Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1372602 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2320 poslato: 07. Januar 2017. u 00:52 »
Nema na cemu... Ostalo mi u secanju da je u NS bilo oko -28C pa reko aj da vidim koliko bilo daleko od rekorda... A bilo je bas blizu  :)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2321 poslato: 07. Januar 2017. u 01:07 »
@Joe    I sam si se dobro ogradio - da je bilo tako u par slučajeva kojima si prisustvovao. Baš u tom periodu kada si boravio ovde, "potrefilo" se da su takve situacije bile česte. Naravno, kada se radi o temperaturama koje su sasvim granične (vrlo bliske 0°C) - svedok sam bio dosta puta da na vidikovcu na Bežaniji (oko 110 mnv) bude više snega nego ~35 m niže.  :)

Moj komentar se odnosio više na tvoju repliku Milošu, jer mi se učinilo da si svoje iskustvo za vreme boravka u BG-u (i te jedne zime) pomalo uopštio i na te zimske sezone kada je bilo dosta snega u BG-u, a koje je on pomenuo.  Sećam se i ja tih zima, dešavalo se da je palo dosta više snega u BG-u nego npr. u NS-u. I to ne vezano prevashodno za nadmorsku visinu, već pre svega za raspored i količinu padavina. Bilo da si poredio NBG i NS, ili Vračar i NS.

E sad naravno, jasna mi je i tvoja poenta - bilo bi idealno da su stanice na što približnijoj nadmorskoj visini za poređenje BG-a i NS-a (ili bilo koja dva druga grada), ne bi li se redukovao, tj. eliminisao u potpunosti taj faktor razlike u nadmorskoj visini (zbog onih "graničnih" situacija kada taj faktor bitno utiče).


Što se tiče sledećeg:

Elem, i dalje tvrdim da se nikad nije desilo da Vraćar ima 20+cm snega, a Rimski Šančevi u NS 0cm, što je bila replika ustvari na konstataciju da se to desilo.

Za to je ipak najpoželjnije da se "zaviri" u podatke, možda i jesi u pravu!  :)

Na kraju da ti se zahvalim - drago mi je ako nalaziš neke zanimljive informacije u mom "pisaniju"!  :tu:


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2322 poslato: 07. Januar 2017. u 01:18 »
Nema na čemu. Sad smo se razumeli. Inače i prošle godine sam zatekao skoro identičnu situaciju kada sam došao poslom na NBG gotovo u istom periodu prošle zime. Novi Beograd isto snega kao NS,  a otišao sam na ručak pored KBC Dragiša Mišović, tamo snega kao u priči.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 495
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2323 poslato: 07. Januar 2017. u 01:21 »
Prvo srecan Bozic svima nama koji ga danas proslavljamo. Juce sam se vratio iz CH i nasao sam neke slike na njihovom meteo forumu o ovoj hladnoci. Ovo su neke od slika nekog clana foruma iz "setnje" u mestu medju planinama na otprilike 600mnv tokom ovog hladnog talasa. Mogu da zamislim sta bi bilo da je ovaj prodor hladnoce bio zapadniji.


Ovako je bilo na ivici tog napravljenog jezgra hladnoce (ne znam tacnu visinu)

A ovako u centru (pri dnu kotline)

brrrrr :zima . Navodno je bilo -35,8 ali se Ajfon "ohladio". Ovo je inace malo nize od 600mnv. Namerno nisam citao vesti o visini snega i hladnoci ovde, zelim prvo sad da procitam poruke i radovanja i kukanja na forumu. Kao da na neki nacin "gledam uzivo" Pozdrav svima.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2324 poslato: 07. Januar 2017. u 12:26 »
Meni u onoj prethodnoj poruci ni na kraj pameti nije bilo da poredim klimu Beograda i Novog Sada, a kamoli da govorim kako je Beograd "snežniji" od Novog Sada. Uopšte to nije bila poenta moje poruke.
Poenta je bila da kažem kako je bilo ne tako davno u prošlosti graničnih situacija kada je Beograd dobijao obilni sneg. A Novi Sad sam naveo samo kao primer grada koji je relativno blizu, a da je prošao sa jako malo ili nimalo snega. Mogao sam navesti i Sremsku Mitrovicu, Zrenjanin, Smederevsku Palanku, nije bitno...

Moguće da zaista nije bilo situacije kada je Beograd imao 20+ cm, a Novi Sad bez snežnog pokrivača. Ali bilo je situacija kada je razlika bila drastična. Evo primer 14. februar 2009. sa 27cm snega u Beogradu i 3cm u Novom Sadu. To ne može biti razlika samo u nadmorskoj visini. I razlika u padavinama je bila ogromna. Beograd je imao 32mm ukupno, Novi Sad 4mm.

Na takve situacije sam mislio.

Ali eto, izgleda da je u prethodnih par zima Beograd postao i BSR kao što je proletos i letos bio BKR. Nekako grad koji zaobilaze sva zanimljiva dešavanja, a ne tako davno nije bilo tako.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2325 poslato: 07. Januar 2017. u 15:03 »
Ma razumeo sam šta si hteo da kažeš. Samo sam hteo da napomenem da kada je neki ciklon doneo obilan sneg Beogradu nije se desilo da ne dobaci po koju pahulju i do Novog Sada ili Zrenjanina nebitno, dok se recimo dešavalo da ne dobaci do Vrbasa. Beograd jedno vreme je stvarno odlično prolazio sa snegom i mislim da je bolje postavljen od NS-a za zimske ciklone i češće bolje prođe.

Zanimljivo je da je prošle godine za Božić gotovo identično bio raspoređen snežni pokrivač na severu Srbije. Isto je prednjačio Sombor sa 8cm u 7h.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.396
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2326 poslato: 07. Januar 2017. u 15:16 »
Meni je prošlogodišnje veče ostalo u najgorem mogućem sećanju ako pričamo o vremenskim prilikama. Očekivala se kiša koja će potom brzo preći u sneg koji je trebao da napada do oko 10cm. Završilo se bez ijedne pahulje  :angry:

Mislim da je Kikinda grad koji je najbaksuzniji kad je sneg u pitanju  :grin:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2327 poslato: 07. Januar 2017. u 15:35 »
Omg, vedro...We are f... Jedino vetar moze ublazi situaciju...





Sta mislite da se otvori tema o ovom polarno prodoru... Moj doprinos bi bio da ubacim izlaze modela a svako ko hoce nek doda sta misli da treba i da kaze izvestaj u svom mestu i eventualno ubaci nekoliko slike ne vise od 3? ili da bude u okviru teme 2017-zanimljivosti, ekstremi i tu pisemo zanimljivosti tokom godine... bilo bi lepo prisecati se snega tako leti itd ili u nekoj zimi kao prethodnih nekoliko sto su bile... a da je u jednoj temi lepo napravljeno... e sad iskusniji na forumu da to da kazem sredjuju ili kazu sta treba da se ubaci

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.396
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2328 poslato: 07. Januar 2017. u 15:45 »
I ja sam za to da se za "značajnije meteo događaje" otvori posebna tema ( možda i za svaki događaj posebna tema u okviru posebnog podforuma ) i da ih time obeležimo i sačuvamo od zaborava.  :tu:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2329 poslato: 07. Januar 2017. u 16:56 »
Moj predlog bi bio malo drugaciji :)
Bilo bi dobro da se na kraju svakog meseca pise -Sta je obelezeilo taj mesec u nekom podforumu..Tako bi bilo puno preglednije i ne bi se neke stvari zaboravljale niti bi moralo da se "kopa" po aktuelnim  :grin:

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2330 poslato: 07. Januar 2017. u 17:22 »
Kako god odlučite, ali ovaj prodor svakako treba da se ovekoveči na posebnom mestu.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.805
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2331 poslato: 07. Januar 2017. u 17:39 »
Ovo je po mom mišljenju možda i jači zimski udar nego februara 2012-te i ova vejavica koja je zadesila Niš je toliko bila jaka da nemože ni sa jednom zimskom olujom da se poredi iz 2012-te.

Prednost februara 2012-te je što je u kontinuitetu 16-17 dana imao celodnevne minuse uz seriju snežnih ciklona i neuporedivo većom visinom snežnog pokrivača i što je naravno tada bila zahvaćena cela Srbija.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2332 poslato: 07. Januar 2017. u 18:30 »
Jako dobri predlozi. Često kopamo po arhivi da bi čitali o bitnim događajima iz prošlosti. Bilo bi dobro stvarno otvoriti posebnu temu. Individualne reportaže su ok, ali ovako nešto bi grupisalo bitne informacije za određeni ciklon ili događaj. Dogovorite se i ako se većina slaže otvaramo temu.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2333 poslato: 07. Januar 2017. u 18:32 »
Ja imam jedan predlog za Milosa posto je on ovde ipak čovek od struke. Bilo bi lepo da onako stručno odradi analizu o ovom meteo događaju slično kao sto je uradio 2014. sa majskim ciklonom Tamara.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2334 poslato: 07. Januar 2017. u 21:52 »
Gde je bila snežna granica, nisam ispratio ovaj ciklon? Vraćao sam se večeras niškim autoputem, na jednom broju automobila koji su išli iz pravca Niša bilo je snega, pa kontam da sam bio blizu. :)

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2335 poslato: 07. Januar 2017. u 21:57 »
Zanimljivi su podaci koje je Bart izneo u temi Niš-zanimljivosti,rekordi. Ako ovako nastavi, ova zima bi mogla po nekim parametrima da se nađe među elitom   :thumbup:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2336 poslato: 07. Januar 2017. u 21:59 »
Gde je bila snežna granica, nisam ispratio ovaj ciklon? Vraćao sam se večeras niškim autoputem, na jednom broju automobila koji su išli iz pravca Niša bilo je snega, pa kontam da sam bio blizu. :)

Heeeej, pa dobićeš "minus" jer nisi pratio aktuelnu situaciju  ;)
Ti kao administrator imaš još veću "odgovornost" i "obavezu" u odnosu na nas "obične članove"  ;) pa bez obzira na Božić imaš "neopravdan" izostanak  ... ma šta da si radio :rofl:

Forum je bio veoma aktivan pa imaš puno poruka za čitanje i "reanalizu" situacije  :) Ukratko, područje Beograda je prošlo bez snega ne računajući 4-5cm od onog fronta 3. januara ujutru. Visina snega u zvaničnim izveštajima nije sasvim pouzdana jer u situaciji sa jakim vetrom teško je dati visinu snega a neke stanice imaju i problem sa količinom padavina (kao i BG-Vračar, doduše ne kada je vetar severni već u slučaju istočnog-jugoistočnog vetra). Po slikama iz južnih, jugozapadnih, istočnih i centralnih krajeva možeš da vidiš dokle je sneg "dobacio" i koliko ga je otprilike bilo (na jugoistoku je bilo dosta snega, npr. Dimitrovrad, Surdulica...) a 3.1. je Vojvodina (ne cela) dobila sneg od fronta i potom praktično ništa (ili tu i tamo maltene zanemarljivo, osim krajnjeg severa gde je bilo "kratko ali slatko" tj. par cm novog snega).
Slab sneg je u petak "dobacio" i do Grocke i Vrčina ali u sam Beograd "nije hteo da dođe".

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2337 poslato: 07. Januar 2017. u 22:12 »
Zanimljivi su podaci koje je Bart izneo u temi Niš-zanimljivosti,rekordi. Ako ovako nastavi, ova zima bi mogla po nekim parametrima da se nađe među elitom   :thumbup:
Zanimljivo je to da se to do sada pojavilo samo u 3 godine ti dvocifreni minusi tmax a nijednom u decembru... Ok postoji sansa mala da je ovih dana bilo neki malo visi dvocifreni minus jer ja imam samo podatke za rekordne najnize tmax po datumima...  Merenja u Nisu su pocela dosta ranije od 1949. godine ne secam se tacno kada ali od tada su zvanicni podaci... Verovatno je bilo takvih ekstremnnih maksimalaca i 1929. godine januara i februara a i u periodu od 1939-1942. godine...
Jos jedna bonus zanimljivost U januaru 1985.godine je bio 31 dan sa sneznim pokrivacem znaci ceo mesec...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2338 poslato: 07. Januar 2017. u 22:26 »
Ja imam jedan predlog za Milosa posto je on ovde ipak čovek od struke. Bilo bi lepo da onako stručno odradi analizu o ovom meteo događaju slično kao sto je uradio 2014. sa majskim ciklonom Tamara.

Da, bilo bi lepo, jedino što za to treba vremena, a ja ga neću imati baš na pretek narednih dana. Odoše praznici.
Potrudiću se da sastavim nešto. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2339 poslato: 08. Januar 2017. u 12:57 »
U Nisu prosli decembar za 2.7C hladniji od proseka 81-10... Znaci srednja mesecna -0.6C
http://www.hidmet.gov.rs/podaci/meteorologija/ciril/Decembar.pdf