpovoljnija T tla za sneg da bi se hvatao?.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2021
« Odgovor #28 poslato: 04. Januar 2021. u 16:54 »
Prvo da se karte nameste ako se nameste ,veliko ako ,kod mene nema nikada problema iz iskustva čak u martu prošle godine za razliku od grada .Trebalo bi da opadne malo temperatura zemljišta pre vikenda.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.012
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #29 poslato: 04. Januar 2021. u 17:22 »
Ukratko sa 12Z izlazima.
ICON odličan, GFS bolji( od 06z gore ne može  :) UKMO lošiji. Očekujem da EC bude izmedju Icon I GFS izlaza  :) mada u ovakvoj situaciji ništa se neće znati do 2 dana pred promenu     :grin:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.265
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #30 poslato: 04. Januar 2021. u 17:53 »
ICON je idealan.  UKMO deluje  prilično bezvezno, nekako nedorečeno, iako ni on nema neko otopljenje.  Kad smo kod tog otopljenja, GFS ga očekivano drastično ublažava sada u 12Z, glavni a pogotovo prosek. GEM dosta hladan, ali dobar mahom za jug.

Malo su se svi poistumbali sa scenarijima za sam kraj prve dekade, jer se ciklon s Islanda na severu sve više i brže umešava u cirkulaciju nad Evropom. Šta god se s njim dešavalo, makar smo sigurni da neće opet ka zapadu Evrope. :grin:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.012
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #31 poslato: 04. Januar 2021. u 18:00 »
 ^^ To i jeste glavni okidač, ciklon kod Islanda koji ne dozvoljava da ide sve utabanom stazom na zapad kao u x slučajeva zadnje 3 nedelje   :) Samo da i on ne pretera sa poistočnjavanjem ( srednji/južni Jadran  i svi zadovoljni)   :D
Vidim i da osim za Sever Vojvodine i u nastavku GFS daje dobru situaciju za veći deo Bosne i Srbije ali to je tek u 240o satu


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.265
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #32 poslato: 04. Januar 2021. u 18:22 »
Upravo to, taman "dozira" greben AC ispod  sebe tako da ne ode opet sve prezapadno.  :tu:

Neka smo se malo raspisali, da živne tema.

Evo ENSI GFS-a za okolinu Beograda, kao što vidimo glavni i kontrolni su zlatna sredina. Mislim da će u narednih izlaz do dva skroz odustati od ovog jakog otopljenja (a vidimo da su dosta preturbacija hladne kao ICON ili GEM):



EDIT: BIC malo, i EC okreće na otopljenje..i to ono Bartovo, posle snega  :grin:
« Poslednja izmena: 04. Januar 2021. u 19:33 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.834
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Januar 2021
« Odgovor #33 poslato: 04. Januar 2021. u 19:36 »
Večerašnji EC ipak vuče ka varijanti sa nedevoljno hladnoće za sneg pre ponedeljka.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2021
« Odgovor #34 poslato: 04. Januar 2021. u 19:45 »
Питање колико би ту падавина остало кад захладни,вероватно симболично нешто, све се брзо завршава и премешта на исток...

Јако лош излаз по питању снежних падавина.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.012
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #35 poslato: 04. Januar 2021. u 19:50 »
Čak je GFS-ov izlaz bolji od ovoga..  Ma čim je UKMO izašao onako moglo se i naslutiti da će ovakav biti večerašnji izlaz. Kiša, kiša pa malo snega i onda zahladjenje.. Loše za sada to izgleda, nadamo se preokretu ili da bar prosek bude bolji

Van mreže Erikzimski

  • *
  • Poruke: 81
  • Lokacija: Doboj, BiH
Odg: Januar 2021
« Odgovor #36 poslato: 04. Januar 2021. u 19:57 »
Ma ne brinite ljudi poboljsace se modeli, biti ce tu jos oscilacija na modelima puno, ipak ima jos dana do toga. Vecerasnji izlazi losiji, ali ce vjerovatno vec sutra biti bolje. :)

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.187
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2021
« Odgovor #37 poslato: 04. Januar 2021. u 20:06 »
Licno mislim da se ovako los izlaz EC po pitanju snega ne moze ponoviti nijednom u narednih 5 dana.Icon nam je poslednja nada.Bice bolji EC ujutru.Neshvatljivo mi je saranje EC cele zime.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.447
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2021
« Odgovor #38 poslato: 04. Januar 2021. u 20:06 »
Lepo je videti da je konačno živnula ova tema i forum uopšte. Baš mi je drago što se na forumu ponovo piše. :)
A modeli ko modeli, promeniće priču još 50 puta u narednih nedelju dana. Barem je zanimljivo za praćenje i komentarisanje. Ja i dalje mislim da ima potencijala za sneg nakon Božića, ali ne deluje to tako ubedljivo kao juče.


padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac 34.3mm
prosek - 51.5mm

padavine u maju 2024:
Vračar - 69.5mm
Miljakovac - 100.6mm
prosek - 70.2mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.834
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Januar 2021
« Odgovor #39 poslato: 04. Januar 2021. u 20:07 »
Da po ovom izlazu EC-a padavine bi stale do nedelje. Tek će sad ludovati modeli...

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka