Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009  (Pročitano 10840 puta)

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« poslato: 09. Jun 2009. u 19:57 »
Evo jedne kratke reportaze...iz Subotice!!!
Nema toliko puno materijala jel jednostavno toliko se sve brzo odigralo..dok sam pogledao radar oblak je bio 100km od Subotice...za 15 minuta je vec bio nad Suboticom!!
Dan je poceo lep suncan sa umerenim vetrom,da bi u toku poslepodneve primetio veoma jake celije na zapadu Madarske koje su se pomerale prema severo istoku,i prouzrokovale velike stete!No tokom posle podneva ova zona se spustila juznije i pocela je akcija i u Hrvatskoj..tako je u toku posle podneva zahvatilo sa zapada nevreme i Suboticu!Oko 4 sata se vidi jaci oblak..ali na radaru stvarno nije bio tako jak,kako se priblizava..sedoh ja na biciklu i napolje na teren..za 15 minuta je oblak sa 100km stigo do Subotice evo slike govore!!


Evo ga i video snimjen..koji verujete ili ne vrteo juce na dnevniku na Madarskoj TV2 stanici...ide tekst zahvatila oluja i sever Vojvodine i jednom vidim moj video..nisam verovo ocima
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Dfqilo-D9po" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Dfqilo-D9po</a>
Posle ovog snimjenog videa..jednostavno nema sanse vise za snimanje..olujni vetar..pljusak..ne znam ni ja sam kako stigoh kuci..u jednoj ulici cuo kako lete crepovi,dosta strasno bilo..al stigo sam kuci ziv i zdrav,eto jedini pokiso skroz  :lmao: :lmao: :rofl:
Drugi dan cujem velike stete u Cantaviru..u centru puno kuca ostecenih...jedan smrtni slucaj..uplasio se decko od naleta vetra,bio je srcani bolesnik(neka mu je zemlja laka :( :( :( :( :()Evo slika iz Cantavira..neko prica o pijavici ali ja nebi reko!









Slike preuzete sa Suboticaonline.rs
I evo za kraj iz Madarske jedan video sta zna napraviti grado velicine kokosjeg jajeta

http://video.szon.hu/video/43421/pusztitas-csarodan
« Poslednja izmena: 09. Jun 2009. u 20:22 pavlovic »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #1 poslato: 09. Jun 2009. u 20:00 »
 :-[ Užas!!!

Evo i vesti:
SUBOTICA, 09.06.2009.
Press

Tornado odneo život dečaka
Devetogodišnji N. G. iz Čantavira nadomak Subotice, koji je bio srčani bolesnik, preminuo tokom oluje, pretpostavlja se od straha. Jak vetar je samo za pet minuta napravio haos u mestu


Strahovito nevreme kakvo se ne pamti u Čantaviru, naselju dvadesetak kilometara južno od Subotice, odnelo je preksinoć život devetogodišnjeg dečaka. Preminuli dečak N. G., učenik trećeg razreda, bio je težak srčani bolesnik i tokom oluje njegovo srce je prestalo da kuca.

Arpad Zaboš: Prijaviti štetu

- Građani treba što pre da prijave štetu u mesnoj zajednici. Kada vidimo o kolikoj šteti je reč, znaćemo šta dalje da radimo. Grad ima Fond za elementarne nepogode i ukoliko ima novca u njemu, trudićemo se da ljudi koji su pretrpeli štetu dobiju nadoknadu. Do rešenja moramo doći urgentno, jer ukoliko Čantavir zadesi još jedna kiša, štete će biti još veće - kaže odbornik Arpad Zaboš.

Jene Maglai, predsednik Skupštine grada, dogovorio se da se pomogne meštanima ovog naselja sa većinskim mađarskim stanovništvom. Predstavnici MZ Čantavir, osim od grada Subotice, pomoć traže i od rezervnog fonda AP Vojvodine.

- Lekarska ekipa nije mogla da mu spase život. Ne znamo da li to možemo da povežemo sa nevremenom ili ne, ali dogodilo se baš u vreme kada je ulicama Čantavira vladao neviđen haos - navodi odbornik subotičke skupštine, Čantavirac Arpad Zaboš.

Predsednik subotičke skupštine Jene Maglai posetio je juče Čantavir. U saopštenju koje je potom izdao navodi se da je dečak preminuo zbog usplahirenosti izazvane nevremenom, a da se OŠ „Hunjadi Janoš„ obavezala da pruži potrebnu pomoć porodici preminulog dečaka. U ime lokalne samouprave Jene Maglai je uputio iskrena saosećanja porodici preminulog.

U nevremenu je nekoliko osoba lakše povređeno, žitelje je zahvatila panika, a više od 500 domaćinstava je manje ili više oštećeno. Vetar levkastog oblika nosio je sve pred sobom i u vazduh bacao krovove kuća, zgrada, kidao žice od struje i telefonije, iz korena čupao stogodišnja stabla. Za samo pet minuta koliko je trajao vetar, kakav meštani nikada nisu videli, pričinjena je ogromna materijalna šteta, zasad još nema procena kolika.

Čudan i vrlo jak vetar

- Bilo je predveče, zalivala sam cveće na balkonu i primetila iz pravca Subotice crn oblak. U tom trenutku počeo je jako da duva čudan vetar. Neverovatnom brzinom je kružio i činilo se da diže zemlju za sobom. Utrčala sam u kuću da zatvorim vrata, ali već je sve počelo da se ruši. Leteli su krovovi, dimnjaci, oluci - priča Marija Erdei, čija je zgrada ostala bez cele krovne konstrukcije, koja je popravljena pre samo nedelju dana.
Ostali bez struje

- Bilo je kao u Americi kada naiđe tornado, a ovaj vetar mislim da zovu „pijavice". Mislio sam da se srušio neki avion. Nemamo struje, stub je srušen, a kuću pokušavamo da zaštitimo najlonom kako sledeća kiša ne bi napravila još veću štetu. Nekoliko godina renoviram kuću i sav trud u trenutku se srušio. Prijavili smo u mesnoj zajednici štetu i videćemo šta će biti - veli Balta.

Fijukanje, pucnjava i lomljava ulivali su strah svim meštanima. Neki od njih mislili su da je došao sudnji dan.

- Napravljena je neviđena šteta, najviše u centru, sve drveće više od tri metra iz korena je iščupano, oštećen je spomenik ispred crkve, svi krovovi kuća i zgrada uz glavnu i sporedne ulice pretrpeli su štetu, a neki su i skroz nestali. Nema kuće koja nije pretrpela manju ili veću štetu - kaže Arpad Zaboš.

Vetar je došao, kažu meštani, sa velikom bukom, sve je letelo ukrug, poput trougla koji sa zemlje sve čupa i nosi u nebo.

- Vetar kakav smo do sada viđali samo na malim ekranima bez problema čupao je stogodišnja stabla iz korena i bacao nekoliko metara dalje. U poslednje dve nedelje imali smo i prave monsunske kiše kada je u roku od sat vremena palo toliko kiše koliko je godišnji karakteristični prosek za Čantavir - kaže Zaboš.

T. ALEKSIĆ

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?id=68083&sectionId=56&view=story 

I ovde ima nekih slika...
E sad,pijavica ili senzacionalizam,ne znam šta da kažem...Mada,sto bi svedoci dogadjaja izmisljali  :-\
« Poslednja izmena: 09. Jun 2009. u 20:25 pavlovic »

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #2 poslato: 09. Jun 2009. u 20:30 »
Evo cekam ko jos ima  slika TDejo..i ti stavi svoje slike..i neko ko ima radarske snimke

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #3 poslato: 09. Jun 2009. u 20:35 »
Iz mog ugla  :popcorn:

Dolazak oblaka, inače jako brzo se kretao, kod mene je bilo samo pojačanog vetra, ništa strašno.




