Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zemljotresi (2006-2010)  (Pročitano 210889 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Zemljotresi (2006-2010)
« poslato: 29. Jul 2007. u 18:56 »
Posto ne znam gde bih drugde mogao da zapocnem ovu temu,zapocinjem je ovde...Valjda sam ispravno postupio.
Elem,za pocetak sajt Seizmoloskog zavoda sa live seizmogramima i izvestajima dogodjenih potresa.Iznenadicete se kad vidite da skoro svakog dana ima potresa (doduse slabih) u Srbiji
http://www.seismo.sr.gov.yu/.
Postupno cu opisivati zemljotres kao pojavu kod nas,i davati opise pojedinih potresa,jer imam neku arhivu novinskih clanaka.
Prvo,nalazimo se u seizmicki aktivnom podrucju,u rubnom delu tzv Sredozemno transazijske seizmicke zone,preciznije Mediteranski pojas.Srecna okolnost je sto smo na samoj ivici ploce,pa zemljotresi u Srbiji,po kazivanju seizmologa,ne mogu biti jaci od 6,2 ili 6,3 po rihteru i VIII-IX po MCS.
Trusne oblasti u Srbiji su:Kopaonicka,Rudnicka,Krupanjska,Maljenska,Lazarevacka,Svilajnacka,Golubacka,Urosevacko-Gnjilanska,Vranjanska,
Kraljevacka.
Najjacih pet u XX veku u Srbiji su:
5,7 Urosevac 1921.
6.1 Lazarevac 1922.
6.0 Rudnik 1927.
5.8 Kopaonik 1980
5.7 Mionica 1998.
U XIX veku snazan potres porusio je dosta sela u trouglu Svilajnac-Zabari-Petrovac na Mlavi.Bilo je to 1893.]
U XVIII veku tresla se Fruska gora.
Sto se tice proteklih 10 godina,navescu samo one preko 4 po rihteru,koje imam u svojoj novinskoj arhivi:
20.11.1997. Novi Pazar,4.5 po rihteru
30.10.1998. Mionica 5,7 po rihteru+dva udara iste noci.
30.4.1999. Mionica 5.4 po rihteru
1.7.1999. Trstenik 5.3 po rihteru+ dosta naknadnih udara
4.4.2000. Rudnik 4.1 po rihteru
26.4.2000. Priboj 4.1 po rihteru
22.2.2001 Rudnik 4.6 po rihteru
14.3.2001. Lazarevac 4.3 po rihteru
6.9.2001. Kokin Brod 4.1 po rihteru
25.4.2002. Gnjilane 5.1 po rihteru
25.5.2002. Veliko Gradiste 4.5 po rihteru
2003.,2004.,2005. su bile mirnije godine (predpostavljam jer ih nemam u arhivi,a i ne secam se da smo se nesto tresli)
april 2006. Maljen 4.5 po rihteru
12.5.2006. Maljen 4.3 po rihteru
21.11.2006. Paracin 4.9 po rihteru
2007. bez znacajnijih potresa (najjaci imao magnitudu 3.6 po rihteru,kod Cacka).


Sto se tice bivse SFRJ grad koji je najvise stradao je Skoplje 1963.Zemljotres nije imao veliku magnitudu (oko 6 po rihteru),ali je bio izuzetno plitak,sto je dovelo do velikog rusenja.
I Banja Luka je tesko stradala 1969. u dva zemljotresa 27. i 28.10. jacine 6 i 6.5 po rihteru.
Najjaci zemljotres u XX veku na prostoru bivse SFRJ zbio se u Crnoj Gori 1979.Njegova jacina varira od 6.7 do 7.2 zavisno od izvora podataka,al da je bio najjaci jeste.
Zagreb je 1906. bio ostecen u zemljotresu jacine oko 6 stepeni po rihteru.
Makarska je 1962. ostecena u potresu jacine 6.3 po rihteru,a Ston kod Dubrovnika 1996. u potresu jacine 6.1 po rihteru.
IZVOR:MATURSKI RAD KOJI SAM POZAJMIO U GIMNAZIJI,PA JE OSTAO KOD MENE,AUTORA PAOVICA  MIRJANA,MADA JE MATERIJAL VECI DEO PREUZET IZ KNJIGE ZEMLJOTRES I JA,BORISA SIKOSEKA+MOJI NOVINSKI CLANCI,NARAVNO,I MOJE PRACENE SEIZMICKE AKTIVNOSTI U PROTEKLIH GODINU DANA.
« Poslednja izmena: 01. Decembar 2010. u 11:49 Stefano »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #1 poslato: 29. Jul 2007. u 19:43 »
SLIKE PREUZETE SA SAJTA REPUBLICKOG SEIZMOLOSKOG ZAVODA

Seizmicnost 2000.


Seizmicnost 2001.


2002.


2003.


2004.


2005.


2006.


ISTORIJSKA

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #2 poslato: 30. Jul 2007. u 02:14 »
Da budem iskren nadam se da cemo o ovome pisati sto manje (ja nisam ljubitelj zemljotresa).

Secam se vrlo dobro zemljotresa iz septembra 1998 kada se Beograd dobro tresao. Pored njega secam se i jos jednog zemljotresa ne znam iz koje godine (period izmedju 1988 i 1991) kada sam bio u Topoli kod babe i isto je dobro zatreslo, ali kratko.

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #3 poslato: 30. Jul 2007. u 09:39 »
Na Kornatima čak 4 potresa u zadnjih 20 dana!

Inače, zemljotresi nisu baš česti u Splitu.
Zadnji je bio prije 9 mjeseci i bio je slab...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #4 poslato: 30. Jul 2007. u 23:03 »
Sad ja opisem svoja iskustva s zemljotresima.U secanju mi je ostao jedan 1990. ili 1991. mislim da je bio negde u Rumuniji.Luster se njihao kao lud,a baba me je sklonila u dovratak pod nosecim zidom.
Onda Mionica 1998.Gledao sam Dosije X,tada sam ziveo na Autokomandi blizu pruge,pa sam prvo mislio da prolazi neki voz(prvo je zatutnjalo).Onda se sve zatreslo i treslo i treslo i struja je nestala.Ja sam se samo pokupio u sobu i legao da spavam
Mionica 1999. za vreme bombardovanja,pola 6 ujutru...Ja u Krusevici,relativno blizu epicentru.Prvo je zatutnjalo.Onako bunovan sam pomislio da je bomba i avioni,a onda je nesto krenulo da me vuce za noge.Ormari su skripali,case zveckale,deda je uleteo u sobu pa smo pobegli napolje,ali je vec prestao.Parcici maltera su padali po nama,ali mali.
1999. sam sa babom opet u Krusevici.Samo je jako cimnulo i kao da je nesto palo u podrumu.To je bio onaj u Trsteniku.Ove skorije sam registrovao,ali nije bilo nesto zanimljivo...Malo levo malo desno i to je to...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #5 poslato: 31. Jul 2007. u 03:40 »
Citat
ove skorije sam registrovao,ali nije bilo nesto zanimljivo
Meni nije nikako zanimljivo kada ih registrujem

Inace ovo iz 1990 ili 1991 mozda je to ovo sto sam ja osetio, a mislio sam da je bilo krajem 80-tih.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #6 poslato: 31. Jul 2007. u 23:38 »
30.jula 2007. zemljotres kod Srpske Crnje,na granici sa Rumunijom.2.8 po rihteru i III stepena MCS.
To je opet na granici sa Rumunskim Banatom....U poslednje vreme tamo ima dosta slabijih potresa...Dosta je dubok za nase uslove-preko 18 km.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #7 poslato: 31. Jul 2007. u 23:51 »
Sad nesto o stepenima po MCS koji su vazniji od rihtera,jer manifestuju stepen osecaja na povrsini i stepen ostecenja objekata:
od I do III stepena MCS su slabi i skoro neosetni
IV stepen-umereni,na otvorenom prostoru ih oseti poneko.U zgradama ih oseti vecina ljudi.Prouzrokuju skripanje gradje,zvonjenje posudja,tresenje namestaja.
V stepen-osetni.U zgradama osecaj kao kad padne neki tezak predmet.Klate se obeseni predmeti.
VI stepen-jaki.Svi ih osecaju,prouzrokuju otpadanje maltera,a mestimicno i laksa ostecenja zgrada.
VII stepen-vrlo jaki. Prouzrokuju stete na slabim i trosnim objektima.Na obicnim zgradama manje pukotine,otpada malter i gipsani ukrasi.U rekama i jezerima talasanje i mucenje vode.
VIII stepen. Rusilacki.
Jako se ljulja drvece,pojedine grane se lome.Zgrade savremene gradje pucaju,a cesto se i ruse.U tlu se pojavljuju pukotine.
IX stepen.Pustosni.
Izazivaju ostecenja na aseizmickim objektima.Kod obicnih zgrada rusenja su vrlo velika.
Postoji i X,XI i XII stepen,ali su oni u Srbiji nemoguci.
MCS se naziva intenzitetom potresa.
U Srbiji je maksimalni intenzitet procenjen na IX stepeni MCS,u Beogradu VII stepeni,ali je u toku izrada nove karte,pa se mozda nesto i promeni.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #8 poslato: 01. Avgust 2007. u 09:39 »
Ja takođe ne volim zemljotrese i ne pričam rado o njima. Doživeo sam par njih koji su bili slabi ali sobzirom da ceo život živim na sedmom spratu uvek se jače osećaju potresi. Sećam se jednog ne znam koje godine kada sam još bio neki 4. razred osnovne škole. Poprilično je treslo tako da su mi sve igračkice popadale na glavu sa ormana koji je bio iznad mog kreveta. Poslednji koji pamtim, a osetio sam ga je bio za vreme bombardovanja ali ništa strašno.

Kad smo već kod zemljotresa. Bio je i jedan u srednjem Banatu preksinoć. Evo članka iz Novosadskog dnevnika. Između ostalog se govori inače o zemljotresima u Vojvodini.

Prema informacijama Seizmološkog zavoda Srbije, preksinoć, u 22.51 časa, mreža seizmoloških stanica Srbije registrovala je zemljotres magnitude 2,8 stepena po Rihteru, s epicentrom 19 kilometara jugoistočno od Srpske Crnje. Kako se navodi, zemljotres ovog intenziteta ne izaziva oštećenja na objektima.

Ovaj potres osetili su stanovnici Žitišta i okolnih mesta, a prema njihovim rečima, dok je grmelo i sevalo i kada je izgledalo da je nevreme na vidiku, kreveti i nameštaj su se pomerali, a vrata na regalima otvarala.

Potres se osetio i u Zrenjaninu. Prethodnih dana već su zabeleženi manji potresi, koje, budući da su manjeg intenziteta, stanovnici nisu osetili. Tačnije, 4. jula aparati Seizmološkog zavoda zabeležili su potres magnitude 1,8 u Torku i Srpskom Itebeju, 35 kilometara od Zrenjanina, zatim 11. jula 1,7 u Bečeju, 25.jula u Kikindi jačine 1,8, i ovaj poslednji u Srpskoj Crnji magnitude 2,8 stepena po Rihteru.

U Zrenjaninu je 1905. godine zabeležen najjači zemljotres, kada je magnituda bila pet jedinica Rihterove skale, a potres istog intenziteta dogodio se 1921. u Bačkoj, kod Ade i Mola.
Direktor Seizmološkog zavoda Srbije mr Slavica Radovanović izjavila je za “Dnevnik” da se u Vojvodini svake godine dogodi najmanje jedan zemljotres magnitude između 2,4 i 2,6 Rihterove skale, što spada u potrese koje građani samo osete.

U Dvoru stabilno

Budući da nisu znali da je zemljotres, stanovnici Žitišta i Banatskog Dvora pretpostavljali su, čak, da je reč o eksplozijama u podzemnom skladištu gasa u tom selu. Kako saznajemo u JP “Srbijagas”, u podzemnom skladištu gasa u Banatskom Dvoru nije bilo nikakvih eksplozija, niti bilo kakvih problema posle manjeg podrhtavanja tla koje se osetilo u nekim delovima srednjeg Banata. Ovu informaciju potvrdili su nam i u Ministarstvu rudarstva i energetike.

Podrhtavao severozapadni Balkan

Prema podacima Seizmološkog zavoda Srbije, samo na severozapadnom Balkanu u ponedeljak su bila tri slaba potresa. Najpre je u ranu zoru, u 3.10 časova, potres bio jačine 3,1 stepen po Rihteru, u 16.43 sati podrhvatanje je bilo slabije - 2,2 stepena, a u 20.51 od 2,8 stepeni. Prethodno je zemljotres ove jačine u 19.43 časova tresao delove Albanije.
 

- Vojvođani nisu navikli na zemljotrese, pa često i kada osete neki zemljotres, u prvom trenutku čvrsto veruju da to neko nešto minira i slično. Oni, zapravo, nisu u stanju da raspoznaju razliku između slabog zemljotresa i eksplozije.