Izuzetno je bilo svetlo za vreme pljuska - kod mene je palo 5mm kiše :P Grada nije bilo  :super:


Komentar:
Moja mama se vraćala od svojih roditelja i baš u Čantaviru se srela sa nevremenom, kaže da se najednom digla prašina ko tornado (baš dan ranije sam joj pokazivao slike i video iz Rusije  ;D), grane su letele na sve strane, uspela je sve da ih promaši, sva sreća  :selam:. Na delu puta je palo stablo, pa je morala preko trotoara da nastavi put. Dakle, tu je bilo najozbiljnije nevreme, sigurno se radilo o pijavici  :-[ Trebao sam i ja da idem, ali sam morao da završim seminarski, tako da sam propustio tamošnje nevreme  :neznam:

Komentar na video:
Ono je strašno kako je led samleo krov na kući  :oboze:

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #4 poslato: 09. Jun 2009. u 20:47 »
Radar:






Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #5 poslato: 09. Jun 2009. u 20:50 »
Da super..eto i tu se vidi da nije neki strasan odraz na radaru...ali kako se secam veci odraz je pokazivao nas radar(Bajsa)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #6 poslato: 09. Jun 2009. u 20:54 »
Jeste Bajša pokazivala na ulazu u zemlju, tj. na tromeđi i narandžasti odsjaj, ali do Subotice je oslabilo, jer je počelo da se širi i južnije. Da nismo napomenuli da nije bilo puno grmljavine, ja sam čuo samo 3 i to sve prema jugu.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #7 poslato: 09. Jun 2009. u 20:54 »
Ne znam,nisam čuvao slike,ovo nađoh u arhivu OMSZ,ali mislim da je FG prikazivala refleksiju ispod 50 dbz tu oko Subotice,za Bajšu ne znam.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #8 poslato: 09. Jun 2009. u 21:07 »
Baš šteta što nismo sačuvali radarske slike FG... Da je forum radio tada, vjerovatno bismo bolje sve to propratili...


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.817
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #9 poslato: 09. Jun 2009. u 21:09 »
evo dva odraza od 07.06. :)






Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #10 poslato: 09. Jun 2009. u 21:13 »
Fala Boce najlepse..eto to je taj oblak severno od Sombora koji je bio veoma jak preko 50dbz..onda to prelazi preko Subotice oslabljeno i vidi se tacno odraz nad Cantavirom malo juznije od Subotice oko 40dbz..nije tolko jak vec bio oblak ali eto napravio je svacega!

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #11 poslato: 09. Jun 2009. u 21:53 »
Fala svakom na postavljenim slikama!Stvarno velika sreca da nije bilo jos zrtava..ne daj boze na bilo koga je moglo pasti drvo ili tako nesto,!Ne znam meni nije jasno jedno..ima na Palicu meteroloske stanice trebalo bi to javiti unapred sta se ocekuje,al oni to ne rade verovatno!!Ja cu poceti raditi na necemu..postoji u Subotici radio Subotica..kontaktiracu sa njima...da ukoliko ima uslova za nevreme ja cu im dojaviti!!Znaci uvek se zna pre jedan dan vec da imas sansi za nevreme...pre nevremena sat-dva ocrtavaju se znaci na radaru..samo im treba dojava..i da kazu na radio stacini,i to puno ljudi slusa,ovako bi se u buduce mogle izbeci ljudske zrtve,sva sreca stvarno sto nije bilo jos ljudskih zrtava!


Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #12 poslato: 10. Jun 2009. u 00:07 »
Evo Bilogore. . .



Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #14 poslato: 10. Jun 2009. u 00:57 »
stvarno strasna oluja... bas me interesuje da li ce neko potvrditi pijavicu

ovo mi je interesantan deo komentara
Citat
Vetar kakav smo do sada viđali samo na malim ekranima

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #15 poslato: 10. Jun 2009. u 01:04 »
Ne znam šta da mislim,sad gledam i u Blicu,ljudi su videli "vetar levkastog oblika" itd...
Možda je bio gustnado... http://en.wikipedia.org/wiki/Gustnado   :-\
Kolko sam shvatio iz članaka sam centar sela je pretrpeo najveću štetu.
Ipak sam približnije misli da je bila tromba...
« Poslednja izmena: 10. Jun 2009. u 01:15 pavlovic »

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #16 poslato: 10. Jun 2009. u 03:18 »
... Ne znam šta je tu lepo ako nevreme totalno uništi useve i upropasti toliki trud ljudi u baštama, vrtovima, na njivama... ::)
Ali s obzirom na to da će sutra dooobro da upekne (to se vidi već večeras, s obzirom na vrlo toplo veče), nažalost velika je mogućnost za jake vremenske nepogode... Daj Bože da se to izbegne sutra... ::)


U pravu si Amaterko...i eto i dogodilo se to jace nevreme..na zalost i smrtnog slucaja je bilo..no ne bukvalno od nevremena..jedan decko se toliko uplasio od naleta vetra da mu je stalo srce..bio je srcani bolesnik...bice reportaze danas od mene!
Ne daj Bože više ovakvih crnih vesti... Ali nažalost, svake godine se dešavaju ovakve oluje i nepogode, tako da posledica uvek ima-bivaju uništeni ili oštećeni usevi i materijalna dobra, a neretko ima i nastradalih (ljudi i životinja)... Crni bilans nepogoda je prisutan svake godine...


Fala svakom na postavljenim slikama!Stvarno velika sreca da nije bilo jos zrtava..ne daj boze na bilo koga je moglo pasti drvo ili tako nesto,!Ne znam meni nije jasno jedno..ima na Palicu meteroloske stanice trebalo bi to javiti unapred sta se ocekuje,al oni to ne rade verovatno!!Ja cu poceti raditi na necemu..postoji u Subotici radio Subotica..kontaktiracu sa njima...da ukoliko ima uslova za nevreme ja cu im dojaviti!!Znaci uvek se zna pre jedan dan vec da imas sansi za nevreme...pre nevremena sat-dva ocrtavaju se znaci na radaru..samo im treba dojava..i da kazu na radio stacini,i to puno ljudi slusa,ovako bi se u buduce mogle izbeci ljudske zrtve,sva sreca stvarno sto nije bilo jos ljudskih zrtava!
Izuzetno pametna i još više plemenita tvoja inicijativa koju si ovde izložio... ;) Svaka čast na svemu... :D :super: :first: Na taj način ćeš sigurno sačuvati živote mnogih ljudi... :D
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #17 poslato: 10. Jun 2009. u 08:17 »
Ne ne kazem da bih sacuvao..ali ako to na primer cuje 3000-4000 ljudi od 100 hiljada i to je nesto.....

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #18 poslato: 10. Jun 2009. u 13:30 »
Evo radarskih slika iz tog dana:
radarske slike sa FG tezina 32MB
Moze se otvoriti sa WinRAR
storm spotter/chaser

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Nevreme sa olujnim vetrom 07.06.2009
« Odgovor #19 poslato: 10. Jun 2009. u 13:40 »
čestitke kimiju i princu i puno lepih želja i naravno, vremenskih (ne)prilika :D

Ne, hvala!
Znam da ova čestitka nije pisana sa tim ciljem, ali ovako zvuči grozno, jer se sve ovo desilo na moj rođendan. Ipak, shvatam da su iza ovog posta bile samo lepe želje.
Dakle, neka vreme bude primereno, a ne da bude podložno ekstremima. Morate me razumeti. Ja sam ipak otac jednog dečaka koji je vršnjak preminulom dečaku iz Čantavira. Zato me je ovo sve jako pogodilo. Izvini, mačak.

Dakle, bez ljutnje, ali vodite računa šta želite. Postoji opasnost da se želje ostvare.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...