Tutnjava, koja vrlo često prati slabe zemljotrese, i prasak koji se čuje u epicentralnoj oblasti, najčešće svedoče da se radi o zemljotresu, jer nije samo jedan udar, nego podrhtavanje traje nekoliko sekundi. Vrlo je važno da se u takvim situacijama čovek ponaša pribrano i nikakvo trčanje ili bežanje ne dolazi u obzir, jer je to nepoželjno za vreme zemljotresa.

Prema prognozama eksperata Seizmološkog zavoda Srbije, maksimalna jačina zemljotresa koji u Vojvodini mogu da se dogode jeste do sedam stepeni po Rihterovoj skali. Pri izradi takve procene korišćena su iskustva iz daleke i bliže prošlosti. Proučavan je, na primer, zemljotres iz 1740. godine na Fruškoj gori, jačine sedam stepeni po Rihteru, koji je u rejonima Iriga i Hopova načinio veliku štetu, ali i zeljotres iz 1991. iste jačine koji se dogodio u Temišvaru, koji je i u našim pograničnim područjima s Rumunijom, u Vršcu i Plandišu, izazvao štetu.

- Rizične zone za zemljotres u Vojvodini su doline Dunava i Tise. Zatim je to Fruška gora, naročito deo oko manastira Vrdnik, gde je Seizmološki zavod pre dve-tri godine prvi put u istoriji Vojvodine tamo instalirao seizmološku stanicu. Ona je najpre bila u manastiru Hopovo, a 2005. je premeštena u protivgradnu stanicu na Iriškom vencu, i sve što ta stanica registruje može se videti i na internetu, sa zakašnjenjem od sedam minuta - napominje Slavica Radovanović.

U trusno područje spada i potes što od Sremskih Karlovaca preko Dunava i Zrenjanina ide do Rumunije. U tom delu, naročito kod Alibunara, takođe je bilo zemljotresa.
- Za Vojvodinu je povoljna okolnost što se zemljotresi veoma retko događaju. U centralnoj Srbiji, na nekim mestima, svake godine bude poneki jači zemljotres.

U Vojvodini je period obnavljanja jakih zemljotresa vrlo dugačak, preko 100, 200, čak i 300 godina. I onda se prosto izbriše iz pamćenja da je ikada i bilo zemljotresa, pamte ih samo seizmolozi. A to je pogrešno, zbog toga što ako se zanemaruje mogućnost da se zemljotresi dogode, onda se i ne osposobljavate kako da postupite ako i kada se oni dogode, rekla je Slavica Radovanović za “Dnevnik”.




« Poslednja izmena: 01. Avgust 2007. u 10:10 Joe »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #9 poslato: 01. Avgust 2007. u 16:09 »
U ovom tekstu se pominje onaj zemljotres koji sam ja pominjao 1991. kao najdalje moje secanje o potresu.Bio je kod Temisvara.
Vis,nisam bio upucen za te potrese oko Zrenjanina.Dobro je zaista sto im je povratni period veliki.
U Rumunskoj Vrancei je npr povratni period oko 20 godina,za Rudnik su rekli da je 75 godina,pa nista jos od 1927...
Inace,zivimo na takvom podrucju gde su zemljotresi relativno cesti,pa moramo prihvatiti tu cinjenicu kao nesto neminovno...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #10 poslato: 01. Avgust 2007. u 17:39 »
Citat
u Beogradu VII stepeni,ali je u toku izrada nove karte,pa se mozda nesto i promeni.
Nadam se da na novoj karti neci biti VIII, posto je to bas mnooogooo jako.

Da li je istina da je svaki stepen vise duplo jaci zemljotres?

Deluje mi da je kod nas Subotica u najpovoljnijem polozaju sto se tice zemljotresa...
Pavolovicu da li imas neku seizmicku kartu Evrope i sveta, bas me interesuje kako su tamo rasporedjene trusne zone, najvise me zanima da li moze da bude zemljotresa u Egiptu (na Sinajskom poluostrvu), u regionu Dubaia (UAE) i u Milanu (Italia).

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #11 poslato: 01. Avgust 2007. u 18:15 »
Milano se prosle ili pretprosle godine tresao sa 5,2 po rihteru.Za Dubai nemam podatke,a za Egipat znam da je trusan ,pa je na Sinaju bio potres-u zalivu Akaba,naveo sam u postu ispod.
Sto se tice Evrope,Italija,Rumunija,Jadran,Grcka,Bugarska i Turska umeju jako dobro da se zatresu.Mi smo tu negde na sredini,BiH su imali jace potrese od nas,recimo.
Sto se tice drugih krajeva,ima i tamo potresa,ali nisu nesto preterano jaki.Trusna je i cela zona Alpa i Poljska,koja ima uglavnom slabije potrese.Holandija je pre nekih 10 godina dozivela potres jacine malo preko 5 rihtera,desi se i u Nemackoj isto,u Madjarskoj jednom u 100 godina,u Austriji.Ali gore navedene zemlje cesto dobiju potrese i preko 6 cak i preko 7 po rihteru(Turska,Rumunija 1977.).Jos je i Portugal ugrozen,Lisabon je 1755. godine tesko razoren usled potresa,koji je mislim proizveo cunami.
Nemam neku kartu sveta,ni Evrope.
Evo ti jedan link sa listom svezih potresa u Evropi.
30.7.2007. potres kod Parme 4,5 po rihteru.
http://www.emsc-csem.org/index.php?page=home

Sto se tice stepeni po merkaliju,dacu primer kod nas konkretno Mionica-potres od 4,5 po rihteru je procenjen na VII po MCS,a onaj od 5,7 po rihteru na VIII MCS.
Inace,intenzitet zavisi i od dubine potresa(hipocentar).Skopski zemljotres je bio na 5 km dubine sa magnitudom od samo 6 po rihteru,ali zbog plitkoce je dostigao IX MCS.
Mionica je tek za 0,3 stepena po rihteru slabija,a imala je intenzitet od VIII MCS,jer je i dubina bila veca-preko 10 km.

Ne brini,nove karte ce verovatno staviti Beograd u VI MCS,ili ce ostati na istom nivou.Na gore nece ici.


Evo 1976. severnu Italiju(Furlaniju) pogodila su dva potresa jacine 6,5 i 6,1 po rihteru i od IX MCS,s dubinom od 10-15 km.Bilo je ljudskih zrtava,a i zapadna Slovenija je pretrpela stete.
« Poslednja izmena: 02. Avgust 2007. u 13:23 pavlovic »


Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #12 poslato: 01. Avgust 2007. u 18:59 »
Evo potresa po zemljama od 1980 do 1998.godina,koji su presegli 5,5 po rihteru,i koji se nalaze u the european strong motion data.Verovatno tom arhivom nisu obuhvaceni svi potresi.
ALBANIJA-9.1.1988.SE od Tirane 5,9 po rihteru
BiH-Banja Luka 1981. 5,7 po rihteru
Hrvatska-1990. Knin 5,5 po rihteru,1996. Ston 6,1 po rihteru
Kipar-1996. u moru ka Turskoj,6.8 po rihteru
Egipat-1993. Zaliv Akaba 5,7 po rihteru i 1995. Akaba 7.1 po rihteru
Grcka-1980. Volos,6,6 po rihteru,1981. Alkion 6,6 po rihteru,1983. Kefalonija 6,9 po rihteru,
1986. Kalamata,5,9 po rihteru.
Italija-1980. Kampo Lukano 6,9 po rihteru,1984. Umbrija 5,6 po rihteru,1984. Lacio Abruco 5,9 po rihteru,1990. Potenca 5,8 po rihteru,1997. Umbria Marke 6 po rihteru.
Rumunija-1986. Vranca 7,2 po rihteru,1990. Vranca 6,9 po rihteru.
Srbija-1980. Kopaonik 5,9 po rihteru,1998. Mionica 5,7 po rihteru.
Slovenija-1998. Bovec 5,6 po rihteru.
Ostale zemlje nisu ispunile kriterijum jacine...A neke me sad mrzelo da gledam(Tursku recimo.Puna je jakih potresa) :ziveli:
« Poslednja izmena: 01. Avgust 2007. u 19:12 pavlovic »

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #13 poslato: 01. Avgust 2007. u 22:16 »
Citat
1997. Umbria Marke 6 po rihteru
Za vreme tog potresa oktobra 1997 bio sam u Italiji. Ja sam bio u Veroni i nisam osetio potres. Secam se da su prokazivali na TV-u znatna ostecenja na starim gradjevinama.

Koliko provaljujem sto je potres dublji to se oseca na sirem geografskom podruciju, a sto je epicentar plici to je razorniji na povrsini, ali zahvata relativno usko geografsko podrucije.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: ZEMLJOTRESI
« Odgovor #14 poslato: 02. Avgust 2007. u 02:47 »
Tako je nekako.Dublji potres od 6 stepeni po rihteru i plitak potres od 6 stepeni po rihteru nisu u sustini isto,jer im je intenzitet na povrsini drugaciji.Mada sve to zavisi i od strukture tla i od jos nekih elemenata koje bas ne kapiram,jer je u pitanju fizika koju bas i ne volim.I ono sto je jos bitno-sto je hipocentar dublji veca se seizmicka energija akumulira medju plocama,a mislim da je i povratni period kraci-npr Skoplje na svakih 500-600 godina pogodi jedan razoran potres jer je potrebno vise vremena da se na oko 5 km dubine skupi energija,a za Rudnik kazu da je povratni period oko 75-100 godina,a dubina hipocentra je 15 i vise kilometara.
Vranca u Rumuniji je na jos vecoj dubini,a povratni period je samo 15-20 godina,zato su razorni zemljotresi tu bili oko 1940.,1971.,1986.
« Poslednja izmena: 02. Avgust 2007. u 11:51 pavlovic »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #15 poslato: 21. Avgust 2007. u 23:41 »
Na EMSC nadjoh podatak da je sinoc u 02.25h registrovan potres sa epicentrom na 3 km severoistocno od Kuceva.Magnituda potresa je 2.9 stepeni po rihterovoj skali.
Na sajtu naseg SZS nema nikakvih podataka,ali on nije apdejtovan jos od 17.avgusta...

I potres 18.8.2007. u 14.25h,registrovan u kategoriji automatska lokacija.Po koordinatama se moze reci da je epicentar negde izmedju Uba i Obrenovca.Jacina 2.4 stepena po rihteru.Tako je,na EMSC kazu da je epicentar 47 km jugozapadno od Beograda i 18 km zapadno od Obrenovca.
« Poslednja izmena: 22. Avgust 2007. u 00:03 pavlovic »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #16 poslato: 25. Avgust 2007. u 14:30 »
25.8.2007.

Aparati SZS zabelezili su potres s epicentrom u regionu Kraljeva.Magnituda potresa je bila 2.3 stepena po rihterovoj skali,intenzitet je procenjen na III MCS.
Izvor:SZS
EMSC prijavljuje magnitudu 2.8 po rihteru i epicentar 8 km severno od Topole.Hm,ko nije u pravu?

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #17 poslato: 21. Septembar 2007. u 13:16 »
Aparati SZS registrovali su 21 septembra 2007. u 00.46h zemljotres magnitude 3.1 po rihterovoj skali i intenziteta IV stepena MCS,sa epicentrom kod mesta Aleksandrovo,25 km JI od Kikinde i 33km SI od Zrenjanina.

Izvor:SZS

Van mreže Mik

  • *
  • Poruke: 11
  • Lokacija: Mostar,BiH
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #18 poslato: 21. Novembar 2007. u 19:43 »
Najjači potres koji se desio za mog života bio je jak 5.5 po richteru s epicentrom u zap. hercegovini 2004.godine
Namjerno kažem "koji se desio" pošto ga ja nisam osjetio jer sam se tada vozio u autu :redface: :-\

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #19 poslato: 19. Decembar 2007. u 23:01 »
Zemljotres na širem području Beograda.
Nećete mi verovati,ali kada sam juče video da se pre tri dana dogodio vrlo slab potres 20 km južno od Beograda (1.7 po rihteru),znao sam da tu nije kraj.
I eto,danas još dva.Jedan osetan,drugi vrlo slab.
Evo podataka SZS-a:
19.12.2007. u 03.45h registrovan slab potres u regionu Barajeva.Magnituda u epicentru je iznosila 2.6 stepeni rihterove skale,a intenzitet na površini procenjen je na III stepena MCS.
Ovo je svakako,slab potres,ali najbliži Beogradu,od kad pratim seizmološka dešavanja u našoj zemlji.
Danas je registrovan i još jedan mali potres magnitude 1.6 stepeni po rihteru u istom području.
Euromediteranski seizmološki centar prijavljuje magnitudu od 2.8 stepeni po rihteru,a epicentar 1 km južno od Sremčice.